Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Šta si ti sve Vjeko sad nabacao :)

Ja sam napisao "konstantan lov na Srbe" u Hrvatskoj, a pomenuo sam reintegraciju kao, praktično zadnji, čin "normalizacije". Nigdje nisam rekao da su Srbi lovina isključivo u istočnoj slavoniji&zapadnom sremu. 

 

No ok, u pravu si, niko ih ne ubija, a "jebavanje trofazne majke" i slične gadosti su tek puki incidenti pijane balavurdije.

 

Želiš li reći da je u Hrvatskoj biti Srbin bilo teško prije a mnogo je lakše nakon priznanja i "nemiješanja" ? Koliko vidim nije se promijenilo praktično ništa, maturanti i dalje redovno skandiraju "ubij srbina" kao i svake godine,  i da ne nabrajam tih 500+K rezultata google pretrage.

 

Hrvatska vlast godinama pokazuje da Srbima neće biti bolje, bez obzira na to šta Srbija učini ili ne, i to je teza - čak i ako Srbija sutra prizna Kosovo* - Srbima dole neće biti bolje jer druga strana ne pokazuje dobre namjere.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, e4_guy said:

Šta si ti sve Vjeko sad nabacao :)

Ja sam napisao "konstantan lov na Srbe" u Hrvatskoj, a pomenuo sam reintegraciju kao, praktično zadnji, čin "normalizacije". Nigdje nisam rekao da su Srbi lovina isključivo u istočnoj slavoniji&zapadnom sremu. 

 

No ok, u pravu si, niko ih ne ubija, a "jebavanje trofazne majke" i slične gadosti su tek puki incidenti pijane balavurdije.

 

Želiš li reći da je u Hrvatskoj biti Srbin bilo teško prije a mnogo je lakše nakon priznanja i "nemiješanja" ? Koliko vidim nije se promijenilo praktično ništa, maturanti i dalje redovno skandiraju "ubij srbina" kao i svake godine,  i da ne nabrajam tih 500+K rezultata google pretrage.

 

Hrvatska vlast godinama pokazuje da Srbima neće biti bolje, bez obzira na to šta Srbija učini ili ne, i to je teza - čak i ako Srbija sutra prizna Kosovo* - Srbima dole neće biti bolje jer druga strana ne pokazuje dobre namjere.

 

1 hour ago, Darth Bane said:

Ciro Blazevic je rekao svoje! To je to!

 

1 hour ago, perkos said:

Vjekoslave ne podmeći i ne relativizuj problem koja srpska zajednica ima u Hrvatskoj.

 

dakle ovdje se posve argumentirano moze zakljuciti da s ovim dragim deckima razumni razgovor, najblaze receno, nije moguc.

 

...

 

i ajd sad, recimo da je to "ne damo Kosovo" ekipa. dakle ekipa s kojom se u biti nikada i nije moglo argumentirano razgovarati. mozemo se druziti, ali bez razgovora o politici i regionalnim problemima. dakle turizam, ili shoping u Bogojevu, ili sport, ili bastovanstvo, ili jazz u Novom Sadu, ili razmenjivanje markica / filatelija, u redu. medjutim mene uopce ne brine ta ekipa. mene brine ekipa koja kaze "priznajemo nezavisnost Kosova, ali Srbija mora na Kosovu osigurati nasim Srbima...

 

tu ja vidim problem. jer nema Srbija sta osiguravati gradjanima druge drzave na teritoriji druge drzave. to je zadaca te drzave, na koncu konca i Europske unije, a ne Srbije. tamo gdje je Srbija to radila, rezultati po Srbe bili su upravo katastrofalni. zato sto su lokalni Srbi dozivljavani kao ekspozitura drzave Srbije. sto je, u slucaju RSK, kao i u slucaju Republike Srpske, pa cak i u slucaju Crne Gore, bilo tocno. a tocno je i u slucaju Kosova. kako je moguce da to ljudi nisu dosad shvatili? Svetozar Pribicevic shvatio, ali ovi jok.

