Jump to content

ABA liga 2022/2023 - Poslednja ex-Yu sezona?


Kooineeperk

Recommended Posts

Vidji, kad bi meni drzava/grad ulagala godisnje po 5 miliona u FK i KK, po 500k u ove ostale sportove, ja bi bio najsrecniji covjek. Ja licno nemam nikakav problem sa ulaganjima u BG klubove, to je valjda trebalo da motivise ostale da dignu bar donekle svoju stepenicu ulaganja, jer bi time liga bila kvalitetnija. Da je srece, nasi su trebali da napadaju EC ove godine i da sa nekim solidnim budzetom zaprijete iz prikrajka, al mi smo dobili kantu za nabijanje. Ulaganje u sport je normalno po mom misljenju, samo su nase zemlje generalno siromasne pa to ispada kao neko bespotrebno rasipanje novca. Da te pare mogu da idu za neke vaznije stvari, pa mogu, ali opet mogu da zavrse u dzepove politicara, pa ja kazem sebi, neka idu bar u sport. [emoji16]
Nadam se da ova djeca barem prate te meceve i da ce sjutra naci uzore u ovim momcima koji igraju tu.

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

Da, ali nisam siguran da me razumes. On i ne treba to da pita, to pitanje je samo po sebi bezobrazno. On ima obavezu da bude na raspolaganju klubu, dok ga klub placa. Ja sam siguran da ga je Zoc pustio ali da ce mu to zapamtiti i da je ovaj manje vise zavrsio s Partizanom.

 

Slažem se da je to pitanje bezveze ako dodje onako iz vedra neba, sred takmičarske sezone. Ali bio bi iznenadjen da to nije več prethodno sve ugovoreno aneksima u ugovoru, gde us njegovi agenti tražili da on on dobija slobodno kad god ima nešto vezano za NBA (draft).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, pendulum said:

Problem sa tim @goldberg-ovim tumačenjima koje vrti po hiljaditi put je što njemu zapravo ne smeta ulaganje države u "blizance" već mu smeta nivo ulaganja.

 

Spominje se KKP iz 2009/2010, pa Radonjićeva Zvezda, pa Alimpijevićeva, pa Žalgiris itd...ajde prvo da definišemo koji od tih budžeta je reper pošto između nekih je razlika i par miliona verovatno.

 

Onda da utvrdimo zašto je baš 5, 6, 7, 8...miliona ili koliko već budžet koji je primeren klubu iz Srbije? Na osnovu čega se to utvrđuje? Koji se parametri koriste? Zašto je 7 miliona budžet košarkaškog kluba koji je prihvatljiv građanima ove zemlje? Da li ste svesni koliko kanalizacije može da se izgradi za te pare, koliko škola da se sredi, koliko dečijih igrališta da se opravi...?

 

Hoćemo li da se upoređujemo sa nama bliskima i sličnima? OK. Hajde da pogledamo način na koji se Hrvatska ophodila prema svojim klubovima. Kako je Hrvatska tretirala Cibonu kada su ovi neočekivano osvojili ABA i stekli uslov za igranje EL? Da li su im uleteli sa tih 5, 6, 7 miliona...ili su ih pustili niz vodu? Ako ćemo to da uzimamo za reper onda ni KKP, ni KKCZ ne treba da dobiju pomoć više od par stotina hilajda evra...

 

Bottom line, ovde se samo radi o stavu ja hoću da mi država obezbedi objektivno nenormalna sredstva iz ugla običnog građanina ali dovoljna da moj tim bude koliko toliko kompetitivan u najjačem košarkaškom takmičenju ali opet da je underdog tako da šta god da uradi biće uspeh i ja ću se mnogo radovati jer je daleko premašio očekivanja, a ako ne uspe ništa, jbg...ionako smo siromašni pa se ništa nije ni očekivalo...sve je to legitimno i očigledno duboko usađeno u naš mentalni sklop da uvek budemo taj udnerdog koji se kao feniks izdiže iznad svih bogatuna ali hajde da to ne predstavljamo kao nešto visoko moralno i ispravno.

30m (da kažemo hipotetički da su budžeti Zvezde i Partizana po 15m) evra je za državu sića a očigledno je da donosi poprilično mnogo interesovanja što kod domaćeg stanovništva što kod stranaca. Priča se o Srbiji i košarci u pozitivnom smislu. Dolaze stranci da bi posetili Srbiju, bili na košarkaškoj utakmici. Meni ni malo ne smeta ulaganje države u ova dva kluba, a siguran sam da i većina ostalih stanovnika Srbije isto razmišlja. 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sharp said:

Što se Tristana tiče, jebo ga Amerika, više za rejting u očima NBA timova vrijedi malom Ivišiću ovakva utakmica protiv jedne od najboljih ekipa u Europi nego 20 workoutova 1v0 tamo i draft combine skupa. 

