Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Svuda ima ogroman broj nasih ljudi. Ko zeli da se druzi sa "nasim" nije problem, kao sto nije problem ni da se ne druzis.

Vecina nasih koji su dosli od 90-tih pa nadalje se druze, sto je mislim i logicno, izaberes one sa kojima ti je lijepo da se druzis na nasem jeziku.

Nasa djeca su vec nesto drugo, meni je bio cilj da ih naucim nas jezik, sto sam i uspio, tako da sada mozemo ponekad da gledamo zajedno i Slagalicu :classic_biggrin:, kada dodju da me posjete, ali oni imaju svoj zivot.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Constantin said:

Kakvo ti je okruženje u Švici, od ljudi sa "naših prostora"...?
 

Ovde ima dosta "nasih" tako da se srecemo posvuda, ali ne trazim eksplicitno drustvo po nacionalnoj osnovi

(sin mi je neko vreme isao u srpsku skolu i to je to, inace izbegavam srpske klubove i turbo-muzicka okupljanja).

Ljudi sa kojima se intezivnije druzim su uglavnom meditanti raznih fela i nacionalnosti.

Nacionalni osecaj sam snazno osetio sa nekih 14-15 godina u jednom oru, na seoskom gumnu, tatinog rodnog kraja i to je bilo to.

Posle mi se nacionalizam definitivno smucio.

Moje interesovanje ide vise razgradnji (laznog) identiteta, nego nekoj nadogradnji.

 

Interesovanje za srpsku politiku, koje ionako nije bilo veliko, je umrlo sa ubistvom Djindjica.

Ionako se decenijama nista ne menja - korumpirana klika, pickousnati car i to je to.

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

...svojevremeno sam pročitao da su državni monopoli bili duhan,sol i šibice(meni nerazumljivo).I danas duhan u H nije u nekoj slobodnoj prodaji.Vidim danas da puno pušaća koji sisami rade cigarete.Kupe duhan i prazne cigarete i pribor za punjenje.Naprave si kod kuće dnevnu količinu,ili,uz kavu to rade.Nekada su Hercegovci bili poznati po duhanu,švercanju.Danas se to preselilo na sjever u Podravinu,okolica Virovitice.Tu se meni opet dešava nešto nerazumljivo.Država istovremeno daje poticaje za uzgoj duhana,ali i provodi akcije o štetnosti pušenja pa i zabrane pušenja u određenim prostorima.I danas duhan nije u slobodnoj prodaji ,ima šverca duhana,u crnoj kronici ima dosta vijesti o hvatanju švercera.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mladenvzz said:

...svojevremeno sam pročitao da su državni monopoli bili duhan,sol i šibice(meni nerazumljivo).I danas duhan u H nije u nekoj slobodnoj prodaji.Vidim danas da puno pušaća koji sisami rade cigarete.Kupe duhan i prazne cigarete i pribor za punjenje.Naprave si kod kuće dnevnu količinu,ili,uz kavu to rade.Nekada su Hercegovci bili poznati po duhanu,švercanju.Danas se to preselilo na sjever u Podravinu,okolica Virovitice.Tu se meni opet dešava nešto nerazumljivo.Država istovremeno daje poticaje za uzgoj duhana,ali i provodi akcije o štetnosti pušenja pa i zabrane pušenja u određenim prostorima.I danas duhan nije u slobodnoj prodaji ,ima šverca duhana,u crnoj kronici ima dosta vijesti o hvatanju švercera.

