Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

https://rs.n1info.com/vesti/protic-vucic-nema-prava-da-se-zali-na-pritisak-zbog-rusije/

 

Protic samo gostuje i udara direktno u glavu svaki put. Samo autosovinizam i izdaja srBstva na repeat.

 

Zanimljiva mi je jedna paralela, koja je apsolutno tacna - Putinova Rusija nije ona Carska Rusija kojoj smo satro duzni i vecni prijatelji (a koja je samo nekoliko decenija pre pravila sanstefansku Bugarsku), vec SSSR i to Staljinov, kojem je Tito rekao ne.

 

Kao sto mi nismo nastavljaci srednjevekovne ili kraljevine Srbije vec izvitoperenog i krnjeg post-titovskog SFRJa.

 

Gostovao je i u nekom podkastu skorije. I tu je takodje povukao jednu meni jako zanimljivu paralelu izmedju posleratnog Japana (post WWII) i Srbije posle gradjanskih ratova. Japanci su odmah prihvatili dogovor sa Amerikancima i ostavili rat iza sebe, gledaju u buducnost, ne u proslost, a sve zato sto im nisu dirali cara i zato sto su im dozvolili da nastave da uredjuju svoja unutrasnja pitanja, iako su bili prakticno vojno okupirana zemlja. Dok mi radimo sta radimo, svi znamo, da ne navodim sad.

 

E sad, zasto mi je ovo bilo toliko zanimljivo, zato sto sam mogao licno da proverim tu teoriju jer devojka i ja poznajemo virtuelno nekoliko Japanaca razlicitih godina, sto bi se reklo od 20 do 50, znaci span nekoliko generacija.

 

Nismo im ubacivali nista u usta i pitali smo ih samo o njihovom odnosu sa Amerikom, kako gledaju na taj period istorije, pomenuli da mi i dalje gledamo unazad i krivimo Amerikance za to sto se desilo pre 20+ godina, a oni su nam, listom, odgovorili ovako kako je Protic predstavio - nisu nam dirali cara, nisu nam dirali nase unutrasnje uredjenje, mi smo shvatili kako treba da se razvijamo, da ne mozemo ratovati, super je sto su oni tu da nismo morali da ulazemo u vojsku zbog kineske odmazde (oni se i dalje najvise plase Kine da ce ih napasti) i mogli smo da se razvijamo, ne gledamo u proslost nego u buducnost.

 

Samo dokaz kako istorija ako se objektivno tumaci moze biti instrument koji pomaze razumevanju ne samo proslih dogadjaja, nego i danasnjice kao i dati i letimican uvid u mentalitet i kulturu naroda i prostora koji se proucava, dok se kod nas koristi za fabrikovanje poluistina, mitova i vezivanje okovima za proslost.

  • Like 10
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Kao sto mi nismo nastavljaci srednjevekovne ili kraljevine Srbije vec izvitoperenog i krnjeg post-titovskog SFRJa.

 

sad si rastužio na hiljade mladića koji sa svojim moderno fazoniranim srednjevekovnim plemićkim bradama traže svoje kosovke devojke po kafićima i instagramable lokacijama 🙃

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

sad si rastužio na hiljade mladića koji sa svojim moderno fazoniranim srednjevekovnim plemićkim bradama traže svoje kosovke devojke po kafićima i instagramable lokacijama 🙃

 

jbg brt, istina boli, sta da im radim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Japanci su odmah prihvatili dogovor sa Amerikancima i ostavili rat iza sebe, gledaju u buducnost, ne u proslost, a sve zato sto im nisu dirali cara i zato sto su im dozvolili da nastave da uredjuju svoja unutrasnja pitanja, iako su bili prakticno vojno okupirana zemlja. Dok mi radimo sta radimo, svi znamo, da ne navodim sad.