Vukcevic uopste ne bi dobio minute na utakmici a vrsnjak je brace Ivsic pa sto da ne iskoristi te draft workout-e, ionako nema sta da izgubi, moze samo da dobije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Knipex said:

30m (da kažemo hipotetički da su budžeti Zvezde i Partizana po 15m) evra je za državu sića a očigledno je da donosi poprilično mnogo interesovanja što kod domaćeg stanovništva što kod stranaca. Priča se o Srbiji i košarci u pozitivnom smislu. Dolaze stranci da bi posetili Srbiju, bili na košarkaškoj utakmici. Meni ni malo ne smeta ulaganje države u ova dva kluba, a siguran sam da i većina ostalih stanovnika Srbije isto razmišlja. 

Ne znam zasto bi kome smetalo, ocigledno da neki vole da se Vesic i Pauk obogate a da mi igramo bez sponzora. Mislim, te pare se svakako ulazu, samo sto sad moraju da ih opravdaju a pre 2012 nisu morali  pa su trpali u svoje dzepove.  

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2023 at 9:57 AM, Chaos Is Me said:

Lepo je i tačno to sve na papiru što pričaš @goldberg ali u praksi su Zvezda i Partizan privilegovani blizanci u aba ligi između ostalog i jer generišu barem 85% interesovanja publike za tu ligu, ne bi trebalo da je tako ali tako je. Budućnost je pokušala tu da se nametne pre par godina kao neki treći činilac dok je Partizan bio u buli a Zvezda lutala nakon prvog Radonjićevog odlaska ali to je bilo kratkog daha i realno taj klub ni po čemu nije kalibar Beogradskih blizanaca. Bilo je itekako šanse da se neko od njih skine sa trona u prethodnim godinama, sada kada su oba kluba na steroidima obezbeđenim iz državne kase - kasno je, dok taj balon ne pukne a mora pući kad tad.

 

Ove dve boldovane izjave su ti kontradikotorne - prvo napises da je tako kao sto jeste jer "narod hoce to da gleda" (inace, hajde onda da glasamo za izborima ko ce da osvoji trofej i ko ce da dovodi skupe igrace, cemu igranje kosarke?), a onda kako ce taj balon da pukne onda ce biti sanse za skidanjem projekata.

 

O ovom drugom upravo i pricam, da ti baloni moraju da puknu i zato je dobro sto ove sezone nisu uspeli da ostvare nista posebno u EL sto povecava sanse da se diktator zasiti "promovisanjem imidza Srbije kroz ulupavanje miliona u dva popularna kosarkaska kluba"

 

On 5/16/2023 at 11:42 AM, Duh koji lebdi said:

 

Nista to ne bi promenilo, Zvezda i Partizan bi i dalje igrali EL (Evroligu boli uvo za ABA, vise puta demonstrirano), mozda bi uz to igrali i KLS sa juniorima i igracima kojima treba minutaza. 

 

Promenilo bi to da ne bi vise postojala ovakva ABA liga koja sluzi da bi KKCZ i KKP imali legitimitet za ono sto rade u poslednje vreme. Kao kad Crvena zvezda pobedi Buducnost sa 38 razlike i svi pricaju kako je Ivanovic fenomenalno vodio ekipu, kako je ekipa fenomenalno igrala - zapravo je razlika u budzetima dovela do toga da se pitanje pobednika ne postavlja pa sve da Buducnost vodi komisija u sastavu Itoudis, Laso i Trinchieri.

 

22 hours ago, pendulum said:

Problem sa tim @goldberg-ovim tumačenjima koje vrti po hiljaditi put je što njemu zapravo ne smeta ulaganje države u "blizance" već mu smeta nivo ulaganja.

 

Spominje se KKP iz 2009/2010, pa Radonjićeva Zvezda, pa Alimpijevićeva, pa Žalgiris itd...ajde prvo da definišemo koji od tih budžeta je reper pošto između nekih je razlika i par miliona verovatno.

 

Onda da utvrdimo zašto je baš 5, 6, 7, 8...miliona ili koliko već budžet koji je primeren klubu iz Srbije? Na osnovu čega se to utvrđuje? Koji se parametri koriste? Zašto je 7 miliona budžet košarkaškog kluba koji je prihvatljiv građanima ove zemlje? Da li ste svesni koliko kanalizacije može da se izgradi za te pare, koliko škola da se sredi, koliko dečijih igrališta da se opravi...?