 

i btw. kako je moguce da mene nikada nije zanimala sudbina Hrvata ili sudbina Madjara u Vojvodini? pa ni devedesetih, kada su se sranja dogadjala. koju materinu ja imam s njima? ja imam svoje rodjake i u Banatu, i u Backoj, i u Beogradu (ok, ovi u Beogradu su stvarno govnari, ali to nema sad veze), imam dobre prijatelje u nekoliko gradova i gradica u Vojvodini i uzoj Srbiji, ali oni su moji rodjaci, i moji prijatelji. sta se ja imam iz Hrvatske politicki zalagati za njih, ako je njihov porezni obrazac i parlament u Srbiji? ko sam ja da njima krojim njihovu sudbinu? pa jos na tako imbecilan, etnicki nacin?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da,da...lepo je biti Radovan u Varaždinu,kao i Josip ili Ramuš u Kragujevcu.Naročito za vreme kojekakvih obljetnica ili crkvenih igrokaza...ili traženja posla,otvaranja firme itd.Ti ljudi ceo život provode u strahu,a ako i naidju kratka vremena kada ga nema,onda u svakodnevnim neprijatnostima.Zato sam,sasvim otvoreno,za podelu Kosova.Kojeg neće biti,izmedju ostalog i zbog toga da bi se Radovan,Josip I Ramuš klali još generacijama...nikada nam neće dati ni da "porastemo",ni da se pomirimo.I rešenje za Kosovo će biti nekakvo ludilo(glede BiH),čisto da se ostavi prilika za možda potrebna sranja u budućnosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, e4_guy said:

Šta si ti sve Vjeko sad nabacao 🙂

Ja sam napisao "konstantan lov na Srbe" u Hrvatskoj, a pomenuo sam reintegraciju kao, praktično zadnji, čin "normalizacije". Nigdje nisam rekao da su Srbi lovina isključivo u istočnoj slavoniji&zapadnom sremu. 

 

No ok, u pravu si, niko ih ne ubija, a "jebavanje trofazne majke" i slične gadosti su tek puki incidenti pijane balavurdije.

 

Želiš li reći da je u Hrvatskoj biti Srbin bilo teško prije a mnogo je lakše nakon priznanja i "nemiješanja" ? Koliko vidim nije se promijenilo praktično ništa, maturanti i dalje redovno skandiraju "ubij srbina" kao i svake godine,  i da ne nabrajam tih 500+K rezultata google pretrage.

 

Hrvatska vlast godinama pokazuje da Srbima neće biti bolje, bez obzira na to šta Srbija učini ili ne, i to je teza - čak i ako Srbija sutra prizna Kosovo* - Srbima dole neće biti bolje jer druga strana ne pokazuje dobre namjere.

 

a sta je u Srbiji drugacije u odnosu na narode sa kojima su Srbi u "zavadi" ?  Zar ona pekara u Borci i Pancevu nisu dokaz?

 

 Reci cu i tebi i @Vjekoslavu i ostalima...  Nacionalizam i mrznja se u nasim zemljama , pri tome mislim i na Kosovo gaji u narodu od strane politicara koji su za vreme ratova i eskalacije tih mrznji dosli do enormnih bogatstava i vlasti...  Oni , politicari/kriminalci  nemaju problema sto saradjuju sa "balijama" "ustasama" " siptarima" i sa obrnutih strana sa "cetnicima" .. biznis kod njih cveta... A mrznju namecu narodu, ispiraju mu mozak  da se ne bi narod setio da mu je u toj mrznji frizider prazan...

 Evo i ti @Vjekoslav  reci dali je u Hrvatskoj od ulaska u EU i NATO bilo nekih ozbiljnijih stranih investicija tipa auto industrije itd ?  pri tom ne mislim na ove motace kablova ???  Nije bilo nigde u "regionu"  niti ce biti ...   jer upravo zbog toga sto kriminalci vladaju svuda upravo na mrznji nece biti....   Pratio sam jedno vreme rad novinara Margetica na FB  koji govori upravo to...  i koji je i progonjen od strane Hrvatske vlasti...

 

  

odgledajte momka do kraja videa i bice vam sve jasno...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dakle, ne može se argumentovano razgovarati sa onima koji kažu ''Ne damo Kosovo'', oni koji kažu ''priznajemo ali Srbija mora osigurati...'' su opasni... pa ko je onda jedini razuman i vredan diskusije? Onaj ko kaže ''Priznajemo večeras i zabole nas šta se dešava tamo, neka se Srbi sami izbore za svoja prava, pa ako ih izbace iz ustava (zvuči poznato?), spale po neku crkvu ili naprave neko drugo sranje, neka reaguje neko šesti, mi s tim nemamo ništa, la-la-la''? Super ti je ta konstrukcija. Rekao bi čovek da dolaziš iz zemlje koja je primer svetu po unapređenju prava manjina. 

