Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

On 4/19/2024 at 2:35 AM, Selina said:

Pa to su bili isti ljudi, isti generali, admirali, sefovi generalstaba. Prvo su sluzili Titu, a posle ti isti ljudi Milosevicu i Karadzicu.

Ja ih se nikako ne secam sa bilo kakvom nostalgijom.

 

Moglo bi se mnogo toga kvotovati/izdvojiti, ali sam nasumicno uzeo ovo kao povod da odgovorim.

 

Nije to bas tako jednostavno. Istina je, bilo je mnogo ljudi koji koji su koristili nepotizam, licni uticaj, za licnu korist. Ali isto tako je bilo mnogo drugih koji su verovali u neke ideale. Nikako ih ne bih utrpao u istu kategoriju samo zato sto su imali istu uniformu i poslodavca.

 

Medju prve spada Branko Mamula, admiral. Svojevremeno se puno pisalo (a imam i neke "insajderske" informacije) kako je koristio inzenjeriju i vojnike JNA da mu sagrade privatnu vilu u Opatiji. Ma, lopovluk/kriminal! Zlostavljanje sistema i date mu moci.

 

Ali znam i za skroz drugacije primere, za postene ljude - sta god da mislim o njihovim ideologijama.

 

Prvo, moj tast (otac moje voljene zene). Jos je ziv, no prevalio 90-u i ima karcinom, pa mu nece smetati da pisem o njemu (da je mladji i zdrav, mogao bih mu pisanjem nastetiti). Pukovnik - ali ne bilo kakav, nego pukovnik KOS-a (kontraobavestajna sluzba). Poslednjih nekoliko godina staza je radio "u civilu" - tj. bio je "savetnik za vojna pitanja" u Predsednistvu SR Hrvatske. A Srbin. Bio je clan poslednjeg socijalistickog Predsednistva koje je je (demokratski, jelte) predalo duznost novoizabranom HDZ-u.

Otisao je odmah u penziju.

Srbin sa Banije. Njegovo rodno selo se naslo u pobunjenoj RSK (Republika Srpska Krajina). U stvari, zaseok izvan glavnih puteva, skroz nebitan. Nije nastradao u ratu. A vidi - jedina nastradala kuca u citavom zaseoku je vikendica koju je moj tast sagradio u rodnom selu. Minirali su je njegovi suseljani, Srbi, zato sto je ostao u Zagrebu i nije hteo da ide u Krajinu i "bori se za srpsku stvar."

Istovremeno, sikanirali su ga u Zagrebu kao Srbina i oficira JNA. Ja cak verujem da sam mu spasio zivot dovevsi njega i tastu na par godina u USA (vec smo zena i ja ziveli tamo) na par godina. Po pricanju komsija iz njihovog solitera, trazili su ga. Ko, oni? Pa, valjda te novohrvatske sluzbe... Iz solitera (tzv. "vojna zgrada" - tj. stanove su uselili vojna lica i civili u sluzbi u JNA) je nekoliko ljudi odvedeno na tzv. "informativni razgovor" i vise nikada nisu vidjeni. Nema ih ni u statistikama "nestalih."

 

Drugi primer je bliski, najbolji prijatelj mog oca. Lekar, no stipendiju mu je dala JNA. Postao je pukovnik saniteta i direktor odeljenja u vojnoj bolnici. Srbin, kad je vec to ovde toliko bitno.

Vec su i on i moj otac pokojni, pa pisem slobodnije nego da su zivi i drustveno aktivni - ne mogu im nastetiti.

Pocela sranja - '90-e. I moj/nas Jovo, pukovnik, se pod hitno demobilise. A bio je pred penzijom. Ostao samo lekar. Razlika? Da je otisao u penziju kao pukovnik, penzija bi mu bila puno veca nego kao lekaru. Ali nije hteo da bude deo sranja. Imao covek licni moral.

 

Poanta moje price/laprdanja?

Nemoj da generalises. Nije neko pokvaren zato sto je bio u JNA u nekom periodu (ili u SSO, SKJ itd.) a nije ni pametan jer je to izbegao.