 

Vec sam pisao o tome - budzet kluba treba da bude maksimum toliki da bi mogao da se takmici u EL i tamo bude kandidat za ubedljivo poslednje mesto. To je zapravo nagrada drzave igracima i treneru koji su izborili ucesce u EL (nesto sto KKP nije prosle sezone), ali i pokazatelj da je drzava siromasna i gleda da najmanje koliko se mora.

 

Na kraju krajeva, toliko novca je imala KK Buducnost kada je igrala EL - da, dosli su neki skupi igraci, ali ne igraci iz Armanija, bivsi igrac Baskonije, igrac Reala, igrac Barselone i dva skupa trenera.

 

22 hours ago, pendulum said:

Hoćemo li da se upoređujemo sa nama bliskima i sličnima? OK. Hajde da pogledamo način na koji se Hrvatska ophodila prema svojim klubovima. Kako je Hrvatska tretirala Cibonu kada su ovi neočekivano osvojili ABA i stekli uslov za igranje EL? Da li su im uleteli sa tih 5, 6, 7 miliona...ili su ih pustili niz vodu? Ako ćemo to da uzimamo za reper onda ni KKP, ni KKCZ ne treba da dobiju pomoć više od par stotina hilajda evra...

 

E vidis, to je problem sa tvojim nacinom razmisljanja - ili ce KKP i KKCZ da gaze sve pred sobom ili ne treba ni da postoje. To su klubovi koji se takmice u ABA ligi, to je realno liga za njihov nivo i treba da imaju toliko novca svake sezone da nekada osvoje ABA ligu, a nekada se ni ne plasiraju u finale.

 

22 hours ago, pendulum said:

Bottom line, ovde se samo radi o stavu ja hoću da mi država obezbedi objektivno nenormalna sredstva iz ugla običnog građanina ali dovoljna da moj tim bude koliko toliko kompetitivan u najjačem košarkaškom takmičenju ali opet da je underdog tako da šta god da uradi biće uspeh i ja ću se mnogo radovati jer je daleko premašio očekivanja, a ako ne uspe ništa, jbg...ionako smo siromašni pa se ništa nije ni očekivalo...sve je to legitimno i očigledno duboko usađeno u naš mentalni sklop da uvek budemo taj udnerdog koji se kao feniks izdiže iznad svih bogatuna ali hajde da to ne predstavljamo kao nešto visoko moralno i ispravno.

 

Pa zato sto jesmo siromasni i zato sto se niko u Evropi osim Vucica ne igra diktatora koji ulaze da bi ispalo kako je on nekakav fenomelan vladar koji je od siromasne zemlje napravio Svajcarsku.

 

Jer, kad pricamo o manjim sredinama i manjim klubovima u Evropi, uvek se nekako sve svede na - "znate sta, to su male sredine, logicno je da ne mogu da imaju klub u EL". To je zaostalo razmisljanje iz perioda SFRJ, samo sto izgleda ljudi ovde i dalje vole da fantaziraju da zive u toj drzavi, da su mnogo bitni i da je i dalje sve super.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2023 at 10:16 AM, quentin said:

Super ideja! Taj koji mu to poruči može usput da mu kaže i da uvede sankcije Rusiji, obezbijedi medijske slobode i prestane da manipuliše Srbima na Kosovu. Da o jednom trošku riješimo i druge probleme.

Ti stvarno misliš da je ikoga briga što Vučić troši nemoralno velike pare jedne siromašne zemlje na košarku? Pa to odgovara svima osim nesrpskim klubovima u ABA koji statiraju u kukuruzu.

 

Pa o njima i pricam, treba da prestanu da daju legitimitet njemu i vecinskom delu navijaca KKP i KKCZ koji misle da se izbori i sportska takmicenja igraju samo ako je stranka/voljeni klub unapred obezbedio trijumf.

 

On 5/16/2023 at 10:16 AM, quentin said:

Ovo što imamo je jedan bizaran nusprodukt apsolutne vlasti i opšte korumpiranosti u zemlji. I šta da radimo s tim? Je li neko prestao da gleda Dinamo kad je Tuđman sipao državne pare u klub? Naravno da nije. Stadion im je bio pun. Možemo da se žalimo što se pare ne troše pametnije ili da avansno tugujemo jer jednog dana će sve to da ode u Honduras (bankrot/zatvor), ali do tada možemo samo da gledamo teren i uživamo u košarci. 

 

U cemi da uzivamo? U ABA ligi u kojoj se zna da ce dva kluba da igraju finale i da ce igrati EL cak i da nekim cudom njihovi igraci prespavaju kompletnu polufinalnu seriju protiv KKC/KKB?

