Jump to content

EUROLEAGUE 2022/23


Chaos Is Me

Recommended Posts

12 hours ago, Kankkunen said:

Litvanci odustali ... kriza, oskudacija

Meni je to malo cudno, sto nece Litvanci da daju kes, navodno 1 milion eura da zakljucaju to domacinstvo F4, samo zbog toga je Dubai kandidat. Iako je navodno Litvanija samo oko religije i kosarke.

Neke vlasnicke grupe iz Dubaija za potencijalne EL klubove koji ce biti stacionirani u Londonu djeluje ko nesto sto je skoro neizbjezno obzirom na okolnosti i interes ovih iz Emirata da udju u EL kosarku. Sumnjam da ce tu stati vec da ce i u Parizu htjeti da imaju svoj klub ako se krene tim smjerom. Ne vjerujem da ce Dubai dobiti neki svoj tim vec da bi tamo svake godine mozda morao biti taj zavrsni turnir , da se napravi NBA all-star weekend tip dogadjaja koji bi privukao paznju cijelog svijeta. Ili neki drugi grad koji moze da iznese takav dogadjaj i organizaciju

Money makes world go 'round i izbor je izmedju komercijalne i konkurentne lige, tj ovog sto smo navikli da gledamo do sada, najbolje evropske timove koji se takmice u neprofitabilnoj ligi za sve, uostalom zato je sklonjen Jordi od strane klubova jer su mislili da treba da zaradjuju vise.Svi oce da zadrze neke najbolje igrace poput Micica, Fontechia, Mirotica itd. ali istovremeno da im se to isplati i da ne ulaze u ogromne minuse. Znaci da nesto ipak mora da se promjeni. 

Neka tri scenarija/ideje koja bi mogla da se dese kako bi ova EL situacija mogla dalje da se razvija, hipoteticki i okvirno pricamo pa da ne skocite odma 😄 

1) Situacija ostane slicna ovome sto vidimo danas, lokalni milioneri/drzave finansiraju klubove bez neke velike komercijalne dobiti, vremenom se dobije na gledanosti i market share da klubovi mogu nesto lakse poslovati i ocuva se tradicija EL koja je bar ljudima odje dosta bitna. Bice tesko da se ta gledanost namakne uz dosadasnju praksu ali je to neophodno da bi se donekle klubovima olaksalo poslovanje.

2) EL klubovi se odluce da smanje plate, nivo talenta i dovode uglavnom istrosene igrace i veterane, al klubovi postanu profitabilniji. Top talenat van NBA se premjesti u neku Kinu/Australiju/G-ligu dok ova EL publika ostane lojalna i svojevrsni niche market dje nece biti mnogo rasipanja vec ono povratak korjenima, oslanjanje na domace igrace i ove jeftinije strance. Meni iako zvuci mucno, ova opcija ne djeluje previse lose ali moze znaciti regresiju sto se tice kvaliteta kosarke.

3) EL postaje neki NBA lite. Velike pare ulete u EL klubove, u Londonu i Parizu takodje se pojavljuju EL ekipe jake (vjerovatno od stranih vlasnika/investitora), tv prava postaju skuplja i vise para dobijaju klubovi od toga, gledanost takodje skoci usled bolje promocije i komercijale i kroz 10tak god imas konkurentnu i odrzivu ligu. Problem nastaje sto bi to bila jedna totalno nova liga, nesto nekarakteristicno za evropsko trziste i sto bi period prije ovog uleta para bio vjerovatno oznacen ko neko mracno doba, na fazon NBA prije Magica & Birda i dolazak Sterna na mjesto komesara. Malo ce se kome svidjet ovaj scenario al izgleda da sve ide u ovom smjeru, pogotovo sa ovim sastancima sve cescim u Dubaiju.


Sad jbg, izvjesno je da nas ocekuju neke promjene, kad, kako i na koji nacin ce biti izvedene te promjene ostaje da se vidi.

