Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

1 minute ago, Darth Bane said:

Ima i toga! Nije jedini problem, nije ni najveci, ali ima ga! 

Znam da ne gledaš info kanale sa Kosova, ali verovatno gledaš iz Srbije. Vidiš ja gledam obadva. I koji poz da promenim neki kanal od ovih gledanijih,a prednjači RTS; PINK;  i ostali previše vremena se posvaćuje crkvama,  pravoslavlju, kukumavčenju o njima ne samo na Kosovu, političaro dojuče svi odreda antihristi uvek u zumu kamere prilikom nekog vcerskog praznika, itd.

TV kanali na Kosovu sem što prenose klanjanje Bajram namaza (obično veoma rano) uopšte ne daju slične emisije, ili veoma retko. Kosovski Albanci su pretežno sekularni i ne pridaju ni izbliza značaj religiji kao što je to slučaj u Srbiji.

Zato bolje bi ti bilo da se ne blamiraš i škrabuckaš o nečemu što uopšte ne poznaješ, sem naslova iz Kurira, Blica. Informera ALO-a i slično.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pristevac said:

Znam da ne gledaš info kanale sa Kosova, ali verovatno gledaš iz Srbije. Vidiš ja gledam obadva. I koji poz da promenim neki kanal od ovih gledanijih,a prednjači RTS; PINK;  i ostali previše vremena se posvaćuje crkvama,  pravoslavlju, kukumavčenju o njima ne samo na Kosovu, političaro dojuče svi odreda antihristi uvek u zumu kamere prilikom nekog vcerskog praznika, itd.

TV kanali na Kosovu sem što prenose klanjanje Bajram namaza (obično veoma rano) uopšte ne daju slične emisije, ili veoma retko. Kosovski Albanci su pretežno sekularni i ne pridaju ni izbliza značaj religiji kao što je to slučaj u Srbiji.

Zato bolje bi ti bilo da se ne blamiraš i škrabuckaš o nečemu što uopšte ne poznaješ, sem naslova iz Kurira, Blica. Informera ALO-a i slično.

Interesantno je kako si ti odjednom postao nervozan?! 

P. S. Otprilike se uklapa u moju teoriju da pomirenje Srba i Albanaca  nekome ne ide u prilog. 

Edited by Darth Bane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Interesantno je kako si ti odjednom postao nervozan?! 

P. S. Otprilike se uklapa u moju teoriju da pomirenje Srba i Albanaca  nekome ne ide u prilog. 

Nisam nervozan, već iritira tvoje piskaranje o nečemu o čemu nemaš blagog pojma. A što je najgore ti se ložiš na to.

Pa Beograd je kao grad više iskićen verskim ornamentima, bilbordima po bulevarima i slično, nego li Priština. To u Prištini jednostavno ne možeš da vidiš, čak ni po školama, bolnica i javnim ustanovama. To št je oko 80%  Albanaca muslimana, tebi je dovoljan argument za "Islamski terorizam" 

E Bogo, mili Bogo...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pristevac said:

Nisam nervozan, već iritira tvoje piskaranje o nečemu o čemu nemaš blagog pojma. A što je najgore ti se ložiš na to.

Pa Beograd je kao grad više iskićen verskim ornamentima, bilbordima po bulevarima i slično, nego li Priština. To u Prištini jednostavno ne možeš da vidiš, čak ni po školama, bolnica i javnim ustanovama. To št je oko 80%  Albanaca muslimana, tebi je dovoljan argument za "Islamski terorizam" 

E Bogo, mili Bogo...

Nisam rekao islamski terorizam vec islamski "elemenat"! 

