Jump to content

ABA liga 2022/2023 - Poslednja ex-Yu sezona?


Kooineeperk

Recommended Posts

4 minutes ago, medobrundo said:

Da makar budu tri ekipe koje siluju ostatak lige sa nenormalnim ulaganjima, ili da ostanu dve ali da ne budu iz istog grada

 

Ne, nego da nema nijedna ekipa koja siluje druge sa nenormalnim ulaganjima, a ako vec ima da to nisu ekipe iz Vuciceve Srbije koje imaju toliki budzet jer "vecina to zeli da gleda".

 

Kao u onom crtanom kad pas potrci za koskom, zgrabi je sav srecan, pa shvati da je ispao magarac - e, pa to me podseca na ovo odusevljavanjem beogradskim Panatinaikosom i Olimpijakosom u nastajanju.

Link to comment
Share on other sites

Ma da, u Evropi sve vrvi od klubova koji su spremni da daju po deset i vise miliona evra godisnje za plate igraca, EL je na slatkim mukama, ne zna kako da sastavi spisak takmicenja.

 

U realnosti, KKP i KKCZ su medju 15 klubova u celoj Evropi koji sebi mogu da priuste najskuplje igrace i koji opusteno dovode Puntera, Campazza, Vildozu, Ledaya, Exuma, Nedovica, Obradovica ili Ivanovica. Recimo, Alba, Zalgiris i Asvel to ne mogu, ostali klubovi u EC takodje ne zele da trose milione i da se otimaju oko tih stotinak evroligaskih igraca koji nesto vrede.

 

Tvoj savet podseca na ono cuveno "ako nemaju hleba, neka jedu kolace". Bukvalno smo dosli u situaciju da je Vucic svojim klubovima obezbedio permanentno ucesce u EL - takmicenju u kojem ucestvuju klubovi milijardera iz Spanije, Grcke, Turske, Izraela, Italije, uz tri kluba cije fudbalske sekcije trose nenormalne kolicine novca svake sezone. Eto, to je drustvo u kojem, na primer, Partizan nije pozvan jer je osvojio EC, nije pozvan jer je osvojio ABA i nije pozvan jer je to klub slavne i trofejne proslosti (sa najludjim navijacima) - Partizan je tu pozvan jer je drzava Srbija obezbedila milione evra za plate Puntera, LeDaya, Lessorta, Exuma i Obradovica.

Link to comment
Share on other sites

Resenje je ili da se ispod zita poruci Vucicu da se vise ne igra brace Angelopulos ili Djordja Armanija ili ukidanje lige.

 

Naravno, neko sveobuhvatno resenje bi ukljucivalo i EL koja bi odustala od ovog projekta "lige bogatih", a ako to vec nije slucaj onda bi sampion ABA tamo igrao kao prosjak koji bi radom mogao da napadne neko 8., 9., 10. ili 11. mesto (kao u Radonjic sezone sa samo 2 stranca) ili da se svi prebace u FIBA LS pa da u dva takmicenja gledamo ravnopravne duele ekipa sa Jadrana. Dakle, maksimum budzet kao Zalgiris ili Radonjiceva/Alimpijeviceva KKCZ od pre 5-6 sezona.

 

Mi smo od jedne sezone 2017/18 i 2018/19 (jedna u kojoj je KKCZ smanjila budzet i druga u kojoj je KKB imala najveci budzet) sa neizvesnim polufinalima i finalima koje je zavrseno sa 3:1 i 3:2 za jeftiniju ekipu dosli do PO u kojem se ne zna kad ko igra, polufinala koje treba otaljati i finale koje nista ne donosi jer Aris Barkas, Sportski Zurnal i B92 "imaju pouzdane informacije" da ce parajlije zariti i paliti evroligom i naredne sezone.

Link to comment
Share on other sites

Dok god je Obradovic tu Aba ce biti ovakva kakva je ove sezone gde se ne zna ko pije, a ko placa, kada se igraju utakmice, gde se igraju, ko ce u EL, itd. On covek sa sobom automatski povlaci veliki budzet, a naredne sezone se ne bih zacudio ako napravi roster koji ce ciljati prednost domaceg terena u plej ofu EL. Mislim, nije Aba liga nesto blistala ni pre njega, ali je on svakako to sve obesmislio, kao i druga takmicenja iz kojih moze da istupi kad god pozeli bez ikakvih sankcija. Zvezda se tu nasla skoro rame uz rame sa Partizanom da ne bi Zvezdasi previse kukali jer predsednik drzave to ne voli, inace bi roster bio na nivou prethodnih sezona (ili sa pocetka ove sezone). 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Lepo je i tačno to sve na papiru što pričaš @goldberg ali u praksi su Zvezda i Partizan privilegovani blizanci u aba ligi između ostalog i jer generišu barem 85% interesovanja publike za tu ligu, ne bi trebalo da je tako ali tako je. Budućnost je pokušala tu da se nametne pre par godina kao neki treći činilac dok je Partizan bio u buli a Zvezda lutala nakon prvog Radonjićevog odlaska ali to je bilo kratkog daha i realno taj klub ni po čemu nije kalibar Beogradskih blizanaca. Bilo je itekako šanse da se neko od njih skine sa trona u prethodnim godinama, sada kada su oba kluba na steroidima obezbeđenim iz državne kase - kasno je, dok taj balon ne pukne a mora pući kad tad. 

