Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

5 minutes ago, Newcastle said:

Jel ' ovo bese ruska ili poljska skalamerija?  Ne mogu da se setim brenda

Ruska, al` pravila je slike perfektno - kupio od nekih Rusa na proputovanju nju, Zenit aparat i par konzerva kavijara od lososa za danasnjih 30 ojra.

Jos su me blagosiljali  zbog te pogodbe....:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, vilhelmina said:


Ne bih se zaklela, ali mislim da se zvalo upa 5 m.

 

JA ne mogu da se setim kako se zvao aparat za kopiranje, znam da je poljske proizvodnje. Fotoaparati su bio Zorkij 6 i Kiev xx.
Upa 5M, vidim da postoji, znači nisi pogrešila.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2023 at 11:06 PM, Div said:

 

JA ne mogu da se setim kako se zvao aparat za kopiranje, znam da je poljske proizvodnje. Fotoaparati su bio Zorkij 6 i Kiev xx.
Upa 5M, vidim da postoji, znači nisi pogrešila.

 

Zorki je vec bila ozbiljna kamera, za pocetnike je bila Smena 8 . Brat je dobio za njegove ekskurzije, a ja nasledio. Naravno, sve fotografije crno bele, kolor filmove su imali samo oni iz Osme gimnazije.:classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Smena 8 se dobijala za rođendan, kao nekakav tehnoloski gadget, u vreme pre vokmena, i čak nisu ni loše slike bile, kad se lepo podesi kako treba :classic_smile:

 

Razvijao sam više puta filmove i fotke rađene Smenom, uglavnom ispodprosečan kvalitet, zato i prijatno iznenađenje kad sam naišao na baš dobre fotke, pored aparata, bitan je i kvalitet filma, a i znanje i umešnost , i najkvalitetniji aparta je trebalo umeti podesiti, jer ništa nije bilo automatizovano. Vremenom, sve više automatike, digitalizacija, ali i dalje je najvažniji čovek, treba naći pravi kadar, optimalne uslove, pa da ih automatika iskoristi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj otac je bio u Plavim sljemovima 1960 na Sinaju i tada je kupio potpuno isti foto-aparat, Agfa koji se otvarao kao harmonika sa svijetlo smedjom koznom futrolom, sacinjen potpuno od metala i koji je koristio siroki film sa kojim se moglo napraviti samo 12 slika. Sve se moralo rucno podesiti i daljina je bila u fitima, znaci fokus, sirina blende, brzina okidanja. Taj aparat je napravio na stotine slika od kojih je samo nekolicina prezivjela rat, kao i sam aparat koji je poslije ukraden. Slike su bile odlicnog kvaliteta, ako se pravilno podese parametri, ali interesantno je da i danas pamtim miris tog aparata. 

Posto se poslije svakog snimka moralo rucno premotavati, mogao se raditi snimak preko snimka, dali greskom ili najmjerno. Neke filmove sam rucno razvijao u kupatilu, razvijac pa onda fiksir i na kraju pranje. Jedno vrijeme me je to drzalo, pogotovu kada sam posudio ruski Zenit koji je isto tako bio odlican aparat, imao je automatsko mjerenje svjetal, mnogo laksi za rad naravno.

Kolor filmovi su se morali slati u Zagreb na izradu, EFKE film. Sa osamdesetim su dosli bolji filmovi Kodak, Fuji i Konika. Konika je bio moj izbor, a ORWO je bio daleko najgoti film. Jedan ORWO sam ispucao sa vrhunskim fito-aparatom Canon, ali su slike ispale katastrofa, boje nikakve, ostrina slaba.

Agfa-Isolette1.gif

 

Sredinom osamdestih su se pojavili i prvi idot aparati i u domacem Foto Optiku kupim neku nepoznatu marku Franka koji je radio prosjecne fotografije, ali je bio zgodan za nosenje, imao je ugradjen blic i super me je sluzio dok nije takodje nestao u ratu.

MIslim da je bio isti model, samo crni.

d4cd217c9649d3b2c1503ebbb45d8321.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Smena 8 se dobijala za rođendan, kao nekakav tehnoloski gadget, u vreme pre vokmena, i čak nisu ni loše slike bile, kad se lepo podesi kako treba :classic_smile:

 

Ja sam jedan od takvih, a dobio sam je za rođendan od ujaka. Mislim da je bio deseti rođendan, a za sedmi sam dobio još jednostavniji aparat, takođe od tog ujaka:

 

300x408x2.jpg?auth=c842e7ed1f65759e1e838

 

Ovaj sa slike je Этюд (Etjud), dečiji aparat, a format je bio valjda 120. Imao je samo dve-tri pozicije za blendu i ekspoziciju i filmove tog formata je bilo teško naći, dok se onaj od 35 mm mogao kupiti maltene na trafici. Smena mi stoji kod roditelja i trebalo bi da je ispravna.