 

Da se ne zezamo, mnoge zemlje su napravile sporazume o zaštiti manjina, nasleđa, kulture itd i to funkcioniše, pa su došle u stanje da zemlje koje imaju etničku vezu sa tom manjinom ne moraju da se cimaju oko bilo čega jer države u kojima te manjine žive su zainteresovane za unapređenje položaja svih svojih građana i zabole ih da drndaju te manjine, olakšavaju im život, ma sve pet. Ali, nije ni da te matične države kuliraju situaciju niti bi ostale po strani da se pojave neki koji bi baš da malo pročiste teritoriju. Jendostavno, sada nema potreba zha tim, ali bi sigurno Austrija reagovala da neko iz Italije krene da se zajebava po Južnom Tirolu. A naravno da je bila zainteresovana u vreme kada su se ti sporazumi pravili i gradili odnosi. To što bismo mi da preskočimo korake, neće da može.

 

Tamo gde takvi odnosi nisu izgrađeni logično je da postoji zainteresovanost matične zemlje tih manjina da se zaštite njihova kolektivna prava, kultura i slično. Naravno, na ovakvom području to je idealna prilika za manipulaciju, čemu svedočimo već ihahaj i što je dovelo do tragedija devedesetih. Međutim, ne može se odnos poverenja i brige o manjinama izgraditi preko noći niti tako što će jedna strana dići ruke i napraviti se gluva i slepa. Tebe je možda briga za Hrvate po Srbiji, možda bi te bilo briga i da neki Šešelj napravi ''Hrtkovce 2'' (a već se glupira), a da država Srbija i društvo ovde iskuliraju, ali to ne znači da je takav stav super, da si ti iznad tih nacionalnih gluposti i slično. Ne nego je to zatvaranje očiju pred problemom. Ako na nekom delu ovog prostora neko najebava zbog svoje nacionalne pripadnosti, posebno ako to nije problem pojedinca nego cele grupe, a nadležna država kulira, onda je to realan problem i ne možemo se praviti da ne postoji, koliko god da bismo želeli da se bavimo drugim stvarima. Jebi ga, drugari, malo se spustite na zemlju i da izgradimo nešto od temelja a ne da maštamo o boji crepa na krovu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

"priznajemo nezavisnost Kosova, ali Srbija mora na Kosovu osigurati nasim Srbima...

 

Naravno, mora osigurati jer su to državljani Srbije. Nisu ga se odrekli a niko im ne može oduzeti državljanstvo, jer ne postoji osnov za to.

 

Ja shvatam da ti govoriš iz nekog idealizovano-romantizovanog ugla, no realnost je drugačija i samo oružana sila (a nekad ni ona) može garantovati zaštitu najosnovnijeg prava, prava na život. Smiješno je pričati o tome kako bi bilo kakva prava trebala obezbijediti "država" pa čak i EU, kad ih nije moglo obezbijediti 40-50K KFOR pripadnika (ili nije ni pokušalo). 

 

Ono o čemu bi ti najradije "raspravljao/razgovarao" je bezuslovna predaja, a tu obično nema nikakve rasprave - jer nema o čemu da se raspravlja. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...ZnajJova,prosim lepo,u svoje priče ne pleti Varaždin.U Varaždinu postoji npr. na 

najprometnijem dijelu grada pravoslavna crkva koja je obnovljena sredstvima iz

proračuna grada.Često prolazim kraj nje,vidim da se tamo okupljaju ljudi.Znam da

građana srpske nacionalnosti ima u gradu oko 600,grad im je za njihove aktivnosti

dodijelio prostorije.Pred mjesec dana,na dan nacionalnih manjina grada nastupali

su na glavnom trgu i nudili srpske specijalitete bez ikakovog straha.Konačno, pred

deset petnaest godina trener odbojkaša Varaždina bio je nedavno poginuli(momentalno

se ne mogu sjetiti imena)i snjima osvojio dva prvenstva Hrvatske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, e4_guy said:

Naravno, mora osigurati jer su to državljani Srbije. Nisu ga se odrekli a niko im ne može oduzeti državljanstvo, jer ne postoji osnov za to.

 

Ja shvatam da ti govoriš iz nekog idealizovano-romantizovanog ugla, no realnost je drugačija i samo oružana sila (a nekad ni ona) može garantovati zaštitu najosnovnijeg prava, prava na život. Smiješno je pričati o tome kako bi bilo kakva prava trebala obezbijediti "država" pa čak i EU, kad ih nije moglo obezbijediti 40-50K KFOR pripadnika (ili nije ni pokušalo). 

 

Ono o čemu bi ti najradije "raspravljao/razgovarao" je bezuslovna predaja, a tu obično nema nikakve rasprave - jer nema o čemu da se raspravlja. 

