Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 hours ago, Helena said:

Slovenci su fine novce namlatili s tim kioscima.

Sjećam se da su i meni bilo baš ono wow kad sam vidjela prvi put.

Kod nas, u Nišu, je prvo Niš-Exspres kupio gomilu tih kioska za svoje biltarnice, a imao ih je popriličan broj. Onda je i komercijala uradila svoj deo, baš ih je bilo puno. Nisam znao da su slovenački, mislio sam da ih je proizvodila Jugoplastika....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

Pre njih su bili ovi:

 

iskra-stari.jpg

 

Imali su manu, posebno se isticala kod modela sa brojčanikom, bili su lagani pa kad okreneš nulu do kraja telefon odleti sa stola, oni sa tipkama su bili zakon.

Imao ovakav zeleni...sa tipkama :classic_biggrin:

Sad nemamm fixni, odjavio...a rekoh, odneo u selo bežični. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Koliko se sećam taj kiosk i ovaj telefon:

 

iskra.jpg
 

su dobijali neke međunarodne dizajnerske nagrade.

Može biti da je samo priča, može biti da je moje sjećanje iskrivljeno vremenom, ali ja mislim da sam negde čitala o tome kako je Iskra napravila ogromnu grešku međunarodnim NEpatentiranjem ovog dizajna, pa su stranci bez problema mogli da kopiraju i prodaju ovakve telefone.

I mi smo imali onaj drugi modei.

Ćale uplatio liniju '77. a mi smo je dobili '78. i telefoniranje je bilo prilično skupo, pa je ćale zaključavao telefon:lol_2:

 

Ali smo sestra i ja brzo skontale da lupkanjem po viljušci  možeš da pozoveš koga hoćeš :classic_laugh:

 

Link to comment
Share on other sites

Činjenica je da smo tada bili mladi, pa smo sve to vidjeli drugim očima je jedan aspekat priče. Drugi aspekat priče je da su bila takva vremena u svijetu gdje su ljudi bili neuporedivo bezbrižniji nego sada. Selekcija je bila mnogo kvalitetnija nego sada, mada ni tada nije bila baš najbolja, ali ovo sada je katastrofa - kad usporedim moju učiteljicu i ostale učiteljice iz mog vremena, sa učiteljicom moje djece, kosa mi se diže na glavi. Ali tema nije sadašnjost već SFRJ, dakle prošlost.

Ljudi pogrešno sve gledaju kroz prizmu materijalnog, a najvrednije iz te SFRJ što ja pamtim je bila ta bezbrižnost koja se vidjela na ljudima. Sada toga više gotovo da ne mogu vidjeti kod ljudi. A nema te materijalne cijene koja to može nadoknaditi.

  • Like 9
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kronostime said:

 

O bože, imala sam 6 godina kad sam prvi put čula ovo :lol_2:

Kako je divno pobjegla od metiljavih lakih nota (koje inače obožavam:classic_biggrin:)

Ceo album je vanvremenski i mnogi govore da je to najbolji Yu album.

Takođe, Josipa je bila pametna da se na vreme makne iz pop voda u džez i ne obesmisli svoj legacy.

 

Svaka čast.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne, to je bio čokolešnik. 

Ovo je bio yu nesquik (mada su to bile granule a ne praškasto kao nesquick). 

 

Da dodam i citat iz filma: "šta kaže? 

Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš express". 

Edited by shonke
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Dragan said:

Ovo je ipak bilo najbolje. 🙂

 

slicice-zivalsko-kraljestvo-zivotinjsko-

 

A ovo se sakupljalo.

panini-muenchen-74-alle-sticker-album-ko

munchen-74-world-cup-johan-cruyff-hollan

s-l300.jpg

26f1dcfea263814a88cdf72d9c53159a.jpg

 

03f8ceb7bd5499d180e20d2607d518ae.jpg

Светско првенство у фудбалу 1974/Југославија

 

 

Moj prvi album .... sam popunio, osim nekog Richarda Laucka iz DDR. 😊 Jednog dana, dok smo igrali "par-nepar" vidim slučajno kod nekog lika da ga ima. Dao sam sve što sam imao u ruci, svežanj od možda 70-80 sličica....i popunio. Bio je i onaj Minhen 74 karikature igrača...to mi baš i nije bilo interesantno.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Moj prvi album .... sam popunio, osim nekog Richarda Laucka iz DDR. 😊 Jednog dana, dok smo igrali "par-nepar" vidim slučajno kod nekog lika da ga ima. Dao sam sve što sam imao u ruci, svežanj od možda 70-80 sličica....i popunio. Bio je i onaj Minhen 74 karikature igrača...to mi baš i nije bilo interesantno.