 

Pa u tome mogu da uzivaju samo ljudi kojima je ocajnicki potreban klub koji ce sigurno da uspe jer sport gleda zbog uspeha, a ne zbog samog sporta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, goldberg said:

 

Vec sam pisao o tome - budzet kluba treba da bude maksimum toliki da bi mogao da se takmici u EL i tamo bude kandidat za ubedljivo poslednje mesto. To je zapravo nagrada drzave igracima i treneru koji su izborili ucesce u EL (nesto sto KKP nije prosle sezone), ali i pokazatelj da je drzava siromasna i gleda da najmanje koliko se mora.

 

Na kraju krajeva, toliko novca je imala KK Buducnost kada je igrala EL - da, dosli su neki skupi igraci, ali ne igraci iz Armanija, bivsi igrac Baskonije, igrac Reala, igrac Barselone i dva skupa trenera.

 

Budžet za poslednje mesto može da bude i milion evra i dva i tri...

Koliki je po tebi budžet pravičan? Budžet KKP-a iz 2009/2010, budžet Radonjićeve Zvezde, budžet Alimpijevićeve Zvezde, budžet KKB iz EL ili budžet ovogodišnjeg Žalgirisa?

Da li shvataš koliko glupo zvuči ovo što pišeš?

 

24 minutes ago, goldberg said:

E vidis, to je problem sa tvojim nacinom razmisljanja - ili ce KKP i KKCZ da gaze sve pred sobom ili ne treba ni da postoje. To su klubovi koji se takmice u ABA ligi, to je realno liga za njihov nivo i treba da imaju toliko novca svake sezone da nekada osvoje ABA ligu, a nekada se ni ne plasiraju u finale.

 

 

Ne to nije moj način razmišljanja nego ti ukazujem na problem u tvom razmišljanju. To što ti predviđaš za budžete su i dalje ogromna sredstva za ljude koje zabole za sport i koji misle da to treba da se preusmeri na mnogo bitnije stvari. Neki budžet od 6, 7, 8 miliona je ASTRONOMSKI iz ugla običnog građanina koji se ne loži na sport. Da li je tebi to jasno? Dakle, taj nivo budžeta je samo neka tvoja projekcija, ideja, zamisao koja nema nikakvo uporište u nekim realnim pokazateljima da država Srbija može i treba da izdvaja tolika sredstva. Opet, na nekom generalnom nivou, iz ugla države, minorna je razlika da li se obezbeđuje budžet od 7, 10 ili 15 miliona s obzirom na to da se otkupe prava na Premijer ligu za 600 miliona evra.

 

Dakle sve svodi na to da tebi smeta što država Srbija ulaže toliko u timove jer tim za koji navijaš nije potpuni underdog u takmičenju što bi tebe najviše naložilo da navijaš za isti. Nema to veze sa brigom za budžet Srbije, građane Srbije i njihov džep ili sl.

 

38 minutes ago, goldberg said:

Pa zato sto jesmo siromasni i zato sto se niko u Evropi osim Vucica ne igra diktatora koji ulaze da bi ispalo kako je on nekakav fenomelan vladar koji je od siromasne zemlje napravio Svajcarsku.

 

Tako je i objektivno naša država ne može da finansira ne dva, nego ni jednog evroligaša pa čak ni sa tim imaginarnim budžetima koje ti priželjkuješ jer u ovoj zemlji ima mnogo više prioriteta za finansiranje ali smo svi mi pristali da zažmurimo na jedno oko zarad hleba i igara i jer volimo sport i timove za koje navijamo. To nas odvaja od sumorne svakodnevice i nalazimo u tome neko zadovoljstvo. Da li nam prija što se SNS meša u sve? Pa naravno da ne. Da li ću da navijam za ovaj KKP na steroidima koji je bar predvođen Željkom i ima obrise kluba kakav je bio u raznim aspektima ako mi je alternativa neki KKP KLS nivoa kakav bi bio da je recimo onomad ostao Dule i zaprećeno ukidanjem svih sponzorstava? Pa navijaću jbg...kao i većina ovde..možda bi bilo moralno da se klub otrgne svih SNS para i da tavori u nekoj nižoj ligi ali nikog za to ne bi bilo briga i niko ne bi aplaudirao osim par hilajda zagriženih navijača. Ostali bi zaboravili na taj klub...tako da tako je kako je...do nekih boljih vremena kada će prvo država dopustiti privatizaciju i KKP i KKCZ, a onda urediti i sponzorisanje/pomoć profesionalnim klubovima i sa druge strane preusmeriti veća sredstva na bazične sportove poput atletike, gimnastike, plivanja.