 

Ujak je bio veliki ljubitelj fotografije i imao je i neke ozbiljne aparate. Jedan je bio Zenit, izvozna verzija koja se poznavala po latiničnom natpisu, a drugi valjda Minolta, koga pamtim po tome što je imao indikator za blendu u okularu. U njemu se video prsten, a ukoliko se u njegovom centru nađe kazaljka, onda je otvor blende OK. Zenit je imao neki objektiv Helios, koji je završio kod mene, a i danas se koristi jer se uz pomoć adaptera lako kači na Nikon DSLR koji posedujem.

 

Moja porodica je imala tri aparata: jedan je bio Polaroid, iz koga odmah izlaze fotografije, a imao je neki čudan jednokratni blic sa četiri sijalice koji se rotirao. Ti blicevi su bili skupi za nas i nije baš mnogo korišćen. Izgledali su ovako:

62e5d52ca44078b8f107629533ff23a2--instam

 

Drugi je bio istočnonemački Beirette, koji je izgledao otprilike ovako:

stara_kamera_beirette_ispravna-141557011

I taj je kod roditelja, a mislim da je i danas ispravan. O trećem aparatu pišem malo niže.

 

1 hour ago, Amigo said:

Sa osamdesetim su dosli bolji filmovi Kodak, Fuji i Konika. Konika je bio moj izbor, a ORWO je bio daleko najgoti film.

 

Bili su i Fotokemikini flimovi, tj. EFKE, a nisu bili tako loši. Ako se dobro sećam, kasnije su kutije za film bile u bojama duge. Slažem se da je u Konica bila super, a evo i da se podsetimo:

4362234742_6eb9539332_b.jpg

 

Da ne zaboravimo, evo i kutija za fotografije:

fotokemika-emaks-k-885-ub-kx-102-2-stare

 

I to je ostalo kod roditelja, premda je jedna kutija kod mene.

 

1 hour ago, Amigo said:

Sredinom osamdestih su se pojavili i prvi idot aparati

 

Treći porodični aparat je bio takav, a evo otprilike kako izgleda, s tim da je crne boje, ali takođe Noal, za šta mislim da je austrijska marka:

noal-fotoaparat-dva-objektiva-slika-1426

 

Zbog ovakvih aparata danas koristim DSLR jer za fotku kakvu želim zahteva malo podešavanja, dok kameru na mobilnom telefonu ne koristim za ozbiljne fotografije. To mi je čak i uštedelo novac prilikom kupovine telefona jer me zaista ne zanima da li neki model ima mogućnost da uradi ovo ili ono ili kakve filtere poseduje, pa samim tim i ne kupujem telefone koji imaju visoku cenu zbog kamere. OK, lepo je kad mogu da iz prodavnice uslikam neki deterdžent i pošaljem fotku supruzi na Viber kako bih pitao da li je baš taj poručila, ali za mene ozbilja fotografija podrazumeva podešavanje parametara na pravom aparatu, a ne kojekakve filtere za šminkanje. Jeste da je ova moja DSLR mrcina glomazna i stara, čak je i kupljena polovna, ali telefon mi služi z atelefoniranje, a fotoaparat za fotografisanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Amigo said:

Moj otac je bio u Plavim sljemovima 1960 na Sinaju i tada je kupio potpuno isti foto-aparat, Agfa koji se otvarao kao harmonika sa svijetlo smedjom koznom futrolom, sacinjen potpuno od metala i koji je koristio siroki film sa kojim se moglo napraviti samo 12 slika.

 

Imali smo jedan takav, te konstrukcije, sa iskačućim objektivom, mislim da je i on bio Сделано б СССР, mislim kao i drugi aparati koje smo imali, ne kao Agfa, koristili smo ga za snimanje gde je trebala velika brzina zatvarača, sportske utakmice, skokove, životinje u pokretu, ako se dobro sećam imao je brzinu od 1/1000, jeste davao kvalitetnije fotke ali je bilo i nešto skuplje, skuplji film, manje snimaka, veći rizik od uništenje filma.
Pišem "mi", to se sve odnosi na foto sekciju u OŠ, tu sam radio sve. kasnije sam u kući imao samo aparat, Kiev, a razvijanje davao profesionalcima, radnjama, da odrade.

Ima sigurno 20 godina kako nisam napravio nijednu forografiju na papiru, ima ih na hiljade po diskovima, na Google-u, sve nešto čekam da ih organizujem, sredim, obezbedim, ali ne uspevam da pobedim lenjost.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od prve, druge plate sam sebi kupio:

spacer.png

 

Skoro sam ga video ujednoj kutiji u selu, Beše mu se nešto zeznulo....

