Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

A ja sam pisao ovako, samo jos malo nakicenije (osim kad moram brzo da pisem, onda se verovatno priblizavam vasim opisima).  

Kosa tanka, uspravna debela. 🙂

Bio sam najsporiji u razredu, ali su mi zato sveske isle na izlozbu.

Jedna od dobrih stvari je da sam morao da razvijam pamcenje,

jer sam kod diktata morao da zapamtim nekoliko reci unapred, da bi ih

polako mogao napisati. 🙂

15b7310df4567ea8db18a70efc620d4a.jpg

 

Inace nam je u porodicnoj tradiciji bilo ovo.

Na pocetku sa pomocnim linijama, a danas se svi cude kako mogu tako ravno da pisem bez linija.

 

1674729934?v=1

 

Na zalost sin nije nasledio ni jedno ni drugo i tu se najvise grizem sto to nisam ispratio, vec se oslonio na skolu

(teoretski u udzbeniku je ok, ali ...). 😞

Edited by Dragan
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Kronostime said:

FsnueWiXsAEmwCm?format=jpg&name=small

Moja nocna mora: nikad, al bas nikad nisam uspela da sa ovom napravom otvorim celu kutiju sardina, uvek bi se dogodilo da napravim jedno zavrtanje ili dva pa bi se poklopac zaglavio nekako ukoso a sardine sam morala da vadim viljuskom....

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Nesto smo kuvali sa brasnom da bude lepak. Oho je bio za one koji mogu da priuste dugo vremena. Kako to sad izgleda smesno 😀 

To je bilo za izradu predmeta od onog tzv "papier-mache" sto se i sad tako pravi. Mi smo sa drustvom tom metodom pravili disko kuglu, lepeci komade papira od starih novina na loptu, i onda na to ogledalca, pa sve okacimo o motor za rernu, onaj sporohodni sto vrti pile :classic_smile:

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Ja sam 83. godiste, malo sam proziveo u SFRJ. Imala je ta zemlja puno mana, ali ako ga uporedim sa ovime sto smo dobili raspadom te drzave, voleo bih da se nije raspala. Prosto su ljudi bili srecniji, svi su imali posao, u sustini besmislen jer nije postojala trzisna ekonomija, nisi imao ni bolesno bogate ni bolesno siromasne. Stres na poslu ni kao pojam nije postojao, sto se moze videti iz radnih navika starijih, vidi se da ti ljudi nikada nisu strahovali za svoje radno mesto.

 

I sad sta je bolje? Da li je to bas toliko bitno sto smo ziveli u nekom mehuru, bez liberalnog trzista? Da li je bitno sto su ljudi proizvodili prakticno beskorisne stvari (recimo gomila pumpi u Jastrepcu iz Nisa se na kraju godine vracala na pretop metala, nije bilo trzisne potrebe), da li je vazno su zaduzili pokolenja? Ja zavidim tim ljudima. Da li je malo nefer prema nama? Pa, jeste...ali da li bi iko razmisljao "Jao ne znam kako ce deca za 50 godina da zive?"

 

Zao mi je Juge. To je bila jedinstvena zemlja. Ali taj nacionalizam... tesko da postoji veca glupost od toga.

 

Izvinite na upadu, ne citam cesto ove teme.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

 

 

Jesmo :classic_biggrin: Na klupi se napravi mala rupica i onda se na casu tako igra ko ce prvi da ubaci tu kuglicu :classic_rolleyes:

 

4 hours ago, John Terry said:

I sad sta je bolje? Da li je to bas toliko bitno sto smo ziveli u nekom mehuru, bez liberalnog trzista? Da li je bitno sto su ljudi proizvodili prakticno beskorisne stvari (recimo gomila pumpi u Jastrepcu iz Nisa se na kraju godine vracala na pretop metala, nije bilo trzisne potrebe), da li je vazno su zaduzili pokolenja? Ja zavidim tim ljudima. Da li je malo nefer prema nama? Pa, jeste...ali da li bi iko razmisljao "Jao ne znam kako ce deca za 50 godina da zive?"

 

Danas bi trebalo daje bolje, ali nije. To da su se proizvodile beskorisne stvari, ne bih se slozio. Bilo je tu i tamo nekih promasenih investicija, ali se proizvodilo mnogo vise i naprednije nego danas.

Sto se tice zaduzenja, to je normalna pojava u vecini drzava, bez obzira na uredjenje. Isto kao sto se sada zaduzuje, a te dugove ce vracati neka druga deca.

Link to comment
Share on other sites

image.png.72b724dc3773b78f6b4714882d9fd82c.png

Jos se dobro sjecam Dire straits na ovom cudu negdje u vikendici na selu na Radiju prvi put kad sam cuo usred noci da sam otkrio smisao zivota kao klinac.

Pa onda ne zaspis citavu noc jer pustaju sve bolju i bolju numeru poslije toga i tad sam zavolio muziku do dana danasnjeg. Mislim radio Sarajevo i radio BEograd da sam tad slusao. Romantika prava bila 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Belper said:

Jos se dobro sjecam Dire straits na ovom cudu negdje u vikendici na selu na Radiju prvi put kad sam cuo usred noci da sam otkrio smisao zivota kao klinac.

Pa onda ne zaspis citavu noc jer pustaju sve bolju i bolju numeru poslije toga i tad sam zavolio muziku do dana danasnjeg. Mislim radio Sarajevo i radio BEograd da sam tad slusao. Romantika prava bila 🙂

 

Moja baba je imala jedan sličan radio:

 

simfonija_1086071.jpg

(Simfonija Ei Niš)

 

Radio je ostao u porodici, a i dan-danas radi i lepo je očuvan. Završio je u odličnim rukama, i to kod mog brata od ujaka, koji ga pažljivo čuva i koga će sigurno dugo služiti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

image.png.71326b76f636c15e279908a142e1b3d0.png

Imao sam i ovakav ali je bio u nekom drvenom velikom kucistu a na njemu naslonjen Televizor EI nis a u drvenom kucistu gramofon sa plocama. Tv je bio EI NIs u boji nesto saltas stanice dok ne ufatis. TV program 3000 puta bolji nego bilo sta danas sto se emituje na Balkanu. 3 kanala ali imas sta da gledas. Tukli smo se sta da gledamo.

 

Edited by Belper
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Je l' bio jos neki? 

 

 

Ako pitaš za ostale centre, TV Sarajevo je imala Noć i dan, a TV Beograd, ako se dobro sećam, Uvek sa vama. TV Zagreb je imala Program plus, a tu su se emitovali 'Alo 'alo, Alf i druge serije.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Je l' bio jos neki? 

 

 

 

Sarajevski "Noć i dan", gde su prvi put u Jugi bili prikazani Star Trek TNG, Sledž Hamer, Simpsonovi, Kozbi šou...

 

Beogradski "Noć sa vama", tu se sećam samo da sam tu prvi put video seriju Poaro...

 

Novosadskog se ni ne sećam imena, ali se dobro sećam da su prvi prikazali Tvin Piks...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ako pitaš za ostale centre, TV Sarajevo je imala Noć i dan, a TV Beograd, ako se dobro sećam, Uvek sa vama. TV Zagreb je imala Program plus, a tu su se emitovali 'Alo 'alo, Alf i druge serije.

 

Gledala na youtube dzingl za Program plus, nesto se nisam mogla setiti, ali jeste, to je nocni program na koji sam mislila

 

Edit: obzirom da sam uvek bila nocna ptica, gledala sam sve sto se davalo nocu 😄

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...