Ali imam prijatelje , muslimane, i znam koliko su disciplinovani u upraznjavanju vere. A i video sam u slucaju : Indonezije, Malezije, Emirata, Qatara... i ako ti sad kazes da je Kosovo, sa vecinskim muslimanskim stanovnistvom - sekularna drzava ... onda: nemam reci na to! 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

Pazi, mi smo sa Albancima komsije, relativno nam je slican i mentalitet, premda je jezik totalno drugaciji ... osudjeni smo jedni na druge! A zasto se ne bi pomirili? Trebaju li nam Holandjani da nas mire??!!!!?!? 



mentalitet nam nije ni prići, ali ni prići...  za razliku  od Srba, koju su uglavnom ne poslovni i teški za saradnju, albanac te tako lepo obradi, sačeka dočeka, odradiš posao s ljudima i sve to klizi i prodje ko peške... za razliku od biznis kombinacija sa srbima pustim gde je uvek neko povuci potegni podmaži zovi cimaj... albanci imaju neki pristup tipa: ako nema robe kod Stondishe, onda ga šaljemo kod komšije Baneta, za razliku od srba koji ako nemaju da ponude robu, ne šalju kod komšije Baneta, nego neće ni da daju informaciju ko bi mogao tu robu da ima, jer ako ne mogu ja Stondisha da prodam, nikome neću ni posao namestiti u okruženju mome...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 Vidi...  nas osnovni problem je sto istoriju vidimo tek onda kada nas opici po glavi...  Svi se mi secamo 1999te  ali se ne secamo svih godina 90ih pre toga... Svi se secamo 1995te i "oluje"  ali zaboravljamo  1991 i ostale godine do toga.... Secamo se 1944-45te ali se ne secamo 41-44te..   Nikako ne mozemo se setiti zasto nas je ta istorija opaucila po glavi...  Dali smo mi barem za nesto od toga krivi...

 

 I zaista nezrelo razmisljati da  ravnanje Vukovara i zlocina tamo, 1000-dana opsade Sarajeva , Srebrenice nisu uticali na odluku NATO-a i SAD-a da bombarduju Srbiju..    Jednostavno svi ti zlocini su se negde sabirali  i naplata je dosla prvo 1995te i na kraju 1999te

Ja se slažem da istoriju vidimo kad nas opiči ili samo kad opiči nekog drugog. Nije tu velika razlika ali je vidljivo da čak i ti preskačeš periode kad su stradali Srbi na KOsovu a od Slobe nije bilo ni traga ni glasa pošto je bankovao u SAD. Ja nisam pisao o napadima NATO i da li je bilo razloga za to ili ne već o dešavanjima koja su bila u vreme dok je NATO uvodio demokratiju na KOsovu a vidimo da i danas traju. Naravno da ih je drastično manje pošto je i broj Srba drastično manji na Kosovu. Što bi rekli sami Albanci " u kry puna" tj "završen posao" pa sad možemo da tupimo o uspesima najdemokratije na Balkanu.    

Edited by perkos
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Nisam rekao islamski terorizam vec islamski "elemenat"! 

Ali imam prijatelje , muslimane, i znam koliko su disciplinovani u upraznjavanju vere. A i video sam u slucaju : Indonezije, Malezije, Emirata, Qatara... i ako ti sad kazes da je Kosovo, sa vecinskim muslimanskim stanovnistvom - sekularna drzava ... onda: nemam reci na to! 

 

Pa evo  kontra pitanje. Šta je sa Srbijom i većinski hrišćanskim stanovništvom? Naravno po tvojoj logici. Kao prvo ne upoređuj muslimane na Kosovu ali i na Balkanu sa onim iz Azije i Arabije. Nauči najosnvnije o Islamu što zna svako bez obzira na verusku pripadnost.. U Islamu ima 4 pravca (Mezhebi) Proguglaj, pročitaj pa se javi.

Ovako...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

mada ga je svako civilizirano bice u Jugoslaviji priznalo jos 1974. godine, u paketu sa Vojvodinom (a jednom stecena gradjanska prava ne bi se smjela negirati / vracati unazad).

Čudan način da se napiše reč civilizacija.

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

fakat, i ulazak Srbije u EU ovisi o priznavanju Kosova, a to znaci da vase nepriznavanje Kosova / odgadjanje EU regionalnih integracija direktno utjece na moj zivot kao i na zivot mojih prvih susjeda u mom (panonskom) dvoristu.