 

I naravno kada država neće ucenjivati privatne sponzore ili im davati mig kada treba ili ne treba nekog da sponzorišu što je ovde slučaj. Znam pouzdani slučaj za firme kojima je ukazano svojevremeno da nije pametno da daju pare KKP iako su im vlasnici partizanovci, kao što i znam neke koji su bili u onom inicijalnom Ostojinom upravnom odboru koji su navijači Zvezde i kojima je neko sugerisao da bi tada bilo pametno da stanu uz Ostoju sa svojom firmom. Nažalost, dokle god su nazadnjaci tu finasniranje će funkcionisati na način kako danas funkcioniše. Mi možemo samo to da prihvatimo ili ne.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

Promenilo bi to da ne bi vise postojala ovakva ABA liga koja sluzi da bi KKCZ i KKP imali legitimitet za ono sto rade u poslednje vreme. Kao kad Crvena zvezda pobedi Buducnost sa 38 razlike i svi pricaju kako je Ivanovic fenomenalno vodio ekipu, kako je ekipa fenomenalno igrala - zapravo je razlika u budzetima dovela do toga da se pitanje pobednika ne postavlja pa sve da Buducnost vodi komisija u sastavu Itoudis, Laso i Trinchieri.

 

Ali postojala ABA ili ne, nikoga stvarno nije briga. Mislis da je Evroligu briga za legitimitet? Pa kako je sam ULEB nastao? Ugasi li se ABA, nista se znacajno nece promeniti. Pare ce se i dalje upumpavati u oba kluba, a EL ce ih dokle god to traje oberucke grliti. ABA je postala siroce. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, pendulum said:

 

Budžet za poslednje mesto može da bude i milion evra i dva i tri...

Koliki je po tebi budžet pravičan? Budžet KKP-a iz 2009/2010, budžet Radonjićeve Zvezde, budžet Alimpijevićeve Zvezde, budžet KKB iz EL ili budžet ovogodišnjeg Žalgirisa?

Da li shvataš koliko glupo zvuči ovo što pišeš?

 

Ne, budzet za poslednje mesto je minimalan budzet koji je odredila EL.

 

Drzava moze da kaze - eto, dali smo onoliko koliko mora da bi klub koji je EL IZBORIO NA TERENU istu i igrao, sve ostalo su projekti koji su uvreda za zdrav razum i za sve mislece gradjane Srbije.

 

9 hours ago, pendulum said:

Ne to nije moj način razmišljanja nego ti ukazujem na problem u tvom razmišljanju. To što ti predviđaš za budžete su i dalje ogromna sredstva za ljude koje zabole za sport i koji misle da to treba da se preusmeri na mnogo bitnije stvari. Neki budžet od 6, 7, 8 miliona je ASTRONOMSKI iz ugla običnog građanina koji se ne loži na sport. Da li je tebi to jasno? Dakle, taj nivo budžeta je samo neka tvoja projekcija, ideja, zamisao koja nema nikakvo uporište u nekim realnim pokazateljima da država Srbija može i treba da izdvaja tolika sredstva. Opet, na nekom generalnom nivou, iz ugla države, minorna je razlika da li se obezbeđuje budžet od 7, 10 ili 15 miliona s obzirom na to da se otkupe prava na Premijer ligu za 600 miliona evra.

 

Dakle sve svodi na to da tebi smeta što država Srbija ulaže toliko u timove jer tim za koji navijaš nije potpuni underdog u takmičenju što bi tebe najviše naložilo da navijaš za isti. Nema to veze sa brigom za budžet Srbije, građane Srbije i njihov džep ili sl.

 

Zapravo, sve se svodi na jedno bolje pitanje - ako je po tebi 30 miliona evra nista, onda verovatno ni 60 miliona evra nisu nista? Pa zasto onda drzava ne da Obradovicu 60 miliona evra da dovede bukvalno koga pozeli iz EL klubova i izdominira jedno 4-5 sezona taman da obori rekord koji je postavila KK Jugoplastika? Јеr, to bi bio logican zakljucak onoga sto pises, umesto ovog bacanja para na plasman u najboljih 8 EL i najboljih 16 EC, samo dovedes Sloukasa, Micica, Lucica, Tavaresa i Decka i pridruzis ih Exumu, Punteru, LeDay i Lesssortu i kupio si EL titulu, svi u Evropi samo pricaju o magicnom KKP i jos magicnijoj zemlji koja dise kosarku, svi srecni i zadovoljni.