Svakoga treba ceniti na osnovu licnih stavova i dostignuca.

 

edit: gramatika

Edited by zoran59
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, zoran59 said:

 

Moglo bi se mnogo toga kvotovati/izdvojiti, ali sam nasumicno uzeo ovo kao povod da odgovorim.

 

Nije to bas tako jednostavno. Istina je, bilo je mnogo ljudi koji koji su koristili nepotizam, licni uticaj, za licnu korist. Ali isto tako je bilo mnogo drugih koji su verovali u neke ideale. Nikako ih ne bih utrpao u istu kategoriju samo zato sto su imali istu uniformu i poslodavca.

 

Medju prve spada Branko Mamula, admiral. Svojevremeno se puno pisalo (a imam i neke "insajderske" informacije) kako je koristio inzenjeriju i vojnike JNA da mu sagrade privatnu vilu u Opatiji. Ma, lopovluk/kriminal! Zlostavljanje sistema i date mu moci.

 

Ali znam i za skroz drugacije primere, za postene ljude - sta god da mislim o njihovim ideologijama.

 

Prvo, moj tast (otac moje voljene zene). Jos je ziv, no prevalio 90-u i ima karcinom, pa mu nece smetati da pisem o njemu (da je mladji i zdrav, mogao bih mu pisanjem nastetiti). Pukovnik - ali ne bilo kakav, nego pukovnik KOS-a (kontraobavestajna sluzba). Poslednjih nekoliko godina staza je radio "u civilu" - tj. bio je "savetnik za vojna pitanja" u Predsednistvu SR Hrvatske. A Srbin. Bio je clan poslednjeg socijalistickog Predsednistva koje je je (demokratski, jelte) predalo duznost novoizabranom HDZ-u.

Otisao je odmah u penziju.

Srbin sa Banije. Njegovo rodno selo se naslo u pobunjenoj RSK (Republika Srpska Krajina). U stvari, zaseok izvan glavnih puteva, skroz nebitan. Nije nastradao u ratu. A vidi - jedina nastradala kuca u citavom zaseoku je vikendica koju je moj tast sagradio u rodnom selu. Minirali su je njegovi suseljani, Srbi, zato sto je ostao u Zagrebu i nije hteo da ide u Krajinu i "bori se za srpsku stvar."

Istovremeno, sikanirali su ga u Zagrebu kao Srbina i oficira JNA. Ja cak verujem da sam mu spasio zivot dovevsi njega i tastu na par godina u USA (vec smo zena i ja ziveli tamo) na par godina. Po pricanju komsija iz njihovog solitera, trazili su ga. Ko, oni? Pa, valjda te novohrvatske sluzbe... Iz solitera (tzv. "vojna zgrada" - tj. stanove su uselili vojna lica i civili u sluzbi u JNA) je nekoliko ljudi odvedeno na tzv. "informativni razgovor" i vise nikada nisu vidjeni. Nema ih ni u statistikama "nestalih."

 

Drugi primer je bliski, najbolji prijatelj mog oca. Lekar, no stipendiju mu je dala JNA. Postao je pukovnik saniteta i direktor odeljenja u vojnoj bolnici. Srbin, kad je vec to ovde toliko bitno.

Vec su i on i moj otac pokojni, pa pisem slobodnije nego da su zivi i drustveno aktivni - ne mogu im nastetiti.

Pocela sranja - '90-e. I moj/nas Jovo, pukovnik, se pod hitno demobilise. A bio je pred penzijom. Ostao samo lekar. Razlika? Da je otisao u penziju kao pukovnik, penzija bi mu bila puno veca nego kao lekaru. Ali nije hteo da bude deo sranja. Imao covek licni moral.

 

Poanta moje price/laprdanja?

Nemoj da generalises. Nije neko pokvaren zato sto je bio u JNA u nekom periodu (ili u SSO, SKJ itd.) a nije ni pametan jer je to izbegao.

Svakoga treba ceniti na osnovu licnih stavova i dostignuca.

 

edit: gramatika

 

Zorane, primjecujem da govoris o ljudima koje si upoznao mimo JNA i mimo bilo koje vojne strukture - dakle van njihovog prirodnog okruzenja, a to moze dovesti do pogresnih zakljucaka.