 

 

 

Hoćeš da kažeš da Srbija može da štiti Srbe na Kosovu, da ne ulazimo u ovom momentu zašto, tako što će biti u stalnom sukobu sa vlastima Koosova koje priznaje, i koje imaju jaku poršku najjačih zapadnih zemalja, a da bi ta zaštita bila slabija ako bi Srbija i Kosovo imali uređene, stabilne, međusobne odnose. Kakve obaveze Kosovo ima prema spomenicima kulture ako Srbija ne dozvoljava prijem Kosova u UNESCO, nije li interes Srbije upravo da Kosovo uđe u UNESCO da bi imalo i obavezu da, kao članica, da štiti spomenike. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Div said:

 

Hoćeš da kažeš da Srbija može da štiti Srbe na Kosovu, da ne ulazimo u ovom momentu zašto, tako što će biti u stalnom sukobu sa vlastima Koosova koje priznaje, i koje imaju jaku poršku najjačih zapadnih zemalja, a da bi ta zaštita bila slabija ako bi Srbija i Kosovo imali uređene, stabilne, međusobne odnose. Kakve obaveze Kosovo ima prema spomenicima kulture ako Srbija ne dozvoljava prijem Kosova u UNESCO, nije li interes Srbije upravo da Kosovo uđe u UNESCO da bi imalo i obavezu da, kao članica, da štiti spomenike. 

Hoćeš reći da je za civilizovano ponašanje osnovni preduslov prijem u UN i UNESCO ? Govorimo o objektima koji su već na UNESCO listi svjetske baštine, a samo Kosovo* je pod zaštitom UN (kroz rezoluciju 1244).

Valjda bi bilo logično da Kosovo prvo postane članica UN pa tek onda ostalih organizacija koje proishode iz UN.

A za UN priznanje će se ipak morati (malo više) potruditi. ""Jaka podrška" nekoliko jakih zemalja očigledno is not enough.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, e4_guy said:

Naravno, mora osigurati jer su to državljani Srbije. Nisu ga se odrekli a niko im ne može oduzeti državljanstvo, jer ne postoji osnov za to.

Ja shvatam da ti govoriš iz nekog idealizovano-romantizovanog ugla, no realnost je drugačija i samo oružana sila (a nekad ni ona) može garantovati zaštitu najosnovnijeg prava, prava na život. Smiješno je pričati o tome kako bi bilo kakva prava trebala obezbijediti "država" pa čak i EU, kad ih nije moglo obezbijediti 40-50K KFOR pripadnika (ili nije ni pokušalo).

Ono o čemu bi ti najradije "raspravljao/razgovarao" je bezuslovna predaja, a tu obično nema nikakve rasprave - jer nema o čemu da se raspravlja.

 

Unutarnja stvar Srbije je kada i po kojim uslovima ce nekome dati/priznati drzavljanstvo.

No zastitu ili pomoc svojim drzavljanima (na teritoriju druge drzave) drzava pruza preko ambasade i/ili konzulata. Pa i tada samo ako imaju to jedno drzavljanstvo a ne i drzavljanstvo druge zemlje.

Pretpostavljam da postoje Srbi koji zive u USA toliko dugo da su vec uzeli i americko drzavljanstvo - a srpskog se nisu odrekli, pa imaju dva. To znamo vec po tome sto neki od njih sudeluju i na izborima u Srbiji, glasaju u konzulatu. Ipak bi bilo smesno da drzava Srbija za njih zahteva nekakva posebna prava ili zastitu. Pa cak ni ne direktno u pregovorima sa vladom USA nego kroz "medjunarodne institucije".

Kad se povremeno potuku hrvatski i srpski "navijaci" u Australiji, ni Hrvatska ni Srbija ne pitaju ima li neko od njih duplo drzavljanstvo - jer se ocigledno radi o australskim huliganima (razlicitog etnickog porekla) i to je posao za australsku policiju.

 

Jedina razlika izmedju ovih primera i Kosova je sto je drzava Kosovo jos mlada pa to jos mnogima nije doslo u glavu (da ne pisem odakle).

 

Ako Srbija smatra da je Kosovo njeno i stanovnici Kosova imaju pravo na njeno drzavljanstvo, vredi li to za sve ili samo za etnicke Srbe? Da li bi bilo protestnih nota iz Beograda da huligani u Hrvatskoj prebiju neke Albance sa Kosova - jer, eto, radi se o drzavljanima Srbije?

Pogledaj ponovo prvi red citata. Jesu li se kosovski Albanci odrekli drzavljanstva Srbije? Moze li im ga neko oduzeti i po kom osnovu?

 

 

 

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, e4_guy said:

 

Mezheb nije pravac ili frakcija, više se odnosi na Šerijat i tumačenja pojedinih ajeta i hadisa. Zato se generalno koristi izraz "pravne škole" za različite mezhebe.

