Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, Div said:

 

Otprilike...
Ja sam pošao u školu šesdesete, a televizor smo kupili početkom sedamdesetih, nov model pa nismo morali da dokupljujemo neki dodatak da bi mogli da gledamo i drugi program, stabilizator se podrazumevao.

Šesdesetih se TV gledala u komšiluku, okupe se 5-6 porodica, skine bela navlaka sa televizora, čeka pola osam da se upali, odgleda Dnevnik, onda, nedeljom, mislim, prva serija, Ogledalo građanina Pokornog.

Povremeno neka utakmica, drugo nisam ni znao da postoji, odnosno nisam gledao, čuo sam, pričalo se. Gradić Pejton, Svetac...

Je l` ova?

 

ECQWJOPWsAAPCd5.png

 

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Je l` ova?

 

ECQWJOPWsAAPCd5.png

 

:classic_biggrin:

 

A, ne, to je milje, to se nikad ne skida samo se podigne dok se gleda, nego se sećam da supostojale bele navlake, kao cerada, preko celog televizora, da ne upada prašina, kvari sliku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mladenvzz said:

Dive,a sječaš li se Menda i Slavice?

 

Naravno, no i to po priči, nisam gledao. 

Kad smo nabavili televizor već sam prerastao dečji program, delimično sam nadoknadio osamdesetih i devedesetih sa svojim sinovima.

 

Link to comment
Share on other sites

...Mendo i Slavica su bili nedjeljom ujutro,prije ručka.To je gledalo i staro i mlado(bar kod nas)jer je Mendo bio jako duhovit.

 

Malo prije sam odgledao jedan stari dokumentarac na HRT3 Ivana Hetriha,zapravo više razgovor,sa Gerhardom Ledićem-lutajućim reporterom.U pisanim medijima je imao svoju rubriku "Iz svakog đepa ponešto" a imao je i svoju rubriku na TVZ. Lutao je po čitavom prostoru ex-YU i predočavao razne zanimljivosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mladenvzz said:

Dive,a sječaš li se Menda i Slavice?


Ja ga se secam! Mene je bas uhvatilo u uzrastu kojem je taj program i bio namenjen. Doduse, secanje je malo maglovito jer je to bio program namenjen bas maloj deci, negde predskolski uzrast, pa kako bi ko krenuo u skolu, tako je vec bio ”veliki” za to. Vise se secam mog osecaja, nekakve topline kojom je sve to zracilo, ali niceg konkretnog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mladenvzz said:

...Mendo i Slavica su bili nedjeljom ujutro,prije ručka.To je gledalo i staro i mlado(bar kod nas)jer je Mendo bio jako duhovit.

 

Malo prije sam odgledao jedan stari dokumentarac na HRT3 Ivana Hetriha,zapravo više razgovor,sa Gerhardom Ledićem-lutajućim reporterom.U pisanim medijima je imao svoju rubriku "Iz svakog đepa ponešto" a imao je i svoju rubriku na TVZ. Lutao je po čitavom prostoru ex-YU i predočavao razne zanimljivosti.


Eh da, sad si me podsetio na jos nesto iz mog ranog detinjstva. 

Moja mama je imala koleginicu koja je jako licila na Slavicu Filu. I ona se zvala Slavica, Foskio, i bila je supruga tadasnjeg direktora Uljanika, ovog iz teksta: https://www.glasistre.hr/pula/-pulsko-brodogradiliste-od-1965-do-1976-kulminacija-je-bio-strajk-u-rujnu-1967-radilo-se-efektivno-cetiri-sata-jesu-li-sefovi-uljanika-baceni-u-more-ili-nisu-575069.

 

Teta Slavica je cesto dolazila kod nas, mislim da nije imala svoje dece i da je mene i brata zato tako volela. Secam je se kako se penje stepenicama (ziveli smo na petom spratu, nista lift) i nosi romobil mom bratu. Sta sam ja sve dobila od nje, vise se i ne secam, ali nikad nije dolazila praznih ruku. Posebno zimi, kad bi nam donosila mandarine s Briona, koje je njen muz dobijao licno od Tita, s njegove plantaze.

Secam se i jednog dogadjaja koji se tada prepricavao kod nas u kuci, a koji me se svakako domino, cim sam ga zapamtila. Idu moja mama i teta Slavica uvece s posla kuci, i nabasaju na manijaka, egzibicionistu, koji ponosno pokazuje cime raspolaze. Moja mama, provincijalka iz Srbije, se oduzela od straha, a teta Slavica izuje cipele, digne dreku i pojuri za tipom koji je u medjuvremenu poceo da bezi. Legenda kaze da je cak uspela da ga odalami stiklom po glavi.

 

Eto, neka ovo bude mali omaz mojoj dobroj teta Slavici. Nadam se da posle vise od pola veka nije problem sto joj otkrivam licne podatke. Ostala mi je u secanju kao prava dama, inteligentna i cvrstog stava, uzor koji je sigurno ostavio traga na mene, ono sto sam kasnije postala i sto sam danas.