 

Elem, svaka čast momcima iz SC derbija, a ovo je ujedno i najveća bruka jednog favorita u ABA ligi barem dokle moje pamćenje seže, uz sve okolnosti. Ipak je u pitanju nekakva PO serija a ne neki nebitan meč regularne sezone. Svakako očekujem da se KKP uozbilji i dobije obe naredne utakmice 30+ razlike kolika je razlika u kvalitetu otprilike, mada što kažu - lopta je okrugla.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Resenje je ili da se ispod zita poruci Vucicu da se vise ne igra brace Angelopulos ili Djordja Armanija ili ukidanje lige.

 

Super ideja! Taj koji mu to poruči može usput da mu kaže i da uvede sankcije Rusiji, obezbijedi medijske slobode i prestane da manipuliše Srbima na Kosovu. Da o jednom trošku riješimo i druge probleme.

Ti stvarno misliš da je ikoga briga što Vučić troši nemoralno velike pare jedne siromašne zemlje na košarku? Pa to odgovara svima osim nesrpskim klubovima u ABA koji statiraju u kukuruzu.

Ovo što imamo je jedan bizaran nusprodukt apsolutne vlasti i opšte korumpiranosti u zemlji. I šta da radimo s tim? Je li neko prestao da gleda Dinamo kad je Tuđman sipao državne pare u klub? Naravno da nije. Stadion im je bio pun. Možemo da se žalimo što se pare ne troše pametnije ili da avansno tugujemo jer jednog dana će sve to da ode u Honduras (bankrot/zatvor), ali do tada možemo samo da gledamo teren i uživamo u košarci. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, goldberg said:

Resenje je ili da se ispod zita poruci Vucicu da se vise ne igra brace Angelopulos ili Djordja Armanija ili ukidanje lige.

 

Nista to ne bi promenilo, Zvezda i Partizan bi i dalje igrali EL (Evroligu boli uvo za ABA, vise puta demonstrirano), mozda bi uz to igrali i KLS sa juniorima i igracima kojima treba minutaza. 

Link to comment
Share on other sites

Bezvezna izjava Zoca za Tristana, baš bezvezna. 

 

Pazi, dečko dobio dozvolu (znači, javio se, tražio i dobio odobrenje), a ovaj sad ističe kako on nema pojma gde je.. Sad polako počinje razvlačenje dečka po medijima, a ne vidim da je išta pogrešno uradio. 

Edited by Bad
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bad said:

Bezvezna izjava Zoca za Tristana, baš bezvezna. 

 

Pazi, dečko dobio dozvolu (znači, javio se, tražio i dobio odobrenje), a ovaj sad ističe kako on nema pojma gde je.. Sad polako počinje razvlačenje dečka po medijima, a ne vidim da je išta pogrešno uradio. 

 

Znas kako, i slazem se sa tobom i razumem Zoca. Sama cinjenica da neko pita tako nesto dok sezona traje daje na znanje da taj igrac ne mari previse za svoj trenutni tim i profesionalizam. Ok, cilj ti je NBA, ali sad si u Partizanu, Partizan te placa i moras biti na raspolaganju ako si zdrav.

 

Ne kapiram uopste taj manir da se ekipa ovako napusti, mozda sam ja starog kova.

 

Dakle, naravno da ne treba Zoc da daje ovakve izjave jer je on itekako znao da igrac ide u Ameriku, ali mi pa ni taj igrac nije jasan. Valjda je vezan ugovorom, kakav je to nacin?

Edited by John Terry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, John Terry said:

 

Znas kako, i slazem se sa tobom i razumem Zoca. Sama cinjenica da neko pita tako nesto dok sezona traje daje na znanje da taj igrac ne mari previse za svoj trenutni tim i profesionalizam. Ok, cilj ti je NBA, ali sad si u Partizanu, Partizan te placa i moras biti na raspolaganju ako si zdrav.

 

Ne kapiram uopste taj manir da se ekipa ovako napusti, mozda sam ja starog kova.