 

E, baš ovo sam nekoliko puta ponovio na raznim mestima u postovima kad god se potegne kuknjava "jaoštasunamuradili, jaoštanamrade, prokletiklintongenšerblerikarladelponte... našnapaćeninarod, malamilicanošakasetnebombe, umiremoodrakaobogaćeniosiromašenimuranijumom, uzelinamzenicuizokakosovo-kakogdejetojeusrcusrbije etc..."

Plus nekoliko geografski bližih primera na relaciji GER-GBR (Dresden-Coventry, vs. Liverpool-Hamburg...)

 

Ali, sa sjebanima u mozak nema priče o napretku, razgovora o budućnosti, bilo kakve varijante dijaloga o pridruženju evropskoj porodici...

 

U stvari, da se ne lažemo, jasna je jedna stvar:

 

Bacači cveća na tenkove ka Vukovaru i gutači "niko ne sme da vas bije" cumshota, pod teretom istorijskih činjenica i stvarnosti koja im se deceniju odvijala pred očima, nisu promenili svoje stavove ni za milimetar, nisu svesni svoje gluposti i štetnosti po Srbiju opcija za koje su masovno godinama glasali i podržavali. I dalje je to:

  1. Srbija je samo htela ono što joj istorijski pripada
  2. Svi nas mrze jer smo najbolji
  3. Srbiju su mučki napadali svi do jednog, od Slovenaca i Hrvata, preko Bošnjaka do Albanaca, pa na kraju i Crnogoraca. Svi. Mučki. 
  4. Srbi su se samo branili, širom Jugoslavije samo su se branili. Svi ostali su pucali sâmi na sebe. Naročito u Dubrovniku, Vukovaru, na Palama... a i hladnjače su se same punile...
  5. Kad svi gorenavedeni nisu uspeli da poraze Srbiju pomogao im je NATO bacivši tone bombi, što kasetnih što osiromašenouranijumskih (btw... ako i dalje nešto nije jasno, pročitajte ovo) na nevinu Srbiju koja je samo tihovala 90ih... i pobili nam sve živo, sravnili šta su mogli, pu majku im krvavu... uhapsili i slobu i šekija zlikovci :cigar:
  6. Taj mrski NATO je instalirao kvislinšku vlast Zorana Đinđića i njegovih naslednika... i da ne nastavljam dalje...

Sa druge strane silne novce koje su i EU i USA uložili u SRB naravno u tim mozgovima okreću se u milijarde kojima su nam Majka Rusija i brat Kinez pomagali.

Eto, to je to. 

 

Prosečan zadrti lenji budalaš koji bi država duradi nešto i da mu podeli platu.

A zadrtost je, na žalost, glavna odlika... well, znamo svi dobro čega i koga...

 

7 minutes ago, McLeod said:

Kao sto mi nismo nastavljaci srednjevekovne ili kraljevine Srbije vec izvitoperenog i krnjeg post-titovskog SFRJa.

 

Dakle, bambusi godinama plivaju za časnu petokraku?  :default_coffee:

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, fancy said:

 

 

Ali, sa sjebanima u mozak nema priče o napretku, razgovora o budućnosti, bilo kakve varijante dijaloga o pridruženju evropskoj porodici...

:default_coffee:

Kada se menjala vlast 2000te imao sam sumnju da ta promena nece ispuniti moja ocekivanja, pre svega zbog ideja koje je deo te koalicije zastupao. Sada vise nemam nikakvu sumnju da bi padom AV manje vise sve ostalo isto. Promenile bi se salteruse po opstinama, nacelnici u MUP-u, personal po ambasadama, ali se sustinski nista ne bi menjalo u drzavi, jer iz dzaka sa krompirom ne mozes da izvuces kivi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Kada se menjala vlast 2000te imao sam sumnju da ta promena nece ispuniti moja ocekivanja, pre svega zbog ideja koje je deo te koalicije zastupao. Sada vise nemam nikakvu sumnju da bi padom AV manje vise sve ostalo isto. Promenile bi se salteruse po opstinama, nacelnici u MUP-u, personal po ambasadama, ali se sustinski nista ne bi menjalo u drzavi, jer iz dzaka sa krompirom ne mozes da izvuces kivi.