@mladenvzz da se nadovezem na tebe. Duvan je izgleda uvijek bio drzavni monopol. Kad sam ja bio u JNA davne 1982. Sluzio sam u CG na granici sa Albanijom, Najbliza karaula do Kosova. Staza kud smo patrolilali  na samoj granici je bila ocigledno prokopana i sirine da je moglo vojno vozilo proci tuda. A bilo je vjeruj mi u tri picke materine. Na pitanje nas vojnika od kud ova staza bogu iza nogu odgovor je bio da su to iskopali uhvaceni sverceri duvana u Kraljevini Jugoslaviji. Kad bi bili uhvaceni u svercu jedna od kazni je bila da moraju kopaju odredjeni dio  u toj divljini. Inace moja karaula je bila na tromedji CG Kosova i Albanije, planina Bogicevica. Krevet mi bio na cca 2200 m iznad mora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mladenvzz said:

...svojevremeno sam pročitao da su državni monopoli bili duhan,sol i šibice(meni nerazumljivo).I danas duhan u H nije u nekoj slobodnoj prodaji.Vidim danas da puno pušaća koji sisami rade cigarete.Kupe duhan i prazne cigarete i pribor za punjenje.Naprave si kod kuće dnevnu količinu,ili,uz kavu to rade.Nekada su Hercegovci bili poznati po duhanu,švercanju.Danas se to preselilo na sjever u Podravinu,okolica Virovitice.Tu se meni opet dešava nešto nerazumljivo.Država istovremeno daje poticaje za uzgoj duhana,ali i provodi akcije o štetnosti pušenja pa i zabrane pušenja u određenim prostorima.I danas duhan nije u slobodnoj prodaji ,ima šverca duhana,u crnoj kronici ima dosta vijesti o hvatanju švercera.

 

Duvan i so, ne znam za šibice, su ogroman izvor prihoda za državu, razlika između proizvodne i prodajne cene je velika i najvećim delom je čini porez, imaju stabilnu potražnju i laki su za šverc jer je i najstrastvenijem pušaču dovoljno 5-6 kg duvana godišnje, otprilike toliko i soli, s tim što je so jeftinija ali ima potražnje i u industriji.

A, paradoks poticaja i zabrane pušenja, imamo to i u industriji, želimo što brži razvoj proizvodnje, što veću potrošnju, dakle i zaradu, posle dolazi na red rešavanje ekoloških problema koje smo stvorili rastom proizvodnje. kad jurimo svoj rep trošimo energiju ali ne bi valjalo da ga stignemo.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

Svuda ima ogroman broj nasih ljudi. Ko zeli da se druzi sa "nasim" nije problem, kao sto nije problem ni da se ne druzis.

Vecina nasih koji su dosli od 90-tih pa nadalje se druze, sto je mislim i logicno, izaberes one sa kojima ti je lijepo da se druzis na nasem jeziku.

Nasa djeca su vec nesto drugo, meni je bio cilj da ih naucim nas jezik, sto sam i uspio, tako da sada mozemo ponekad da gledamo zajedno i Slagalicu :classic_biggrin:, kada dodju da me posjete, ali oni imaju svoj zivot.

Ovo uopste nije moj utisak. Prvo, veoma retko nalecem na "nase", pricam o SFRJ, morala bi ciljano da odem u imigrantske delove grada za to. Nalecem na italijane, turke, albance (iz albanije) i slicno, ali veoma retko na ljude iz SFRJ, u proseku, mozda jednu ili dve osobe godisnje.

Mozda sto moja okolina nije privlacna za poslove koje traze ljudi iz tih krajeva, znam da u imigrantskom delu grada ima neki restoran koji se zove nesto Balkan Express, ali nisam nikad bila, bukvalno moram da napravim svesni napor za to, sto mi ne pada na pamet.

Mislim da postoji razlika u ljudima koji su dosli 90tih, i onih 2000tih.