🔝

Sad si me podsetio kako smo tapkali sa slicicama od kutija za sibice, a devojcice su skupljale salvete. 😁

 

kutije.jpg

129aa0ec17f907d9f294317b586e10c6.jpg

 

Posle su dosle na red markice, znackice, a pojavom punka i bedzevi (kako su samo bili kul oni koji su ih direktno iz GB narucivali).

punk-2-i5851.jpg

 

Od sličica do salveta: Koje smo to stvari skupljali kao klinci


Danasnja deca

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dragan said:

Ja sam popunio i ovo "Životinjsko carstvo" i poslao ga u Knadit. Takve su bile propozicije. Oni su mi vratili album i poslali punu, metalnu kutiju čokolada.... i dan danas čuvamo tu kutiju...moj pokojni ćale je tu držao neke važne papire.....:ss:   

 

Kutija je izgledala ovako, samo su na "maslovnici" bili drugaji motivi...neki jedrenjak ako se dobro sećam.

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ni jedno prevozno sredstvo nije moglo kasnije da izazove ushit,

kao ovaj Pony koji sam dobio dosta kasno (sa 12-14 godina; mozda kao nagradu za Vukovu diplomu ?).

stari-bicikl-pony-rog-slika-129988664.jp

 

Mada se kasnije sanjalo o ovome. 🙂

cz-350-1966-1974-47713.jpg

 

Jednog lepog dana, kaze tata, sine mi bi hteli da kupimo auto, ali nam nedostaje para.

I tako ode moja dugogodisnja ustedjevina (pokloni od rodbine, dzeparac) na ovaj mercedes (mislim da je to bilo 1/4 auta).

Nije mi bilo zao jer ionako nisam imao nikad neki jaci posednicki odnos prema parama; verovatno zato sto su u familiji obe plate

od roditelja stajale u ormanu i svako je uvek mogao uzeti koliko mu treba; nije bilo puno, ali nikada nije ni falilo.

images?q=tbn:ANd9GcRIGkhWQWgMnicWCjkWNgg

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam skupljao i ove sličice.....mada sam se nešto kasno uključio.

spacer.png

 

Otišli nešto do Beograda i na železničkoj stanici (izmedju autobuske i železničke) moj ćale kupi neke "zbirke" ukrštenih reči i kesicu ovih žvakaća, jedna jedina. Nisam imao ni album i sličica, koju sam izvukao, je bila sa "nekakvim" pečatom. Kad sam kupio album, nikako niasm mogao da ukapiram gde se lepi, gde dolazi. U jednom momentu sam hteo najpre ja da je bacim, a nekoliko dana kasnije, moja keva je metlom pomela i ja je vidim u djubrovniku. Podignem je obišem i stavim u neku knjigu. Kasnije kad, kad sam ukapirao gde se lepi, zalepio sam je. Koliko se sećam, sličice nisu bile samolepljive, nego smo ih lepili Carbofixom.....To je bila ova sličica:

spacer.png

 

Da ne davim previše oko detalja, kako sam krao od ćaleta taj Pony Exspres jer je on to držao pod "posebnim nadzorom" a ja poprilični maloletnik, rodila se ljubav, koja traje i dan danas i evo, pre dva dana napunih 59, a još ne silazim sa dva točka. Često se menja, a ovo je poslednje što drndam:

Spoiler

Ovo je slika na selu i kad se pojavim, sam ili sa suprugom, uvek mi majka kaže...Uh, starčino, nije te sramota više...😂

spacer.png


Promenio sam ih mnogo, kao i automobila.....bilo je svega i svačega, a bilo je i ovoga:

Spoiler

Fino, lepo gradsko:

spacer.png

 

ali nije dugo trajalo....31.12.2021.

spacer.png

 

sada (opet slika kod majke)

spacer.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...