Ne bih se slozio delimicno..jeste se 5. oktobra nesto promenilo, samo nije dovoljno mozda, i ocekivalo se vise..padom Vucica isto, bice promena, doduse zavisi i k ga smeni, ali one nece prkeo noci biti velike, trebace dosta da se radi da bi se drasticne pormene uvele, e sad d ali smo ako drustvo voljni i spremni da drasticno menjamo stvari, to je vec pitanje..kapiram da verovatno ne..ali odo ovog zla nema veceg, tako da, bolje c ebiti u odnosu na ovo kkao god okrenes..koliko bolje, sad je to pitanje od milion dolara..verovatno ne drasticno bolje..i nije samo zli Kostunica kriv sto se  nije desio 6. oktobar, iako znam da mnogi misle da  je za apsolutno sve kriv on..Pink npr. nije on odrzavao i branio..cak je bio presona non grata tamo, mada, nije da  je on nesto patio za time da bude tamo..ne branim Kostunicu uopste, ali mislim da  mu s epripusje i sto jeste i sto nije..sto opet, sa jedne strane, razumem zasto je to tako..ljudima treba gud gaj i bed gaj..a u politici toga nema..

Link to comment
Share on other sites

kad sam vec kod toga, iskreno, ja ne znam za koga bih uopste mogao reci d aje u politci gud gaj..za ove relaitvno nove, Aleksica, Bilju Cutu, tu izdvajam pojedince, cemo videti, oni imaju sansu d aostanu upamceni kako kakvi takvi gud gajsi..i dr Zujovic, i dalje ga stujem..ali to od novijih..o Mariniki ne znam sta da mislim vise..Skusptinu Slobodne Srbije ne racunam, sjjanih ljudi tu ima, za moju ocenu,oni su mozda i najcistiji, ali oni i nisu politicka organizacija..iz proslosti mi pada na pamet Djindjic, ali kazem, nisam od oni koji ni glorifikuju, niti pljuju Djindjica,a i znam dosta i ljudi i medija, ne smao ove zute, i ove desnicarske,koji su za zivota kenjali po njemu, a sada ga dizu u sveca..Natasa Mici mibukvalno jedina pada na pamet da  je mozda bil okej..ostalo, od politicara, iskreno, za mene,sve sam olos..od Vuka, preko Bebe, Dinkica, Cede, DSS olosa,smradikala, pa sve do gamadi koja se okupila oko SNS, iz svih partija, pokojnih, i onih koje zive samo na papiru..

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Harmonika said:

Ne bih se slozio delimicno..jeste se 5. oktobra nesto promenilo, samo nije dovoljno mozda, i ocekivalo se vise..padom Vucica isto, bice promena, doduse zavisi i k ga smeni, ali one nece prkeo noci biti velike, trebace dosta da se radi da bi se drasticne pormene uvele, e sad d ali smo ako drustvo voljni i spremni da drasticno menjamo stvari, to je vec pitanje..kapiram da verovatno ne..ali odo ovog zla nema veceg, tako da, bolje c ebiti u odnosu na ovo kkao god okrenes..koliko bolje, sad je to pitanje od milion dolara..verovatno ne drasticno bolje..i nije samo zli Kostunica kriv sto se  nije desio 6. oktobar, iako znam da mnogi misle da  je za apsolutno sve kriv on..Pink npr. nije on odrzavao i branio..cak je bio presona non grata tamo, mada, nije da  je on nesto patio za time da bude tamo..ne branim Kostunicu uopste, ali mislim da  mu s epripusje i sto jeste i sto nije..sto opet, sa jedne strane, razumem zasto je to tako..ljudima treba gud gaj i bed gaj..a u politici toga nema..