 

9 hours ago, pendulum said:

 

Tako je i objektivno naša država ne može da finansira ne dva, nego ni jednog evroligaša pa čak ni sa tim imaginarnim budžetima koje ti priželjkuješ jer u ovoj zemlji ima mnogo više prioriteta za finansiranje ali smo svi mi pristali da zažmurimo na jedno oko zarad hleba i igara i jer volimo sport i timove za koje navijamo. To nas odvaja od sumorne svakodnevice i nalazimo u tome neko zadovoljstvo.

 

Postoje razne stvari koje sluze za odvajanje od sumorne svakodnevnice - citanje dobre knjige, gledanje Zadruge, odusevljavanje Vucicevim govorima u kojima osudjuje bivsi rezim, posecivanje nikad vidjenih mesta u Evropi, pracenje voljenog kluba iz zemlje ili inostranstva, igranje igrica po ceo dan.

 

Sustina je u tome da su neke od ovih stvari benigne i bezazlene, a neke maligne i odraz frustracija. Na primer, kad KKCZ izgubi bitan mec i Covic napise saopstenje kojim se odusevljavaju sirom interneta, to je odraz frustracija. Kada neko napise "KKP je toliko veliki klub da mu je mesto u EL", to je odraz frustracija. Kad neko gleda sport samo zbog trofeja, uspeha i glamura, to je hranjenje ega isfrustriranih ljudi.

 

Sport cine i porazi kao i pobede. Zapravo, bez mogucnosti poraza, pobede nista ne znace sto moze da se vidi i u ovakvoj ABA ligi - Vucic je KKP kupio ucesce u EL pa sve da sutra ispadne od SC Derbija i gde je tu draz te lige i tih meceva? Pa sto puta ima vise smisla nacin na koji je fudbal struktuiran, a u fudbalu ako nisi prosao u LS moras da prodajes igrace, moras da smanjujes budzet, neizvesna ti je buducnost. I obrnuto, ako si osvojio titulu i ako si usao u LS, pa i u LE, obezbedio si sebi svetliju buducnost.

 

U kosarci i KKP i KKCZ (svi - od trenera, do igraca, navijaca, medija, uprave, drzave) cine sve da bi sei obezbedili ogroman budzet i skupe igrace, a da ne moraju da mrdnu malim prstom. Pa Obradovic otvoreno govori da zeli jos godinama da parazitira na grbaci drzave. I OK, to mogu i da razumem - ali onda nemojte da lazete i nemojte da vredjate inteligenciju sa pominjanjem neke magije u KKP i KKCZ i kako ih EL zeli zbog navijaca i istorije.

 

I tu je i razlika izmedju FKCZ i KKCZ - prvi mogu da kazu da su na terenu obezbedili sebi da dovode skupa imena, pa se onda nadaju da ce ta skupa imena da im i dalje obezbedjuju uspehe u evro-takmicenjima. Drugi su samo drzavni projekat koji ce imati Campazza ako se Vucic lozi na mogucnost da se pokori EL.

 

9 hours ago, Duh koji lebdi said:

 

Ali postojala ABA ili ne, nikoga stvarno nije briga. Mislis da je Evroligu briga za legitimitet? Pa kako je sam ULEB nastao? Ugasi li se ABA, nista se znacajno nece promeniti. Pare ce se i dalje upumpavati u oba kluba, a EL ce ih dokle god to traje oberucke grliti. ABA je postala siroce. 

 

Zapravo, jeste nekoga bilo briga - sta mislis zasto samo ekipa iz ABA lige nema licencu, ali ipak uvek neko iz te lige ima mesto u EL?

 

ABA liga je ranije bila liga koja je proizvodila igrace za tu EL i zato joj je i bila bitna. Pojavom strucnjaka za kosarku (i sve ostalo) u Srbiji (odnosno pojavom njegovog interesovanja za jak veciti derbi u EL) i zeljom vecine navijaca i medija u Srbiji ta liga vise nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

Ne, budzet za poslednje mesto je minimalan budzet koji je odredila EL.

 

Drzava moze da kaze - eto, dali smo onoliko koliko mora da bi klub koji je EL IZBORIO NA TERENU istu i igrao, sve ostalo su projekti koji su uvreda za zdrav razum i za sve mislece gradjane Srbije.

 

Zašto bi država to morala da uradi? Minimalni budžet od 7 miliona evra koliko propisuje EL je uvreda za običnog građanina ove zemlje koga sport ne interesuje, kao što tebe interesuje. To je samo tvoja želja kao ljubitelja košarke. Nije nigde propisan način finasiranja profesionalnih klubova već se sve svodi na volju vlasti i koliko ko ima dobre veze da izmuze još nešto od grada Beograda i pojedinih sitnijih sponzora.