Link to comment
Share on other sites

...vili,moja su sječanja drugačija,jer koliko se sječam,imali su Mendo i Slavica jedan dio gdje su se čitala pisma koja su dobivali od djece koja su pratila emisiju,pa i postavljala razna pitanja.Slavica je čitala a Mendo je odgovarao.Znam da sam i ja pisao ali moje pitanje nije se probilo do Mende.Po tome zaključujem da je sve to bilo i za nešto starije.I moja sječanja su maglovita,teško mi se sjetiti nečega konkretnoga.Mojem starom se Mendo strašno sviđao,često je ponavljao Mendine duhovitosti.

Link to comment
Share on other sites

Mladene, kad smo mali u porodici formiramo svoje kulturoloske obrasce, pa nam to oblikuje i kasnija secanja. Vrlo je moguce da je tako kako opisujes bilo u mnogim porodicama. U mojoj nije jer su mi roditelji bili prilicno odsutni, a mene i brata je cuvala nepismena baka. Njoj Mendo i Slavica svakako nisu znacili nista pa gledanje tog programa nikad nije preraslo u porodicnu tradiciju, kao kod tebe i u tvojoj okolini, nego smo brat i ja to gledali dok nam je bilo zanimljivo, a posle vise nismo. Verovatno nam je u nekom trenutku postalo zanimljivije da blejimo s drugom decom ispred zgrade nego da gledamo Mendu i Slavicu. 
Ali potpuno se slazem da su ti programi bili zabavni i nadasve poucni, nesto sto danas sve manje pije vodu kod mladjih generacija. Pri tome mislim na ovaj post gosn Puzigace sa susednog topica.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Šta će im to, deca ne glasaju. 
Pola milijarde eura za prenose Premijer lige je bolje uložen novac, donosi više glasova.

 

 

 

Osim toga što se više isplate ta liga, Žika Seljačina, Bolji Život, Srećni ljudi i ostali trash Siniše Pavića, mislim da se stare emisije ne bi ni tako lako primile kod sadašnje dece. Ma koliko da su kvalitetne, te emisije su produkcijski uvek zastarele, a ponegde i edukativno. Što se tiče ovog prvog, deca su izložena onome što šljašti, puno je kompjuterske animacije i raznih efekata, pa ne znam koliko bi im pažnju privukli Kockica, Kolariću Paniću, Čik pogodi, Neven, Magnet, Muzički tobogan, Opstanak, Ne pitajte mene, ona emisija sa Dejvidom Belamijem i slično. Ovo sam čuo od nekih roditelja koji su pokušali da deci repliciraju program svoje mladosti, ali ograđujem se da mi je uzorak ograničen.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Helena said:

A što ne bi Neven mogao da se pusti jedna epizoda u 18 na drugom?

Ne bi im ništa falilo, kad su već puštali Babu, Vjetar, Život milion puta?

Drugi dan Vagu, treći Fazone, četvrti Priče iz Nepričave....

 

Naravno, s tims to bih ja sve to i digitalizovao,a ne znam koliko danansji RTS ima tih ambicija..

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Harmonika said:

Naravno, s tims to bih ja sve to i digitalizovao,a ne znam koliko danansji RTS ima tih ambicija..

 

Predlozi su odlični-tvoj i Helenin. Da li si razmišljao da ovaj predlog za dečije emisije preneseš direktno RTS-u, da ne ostane samo ovde na temi?

 

 

Kontakt centar RTS: (381) 11 655-20-00 i (381) 11 655-2-555

Trajanje razgovora je ograničeno do 10 minuta.

Radno vreme:
Radnim danom od 07 do 21 čas,
subotom od 07 do 14 časova
i nedeljom od 07 do 11 časova.

e-mail: [email protected]

 

- preneto sa sajta RTS

 

Ozbiljno mislim..Volela bih da odgledam ponovo Vagu za tačno merenje, i još mnoge serije koje su se tada emitovale.. Opstanak na primer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za Vagu sam rekla, imaš na YT RTS-a-dakle ništa piraterija i slično, ja sam pogledala "prevareni kontrolor"...

 

Opstanak imaš ovde, sa sve glasom Dejana Đurovića:

A mogu i da nazovem, gde ću dobiti uniformirani odgovor da će se predlog uzeti u obzir i u skladu bla bla bla..

 

A za Opstanak ne znam, to je TV Beograd kupovala od Anglie, ne znam kako stvar stoji sa autorskim pravima i slično...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Helena said:

A mogu i da nazovem, gde ću dobiti uniformirani odgovor da će se predlog uzeti u obzir i u skladu bla bla bla..

 

Možda ne bi bilo takvog odgovora da nas 20-30-50 pošalje mejl ili da ih zove...pretpostavljam da bi neko reagovao ukoliko bi se poslao mejl Redakciji obrazovno-naučnog programa.

 

-Izvinjavam se svima na offtopicu -  

Link to comment
Share on other sites

Ja ću nastaviti:classic_biggrin:

Dejan Đurović je glumac i glumio je u Nevenu.

Kasnijih godina je radio emisiju o klasičnoj muzici, zaboravila sam kako se zove.