Nisam ja ni ocekivao da ce posle 5tog oktobra Srbija postati Danska za 10 godina. Moja su ocekivanja bila daleko skromnija, recimo da budemo kao Rumunija, Slovacka, da se malo civilizujemo, stavimo mitomaniju u zapecak, da se vlast redovno smenjuje na izborima, da nema monopola nad medijima. Naravno da nije za sve kriv Kostunica, niti sam ja mislio iskljucivo na njega. Deo te koalicije su bili  Velja Ilic, Covic, Perisic, Dusan Mihajlovic, ljudi sa kojima ne bi delio ni trotoar, a ne imao neko poverenje u njih.

Da ne spominjem i dobar deo kadrova u samom DS-u , Beckovic, matori Tadic i ostali udbaski disidenti oko eminencije Cosica. Onog momenta kada je poceo prelet kadrova iz SPS-a i SRS-a u stranke DOS-a, peti oktobar se zavrsio. Zato je od cele stvari ostala dostignuca kao sto su veronauka u skolama i rehabilitacija cetnistva.

Vucica ce zameniti ista takva koalicija , ako ne i gora, zapravo, siguran sam gora.

Link to comment
Share on other sites

Ostalo je valjda i jos nesto?
Vizna liberalizacija,sporazum o slobodnoj trgovini sa EU,zatvorena je (uz veliku muku i cenu) prica sa Tribunalom za bivsu Jugoslaviju, razdvajanje sa Crnom Gorom (iako praceno velikim tenzijama) sprovedeno mirnim putem,drzava vracena u medjunarodne okvire i tokove, zivotni standard se jeste popravio..ovde bi se (uslovno) moglo dopisati i da se izborni procesi nisu dovodili u sumnju i da je vlast bila smenljiva demokratskim putem..ali samo uz uslov da je nekakva demokratska opcija ostala na poziciji..sto ipak govori da nisu izgradjene nezavisne i samostalne institucije..tj.mozda jos nije bilo dovoljno vremena za to..inace nas SnS ne bi vratio dve decenije unazad..

 

Inace,ja sam mislio (i dalje mislim) da za pocetak treba da se ugledamo na Grcku pre svega,ali o tome kako i zasto u nekom drugom postu

(svestan cinjenice koliko je poredjenje sa Grckom u startu pogresno ili neozbiljno)

Link to comment
Share on other sites

Vizna liberalizacija i povratak u medjunarodne okvire i nije bas neko dostignuce, koliko god se to cinilo nedostiznim 90tih. Zemlje poput Nikaragve i Gvatemale nemaju vize, a i nemaju rough state reputaciju. Bukvalno da je Milosevica zamenio Vucic sve to bi se desilo, bas kao i skok standarda.

Zato kada vidim Tadica na TV-u kako kenja o dostignucima, obavezno promenim kanal.

Link to comment
Share on other sites

...Drug Crni,po mom mišljenju,svi mi proistekli iz SFRJb morali smo se ugledati  na Sloveniju i njezinog premijera i kasnijeg predsjednika države Janeza Drnovšeka.Jedan samozatajan čovijek,koji nikada nije želio biti lider je sredio državu i pripremio ju za ulazak u EU.Po mom mišljenju,to je bio najveći lider na ovim prostorima,ali,koliko ja znam,samo gledajući slovensku tv on bi to sa indignacijom odbacio

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Harmonika said:

 nije samo zli Kostunica kriv sto se  nije desio 6. oktobar, iako znam da mnogi misle da  je za apsolutno sve kriv on..

 

Kostunica kao predstavnik patriotskog bloka je kriv za sve ono sto se danas zamera svim ostalim patriotskim blokovima. Kada se kaze Kostunica to znaci i on i svi  podupiraci patrijotskog bloka koji su vec sestog oktobra poceli rat sa reformatorskim blokom koji je predvodio Djindjic. Taj rat je doveo do Atentata, pa tako kada se iznese svaka nedokazana kostunicina krivnja to ne znaci da je taj potmuli gad sam kriv - kao nastavaljac miloseviceve politike krivi su svi kostunicini podrzavatelji i glasaci.