Naravno da je najlakše zamisliti jednu traku koju treba povući da bi se klupko odmotalo, samo što je malčice drugačije u stvarnosti. 

 

Srbija neće tako skoro ući u EU, sve i da večeras prizna Kosovo. Sam taj problem ne utiče na (ne)spremnost političara u SRB i HRV da rešavaju brojne praktične probleme, pa i taj o kome pišeš, a koji zaista jeste ozbiljan. Ceniš da je Kosovo razlog da svako malo gledamo naslove tipa Ustaški pir u informerima ili slične budalaštine u Hrvatskoj? Odavno već je moguće kandidovati različite projekte prekogranične saradnje, ali za tim ne postoji interes. Lakše nam je da imamo na koga da pustimo razne sprske i hrvatske Vuline. Kosovo nema veze s tim.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, e4_guy said:

:classic_biggrin:

Tvoj glas je, dakako, presudio.

 

cool.gif

 

...

 

15 minutes ago, e4_guy said:

Ostatak posta samo pokazuje zbog čega ne možeš biti objektivan, no, to je ok, svi smo ljudi.

 

prvo ad hominem s dvoristem, a sad ad hominem sa objektivnoscu. biljezim 1, pamtim 2,  pazi, to je vec skoro pa crveni. slobodno ti navedi koje su to stavke subjektivne u mom postu, pa da ih objektivno pretresemo. da nisu minska polja mozda subjektivna? neka umjetnicka fatamorgana / ekspresija? dodjes do mene u posjet pa se odemo nas dvojica prosetat "subjektivnim poljima", nije problem. btw. vec mi je palo na pamet da takve setnje ubacim u turisticku ponudu, i ponesto zaradim, puna je Evropa ludjaka zeljnih adrenalina. no ajmo dalje. da nije mozda "subjektivna ocjena" to sto je Milosevic koncem osamdesetih prebacio teziste sukoba s Kosova prvo na Sloveniju, a onda i na Hrvatsku i BiH? ja mislim da je to posve objektivna analiza raspada Jugoslavije, uostalom, nisam je iznio prvi, ona je odavno poznata. da nije mozda  moja subjektivna ocjena da ulazak Srbije u EU ovisi o priznanju Kosova? ili pak da ce se zivoti obicnih malih ljudi u mom dvoristu promjeniti nabolje kad Srbija udje u EU? hajde, budi konkretan, sto je tu netocno, ili ako zelis, sto je tu subjektivno?

 

...

 

37 minutes ago, e4_guy said:

Po pitanju Kosova (*) ključna stvar je povjerenje u sposobnost izabrane vlasti da obezbijedi poštovanje potpisanih sporazuma + of course osnovnih ljudskih prava&sloboda svih stanovnika.

Do sada te vlasti nisu pokazale ni spremnost a ni moć da provedu ni jedno ni drugo (ni treće) i ne vidim zbog čega bi im se vjerovalo da će doči do neke promjene u slučaju priznanja ?

 

Ako uporedimo Kosovo (*) sa Hrvatskom dobijamo malo jasniju perspektivu šta bi se moglo dešavati.

  1. Srbija priznala Hrvatsku, provela sporazum o "mirnoj reintegraciji" nakon čijeg sprovođenja i odlaska stranog osoblja traje konstantan lov na Srbe sa manjim ili većim intenzitetom, zavisno od broja saborskih poslanika desnog HDZ krila u saboru.  
  2. Dakle, mračna perspektiva, zašto bi Srbija pravila istu grešku i sa Kosovom (*) ? 