Svakako da postoje i oficiri sa integritetom, ljudskoscu i postenjem, ali po onom sto smo gledali u zadnjih 35 godina bili su zanemarljiva manjina.  

 

A evo i da dodam primjer iz drugog okruzenja - jedna od mojih srednjoskolskih profesorica mi je bila i komsinica, i svi oni koj isu je znali kao komsinicu su o njoj imali samo rijeci hvale - pristojna, obzirna,  nenametljiva, uvijek spremna da pomogne... Ja sam je takvu znao kada mi je pocela predavati i kada sam shvatio da nema nikakve volje poducavati djake nego samo otaljati svojih 45 minuta, da nema kriterije ocjenjivanja nego ocjene dijeli na osnovu licnog utiska o uceniku , da ne oklijeva poniziti i ismijati ucenika.... Posto sam u njen razred dopao kao komsija kojeg je znala gotovo od kada sam se rodio, ja nisam trpio njene hirove  u skoli, ali moji drugari iz razreda i te kako jesu...  Ili primjer Biljane Plavsic koja je u univerzitetskom okruzenju u kojem ju je poznavala moja majka bila predivna zena, a u jednom drugom okruzenju je ta ista Biljana Plavsic bila prva zena u Evropi osudjena za ratne zlocine od 1945...  

 

Zato hajde da vidimo primjere oficira koje si upoznao kroz kontekst JNA - kao vojnik. Oni koji su meni bili oficiri i podoficiri sredinom 80-tih su bili jedna ekipa sanera, varalica, primitivaca i sovinista sa kojom se ne bih volio sresti na nekom manje posjecenom mjestu... I ne postoji ni jedan izuzetak od vodnika pa do pukovnika u toj hijerarhiji sa kojom sam imao dodira koji je konzistentno, tih 6 ili 12 mjeseci koliko sam bio u kontaktu sa njima bio pristojan covjek. A da napomenem - bio sam disciplinovan vojnik, ne od onih koji prave probleme, sa svim odlicnim rezultatima na obuci (osim gadjanja), ucesnik garnizonskih takmicenja u krosu, bez bjezanja u grad, bez provociranja oficira... Zbog toga se nisam ni raspitivao gdje su bili i gdje su zavrsili tokom ratova 90-tih - jer mi jednostavno nije bilo stalo da znam kojim vojskama su komandovali i u kakvim akcijama, ili da li su svercali humanitarnom pomoci iz Splita ili benzinom iz Rumunije, ili su odselili za USA ili Kanadu lazuci na useljenickim formularima... Kod nas se kaze, da ih djavo nosi...

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

Zorane, primjecujem da govoris o ljudima koje si upoznao mimo JNA i mimo bilo koje vojne strukture - dakle van njihovog prirodnog okruzenja, a to moze dovesti do pogresnih zakljucaka.

Svakako da postoje i oficiri sa integritetom, ljudskoscu i postenjem, ali po onom sto smo gledali u zadnjih 35 godina bili su zanemarljiva manjina.  

 

A evo i da dodam primjer iz drugog okruzenja - jedna od mojih srednjoskolskih profesorica mi je bila i komsinica, i svi oni koj isu je znali kao komsinicu su o njoj imali samo rijeci hvale - pristojna, obzirna,  nenametljiva, uvijek spremna da pomogne... Ja sam je takvu znao kada mi je pocela predavati i kada sam shvatio da nema nikakve volje poducavati djake nego samo otaljati svojih 45 minuta, da nema kriterije ocjenjivanja nego ocjene dijeli na osnovu licnog utiska o uceniku , da ne oklijeva poniziti i ismijati ucenika.... Posto sam u njen razred dopao kao komsija kojeg je znala gotovo od kada sam se rodio, ja nisam trpio njene hirove  u skoli, ali moji drugari iz razreda i te kako jesu...  Ili primjer Biljane Plavsic koja je u univerzitetskom okruzenju u kojem ju je poznavala moja majka bila predivna zena, a u jednom drugom okruzenju je ta ista Biljana Plavsic bila prva zena u Evropi osudjena za ratne zlocine od 1945...  