 

Ovo bi vec jednom trebalo da se ne zaboravlja tako olako.

 

3 hours ago, Harmonika said:

iz proslosti mi pada na pamet Djindjic, ali kazem, nisam od oni koji ni glorifikuju, niti pljuju Djindjica,

 

Zasto bi radio jedno ili drugo i predstavljao se kao neutralac po pitanju Djindjica? Dovoljno je da recimo kazes da si podrzavalac reformatorskog bloka koji je predvodio, ili da kazes da si naginjao patriotskom bloku kostunice....znaci zasto bi glorifikovao ili pljuvao, sta znace takve krajnosti ako  moze da se bude sasvim konkretan.

 

2 hours ago, DJORDJE said:

 Naravno da nije za sve kriv Kostunica, niti sam ja mislio iskljucivo na njega. Deo te koalicije su bili  Velja Ilic, Covic, Perisic, Dusan Mihajlovic, ljudi sa kojima ne bi delio ni trotoar, a ne imao neko poverenje u njih.

Da ne spominjem i dobar deo kadrova u samom DS-u

 

Tako da, niti je moguce da samo kostunica bude kriv i to je sasvim smesna konstatacija. Jer da je bilo srece da je u srbiji samo kostunica tamo neki krivac - osude ga i zatvore a ne da se digne srbija i da se pisu peticije da se ta individua cak odbrani od pukog javljanja  na sudski poziv.....

 

Znaci bilo bi dobro da se to ne zaboravi -  pomenuta zlocinacka druzina tj. patriotski blok  kojoj pripada Kostunica kojom je izveden Atentat i koji, patriotski blok, drzi konce i sa tadicem i sa vucicem podjednako. Kada kazemo Kostunica ne mislimo na onog prepadnutog legalistu iz katakombe vec na PATRIOTSKI BLOK koji saplice sve normalno i toliko urnise to normalno da kad mu ne moze nista - on smisli ATENTAT ili na drugi nacin ukloni to normalno sa svog puta. To je taj korov koji je pominjao Djindjic. To je ta stagnacija. To je taj blok. To je ta prahistorija koja preti da udavi i marginalizuje sve oko sebe svojom gluposcu i tvrdoglavoscu, mahnitim besom, cak gubitkom nekog malog razuma ako postoji, prema svemu sto nije njihov blok. To se podrzava...  taj kostunicin blok je i Vucic i jeremic i zasigurno ponos, cak mislim da je smesno nabrajati imena - srbija je zapravo u tom bloku sto naravno rusija neguje. Drugim recima ko neguje srpski korov? Rusija izgleda....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mladenvzz said:

...Drug Crni,po mom mišljenju,svi mi proistekli iz SFRJb morali smo se ugledati  na Sloveniju i njezinog premijera i kasnijeg predsjednika države Janeza Drnovšeka.Jedan samozatajan čovijek,koji nikada nije želio biti lider je sredio državu i pripremio ju za ulazak u EU.Po mom mišljenju,to je bio najveći lider na ovim prostorima,ali,koliko ja znam,samo gledajući slovensku tv on bi to sa indignacijom odbacio

 

Gledajući rezultate, nesumnjivo.
Ipak, Drnovšek je lider ograničenog dometa, verujem da bi Slovenija bila tu negde i da je neko drugi bio na mestu Drnovšeka, a Drnovšek kao predsednik predsedništva SFRJ nije postigao uspeh bez obzira na trud, nije imao podršku ni od koga, takoreći.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

 

 

Zasto bi radio jedno ili drugo i predstavljao se kao neutralac po pitanju Djindjica? Dovoljno je da recimo kazes da si podrzavalac reformatorskog bloka koji je predvodio, ili da kazes da si naginjao patriotskom bloku kostunice....znaci zasto bi glorifikovao ili pljuvao, sta znace takve krajnosti ako  moze da se bude sasvim konkretan.

