Jump to content

Koji je igrač najbolji i ostale priče


Chaos Is Me

Recommended Posts

Kada se diskutuje o naboljem ikada mora se posmatrati kontekst vremena u kome je igrač bitisao i delovao.

 

Postoje olakšavajući i ograničavajući faktori.

 

Treba uzeti u obzir gro parametara. Činjenica da se ranije nije trčalo koliko danas ali je takođe činjenica da su se kartoni mnogo teže dobijali. Lopta, teren i kopačke nisu bili savremenog kvaliteta pa kad padne kiša bilo je mnogo teže igrati natopljenom loptom i kopačkama. Tereni takođe nisu bili održavani poput savremenih.

 

Pele je npr. bio ono što nazivamo fizički specimen. Trčao je 100m ispod 10 sekundi i imao odraz gotovo metar. Prejake butine, stabilan, snažan.

 

Maradonina tehnika i talenat su vanvremenski tu nema mnogo filozofije. 

 

Recimo Bađo, Ronaldo Da Lima, Zidan i Batistuta su npr. igrali u nekom tranzicionom periodu između starog i novog, nisu uživali toliku zaštitu sudija, kartoni se nisu delili kao danas, ukačili su savremena pravila manje-više na kraju karijere, već isprebijani i dobrano načeti povredama. Ipak, u njihovo vreme se već prilično obraćala pažnja na teretanu, kondiciju, ishranu, medicina je bila na visokom nivou spram one koje je bila dostupna Peleu npr.

 

Moje mišljenje je da bi veliki igrači bili veliki igrači u kojoj god eri da su igrali. Mesi bi 70ih i 80ih imao protivnike koji manje trče ali više (nesankcionisano) biju dok bi Pele, Ziko i Marado uživali pogodnosti savremenog treninga, ishrane i medicine.

Edited by Holivud
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2022 at 7:04 PM, alpaka Bereta Sida said:

Ipak Juninho. Ima i najvise golova iz slobodnjaka ikad.

 

On 12/17/2022 at 8:25 PM, berti said:

Dabome, isto je 15 godina davati golove u tada  najjacoj ligi sveta koja je imala vrhunske golmane i puniti mreze u francuskoj ligi i po Brazilu.

Ko ce o ostrascenosti...

Ima argumenata za obojicu. Mihajlović je igrao u Serie A,  najjačoj ligi na svijetu u to vrijeme, ali ni Juninho nije zabijao samo u Ligue1, zabijao je i u CL dosta. Obojica su majstori. Po meni Mihajlović jer su mu slobodnjaci bili "profinjeniji", ne znam kako bi opisao.

Link to comment
Share on other sites

sinisa je imao range kao roberto carlos ili eder ali su njegovi sutevi bili raznovrsniji.

 

jedina mana su mu mozda bili slobodnjaci izmedju 16 i 20 metara, preblizu da bi se merio sa platinijem, maradonom, badjom (pricam random)

 

odavno ne pratim fucu, pa sam mnoge zaboravio ali znam da sam jedino kod sinisinih slobodnjaka imao osecaj da je to skoro kao penal, kada se uzme u obzir da imas zivi zid i 20ak metara razdaljine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...