 

Zato hajde da vidimo primjere oficira koje si upoznao kroz kontekst JNA - kao vojnik. Oni koji su meni bili oficiri i podoficiri sredinom 80-tih su bili jedna ekipa sanera, varalica, primitivaca i sovinista sa kojom se ne bih volio sresti na nekom manje posjecenom mjestu... I ne postoji ni jedan izuzetak od vodnika pa do pukovnika u toj hijerarhiji sa kojom sam imao dodira koji je konzistentno, tih 6 ili 12 mjeseci koliko sam bio u kontaktu sa njima bio pristojan covjek. A da napomenem - bio sam disciplinovan vojnik, ne od onih koji prave probleme, sa svim odlicnim rezultatima na obuci (osim gadjanja), ucesnik garnizonskih takmicenja u krosu, bez bjezanja u grad, bez provociranja oficira... Zbog toga se nisam ni raspitivao gdje su bili i gdje su zavrsili tokom ratova 90-tih - jer mi jednostavno nije bilo stalo da znam kojim vojskama su komandovali i u kakvim akcijama, ili da li su svercali humanitarnom pomoci iz Splita ili benzinom iz Rumunije, ili su odselili za USA ili Kanadu lazuci na useljenickim formularima... Kod nas se kaze, da ih djavo nosi...

Nisam najbolje shvatio. Da li hoces da kazes da su svi oficiri JNA dzukele?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Koca Popovic said:

Nisam najbolje shvatio. Da li hoces da kazes da su svi oficiri JNA dzukele?

1) Naravno da ne - nisu svi oficiri JNA dzukele, kao sto rekoh postoji jedan broj onih koji su normalni ljudi ali su takvi na zalost bili u manjini, jer da nisu - ratova ne bi bilo.   

2) To sto negativno govorim o oficirma koje sam upoznao u kontekstu JNA samo pokazuje da je upravo taj kontekst vojske ono sto ih je pravilol takvim - jer su tih desetak oficira koji su komandovali vodom, cetom i bataljonom u kojem sam bio, mozda bili sasvim OK kao komsije, muzevi, ocevi, braca, prijatelji... U kasarni su bili

  • alkoholicari,
  • kurvari,
  • primitivci koji iza ledja vulgarno govore o zenama na sluzbi u JNA sa kojima dijele hljeb,
  • sitni lopovi koji skinu kanister benzina sa kampanjole pred svojom kucom i zamijene ga praznim,
  • ulizice koje skrenu kamion sa ekonomije da istovare gajbu jabuka nadredjenom oficiru,
  • ljudi koji su se izivljavali nad vojnicima Albancima jer ne razumiju svaku naredbu,
  • ljudi koji su vodili vojnike da im iscjepaju drva za zimu ili daju instrukcije iz matematike djeci... 

 

Ali pazze da ne diraju one koji imaju nekog pukovnika u familiji ili cak samo generala sa istim prezimenom... Deset oficira i podoficira. Raznih cinova, raznih nacija, raznih godina, iz raznih dijelova zemlje.... Jedino zajednicko im je bila uniforma. I bas svaki od tih deset je uradio barem jednu od pobrojanih stvari tokom mojih 12 mjeseci u JNA. 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zbog masovnosti te organizacije u njoj je moralo biti i pristojnih ljudi, ali to ne menja karakter iste , a ni vecine. Moji su stricevi bili staresine JNA, onaj mladji penzionisan brzo posle rata, jer je ranjen na sremskom frontu. Stariji je daleko dogurao, a od skole zanat i Visa vojna akademija, ostatak je preskocio, kao i veci deo te generacije.:classic_biggrin:

Ja ga pamtim kao dobrog coveka, a kakav je bio izvan porodicnog kruga ostace tajna. Bio je predratni clan partije, nosilac spomenice, ali i  prilicno razocaran u ono sto je nastalo nakon rata, mada je umro koju godinu pre  totalnog rasula. Znao je da procedi kako riba smrdi od glave,  film Sutjeska nije mogao da gleda, ne zato sto je tamo bio, nego sto je Barton uzeo masnu lovu da bi glumeo Broza, a ovaj u filmu prao savest "cekajuci ranjenike". Mislim da mu je neko iz dvorskog kruga rekao kako je Broz zahtevao da ga glumi Barton ili niko, Barton je u to vreme valjda bio najplaceniji glumac na svetu, a Jugoslavija u dubokoj krizi.