 

 

 

 

Zato sto je Djindjic bio pljuvan od svih za zivota, od zutih medija, do Pescanika, kada je ubijen, naprasno ga je "Gradjanska Srbija" pirgrlila i pravila od njega sveca, a za neke od njih znam da su kenjali, cak su se  i izvinjavali javno kada je ubijen(Bilja Keler, tada jos uvek Srbljanovic npr).. ja o ljudima kojih nema toliko godina, koji su prektratko ziveli i bili u vlasti, i ne mogu da sagledam nimalo objekivno..n, nisam naignjao Kostunici nikad, niti mislim da moras gotiviti Kostunicu da bi pljuvao Djindjica i obrnuto..Kostunici je mnogo blizi Basara koji ga sada redovno satanizuje, nego sto sam ja iada bio..a i bio sma malo i premlad u to vreme, da se  opredeljujem..ti volis da spominjes to za sta s eko zalaze deklarativno, mene praksa zanima iskrneo mnogo vise, jer, ne kaze s edzabe, politicar jendo misli, drugo govori, trece radi..deklarativno ni SNS nije tako los, ako cemo tom logikom..

Link to comment
Share on other sites

Da,da..vazi da bi bilo bas tako  @DJORDJE

Nego,da se nadovezem na Fancyjev post.

Gledah svojevremeno jedan dokumentarni film japanske produkcije. Tema filma: kako su mladi stanovnici Tokija ispratili Apolo 11 misiju. Za one koji ne znaju - Apolo 11 misija se dogodila 1969.i trebala je da spusti letelicu na povrsinu Meseca,a onda su dvojica astronauta trebala da izadju,stupe na tlo,uzmu neke uzorke,fotografisu itd. Prenos je pratilo oko 650 miliona ljudi sirom sveta.

Film je sniman pre,tokom i posle prenosa i akcenat je stavio na grupu mladih Japanki i Japanaca,medju kojima su mnogi bili rodjeni 1945.godine. Film prati njihove reakcije, misljenja i komentare. Bilo je impozantno gledati kako su ti mladi ljudi,vecinom rodjeni u godini kada su SAD a-bombom sravnile Hirosimu i Nagasaki,uspeli da se identifikuju i povezu sa astronautima. Ne treba ni pominjati da nijedne ruzne reci ili primisli bilo nije;upravo obrnuto. Svo vreme traje "navijanje" za Collinsa,Aldrina i Armstronga. Ulice Tokija su bile sablasno prazne,svi su u domovima prikovani za tv ekrane. Ovi mladi ljudi prate prenos,dele strahove i nade, brinu da se astronautima nista ne dogodi i da misija protekne kako je zamisljena. Napominjem da se radi o pravom dokumentarcu japanskog autora,a ne nekom propagandnom pamfletu.

I onda shvatim: od americkog bacanja a-bombi na Japan do Apolo 11 misije i ovog filma,protekle su 24 godine. Otprilike koliko i od NATO agresije na SRJ do danas. I razocaram se najzesce, shvativsi koji su i kakav razvojni put prosli oni,a koji mi.

Mi i danas zivimo u 1999. Mi smo vise nego tada u "nikad zaboraviti i nikad oprostiti" raspolozenju. 1999 je za nas postala nova 1389 - novi mit kojim cemo da hranimo nas nacionalni ego i tako sprecavamo bilo kakvu mogucnost promene,pa samim tim i napretka. Tako bombardovanje iz '99 postaje osnova za novi petstotina-godisnji "kosovski ciklus". Koji ce nas sve vise udaljavati od savremenih,civilizovanih drustava i od vrednosti koje ta drustva dele. Koji ce dalje ucvrscivati uverenje da je samo-izolacionizam jedini ispravni put. Mit koji ce trovati i upropastavati nove generacije koje ovde stasavaju.

Proslost nije tu da nas podseti,niti da nesto spreci od zaborava. Proslost postoji da nas nauci kako da ne ponovimo iste greske. Mi ni proslost ne umemo valjano da shvatimo, a zbog njene nakaradne interpretacije ne zelimo da gledamo napred,u buducnost. Drustvo koje je zagledano u proslost, koje ne zeli da se menja i otvori vizije u buducnost -  osudjeno je na propast.