 

1) malkic ti je kronologija, hmmm... pa upravo subjektivna. ovo su pak (faktografske) cinjenice:

  • Operacija Oluja (4. kolovoza  7. kolovoza 1995.) je velika vojno-redarstvena operacija u kojoj su Hrvatska vojska i policija oslobodile okupirana područja Republike Hrvatske pod nadzorom pobunjenih Srba, na kojima je bila uspostavljena paradržava Republika Srpska Krajina bez ikakvog međunarodnog priznanja. Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij osim istočne Slavonije; međutim će ta i nekoliko narednih pobjeda Hrvatske vojske stvoriti uvjete u kojima je od siječnja 1996. godine započeo proces mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja.
  • Mirna reintegracija hrvatskoga Podunavlja uobičajeni je naziv za proces povratka okupiranih područja istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske. Razdoblje mirne reintegracije, za čije je provođenje Vijeće sigurnosti UN-a ustanovilo posebnu Prijelaznu upravu UN-a u istočnoj Slavoniji (UNTransitional Authority in Eastern Slavonia, odnosno UNTAES), započelo je 15. siječnja 1996., a završilo 15. siječnja1998., kada je hrvatsko Podunavlje (odnosno istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srijem), konačno vraćeno u sastav Republike Hrvatske.
  • Hrvatska i SR Jugoslavija sklopile su Sporazum o normalizaciji odnosa, koji je uključivao uzajamno priznanje, 23. kolovoza 1996., a uspostavile su diplomatske odnose 9. rujna iste godine.[5]

https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Oluja

https://hr.wikipedia.org/wiki/Međunarodno_priznanje_Hrvatske

https://hr.wikipedia.org/wiki/Mirna_reintegracija_hrvatskoga_Podunavlja

 

Mirna reintegracija dakle pocinje punih 7 mjeseci prije nego je Srbija priznala Hrvatsku, i svakako nakon, a ne prije Oluje. u Mirnoj reintegraciji ucestovali su UN, Vlada RH, i vodje SAO Istocne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema. Srbija je ucestvovala tako sto se nije mijesala. ako te zanimaju detalji, jer ti ocigledno mislis da je tu na terenu rjesavao stvari Milosevic, a ne Stanimirovic, Vrkic i general Klein, nabavi si ovu knjigu 

 

ioz.jpg

 

tu je vrlo detaljno i kronoloski opisano kako se Mirna reintegracija dogadjala. sa svim njenim akterima. 

 

...

 

2) nikakvog lova na Srbe nije bilo ni za vrijeme, ni nakon Mirne reintegracije. nikome dlaka s glave nije falila! a to je bilo podrucje gdje se nalazio sa zemljom sravnjen Vukovar, dakle podrucje u koje su nakon 7 godina progonstva prezivjeli Vukovarci (i Baranjci, i Sremci) konacno mogli uci. niti jednog jedinog zlocina iz osvete nije bilo! lov na Srbe trajao je u jesen / zimu 1991.- 1992. godine. barem ovdje kod mene u Osijeku. vrlo je ruzno i nekorektno (ali i faktografski netocno) na takav nacin relativizirati zlocine pocinjene na gradjanima srpske nacionalnosti, koji se jesu dogodili. danas Srbi u Osijeku zive bolje nego vecina stanovnistva u Beogradu, i svakako imaju puno vecu perspektivu, jer su gradjani Evropske unije. o kakvoj dakle mracnoj perspektivi ti pricas?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Stondisha said:



mentalitet nam nije ni prići, ali ni prići...  za razliku  od Srba, koju su uglavnom ne poslovni i teški za saradnju, albanac te tako lepo obradi, sačeka dočeka, odradiš posao s ljudima i sve to klizi i prodje ko peške... za razliku od biznis kombinacija sa srbima pustim gde je uvek neko povuci potegni podmaži zovi cimaj... albanci imaju neki pristup tipa: ako nema robe kod Stondishe, onda ga šaljemo kod komšije Baneta, za razliku od srba koji ako nemaju da ponude robu, ne šalju kod komšije Baneta, nego neće ni da daju informaciju ko bi mogao tu robu da ima, jer ako ne mogu ja Stondisha da prodam, nikome neću ni posao namestiti u okruženju mome...