Nego da se barem malo dodirnemo i teme. Kod strica u kuci je bila gomila vunene cebadi koja je pravljena 60tih, dao Bog nesto od toga je zavrsilo i kod nas u kuci. Ja sam pokupio cetiri komada i danas ih koristim. Vidim i brat koristi njegovu polovinu, kada gledaju TV, oni su tek zimogrozljivi. Nisam nesto emotivno vezan za JNA, ali su to stvarno bila kvalitetna vunena cebad, ona meksa kasnije proizvodnje su vec bila bofl. Steta sto mi je Fido pojeo coskove dok je rastao.

 

spacer.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ters said:

 

Zorane, primjecujem da govoris o ljudima koje si upoznao mimo JNA i mimo bilo koje vojne strukture - dakle van njihovog prirodnog okruzenja, a to moze dovesti do pogresnih zakljucaka.

Svakako da postoje i oficiri sa integritetom, ljudskoscu i postenjem, ali po onom sto smo gledali u zadnjih 35 godina bili su zanemarljiva manjina.  

............................................

 

Ters, ne mogu naci zamjerku citavom tvojem postu - ali mogu reci da se nismo razumjeli. Opcenito, ili ovdje specificno, po pitanju JNA.

 

Nastupio sam iz svojeg zajebanog i specificnog statusa - onako kako sam ga dozivljavao.

Pokusati cu objasniti: od malena sam bio individualac i nisam se bas uklapao u "kolektive." A ipak, prirodno, spadam u nekakve kolektive, ne mogu ih izbjeci. I onda me smeta kad netko pripise karakteristike nekih clanova kolektiva svima. Ma, jesam muskarac i imam qrtz, a jesu vecina silovatelja muskarci - ali ja nisam! Volim motocikle i jesu neki motociklisti oni koji sa otvorenim/glasnim izduvom jure nocu, uznemiruju ljude i krse propise - a ja samo hocu da putujem na dva tocka i da nikoga ne smetam. Radio sam u zdravstvu, ali nikada nisam uzeo mito.

 

Na ovoj temi, ja sam otvoreni "jugonostalgicar." Eh, izgleda da nismo dogovorili sto to znaci. Prvo sto ce mi kriticari predbaciti je socijalizam, Goli otok i jos nepodopstina. Te kritike su OK, ali su promasene. Moja jugonostalgija se sastoji u sjecanju na MIR. Mrznja - nacionalna - je ocito postojala (da nije, ne bi imalo sto izbiti 90-ih) ali je bila suzbijena/gurnuta pod tepih. I ja, naivan, nisam je vidio. Bas mi je bilo fino.

 

Da se vratimo na JNA. Tvoj stav je razuman. I ja sam odsluzio vojni rok dosta prije raspada SFRJ - i razocarao se raznim sranjima. Ipak, odbijam generalizaciju - upoznao sam i dobre ljude/genijalce. Makar bili manjina.

 

Da se vratimo na temu: SFRJ. Ocito nije bila dobra (vecini) - da je, ne bi se raspala.

Ali odbijam prihvatiti tezu sa smo mi Jugoslaveni bili losi i glupi ljudi.

Osim par ratnih profitera/pljackasa i lidera nacionalnih/nacionalistickih stranki, tko bolje zivi nego prije 40 godina? (ne racunajuci tehnoloski napredak, internet itd. koji bi se desio bez obzira na sistem i granice).

 

Uzmi radne sate (i cijenu istih) "boraca" a uz to i cijenu oruzja, municije. Ne bi li Srbima u Hrvatskoj bilo bolje da je to ulozeno u vodovode, puteve, bilo kakvu infrastrukturu umjesto u pobunu - i onda izbjeglistvo nakon Oluje? Donekle, to vrijedi i za Hrvate u Vojvodini. Koji ce im qrtz "nacionalna prava" i ijekavica u posebnoj nastavi - kad mlijeko kosta isto kao i mleko, ima isti okus?