Niko normalan ne osporava ni zrtve,ni unistenje nastalo bombardovanjem. Niko normalan se ne protivi komemoracijama i obelezavanjima tragedija iz tog rata. Postoje spomen-obelezja,table,podsetnici. Na secanjima,dostojnim zrtava,prica treba da se zavrsi.

Nije normalno da nam svaki dan zivota pocinje podsecanjem na 1999/1941/1914 i "sta-su-oni-nama-radili" pricama. Ljudi,to nije zdravo. To truje ljude. To usadjuje i ucvrscuje mrznju iz koje nista dobro i konstruktivno ne moze da nastane.  Takav obrazac predstavlja ogromne i teske bukagije oko nasih nogu. Mi sa njima ne mozemo ni normalan korak da napravimo,a kamoli da potrcimo. Zar je to toliko tesko razumeti?

Stoga:serem se ja u taj i takav mit i sve one koji ga na ma koji nacin drze zivim!
 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...Drug Crni,po mom mišljenju,svi mi proistekli iz SFRJb morali smo se ugledati  na Sloveniju i njezinog premijera i kasnijeg predsjednika države Janeza Drnovšeka.Jedan samozatajan čovijek,koji nikada nije želio biti lider je sredio državu i pripremio ju za ulazak u EU.Po mom mišljenju,to je bio najveći lider na ovim prostorima,ali,koliko ja znam,samo gledajući slovensku tv on bi to sa indignacijom odbacio

I najtuznije je sto smo imali Drnovseka za predsjednika i Antu Markovica za premijera u zemlji sa jedinstvenim trzistem, spremnoj na naophodne promjene, u zemlji ekonomski poljuljanoj ali citavoj i neunistenoj - i da je izabran drugaciji put.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Div said:

 

Gledajući rezultate, nesumnjivo.
Ipak, Drnovšek je lider ograničenog dometa, verujem da bi Slovenija bila tu negde i da je neko drugi bio na mestu Drnovšeka, a Drnovšek kao predsednik predsedništva SFRJ nije postigao uspeh bez obzira na trud, nije imao podršku ni od koga, takoreći.

 

Sta li bi tek bilo da je bio veceg dometa 🙂  

 

Nasa greska i jeste u tome sto trazimo lidere i ocjenjujemo njihov domet - kada je jedino sto je potrebno da budu drzavni sluzbenici ciji domet je ogranicen zakonima, i koji su svjesni svih ogranicenja koje njihova zemlja ima - i ekonomskih i geostrateskih i politickih, i koji u skladu sa tim ulaze u saveze i partnerstva sa drugim zemljama do bi povecali taj "domet". 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Sta li bi tek bilo da je bio veceg dometa 🙂  

 

Nasa greska i jeste u tome sto trazimo lidere i ocjenjujemo njihov domet - kada je jedino sto je potrebno da budu drzavni sluzbenici ciji domet je ogranicen zakonima, i koji su svjesni svih ogranicenja koje njihova zemlja ima - i ekonomskih i geostrateskih i politickih, i koji u skladu sa tim ulaze u saveze i partnerstva sa drugim zemljama do bi povecali taj "domet". 

 

To što sam napisao, ograničen domet, ne govori o Drnovšeku već o Sloveniji koja je prihvatila liberalne reforme i ostatku SFRJ koja je domet reformi ograničila na Sloveniju.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mislite li vi da je Đilas trojanski konj?

Ne znam.

A šta mislite o razgovoru Đilasa i Vučića i dogovoru da se održe novi izbori u martu sledeće godine?

To su oni. Oni se znaju 30 godina. Opet se sve svodi na njihove lične odnose, a politika nije privatna stvar i građani nisu zaslužili da se vi koji ste se kleli da ste najveći savez opozicioni, vi koji držite medije, imate moć, od kojih se očekuje da se ponašate razumno, međusobno optužujete da ste izdajnici. Ljudi koji tako shvataju politiku ne treba da se bave politikom.