Dobro : i jedni i drugi volimo burek! 

Link to comment
Share on other sites

Mozda je malo van teme ( ili nije?) ali mi je baš čudno da je Kosovo označeno kao jedno od glavnih čvorišta za transport gudre sa svih strana na sve strane a akcije protiv narko klanova su na nivou vežbi civilne zaštite.

Ili ja nemam prave informacije, Prištevac možda zna da li ima tu nekih ozbiljnijih akcija?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pristevac said:

Pa evo  kontra pitanje. Šta je sa Srbijom i većinski hrišćanskim stanovništvom? Naravno po tvojoj logici. Kao prvo ne upoređuj muslimane na Kosovu ali i na Balkanu sa onim iz Azije i Arabije. Nauči najosnvnije o Islamu što zna svako bez obzira na verusku pripadnost.. U Islamu ima 4 pravca (Mezhebi) Proguglaj, pročitaj pa se javi.

Ovako...

Sada se vidi koliko si objektivan, pa i dobronameran! Jer, jeste Srbija malo oprterecana tom religijom- eto to priznajem. Ali jeli glavni diskurs u svetu danas hriscanski terorizam ili islamski terorizam? 

Link to comment
Share on other sites

 

6 minutes ago, Pristevac said:

U Islamu ima 4 pravca (Mezhebi) Proguglaj, pročitaj pa se javi.

Ovako...

Mezheb nije pravac ili frakcija, više se odnosi na Šerijat i tumačenja pojedinih ajeta i hadisa. Zato se generalno koristi izraz "pravne škole" za različite mezhebe.

Hanefijska škola je najbrojnija i najumjerenija, a njoj ogromnom većinom pripadaju svi balkanski muslimani, pa i albanski. Inače, ta 4 mezheba su dio sunitskog  islama koji predstavlja veći dio ukupnog ummeta.

 

Ako bismo pričali o pravcima ili frakcijama onda su tu najvažnija dva, Suni kao najbrojniji i Shia (Iran, Azerbejdžan Jemen, Irak, Sirija).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vjekoslav said:

 

cool.gif

prvo ad hominem s dvoristem, a sad ad hominem sa objektivnoscu.

Ma daj Vjeko nisi toliko malo inteligentan da ne shvatiš sarkazam sa dvorištem ?

Ad hominem ? Ja ?

No way !

--

Apropo "nikakvog lova na Srbe", pa šta da ti kažem:

Око 539.000 резултата (0,59 секунде/и)
 
LOL

Clipboard01.jpg

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
13 minutes ago, Vjekoslav said:

Aman, naravno da postoji saradnja u nekim oblastima (sinoć sam slušao HRV ambasadora na tu temu), ali ne postoji interes da se reše svi problemi pa i ovaj tvoj. Eto, tim linkom si skočio sebi u usta u pogledu one izjave da će se tvoj problem minskih polja rešiti tek kad Srbija prizna Kosovo i unapredi integracije.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Stondisha said:



mentalitet nam nije ni prići, ali ni prići...  za razliku  od Srba, koju su uglavnom ne poslovni i teški za saradnju, albanac te tako lepo obradi, sačeka dočeka, odradiš posao s ljudima i sve to klizi i prodje ko peške... za razliku od biznis kombinacija sa srbima pustim gde je uvek neko povuci potegni podmaži zovi cimaj... albanci imaju neki pristup tipa: ako nema robe kod Stondishe, onda ga šaljemo kod komšije Baneta, za razliku od srba koji ako nemaju da ponude robu, ne šalju kod komšije Baneta, nego neće ni da daju informaciju ko bi mogao tu robu da ima, jer ako ne mogu ja Stondisha da prodam, nikome neću ni posao namestiti u okruženju mome...