Edited by MrTwister
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Mislim da od opcije 2 nema ništa. Ipak u ovoj ligi igraju Real, Barsa, Makabi (na šta bi se oni sveli da imaju lokalne igrače + Amere F klase) i slično, koji su poznati širom sveta, pre nego bilo kakvih Šangaj dragonsa, Dubai beduinsa ili Adelejd platipusa. EL je pokazala tendencije da postaju NBA lite, marketing je sve više po uzoru na NBA. Povratak Mirotića iz NBA je bio baš značajan događaj za evropsku košarku, možda se nešto slično desi još nekom evropskom igraču. Jasno je da se novac nekako mora generisati tako da mislim da ova priča sa Arapima ide u tom smeru. Mislim da su London i Pariz već viđeni projekti za blisku budućnost, kako će to ispasti ostaje da se vidi ali svakako će se pokušati. Evroligaški kvalitet je mizerija u odnosu na NBA ali sve ostalo je još veća mizerija u odnosu na EL. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imamo već evidentan proces "globalizacije", tj. uniformisanja planete po svim mogućim kriterijumima, posebno onim koji donose lovu. A košarka je odavno postala biznis u USA, vreme je za ostatak sveta.

Sve promene u košarci idu iz NBA ka spolja.

Jedan globalan i jedan specifičan za temu trend su jasni pokazatelji u kom će smeru Evroliga. Samo je pitanje dinamike i forme.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Do kraj trece cetvrtine u Pireju bilo dvadesetak promena u vodstvu, tad je Oli malo zakucao u napadu i to nije uspeo da nadoknadi do kraja.

Zanimljiva mi je rotacija Barcakosa, Slukas pocinje na klupi, ulazi krajem prve cetvrtine, igra do poluvremena u kontinuitetu, onda opet pocinje na klupi trecu cetvrtinu, ulazi na oko 2 minuta do kraja iste i igra do kraja meca. Ne secam se da sam kod nekog trenera skorije video nesto slicno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romantik said:

Do kraj trece cetvrtine u Pireju bilo dvadesetak promena u vodstvu, tad je Oli malo zakucao u napadu i to nije uspeo da nadoknadi do kraja.

Zanimljiva mi je rotacija Barcakosa, Slukas pocinje na klupi, ulazi krajem prve cetvrtine, igra do poluvremena u kontinuitetu, onda opet pocinje na klupi trecu cetvrtinu, ulazi na oko 2 minuta do kraja iste i igra do kraja meca. Ne secam se da sam kod nekog trenera skorije video nesto slicno.

Željko tako koristi Pantera, samo što to bude jedno 15 minuta vezanih za njega. 

Link to comment
Share on other sites

Pariz sigurno zasluzuje EL tim, a negde sam siguran i London. Hoce da ulazu pare, a imaju publiku koja bi ih pratila. Nije potpuno kosarkaska, ali nije ni kod nas isto 🙂

 

To su ogromni centri naspram nekih drugih tipa Monako ili Baskonija. Dva kluba iz Beograda ce biti isto tesko ostaviti u igri, to najvise zavisi od situacije sa Rusijom. 

 

Barsa bi morala uloziti u halu isto, ono je van standarda, em sto izgledao kao sala za rekreaciju za fuzbalere Barse.

 

Nije lose to sto radi Zalgiris, da taj deo Evrope ima sbog predstavnika, oni su balticki klub, koliko i litvanski.

 

Ima prostora i za Skandinaviju, ali kod njih ima vise posla. U finskoj su budzeti max 1m npr, sve ostalo je znatno manje. Oni vole kosarku i mahom su pune hale, ali realno ne vidim da bi oni tek tako "bacili" pare. Trenutno dva najjaca kluba su Karhu Finska, Norceping Svedska i da ubacim Bakken Danska. Ne znam kako tamo otvoriti trziste, mozda im je za pocetak najbolje da imaju jedno prvenstvo.

 

Sto se Balkana tice, ostali van EL klubovi uglavnom lose rade, mozda izuzev Cluja..ostalo je skart. Falco je dobro organizovan, ali realno mali klub, itd..

 

Uglavnom, treba puno novca za bravuru EL..svakako Moskva, Petersburg, London i Pariz su potrebni jer tu zivi 50m+ ljudi..

Link to comment
Share on other sites

Uopste uzev, smeta mi taj narativ da je Trinkijeri ne znam kakav trener. A tu je pricu cak i mnogi KKCZ fan progutao.  Svakako nije prva liga europskih trenera nego npr neka losija druga liga.

Usporedimo njegove trofeje i npr Radonjiceve trofeje i Dejo je svemirski brod za njega.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...