Link to comment
Share on other sites

Ovo o duvanu, "najjače" je kad su iz Filip Morisa radili neku studiju pa su kao zakljucili da je za zemlju dobro da ljudi puše, jer umiru ranije pa ne podižu penziju dugo :lol_2:

 

U principu su verovatno u pravu, ali se bila digla kuka i motika :lol_2:

 

Ja sam voleo jake cigare svojevremeno, pa mi nije bio kiseo 57, narocito u JNA, a kad mogu da nadem, najviše sam voleo Gauloises Caporal, onaj originalni, kratki i debeli, od tamnih duvana sa bliskog istoka :classic_biggrin: 

 

spacer.png

 

To kad neko i uzme, ili trazi da proba, obicno uzme samo jednom, a kad ujutru popusis prvu, kroz celo telo ti prođu trnci, to je cigara :lol_2: Eno ih u Die Hard 1 kad Brus Vilis zapleni onu torbu :lol_2:

 

Upravo zbog toga se odavno ne proizvode  :classic_smile: Najslicnije sto sada moze da se nađe je tamni Drum za motanje, mada nije to to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo o duvanu, "najjače" je kad su iz Filip Morisa radili neku studiju pa su kao zakljucili da je za zemlju dobro da ljudi puše, jer umiru ranije pa ne podižu penziju dugo :lol_2:

 

U principu su verovatno u pravu, ali se bila digla kuka i motika :lol_2:

 

Ja sam voleo jake cigare svojevremeno, pa mi nije bio kiseo 57, narocito u JNA, a kad mogu da nadem, najviše sam voleo Gauloises Caporal, onaj originalni, kratki i debeli, od tamnih duvana sa bliskog istoka :classic_biggrin: 

 

spacer.png

 

To kad neko i uzme, ili trazi da proba, obicno uzme samo jednom, a kad ujutru popusis prvu, kroz celo telo ti prođu trnci, to je cigara :lol_2: Eno ih u Die Hard 1 kad Brus Vilis zapleni onu torbu :lol_2:

 

Upravo zbog toga se odavno ne proizvode  :classic_smile: Najslicnije sto sada moze da se nađe je tamni Drum za motanje, mada nije to to.

duhan_hercegovina1-170114.jpg

Hercegovacka skija je zakon za sve te fabricke cigarete i marke.

:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Ovo uopste nije moj utisak. Prvo, veoma retko nalecem na "nase", pricam o SFRJ, morala bi ciljano da odem u imigrantske delove grada za to. 

:classic_ohmy:

Kod mene uopste ne postoje imigrantski dijelovi grada, ljudi zive razbacano svukuda, kome se gdje svidja. Znam kako je i u Americi, i cini mi se da je isto.

Znaci da ne zelis da se druzis, potpuno legitiman izbor. Kome se druzi, druzice se bez obzira gdje zivi, ko ne zeli nece.

Link to comment
Share on other sites

Ovo o duvanu, "najjače" je kad su iz Filip Morisa radili neku studiju pa su kao zakljucili da je za zemlju dobro da ljudi puše, jer umiru ranije pa ne podižu penziju dugo [emoji38]_2:
 
U principu su verovatno u pravu, ali se bila digla kuka i motika [emoji38]_2:
 
Ja sam voleo jake cigare svojevremeno, pa mi nije bio kiseo 57, narocito u JNA, a kad mogu da nadem, najviše sam voleo Gauloises Caporal, onaj originalni, kratki i debeli, od tamnih duvana sa bliskog istoka :classic_biggrin: 
 
951px-Gauloises_Caporal.jpg
 
To kad neko i uzme, ili trazi da proba, obicno uzme samo jednom, a kad ujutru popusis prvu, kroz celo telo ti prođu trnci, to je cigara [emoji38]_2: Eno ih u Die Hard 1 kad Brus Vilis zapleni onu torbu [emoji38]_2:
 
Upravo zbog toga se odavno ne proizvode  :classic_smile: Najslicnije sto sada moze da se nađe je tamni Drum za motanje, mada nije to to.
Ni ovaj nije za podcenjivanje
QjiVsuL.jpg


Kod nas je uvek bio retkost, ali zato čim udjem u Grčku, kupujem. Prvi put probao u Šveckoj i ostao mi na srcu....i plućima
 