 

vidis, ovo je zanimljivo. ja bih medjutim rekao da je to razlika izmedju Srba i Hrvata sa jedne, i npr. Nijemaca sa druge strane. nemam poslovnog iskustva sa kosovskim Albancima, ali sa Hrvatima, Srbima i Nijemcima imam. kada bi celnici EU razmisljali kao Srbi i Hrvati, nikada EU ne bi nastala. a posebno ne bi bilo EU kohezijskih fondova. poveliki su pacenici / mentalni bolesnici СрбоХрвати/HrvatoSrbi, samo da je napakostit, pa crknit. fakat nikakva steta sto izumiru.

  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Vjekoslav said:

 

vidis, ovo je zanimljivo. ja bih medjutim rekao da je to razlika izmedju Srba i Hrvata sa jedne, i npr. Nijemaca sa druge strane. nemam poslovnog iskustva sa kosovskim Albancima, ali sa Hrvatima, Srbima i Nijemcima imam. kada bi celnici EU razmisljali kao Srbi i Hrvati, nikada EU ne bi nastala. a posebno ne bi bilo EU kohezijskih fondova. poveliki su pacenici / mentalni bolesnici СрбоХрвати/HrvatoSrbi, samo da je napakostit, pa crknit. fakat nikakva steta sto izumiru.

  

Srbi = hrvati.

 

 

Razlike minimalne.

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, e4_guy said:

Ma daj Vjeko nisi toliko malo inteligentan da ne shvatiš sarkazam sa dvorištem ?

Ad hominem ? Ja ?

No way !

--

Apropo "nikakvog lova na Srbe", pa šta da ti kažem:

 

 

Clipboard01.jpg

 

43 minutes ago, perkos said:

Ne znam da li je na temi Hrvatska bilo reči o ubistvu srpskog političara u Rijeci ili o napadu na sezonske radnike u Supetru?

 

zamolio bih uvazene diskutante da prezentiraju ime i prezime (jednog jedinog) gradjanina srpske nacionalnosti u Slavoniji, Baranji i Sremu koji je zbog osvete mucen i/ili ubijen za vrijeme ili nakon Mirne reintegracije, kako bi time potvrdili tezu da je lov na Srbe u Hrvatskoj poceo onoga trenutka kad ih je Srbija napustila. popis gradjana srpske nacionalnosti koji su muceni i ubijeni u Osijeku, ali ne od granata, vec od Glavasevih ljudi, nalazi se u spisima sa sudjenja Branimiru Glavasu et al.

 

izjednacavati navijacke napade alkoholizirane balavurdije na sezonske radnike u Supetru sa sistematskim uzasima pocinjenim na Glavasevim i Mercepovim zrtvama znaci relativizaciju zlocina. btw. zasto me ne cudi sto vas dvojica  tako nehajno relativizirate / politikantski instrumentalizirate zlocine pocinjene na "vasim sunarodnjacima"? hajde, gdje se tu vas dvojica razlikujete od npr. Slobodana Milosevica? i onda se, pazi bogati, cude sto nitko Srbin ne zeli biti. pa ja prvi ne zelim biti Srbin ako ce se moja bratja tako "brinuti" o meni.

 

 

31 minutes ago, 34Barkley said:

Aman, naravno da postoji saradnja u nekim oblastima (sinoć sam slušao HRV ambasadora na tu temu), ali ne postoji interes da se reše svi problemi pa i ovaj tvoj. Eto, tim linkom si skočio sebi u usta u pogledu one izjave da će se tvoj problem minskih polja rešiti tek kad Srbija prizna Kosovo i unapredi integracije.

 

da se razumijemo, tu je bilo prvenstveno govora o posljedicama po cijeli region. medjutim, da li je Srbija priznala Kosovo? da li je Srbija usla u EU? pa rjesit ce se i zaostala minska polja i zaostali problemi nestalih osoba i zaostali problem nerjesene granicne linije, a ko zna, mozda se pocne rjesavati i problem ratne odstete kada se EU integracije na ovim prostorima unaprede / istinski zazive, a ne kad ostanu na ovom sadasnjem, povrsnom nivou, gdje se u biti samo gleda kako marniti lovu iz EU fondova. sta je tu sporno?

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...