Izuzetno kulturan i odmjeren čovek.Kad sam prvi put čula glas Gmitrića (valjda se tako preziva) na Opstanku, zlo mi je došlo :classic_sleep:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Osim toga što se više isplate ta liga, Žika Seljačina, Bolji Život, Srećni ljudi i ostali trash Siniše Pavića, mislim da se stare emisije ne bi ni tako lako primile kod sadašnje dece. Ma koliko da su kvalitetne, te emisije su produkcijski uvek zastarele, a ponegde i edukativno. Što se tiče ovog prvog, deca su izložena onome što šljašti, puno je kompjuterske animacije i raznih efekata, pa ne znam koliko bi im pažnju privukli Kockica, Kolariću Paniću, Čik pogodi, Neven, Magnet, Muzički tobogan, Opstanak, Ne pitajte mene, ona emisija sa Dejvidom Belamijem i slično. Ovo sam čuo od nekih roditelja koji su pokušali da deci repliciraju program svoje mladosti, ali ograđujem se da mi je uzorak ograničen.

 

HAjde da ti prosirim uzorak - moje iskustvo je slicno tvom, jer su djeca jednostavno naviknuta na tehnicki kvalitetnije produkcije, sa mnogo dinamicnijim sadrzajem i kolicinom informacija, a veoma su i zbunjeni slapstik stilom nekih skeceva u Nevenu... Razbijanje jaja o glavu, udaranje onog like sto ga je glumip Petar Kralj nogom u dupe, preoblacenje u domoroce...Slicno je i sa Zmajevim stihovima -jednostavno su 150  godinastari i kao takvi tesko pojmljivi najmladjoj djeci...Tata, a zasto se leptir boji igle ??? A zasto su djeca jela secer iz dzepa ??? Kada dospiju do toga da razumiju, jednostavno im vise nije interesantno...

Link to comment
Share on other sites

Tim pristupom neće čitati ni mnoge knjige, pogledati mnoge filmove...na početku Vage, ima rečenica događa se uvek..

 

Koje budalaštine RTS pušta, šta bi im falilo da krenu da repriziraju pola sata Nevena....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Helena said:

Tim pristupom neće čitati ni mnoge knjige, pogledati mnoge filmove...na početku Vage, ima rečenica događa se uvek..

 

Koje budalaštine RTS pušta, šta bi im falilo da krenu da repriziraju pola sata Nevena....

Iskreno - definitivno nece... Kao sto ni mi nismo citali mnoge knjige koje su bile popularne 1820... Neke jesmo, ali uglavnom kada smo bili malo odrasliji...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

HAjde da ti prosirim uzorak - moje iskustvo je slicno tvom, jer su djeca jednostavno naviknuta na tehnicki kvalitetnije produkcije, sa mnogo dinamicnijim sadrzajem i kolicinom informacija, a veoma su i zbunjeni slapstik stilom nekih skeceva u Nevenu... Razbijanje jaja o glavu, udaranje onog like sto ga je glumip Petar Kralj nogom u dupe, preoblacenje u domoroce...Slicno je i sa Zmajevim stihovima -jednostavno su 150  godinastari i kao takvi tesko pojmljivi najmladjoj djeci...Tata, a zasto se leptir boji igle ??? A zasto su djeca jela secer iz dzepa ??? Kada dospiju do toga da razumiju, jednostavno im vise nije interesantno...

 

Šta god da se snima, emituje, reprizira, deca će imati hiljade pitanja, zašto, kako, ali deca su otvorena i za odgovore, barem ja imam takvo iskustvo, gledala su deca i filmove sa ljudima ogrnutim krznom sa toljagom u ruci koji ulaze u pećinu noseći ubijenu srnu i konjanika sa oklopom na konju i kaubojske i partizanske filmove i letove do dtugih galaksija i ja preživeh pitanja a i deca odgovore.

I pre 40 godina deca su prvo reagovala na reklame, crtane filmove i muzičke spotove, zbog dinamike, šarenila, ali su uredno gledala Priče iz nepričave, recimo.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da s tim nekadasnjim emisijama draz i jeste u tome sto su poticala decu na pitanja, a odgovore su mogli da daju samo odrasli. To je proces ucenja i gradjenja veze izmedju dece i odraslih.

Danasnji sadrzaji u medijima su strogo podeljeni na one namenjene deci i one za odrasle. Ovi za odrasle po mnogo cemu nisu za decu, a sto se tice decjih, roditelji tesko da mogu da razumeju sta je tu smesno ili zabavno. A i da pitaju decu tesko da bi dobili odgovor, jer ni oni ne znaju. Sve je to vec gotov, sazvakan sadrzaj, za koji su marketinski strucnjaci sracunali da pogadja tamo gde treba. Nema tu mesta, a ni potrebe za pitanjima i odgovorima. Ili tacnije, ima mesta samo za jedno pitanje - cemu to uopste sluzi?

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Dete, što više zna i što vje inteligentnije to više pitanja postavlja.

Dete jednog mog poznanika je često dobijalo primedbu, nemoj to da diraš, ne možeš ti to, mali si, da bi jednom reklo:
"Jedva čekam da porastem pa da znam šta ne mogu."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...