ObNJlzn.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je čitavo to druženje sa našima u dijaspori uvek bilo nekako na silu. Da, s jedne strane jeste normalno da tražimo ljude istog porekla, istog jezika, to shvatam, ali realno gledajući, od svih ovih koje imam ovde, a imam ih dosta, sa 99% njih se u Srbiji ne bih družio nikad u životu. Zašto bih onda silio sebe da to radim ovde? U početku jesam, ali sam ubrzo shvatio da to nisu ljudi koji mi odgovaraju, pa sam prestao.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

:classic_ohmy:

Kod mene uopste ne postoje imigrantski dijelovi grada, ljudi zive razbacano svukuda, kome se gdje svidja. Znam kako je i u Americi, i cini mi se da je isto.

Znaci da ne zelis da se druzis, potpuno legitiman izbor. Kome se druzi, druzice se bez obzira gdje zivi, ko ne zeli nece.

Pa kod mene nije isto, imas mesavinu ljudi ali ne visoke koncentracije za one koji odluce za delove po uslovima - tipa skolski okrug. A onda imas one koji odlucuju da se usele negde jer "ima nasih", osecaju se komforno u tom okruzenju. Tacno znam u kom delu cu naci dosta poljaka, italijana ili dosta albanaca, ili nasih. Videla sam slicno u Chicagu, slicno u NY (Queens). Mozda je u Kanadi drugacije.

Recimo znam da u NE, u odredjenoj oblasti zivi jako mnogo Rusa, ima ruska prodavnica, udjes u banku ljudi pricaju ruski... to u mom kraju nema.

To ja zovek imigrantski krajevi. Nije to nista uvredljivo.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da u u većini većih gradova ima krajeva koji su pretežno imigrantski. Recimo severna Nemačka nije nešto bogata strancima kao NRW ili jug, ali kad god odem u Bremen (ca. 800k stanovnika), u deo grada Gröpelingen (tamo su srpske radnje, burek i ćevapi), mogu da se igram igrice “ko sretne Nemca, ćelava mu keva”. Dortmund ista priča, u okolini najbolje balkanske ćevabdžinice geto, itd…

Link to comment
Share on other sites

Evropa je drugacija. Ovde su fakticki svi imigranti, postoje samo siromasni i bogati dijelovi grada, pa ko koliko ima para. Ja ne znam nikoga naseg da zivi u nekom losem kraju.

Gdje ja zivim ima nekoliko nasih porodica na 5 minuta peske od mene, ja ih sve znam, ali se ne druzim sa njima. Oni sa kojim se ja druzim su na potpuno drugim lokacijama, cak neki i u drugim gradovima.

Ne znam odakle vam ta ideja o nekim srpskim, hrvatskim, bosnjackim getima. Nidje veze. Bitno je da si u dobrom kraju, nekome je vazno da je blizu skola, nekome univerzitet, nekome shopping mall, neko voli da je blizu posla, i sve to ako se moze priustiti, a to da ce se neko preseliti negdje gdje ima njegovih zemljaka (a ima ih svukuda) a da mu ostale stvari neodgovaraju je prica za malu decu.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Evropa je drugacija. Ovde su fakticki svi imigranti, postoje samo siromasni i bogati dijelovi grada, pa ko koliko ima para. Ja ne znam nikoga naseg da zivi u nekom losem kraju.

Gdje ja zivim ima nekoliko nasih porodica na 5 minuta peske od mene, ja ih sve znam, ali se ne druzim sa njima. Oni sa kojim se ja druzim su na potpuno drugim lokacijama, cak neki i u drugim gradovima.

Ne znam odakle vam ta ideja o nekim srpskim, hrvatskim, bosnjackim getima. Nidje veze. Bitno je da si u dobrom kraju, nekome je vazno da je blizu skola, nekome univerzitet, nekome shopping mall, neko voli da je blizu posla, i sve to ako se moze priustiti, a to da ce se neko preseliti negdje gdje ima njegovih zemljaka (a ima ih svukuda) a da mu ostale stvari neodgovaraju je prica za malu decu.