Hanefijska škola je najbrojnija i najumjerenija, a njoj ogromnom većinom pripadaju svi balkanski muslimani, pa i albanski. Inače, ta 4 mezheba su dio sunitskog  islama koji predstavlja veći dio ukupnog ummeta.

 

Ako bismo pričali o pravcima ili frakcijama onda su tu najvažnija dva, Suni kao najbrojniji i Shia (Iran, Azerbejdžan Jemen, Irak, Sirija).

https://bs.wikipedia.org/wiki/Pravci_u_islamu

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mladenvzz said:

...ZnajJova,prosim lepo,u svoje priče ne pleti Varaždin.U Varaždinu postoji npr. na 

najprometnijem dijelu grada pravoslavna crkva koja je obnovljena sredstvima iz

proračuna grada.Često prolazim kraj nje,vidim da se tamo okupljaju ljudi.Znam da

građana srpske nacionalnosti ima u gradu oko 600,grad im je za njihove aktivnosti

dodijelio prostorije.Pred mjesec dana,na dan nacionalnih manjina grada nastupali

su na glavnom trgu i nudili srpske specijalitete bez ikakovog straha.Konačno, pred

deset petnaest godina trener odbojkaša Varaždina bio je nedavno poginuli(momentalno

se ne mogu sjetiti imena)i snjima osvojio dva prvenstva Hrvatske.

Popis stanovništva u Hrvatskoj 2011 (Varaždin)

Srbi  378

Ali svakako se slažem da su Varaždinci fina raja.

 

   
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vjekoslav said:

i ajd sad, recimo da je to "ne damo Kosovo" ekipa. dakle ekipa s kojom se u biti nikada i nije moglo argumentirano razgovarati. mozemo se druziti, ali bez razgovora o politici i regionalnim problemima. dakle turizam, ili shoping u Bogojevu, ili sport, ili bastovanstvo, ili jazz u Novom Sadu, ili razmenjivanje markica / filatelija, u redu. medjutim mene uopce ne brine ta ekipa. mene brine ekipa koja kaze "priznajemo nezavisnost Kosova, ali Srbija mora na Kosovu osigurati nasim Srbima...

 

Naravno da je veoma zabrinjavajuća ekipa, koja vodi tu temu, to jest "draga" nam vlast i sateliti, te nešto malo prave opozicije, koja, međutim, na tu temu duva u istu tikvu. Ali to ne osporava činjenicu da Srbija U PREGOVORIMA i zauzvrat za priznanje Kosova treba da iznese uslove šta Srbima na Kosovu minimalno mora da se obezbedi i da to postavi kao uslov za svoj potpis. Da ne ulazimo sada u priču zašto je do takve situacije došlo (većinski srpskom krivicom) ali bezuslovna kapitulacija bez ljute trgovine bi na neki način značila da lisici daješ da čuva kokošinjac. Posle svega što se izdešavalo i što je obema stranama ostavilo "istorijska sećanja", plus što na obe strane većina značajnih činilaca podgreva pa i izmišlja takva "sećanja", male šanse da će princip dobrovoljnosti dovesti kratkoročno do ikakvog pozitivnog efekta po srpsku manjinu na Kosovu. 

 

Da je bilo imalo mozga kod nas (već rečeno, ali repetitio est mater studiorum), pogotovo svojevremeno kod opozicije, sami smo morali da iniciramo tu temu da priznajemo Kosovo, ali uz određene uslove i da uđemo u pregovore sa umerenim predstavnicima albanske strane. Jer ko god nije baš bio potpuno zaslepljen je mogao da vidi da postojeća situacija na duže staze ne pije vodu. Idiotizam je posmatrati teritoriju bez ljudi koji na njoj žive. Tako je kako je, a živimo u 21. veku, ne u doba reconquiste. Da je, dakle, bilo pameti, mogla se osvariti saradnja između opozicije i umerenih predstavnika albanske strane, zajedničkim snagama parlamentarno srušiti SMrad i postepeno ući u razvod pod prijateljskim, ili makar korektnim, uslovima. SMradu takav razvoj nije išao u interes i sve je više zaoštravao upravo da bi opstao na vlasti. A imao je u tome podršku u gomili priglupih ovaca u crkvi, opoziciji i narodu, koji ne vide dalje od sopstvenog nosa.