A kad pobjegnu od sranja, kupiti ce "milk" ili "milch." U Irskoj ili Njemackoj.

 

Mozda si primijetio, pisem ti ijekavicom. Jugoslavencuga, znam vise dijalekata srpskohrvatskog uprkos visedecenijskog emigraciji i obracam se se sugovorniku na njegovom dijalektu - ne iz poniznosti, nego zato sto mogu i hocu.

 

Zivjela YU!

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2024 at 1:01 PM, Selina said:

Ja sam samo odgovorila na tvoje romanticne predstave o toj JNA, ali ja nisam dete VOJNOG LICA pa tako imamo verovatno razlicite

nostalgicne razloge da je za mene ta JNA od ceterespete  sviranje uz bubanj jer svi ti ( izuzimam ove navedene generale jer su

oni samo 1% tog JNA korpusa) vrhovnici JNA bili  polupismeni komunisti, ali su zato debelo nagradjivani vilama i salonskim

stanovima po Dedinju i opstini Stari grad, pa su imali ( i imaju ) svoju VMA, pa i svoje vojne penzije, pa profitiraju i deca i unuke

koje su droplje, ali su unuke jednog Save Kovacevica (Irena Vujovic, ministarka ekologije, a od skole dva razreda i veliki odmor,

ali je unuka Save Kovacevica)

 

JNA je imao problem da je 70-80% genarala i admirala bilo srpskog porekla, ali ne i ljudi iz Srbije pa tako i mi deca iz Srbije

imamo odredjeno misljenje o vonjim licima pa i njihovoj deci.

 

I Franjo Tudjman je bio Titov general.

Ja sam dete vojnog lica. Dodushe, rod konjica, ukinut 1959 pa nismo imli prilike da postanemo deo "crvene burzoazije". Jednom vojnik, uvek vojnik, tata je nastavio lepu karijeru kao profesor na vojnim akademijama, predavao je kartografiju, tih i miran, uredan, kravatu nije skidao ni kod kuce. Daleko od toga da su u JNA bili sve "polupismeni komunisti", nase vojne skole su bili od respekta ne samo u evropskim razmerama, bastinili su sjajnu tradiciju ratnih vojvoda i generala iz I Sv rata, srpskiog vojnika. Poznavala sam ih dobro, bar oficirski rang i verujte mi na rec, bila su to gospoda. Da su ziveli kao bubrreg u loju, jesu. Pripadali su 4 armiji u svetu i drzava nije stedela na njima. Verovatno je i to jedan od razloga sto se ta armija raspala devedesetih kao mehur od sapunice. Tata je to tesko podneo, dobio je dijabetes i umro 1997 - od muke. Kao sto i ja umirem natenane gledajuci ovu sramotu od srpske vojske danas.  

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

 

Zorane, primjecujem da govoris o ljudima koje si upoznao mimo JNA i mimo bilo koje vojne strukture - dakle van njihovog prirodnog okruzenja, a to moze dovesti do pogresnih zakljucaka.

Svakako da postoje i oficiri sa integritetom, ljudskoscu i postenjem, ali po onom sto smo gledali u zadnjih 35 godina bili su zanemarljiva manjina.  

 

Tako je ters. Imam poznanika koji je sluzio vojsku u Makedoniji , a glavni pretpostavljen bio je jel Ratko Mladic za koga

covek ( moj poznanik) nije ni zeleo ni mogao da veruje da se radi o istom coveku koga on pamti iz vojske i potpuno drugom

coveku koji opseda Sarajevo, a o Srebreneici i da ne govorim.

Inace smo krajem devedesetih i pocetkom ovog veka imali raznorazne situacije u kojima su se casni generali i admirali

tukli oko kvadrata po Cvecari I i Cvecari II ( Ojdanic, Mamula, Pavkovic) jer im nikad nije bilo dosta, a  radi se o ljudima

koji su iz casne i velelpne JNA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...