 

9 hours ago, goldberg said:

Zapravo, sve se svodi na jedno bolje pitanje - ako je po tebi 30 miliona evra nista, onda verovatno ni 60 miliona evra nisu nista? Pa zasto onda drzava ne da Obradovicu 60 miliona evra da dovede bukvalno koga pozeli iz EL klubova i izdominira jedno 4-5 sezona taman da obori rekord koji je postavila KK Jugoplastika? Јеr, to bi bio logican zakljucak onoga sto pises, umesto ovog bacanja para na plasman u najboljih 8 EL i najboljih 16 EC, samo dovedes Sloukasa, Micica, Lucica, Tavaresa i Decka i pridruzis ih Exumu, Punteru, LeDay i Lesssortu i kupio si EL titulu, svi u Evropi samo pricaju o magicnom KKP i jos magicnijoj zemlji koja dise kosarku, svi srecni i zadovoljni.

 

Zapravo ti karikiraš kao i uvek...kao prvo nikakav budžet ne garantuje bilo šta na jednom F4 na jednu utakmicu a dokaz za to su desetine miliona ulaganja raznih klubova u EL godinama unazad koji ništa nisu uspevali da osvoje.

Kao drugo, kao što već rekoh na KKP temi, doći ćemo još malo do Partizanovog budžeta od 30 miliona kakve se sve priče raspredaju ovde...sve u cilju da se obesmisli Partizanov plasman na 6. mesto i prikaže kao nešto što je bilo očekivano sa tolikim parama. Iako niko od nas nema pravu informaciju oko budžeta KKP i KKCZ možemo da nagađamo na osnovu informacija koje se pojavljuju u medijima o platama igračama. Kada bih nagađao, rekao bih da je država dala verovatno koji milion više da bi KKP bio iznad tog tvog minimlanog budžeta i da su dali mig / zeleo svetlo / instrukcije nekolicini ozbiljnijih privatnih sponzora, investitora koji posluju sa državom itd. da ulože ozbiljne pare. Neki bi to možda uradili i sami dobrovoljno ali im je trebala "dozvola", neki možda i ne bi ali im je preporučeno da bi bilo dobro to da urade zarad nekih budućih poslova itd. Na sve to KKP je objavio da ima prihod od oko 6 miliona evra samo od ulaznica i sezonsih karata. Poenta priče - država nije dala desetine miliona ali jeste "bustovala" očigledno budžet što direktno, što indirektno kroz neka milionska ulaganja koja opet nisu astronomska i nisu na nivou TOP8-10 finansijski najjačih klubova u EL jer je za državu to nebitna razlika, a u košarci je dovoljna da napraviš kompetitivan tim, a sve imajući u vidu da je košakra ovde ultra popularna i da se masa ljudi loži na istu mnogo više nego u Nemačkoj ili Francuskoj.

 

Nekada ranije kada je Dule kukao da se samo malo povećaju ulaganja i da se propiše tačno finansiranje profesionalnog sporta i nagrađivanje uspeha u istom bivao je odjebavan. KKP-u je bilo odobreno to jedno ozbiljno državno sponzorstvo preko NIS-a, a za ostalo je bila parola snađite se. Taj jedan dodatni sponzor nas je možda delio od titule prvaka Evrope 2010. sa timom čiji je budžet bio smešan u odnosu na sve ove kasnije EL KKCZ, Trinkijerijev KKP i ovaj kasniji Željkov.

 

9 hours ago, goldberg said:

 

Postoje razne stvari koje sluze za odvajanje od sumorne svakodnevnice - citanje dobre knjige, gledanje Zadruge, odusevljavanje Vucicevim govorima u kojima osudjuje bivsi rezim, posecivanje nikad vidjenih mesta u Evropi, pracenje voljenog kluba iz zemlje ili inostranstva, igranje igrica po ceo dan.

 

Sustina je u tome da su neke od ovih stvari benigne i bezazlene, a neke maligne i odraz frustracija. Na primer, kad KKCZ izgubi bitan mec i Covic napise saopstenje kojim se odusevljavaju sirom interneta, to je odraz frustracija. Kada neko napise "KKP je toliko veliki klub da mu je mesto u EL", to je odraz frustracija. Kad neko gleda sport samo zbog trofeja, uspeha i glamura, to je hranjenje ega isfrustriranih ljudi.

 

Sport cine i porazi kao i pobede. Zapravo, bez mogucnosti poraza, pobede nista ne znace sto moze da se vidi i u ovakvoj ABA ligi - Vucic je KKP kupio ucesce u EL pa sve da sutra ispadne od SC Derbija i gde je tu draz te lige i tih meceva? Pa sto puta ima vise smisla nacin na koji je fudbal struktuiran, a u fudbalu ako nisi prosao u LS moras da prodajes igrace, moras da smanjujes budzet, neizvesna ti je buducnost. I obrnuto, ako si osvojio titulu i ako si usao u LS, pa i u LE, obezbedio si sebi svetliju buducnost.