 

Prošao je voz za najpovoljnije rešenje za obe strane, bez nepotrebnih žrtava i stradanja. Međutim, taj potpis na samostalnost Kosova ima još uvek neku minimalnu vrednost, svakim danom sve manju. I u zamenu za taj potpis Srbija mora na Kosovu osigurati Srbima određena prava kao što je trajna eksteritorijalnost istorijske i kulturne baštine pod podužom zaštitom KFOR-a i UN (uslov međunarodnoj zajednici da se i ona ne može baš jeftino izvući), politička, ljudska i manjinska prava za srpsku manjinu po najsavremenijim standardima, opet pod podužom zaštitom i garancijom KFOR-a i UN, zaštitu "privatnih" investicija na Kosovu (i.e. ne može da bude eksproprijacije Bambijevih vinarija ili Mobtelovih/Telenorovih repetitora na Kosovu , to sigurno nije finansirano parama građana Kosova). Ukratko, nešto što je realno. Međutim, niti teritorije niti građani Kosova srpske nacionalnosti ne mogu biti "eksteritorijalni" u državi Kosovo. To jednostavno ne može da ide drugačije već da se integriše u okvir Republike Kosovo. Možda je u nekoj ranijoj fazi (vidi gore) bilo moguće i više, sada će biti čudo i ovo navedeno da se ostvari.

 

Da, ljutom trgovinom za potpis na priznanje Srbija mora na Kosovu osigurati Srbima određena prava. Ali ta trgovina treba da se odnosi na koristi građana Kosova srpske nacionalnosti, a ne na koristi švercera, krimosa, države Srbije i njenih političkih faktora.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Za pocetak bi bilo dobro da se ona sramota kojom je ilustrovana anketa sto je hitnije moguce izbrise. Ja ne znam sta je gore, to da moderator, dakle covek koji treba da tumaci i vrednuje tudje stavove, ne zna razliku izmedju cinjenice i stava (posledicno, izmedju faktografije i politickog pamfleta) ili da zna u cemu je razlika ali svejedno potura nepotpisan politicki pamflet (po recniku bih rekao da je u pitanju neki politicki organ EU) kao faktografiju na osnovu koje neko treba da formira i upravlja svoje misljenje. Ne znam sta je gore ali znam sta je istina, niko pismen ne moze biti toliko glup da tekst koji jasno iznosi politicke stavove i preporuke predstavi kao faktografiju. Jos pri tom "savetuje" da se na osnovu tog pamfleta mogu graditi misljenja. Valjda cinjenice nisu dovoljno dobre da se na osnovu njih grade stavovi i valjda je skoro dve i po hiljade godina logike i metodologije zakljucivanja nebitno, pa su nam potrebni tudji politicki stavovi da bismo formirali svoje.

 

U politickoj teoriji postoji ime za ovaj pokusaj. Zove se indoktrinacija.

 

Nisam moderator ali cu se usuditi da posavetujem ljude da misle svojom glavom, donose zakljucke na osnovu relevantnih podataka i relevantnih izvora, i da ne obracaju paznju na ovako jadne pokusaje indoktrinacije. Protiv te poshasti obrazovanje i inteligencija su dokazano najbolji lek. Nemojte dozvoljavati da vas neko na ovako komican nacin vuce za nos.

 

P.S.: Politicki pamflet se ovde ne koristi u pezorativnom smislu, to je sasvim legitimna forma iznosenja i preporucivanja politickih stavova odredjenog politickog subjekta. Ali, nije faktografija. Faktografija je slozenica od latinske reci factum i grcke reci graphos i predstavlja organizovan skup opisa (slika) cinjenica koje se obicno iznose bez analiza i zakljucaka. Pa vi sad procitajte ono smece od teksta ako vec niste i zakljucite sami sta ste procitali.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Činjenice ne moramo tražiti ni u čijim tekstovima, pamfletima, zaključcima ili bilo koje druge forme i sadržine, činjenice imamo na terenu, imamo državu Kosovo, uz sve mane njene vlasti ta vlast funkioniše, priznata je i podržana od USA, EU, NATO i imamo državu Srbiju koja neće da vidi činjenice, pokušava, navodno, da dobije na vremenu, a protokom vremena ima sve manje šanse da dobije bilo kakvu pogodnost, doživljava samo poraze i poniženja, postepeno će dovesti u pitanje i sopstvenu teritoriju, Bujanovac, Preševo a Dečani i Pećka patrijaršija će biti spomenici kosovske kulture. A, ta činjenica će biti spomenik gluposti i nesposobnosti srpske politike.

 

Edited by Div
slovne greške
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mladenvzz said:

...ZnajJova,prosim lepo,u svoje priče ne pleti Varaždin.U Varaždinu postoji npr. na 

najprometnijem dijelu grada pravoslavna crkva koja je obnovljena sredstvima iz

proračuna grada.Često prolazim kraj nje,vidim da se tamo okupljaju ljudi.Znam da

građana srpske nacionalnosti ima u gradu oko 600,grad im je za njihove aktivnosti

dodijelio prostorije.Pred mjesec dana,na dan nacionalnih manjina grada nastupali

su na glavnom trgu i nudili srpske specijalitete bez ikakovog straha.Konačno, pred

deset petnaest godina trener odbojkaša Varaždina bio je nedavno poginuli(momentalno

se ne mogu sjetiti imena)i snjima osvojio dva prvenstva Hrvatske.