 

Eddard upravo opisuje ovo o cemu pricam. A nisam pomenula nikakav geto, iako zive poprilicno slicno kulturno kao sto bi u zemlji porekla. Znaci imas "nase" klubove, restorane, daycare i slicno. Najcesce i ne znaju da bi im mozda drugde bolje odgovaralo, jer imaju utehu da zive u blizini "zemljaka". Isto kao sto imamo Chinatown. 

Ti ocigledno ne provodis dovoljno vremena u US, ili ti je mozda delovalo da to tako treba da bude. 

Znam da mi je davno ima vise od 10 godina u konzulatu covek rekao da su po nekom prethodnom popisu imali oko 200k ex-Yu, e sad dal je mislio Pensilvania ili Filadelfija nisam sigurna. Od toga je moj klinac u srednjoj (a okrug ima dve srednje) naleteo na 2-3 porodice. oni su se nesto slabo druzili, samo u skoli, klinci, ja na te porodice nisam nikad naletela.

 

I u prethodnom skolskom okrugu je isto bilo, mala zajednica Azijata, sve ostalo uglavnom Ameri, ne imigranti. dok je u susednom gradu bilo Rusa kolko hoces.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

Ali dobro, ne mora to biti geografska odrednica, vi ste svi na (pretežno srpskom) domaćem forumu..

Dakle, ipak je dodir tu.

 

Helena, malo bih te ispravio. Mada ovo vec pripada nekoj drugoj temi (Emigraciji?)

 

Priznajem, ovo je licno gledanje, iz sebicnog ugla.

Mi svi smo tu jer su ovde (vecinom...) normalni i pristojni ljudi. Foruma ima koliko hoces, po celom svetu. Ja sudelujem na tri. Jedan je hobi (motociklisticki, i tamo sam nek'vi moderator). Drugi je strucni - radioloski. Treci je ovaj.

 

Nije srpski, nego je normalan. Posetio sam mnoge druge, pa i par njih iz rodnog grada/republike. Nisam se uclanio/registrovao jer tamo sve vrvi od naconalizama, psovki i uvreda.

Ovde, uprkos primedbi na racun moderacije, moze da se dise.

 

Dalje.

Ako sam dobro shvatio, i ti imas neke veze sa zdravstvom. Sigurno si tokom obrazovanja ucila psihologiju. Vec i u osnovama se pominje da se ljudi formiraju negde do kraja puberteta ili najkasnije do ranih 20-ih.

A mi ovde smo formirani tokom kraja SFRJ.

 

 

Sigurno i u Tajlandu ili Ugandi ima dobrih ljudi i internetskih foruma, ali ja sa njima ne delim nikakva iskustva, tesko bi se razumeli izvan detalja neke struke ili hobija. Mozemo da razmenimo misljenje o cvrstoci legure nekakvog srafa, ali o rodnom selu njegovog i mojeg dede nemamo pojma, nemamo sta da kazemo. Ti i ja cemo danas nesto viljuskom, a oni stapicima. Tu nema kvalitativnog predznaka, nije nesto bolje ili losije, ali da je razlicito - jeste.

 

Da se vratim na pocetak... Dodir (iz kvotovanog) postoji, samo je psiholosko/mentalitetski. Nema ga nacionalnog ili geografskog.

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

Ovu raspravu nisam ja otvorila, nego nastavila logičan niz.

Ne mislim ja ništa loše, naprotiv-još si i sam dao vrlo lep primer i bolje objasnio.

Ja čak nisam ni znala odakle si.

Na kraju, i ja sam nesrpkinja.

A kad može Kronos da stavlja slike, mogu i ja,sam ' da nađem vremena, jednu posebno...:classic_biggrin:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...