 

Sada je ovaj u upotrebi, ali sam bio razočaran jer mi nije vršio posao za ono što je nabavljen. Uz njega sam dobio 18-55, a meni je trebao najmanje 55-250. Nije loš, daleko od toga, ali za svakodnevnu upotrebu skupa igračka. Msm nikad ne bih dao te pare...svaki kineski telefon ima (kamera) bolje perfomanse, a da nepričam o ovim najnovijima.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Div said:

 

Imali smo jedan takav, te konstrukcije, sa iskačućim objektivom, mislim da je i on bio Сделано б СССР, mislim kao i drugi aparati koje smo imali, ne kao Agfa, koristili smo ga za snimanje gde je trebala velika brzina zatvarača, sportske utakmice, skokove, životinje u pokretu, ako se dobro sećam imao je brzinu od 1/1000, jeste davao kvalitetnije fotke ali je bilo i nešto skuplje, skuplji film, manje snimaka, veći rizik od uništenje filma.
Pišem "mi", to se sve odnosi na foto sekciju u OŠ, tu sam radio sve. kasnije sam u kući imao samo aparat, Kiev, a razvijanje davao profesionalcima, radnjama, da odrade.

Ima sigurno 20 godina kako nisam napravio nijednu forografiju na papiru, ima ih na hiljade po diskovima, na Google-u, sve nešto čekam da ih organizujem, sredim, obezbedim, ali ne uspevam da pobedim lenjost.

 

 

Sto je bio veci film, to je bio i veci kvalitet slike, vise tacaka. Sve filmove je moj stari cuvao u metalnim rolnama, tako je to nekada bilo. Odneses film na razvijanje i vrate ti negative u metalnoj rolni. Nesto ovako 

52hy2cs.jpg

 

Zavidim vam sto ste mogli da sacuvate svoje uspomene i slike za sledeca pokoljena.

 

@Constantin Zenit je za nase prilike i cijenu bio odlican aparat. Praktika iz Istocne Njemacke je bila jos bolja, valjda su oni koristili Karl Cajz sociva.

Problem sa telefonima, makar onaj koji ja imam Samsung S10 je nedostatak dubine, inace slike su dobre za obiljezavanje trenutka.

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je prvi fotoaparat i jedini koji sam imao , Beretta, dobio na poklon  i s njim sam napravio dosta fotografija iz svog porodicnog albuma, pa i mnoge druge. Cuvam ga i sada, kao i neke rolne filma, razvijene.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Bereta je bila odllicna za pocetnike -  jednostavna za rukovanje i slike su bile iznenadjujuce pristojnog kvaliteta.

Zenit je vec ozbiljnija prica - uz dobar objektiv mogle su da se prave odlicne fotografije, jedino sto mu zameram je sistem zavesice umesto blende: to kad se pokvari - mozes da ga bacis.

Sto se tice mobilnih telefona - Sony Erricson K850 je pravio odlicne fotografije i imao pristojan blic.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, koca popovic said:

Mozemo da se slozimo da je bio dobar. Isto tako je bio duvan uvezen iz inostranstva. Hercegovine.

 

Drina bez filtera. Seljacka, jeftina, a tako bogat miris. Sve super, a onda zapalis jednu, vuces k'o budala i nista - jer se u pljugi nasao korijen a ne list i zacepio sve.

 

Inace, moj bliski prijatelj to nije zvao "cigareta" nego "spanjulet."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Drina bez filtera. Seljacka, jeftina, a tako bogat miris. Sve super, a onda zapalis jednu, vuces k'o budala i nista - jer se u pljugi nasao korijen a ne list i zacepio sve.

 

Inace, moj bliski prijatelj to nije zvao "cigareta" nego "spanjulet."

 

Drina nije bila jeftina, bila je najskuplja domaća klasa, bez obzira, sa ili bez filtera. Kako je išlo: Drava, Zeta, Morava, Drina. Sve domaće su se svrstavale u neku od tih grupa, jedino se sećam da je F57 bio između Morave i Drine po ceni. Strane, licencne su bile, uglavnom skuplje, sarajevski Marlboro i bolji. KAd sam imao prilike kupim 2-3 boksa marlbora, original, u fri šopu, onda ga menjam za sarajevski, nekad dobijem i boks i po za boks, jednom sam posle nekoliko paklica originalnog imao danima otečeno grlo, jedva govori, pa sam ga do kraja pušačkog dela živorta izbegavao, sarajevski e bio lek.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...