Mesas privid sa cinjenicama...strah,onaj prikriveni,ne moze se odagnati odlaskom u crkvu i prodajom suvenira.I mani me odbrane Varazdina,ja ga nisam napadao...grad kao i svaki drugi u bivsoj exYu.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ZnajJova said:

Mesas privid sa cinjenicama...strah,onaj prikriveni,ne moze se odagnati odlaskom u crkvu i prodajom suvenira.I mani me odbrane Varazdina,ja ga nisam napadao...grad kao i svaki drugi u bivsoj exYu.

Varazdin je drugaciji! Mentalitet tih ljudi je blizi slovenackom. Ubedljivo najprogresivniji deo Hrvatske. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Varazdin je drugaciji! Mentalitet tih ljudi je blizi slovenackom. Ubedljivo najprogresivniji deo Hrvatske. 

Verujem da jeste.Ono u čega ne verujem ja da Srbi u Varaždinu imaju drugačiji osećaj u abdomenu,od onih u Vukovaru,ili Hrvata u Hrtkovcima ili bilo gde drugde van Hrvatske.Da ne trolujem više...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

 

Unutarnja stvar Srbije je kada i po kojim uslovima ce nekome dati/priznati drzavljanstvo.

No zastitu ili pomoc svojim drzavljanima (na teritoriju druge drzave) drzava pruza preko ambasade i/ili konzulata. Pa i tada samo ako imaju to jedno drzavljanstvo a ne i drzavljanstvo druge zemlje.

Pretpostavljam da postoje Srbi koji zive u USA toliko dugo da su vec uzeli i americko drzavljanstvo - a srpskog se nisu odrekli, pa imaju dva. To znamo vec po tome sto neki od njih sudeluju i na izborima u Srbiji, glasaju u konzulatu. Ipak bi bilo smesno da drzava Srbija za njih zahteva nekakva posebna prava ili zastitu. Pa cak ni ne direktno u pregovorima sa vladom USA nego kroz "medjunarodne institucije".

Kad se povremeno potuku hrvatski i srpski "navijaci" u Australiji, ni Hrvatska ni Srbija ne pitaju ima li neko od njih duplo drzavljanstvo - jer se ocigledno radi o australskim huliganima (razlicitog etnickog porekla) i to je posao za australsku policiju.

 

Jedina razlika izmedju ovih primera i Kosova je sto je drzava Kosovo jos mlada pa to jos mnogima nije doslo u glavu (da ne pisem odakle).

 

Ako Srbija smatra da je Kosovo njeno i stanovnici Kosova imaju pravo na njeno drzavljanstvo, vredi li to za sve ili samo za etnicke Srbe? Da li bi bilo protestnih nota iz Beograda da huligani u Hrvatskoj prebiju neke Albance sa Kosova - jer, eto, radi se o drzavljanima Srbije?

Pogledaj ponovo prvi red citata. Jesu li se kosovski Albanci odrekli drzavljanstva Srbije? Moze li im ga neko oduzeti i po kom osnovu?

 

 

 

Ja sam siguran da će Zoran pasti sa  stolice kad čuje da na hiljade kosovskih Albanaca uzimaju i imaju srpsko državljanstvo, isto tako ogroman broj njih dolazi na lečenje po srpskim gradovima, pretežno BG, NS i Niš.     

Edited by perkos
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

 

Naravno da je veoma zabrinjavajuća ekipa, koja vodi tu temu, to jest "draga" nam vlast i sateliti, te nešto malo prave opozicije, koja, međutim, na tu temu duva u istu tikvu. Ali to ne osporava činjenicu da Srbija U PREGOVORIMA i zauzvrat za priznanje Kosova treba da iznese uslove šta Srbima na Kosovu minimalno mora da se obezbedi i da to postavi kao uslov za svoj potpis. Da ne ulazimo sada u priču zašto je do takve situacije došlo (većinski srpskom krivicom) ali bezuslovna kapitulacija bez ljute trgovine bi na neki način značila da lisici daješ da čuva kokošinjac. Posle svega što se izdešavalo i što je obema stranama ostavilo "istorijska sećanja", plus što na obe strane većina značajnih činilaca podgreva pa i izmišlja takva "sećanja", male šanse da će princip dobrovoljnosti dovesti kratkoročno do ikakvog pozitivnog efekta po srpsku manjinu na Kosovu. 