 

Dakle, naravno da ne treba Zoc da daje ovakve izjave jer je on itekako znao da igrac ide u Ameriku, ali mi pa ni taj igrac nije jasan. Valjda je vezan ugovorom, kakav je to nacin?

Moze igrac da ide gde god hoce ako se dogovori sa klubom. Mislim, moze i ako se ne dogovori, ali onda klub ima pravo da ga kazni, sto ovde sigurno nije bio slucaj. I Volters je prosle sezone otisao u SAD iako je ostao jos KLS da se odigra. Pustite Zeljka sta prica, pogotovo nakon poraza, naravno da zna gde je Tristan.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, СтелаРоса said:

Moze igrac da ide gde god hoce ako se dogovori sa klubom.

 

Naravno da moze, ali da li je to u redu i kakav je to profesionalac? Evo ja ti garantujem da i ako ostane Vukcevic sledece godine u Partizanu, da nece dobiti ni minut igre. To je po meni nepostovanje profesionalnih obaveza. Lepo neko napisa na Partizanovoj temi, veca je reklama onom klincu iz SC-a to sto je juce odigrao nego sve ovo izmotavanje Vukcevica po Amerikama.

Link to comment
Share on other sites

nije to bas tako crno belo

sigurno je negde i interes kluba da plasira mlade igrace u nba

kao i sto je jasno da od nezadovoljnog igraca nemas nista

verujem da je savic tako i rezonovao kad su ga pustali

i to je ok

 

naravno potpuno je seljacki ovo kako ga je zelimir javno prozvao

ali nista novo od njega

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

По мени је глупо уопште обраћати оволику пажњу на тај Жоцов одговор јер сад испаде да је Партизан без Вукчевића толико ослабљен да је због тога изгубио, барем се толико разглаба о томе, да се може и на то помислити, Вукчевић и да је био у 12 не би добио ни минут као што није добио скоро ни у једној битној уткамици. 

 

У оваквој композитури Партизана где играју са 8 играча у ротацији у битним утакмицама изостанак и другог плеја Алексе и Смајилагића доста се осети јер нема везе што нису најбитнији шрафови али довољно је да падне ротација са 8 на 6 или да неко други игра више који није планиран толико да се сруши цео систем игре. 

 

Са друге стране Звезда има већу ротацију али опет видело се у кључном моменту сезону када се десила повреда Лазића колико је он значио у фази одбране и зато су се и дешавале онакве ствари и порази са +18 и 20 па до убедљивих пораза. 

Link to comment
Share on other sites

Problem sa tim @goldberg-ovim tumačenjima koje vrti po hiljaditi put je što njemu zapravo ne smeta ulaganje države u "blizance" već mu smeta nivo ulaganja.

 

Spominje se KKP iz 2009/2010, pa Radonjićeva Zvezda, pa Alimpijevićeva, pa Žalgiris itd...ajde prvo da definišemo koji od tih budžeta je reper pošto između nekih je razlika i par miliona verovatno.

 

Onda da utvrdimo zašto je baš 5, 6, 7, 8...miliona ili koliko već budžet koji je primeren klubu iz Srbije? Na osnovu čega se to utvrđuje? Koji se parametri koriste? Zašto je 7 miliona budžet košarkaškog kluba koji je prihvatljiv građanima ove zemlje? Da li ste svesni koliko kanalizacije može da se izgradi za te pare, koliko škola da se sredi, koliko dečijih igrališta da se opravi...?

 

Hoćemo li da se upoređujemo sa nama bliskima i sličnima? OK. Hajde da pogledamo način na koji se Hrvatska ophodila prema svojim klubovima. Kako je Hrvatska tretirala Cibonu kada su ovi neočekivano osvojili ABA i stekli uslov za igranje EL? Da li su im uleteli sa tih 5, 6, 7 miliona...ili su ih pustili niz vodu? Ako ćemo to da uzimamo za reper onda ni KKP, ni KKCZ ne treba da dobiju pomoć više od par stotina hilajda evra...

 

Bottom line, ovde se samo radi o stavu ja hoću da mi država obezbedi objektivno nenormalna sredstva iz ugla običnog građanina ali dovoljna da moj tim bude koliko toliko kompetitivan u najjačem košarkaškom takmičenju ali opet da je underdog tako da šta god da uradi biće uspeh i ja ću se mnogo radovati jer je daleko premašio očekivanja, a ako ne uspe ništa, jbg...ionako smo siromašni pa se ništa nije ni očekivalo...sve je to legitimno i očigledno duboko usađeno u naš mentalni sklop da uvek budemo taj udnerdog koji se kao feniks izdiže iznad svih bogatuna ali hajde da to ne predstavljamo kao nešto visoko moralno i ispravno.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...