Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

8 minutes ago, Constantin said:

Ne znam, vidim da je tada već bio u Nemačkoj, ali cenim da je najveća vedeta kluba iz Kranjčevićeve, pa eto.....

Potrazih sad - ovo je izgleda 68/69 su samo te godine u prvoj ligi bili i Bor i Proleter  i Maribor… 

 

Nema sastava svih ekipa….

Link to comment
Share on other sites

Bila je nekad i Medjurepublicka liga Jugoslavije. Ko se seca toga zna da su i mnogi drugi klubovi bili u rangu prvoligasa SFRJ.

 

Pamtim golmana Zorana Milenkovica koji je legendarnog Pantelica nasledio na poziciji no.1 kada je Real sa Nisave poput Zelje i Veleza igrao sa uspesima u Evropi.  To je ono vreme Panajotovica, Mitosevica, Obradovica, kada su igrali protiv Hamburgera i Horsta Hrubesa...a utakmice prenosio Petar Lazovic.

Link to comment
Share on other sites

Golman ili lud isto je. 😄 Golman ipak mora da bude miran, skoncentrisan i da uliva sigurnost ekipi, pritom velikog samopouzdanja (bez da inicira ili ucestvuje u prekrsajima). To sto izvodi penale ili slobodnjake odlicno nije nepodhodno, ali je plus. Mnogo je bitnije da pozadi igra odnosno ima pregled igre, zatvara loptu i nije nesiguran kod povratnih golmanu (osnovno fudbalsko pravilo je - ne vracati golmanu loptu po svaku cenu a ne narocito ako imas napadaca na vratu, aut!).

Link to comment
Share on other sites

...negdje početkom osamdesetih bio sam u Nišu na utakmici Radničkog i nekih Nizozemaca,čini mi se Fajenord.Ostao mi je u sječanju Panajotović tada već na zalasku karijere.Naime,bio sam u Soko Banji na seminaru.Predložili smo Lazi(voditelj seminara)da nam organizira ilet u Niš i posjet EI,a za finale i utakmica.I on je to organizirao,sve o trošku EI

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

149696591_796744620931607_58016190496385

 

Košarkaška reprezentacija Jugoslavije koja je osvojila zlato na Evropskom prvenstvu 1975 godine održanom u Beogradu.

Selektor Mirko Novosel, Željko Jerkov, Dražen Dalipagić, Krešimir Ćosić, Dragan Kapičić, Vinko Jelovac, Nikola Plećaš, Mirza Delibašić, Ratomir Tvrdić, Zoran Slavnić i Dragan Kićanović.

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Dragan said:

Nadrealna slika s letovanja iz bivše Jugoslavije: Nemaju ništa, a imaju sve

plaza-juga.jpg

 

Koji period postojanja Jugoslavije vam se cini da je bio najbolji ?

Po meni, dekada 1970. - 1980.

 

 

Definitivno od 1973. do 1983,

 

Od sporazuma Tito-Brant 1973. koji je doneo u Jugoslaviju milijardu nemačkih maraka beskamatnog kredita na ime ratnih reparacija, plus donošenje Zakona o kreditnim odnosima sa inostranstvom koji je omogućio preduzećima da se zadužuju u inostranstvu i da devize dobijene kreditima pretvore u dinare. Preduzeća su se zaduživala ukoliko su iole imala mogućnosti za tako nešto, znajući da će im u slučaja poteškoća sa otplatom duga država priteći u pomoć, pošto je za inostrane dugove garant bila Narodna banka Jugoslavije. Sve te pare su Radnički saveti umesto u investicije, modernizaciju i porast proizvodnje preručile u 13. i 14. plate i preko njih u javnu potrošnju, tako da je stanovništvo stvarno uživalo ko pijani milioneri.

 

Sve do bankrota države 1983.

Edited by Stiletto
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...