 

Da je bilo imalo mozga kod nas (već rečeno, ali repetitio est mater studiorum), pogotovo svojevremeno kod opozicije, sami smo morali da iniciramo tu temu da priznajemo Kosovo, ali uz određene uslove i da uđemo u pregovore sa umerenim predstavnicima albanske strane. Jer ko god nije baš bio potpuno zaslepljen je mogao da vidi da postojeća situacija na duže staze ne pije vodu. Idiotizam je posmatrati teritoriju bez ljudi koji na njoj žive. Tako je kako je, a živimo u 21. veku, ne u doba reconquiste. Da je, dakle, bilo pameti, mogla se osvariti saradnja između opozicije i umerenih predstavnika albanske strane, zajedničkim snagama parlamentarno srušiti SMrad i postepeno ući u razvod pod prijateljskim, ili makar korektnim, uslovima. SMradu takav razvoj nije išao u interes i sve je više zaoštravao upravo da bi opstao na vlasti. A imao je u tome podršku u gomili priglupih ovaca u crkvi, opoziciji i narodu, koji ne vide dalje od sopstvenog nosa.

 

Prošao je voz za najpovoljnije rešenje za obe strane, bez nepotrebnih žrtava i stradanja. Međutim, taj potpis na samostalnost Kosova ima još uvek neku minimalnu vrednost, svakim danom sve manju. I u zamenu za taj potpis Srbija mora na Kosovu osigurati Srbima određena prava kao što je trajna eksteritorijalnost istorijske i kulturne baštine pod podužom zaštitom KFOR-a i UN (uslov međunarodnoj zajednici da se i ona ne može baš jeftino izvući), politička, ljudska i manjinska prava za srpsku manjinu po najsavremenijim standardima, opet pod podužom zaštitom i garancijom KFOR-a i UN, zaštitu "privatnih" investicija na Kosovu (i.e. ne može da bude eksproprijacije Bambijevih vinarija ili Mobtelovih/Telenorovih repetitora na Kosovu , to sigurno nije finansirano parama građana Kosova). Ukratko, nešto što je realno. Međutim, niti teritorije niti građani Kosova srpske nacionalnosti ne mogu biti "eksteritorijalni" u državi Kosovo. To jednostavno ne može da ide drugačije već da se integriše u okvir Republike Kosovo. Možda je u nekoj ranijoj fazi (vidi gore) bilo moguće i više, sada će biti čudo i ovo navedeno da se ostvari.

 

Da, ljutom trgovinom za potpis na priznanje Srbija mora na Kosovu osigurati Srbima određena prava. Ali ta trgovina treba da se odnosi na koristi građana Kosova srpske nacionalnosti, a ne na koristi švercera, krimosa, države Srbije i njenih političkih faktora.

 

ne slazem se. temeljno pitanje ostaje -> kako da albanska vecina ne promatra srpsku manjinu kao ekspozituru Srbije? uporno se bavite strahovima Srba, a potpuno ignorirate strahove Albanaca. dakle vrtite se u zacaranom "lisica - kokoska" krugu. na stranu sad sto ovdje ima junacina koji tvrde da ih ja tjeram na vojnu kapitulaciju, a kad bih im ja sad rekao da imaju tri minute da se pojave na zbornom mjestu, zdimili bi glavom bez obzira.

 

 

5 hours ago, Akiro said:

politička, ljudska i manjinska prava za srpsku manjinu po najsavremenijim standardima

Ukratko, nešto što je realno.

 

realno bi bilo prouciti kako je to teklo izmedju Francuza i Nijemaca nakon II. svjetskog rata. rat je zavrsen, ljudska prava imas (na zivot), a sva ta dodatna prava o kojima vi (upravo romanticarski) mastate ne postoje u siromasnim, getoiziranim i ekonomski devastiranim drzavama. tamo gdje ljudi moraju kopati po kantama za smece da bi prezivjeli, i odakle moraju bjezati na Zapad trbuhom za kruhom, postmodernisticka preseravanja mogu biti samo nametnuta, i stoga virtualna, a ne stvarna. dakle prvo rad / ekonomija / trziste, rad / ekonomija / trziste, rad / ekonomija / trziste, rad / ekonomija / trziste (i naravno opismenjavanje / skolstvo), i tako jos sto puta rad / ekonomija / trziste (skolstvo), a onda tek, kad ljudi dostignu odredjeni ekonomski standard zivota, onda tek ide tzv. kulturna nadogradnja.

 

sviranje u tamburice na prazan stomak je sviranje kurcu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...