 

U kosarci i KKP i KKCZ (svi - od trenera, do igraca, navijaca, medija, uprave, drzave) cine sve da bi sei obezbedili ogroman budzet i skupe igrace, a da ne moraju da mrdnu malim prstom. Pa Obradovic otvoreno govori da zeli jos godinama da parazitira na grbaci drzave. I OK, to mogu i da razumem - ali onda nemojte da lazete i nemojte da vredjate inteligenciju sa pominjanjem neke magije u KKP i KKCZ i kako ih EL zeli zbog navijaca i istorije.

 

I tu je i razlika izmedju FKCZ i KKCZ - prvi mogu da kazu da su na terenu obezbedili sebi da dovode skupa imena, pa se onda nadaju da ce ta skupa imena da im i dalje obezbedjuju uspehe u evro-takmicenjima. Drugi su samo drzavni projekat koji ce imati Campazza ako se Vucic lozi na mogucnost da se pokori EL.

 

B1: Te frustracije su proizvod bivših vremena kada su razni Solnoci dobijali licence a Partizan preskakan. U to vreme je KKP sve osvajao na terenu ali su se stalno menjala pravila oko ulaska u EL, pa je bilo da ide šampion, pa nekakva ukupna bodovanja, pa trogodišnja bodovanja itd. pa bi onda počele da se dele divlje karte klubovima koji pokažu da imaju para iako su naredne sezone nestajali. Generalno ceo sistem je ubijao u pojam prosečnog navijača KKP-a koji je mislio da je dovoljno da bude šampion lige koju igra da bi imao mesto u toj družini i zato se sad gleda na ovo kao na nekakvu naplatu dugova od tada.

 

B2: Fudbal jeste bolje struktuiran iako ni taj sistem nije do kraja korektan ali jeste bolji. Nije korektan jer zapravo ne igraju direktno šampioni svih zemalja u Ligi za titulu šampiona Evrope ali je jasno da su se promenila vremena i da je neki 4. tim u Španiji jači od šampiona Bugarske. Tebe se ne sećam sa B92 pa ne znam šta si pisao ali ja se sećam da sam i tamo i ovde upravo pisao o sistemu fudbalske LŠ kao nešto na šta EL treba da se ugleda ali bi često ti postovi bili dočekivani kao "kiselo grožđe" jer KKP ne igra EL ili bi mi bilo objašnjavano da su se vremena promenila i da svi treba da prihvatimo zatvorenu EL kao budućnost pa je na nama da li ćemo da se prilagodimo ili ne. U suštini poenta je da celo restruktuiranje EL treba da krene od najjačih klubova EL. Oni su ti koji treba da prekinu praksu dodeljenih licenci i da se slože da se uvede sitem kao u fudbalu da ligama pripada određena kvota na osnovu prethodnih uspeha. Naravno da mi nije previše milo da moj klub ulazi preko neke "divlje karte" u bilo koje takmičenje ali ja polazim od toga da li je to nekoga oštetilo? Da li je neki klub izvisio a takmičarski je imao prolaz? Ako nije i ako je to samo odluka ECA koga će dodatno da pozove onda mi to lakše pada i naravno da ću da pratim svoj klub iako se slažem da je princip glup. S druge strane, glupo je da budemo parcijalno moralni pa ćemo da se zalažemo da naši timovi idu tamo siključivo putem sportskih uspeha ali nam je ok da 15 klubova EL ili koliko već ima licencu.

 

I jedno pitanje za tebe - da li si navijao za KKCZ u sezoni 2011/2012 ABA lige?

 

 

B3: Primer ti je užasan jer je nedavno izašao APR izveštaj po kome je FKCZ u dugovima oko 63 milona evra a FKP oko 37 (po sećanju, da ne tražim sad tačne iznose). Pritom, FKCZ je kao tim koji svake godine igra evropska takmičenja bilo LŠ bilo LE  u neto gutbitku prošle godine oko 10 miliona evra tako da nema ni argumenta da se nadoknađuju pare kroz ta takmičenja. Troškovi zarada FKCZ oko 30 miliona, FKP oko 15 miliona. Ima sve na APR-u ko hoće da gleda. Zapravo država gura pare u bunar koje se troše nemilice a dug samo raste. Dakle, još gora situacija nego u košarkaškim klubovima, a sve zarad "hleba i igara".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...