 

Hoćete da kažete da Đilas i Jeremić više ne treba da se bave politikom?

Ljudi koji se tako ponašaju ne treba da se bave politikom. Ljudi koji su do juče bili zajedno, od kojih se najviše očekivao su odgovorni za to što su građane koji su verovali da su promene moguće uterali u apatiju. Pa ko će da glasa za ljude koji se tako ponašaju jedni prema drugima? Polako više sa tim izdajnicima i trojanskim konjima, to građani nisu zaslužili i niko neće glasati za te ljude. Možda je to dobro, da se pojave neki novi ljudi u politici. Imamo ih već i ja pozivam i Sava Manojlovića i Zdravka Ponoša i razne građanske inicijative i ekološke organizacije da se uključe u politiku.

 

Cuta dominira..

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, McLeod said:

https://rs.n1info.com/vesti/protic-vucic-nema-prava-da-se-zali-na-pritisak-zbog-rusije/

 

Protic samo gostuje i udara direktno u glavu svaki put. Samo autosovinizam i izdaja srBstva na repeat.

 

Zanimljiva mi je jedna paralela, koja je apsolutno tacna - Putinova Rusija nije ona Carska Rusija kojoj smo satro duzni i vecni prijatelji (a koja je samo nekoliko decenija pre pravila sanstefansku Bugarsku), vec SSSR i to Staljinov, kojem je Tito rekao ne.

 

Kao sto mi nismo nastavljaci srednjevekovne ili kraljevine Srbije vec izvitoperenog i krnjeg post-titovskog SFRJa.

 

Dobro, Protic je desnicar i naravno da ce zlo uglavnom da vidi u komunistima i komunizmu, ali je ovde u pravu.

 

Sto sam i sam vise puta pisao kada se o tome raspravljalo - sadasnja Rusija ne pociva na etnickom ruskom nacionalizmu nego na sovjetskom imperijalizmu. Samim tim je nemoguce uspostaljati paralele izmedju rata u Ukrajini i napada na Poljsku 1939. godine.

 

8 hours ago, Drug Crni said:

Da,da..vazi da bi bilo bas tako  @DJORDJE

Nego,da se nadovezem na Fancyjev post.

Gledah svojevremeno jedan dokumentarni film japanske produkcije. Tema filma: kako su mladi stanovnici Tokija ispratili Apolo 11 misiju.

Niko normalan ne osporava ni zrtve,ni unistenje nastalo bombardovanjem. Niko normalan se ne protivi komemoracijama i obelezavanjima tragedija iz tog rata. Postoje spomen-obelezja,table,podsetnici. Na secanjima,dostojnim zrtava,prica treba da se zavrsi.

Nije normalno da nam svaki dan zivota pocinje podsecanjem na 1999/1941/1914 i "sta-su-oni-nama-radili" pricama. Ljudi,to nije zdravo. To truje ljude. To usadjuje i ucvrscuje mrznju iz koje nista dobro i konstruktivno ne moze da nastane.  Takav obrazac predstavlja ogromne i teske bukagije oko nasih nogu. Mi sa njima ne mozemo ni normalan korak da napravimo,a kamoli da potrcimo. Zar je to toliko tesko razumeti?

Stoga:serem se ja u taj i takav mit i sve one koji ga na ma koji nacin drze zivim!
 

 

Dobro, hajde da zaboravimo Srbiju - sta mislis, zasto stanovnici islamskih zemalja osecaju toliku mrznju prema USA, a recimo Nemci ne? Da nije mozda zato sto je u Japanu i Nemackoj vec tada bio daleko veci standard u odnosu na Srbiju, Jemen ili Irak?

 

Lako je pricati o robovanju mitologiji sa pozicije ostvarenosti (da li na polju karijere ili finansija ili medjuljudskih odnosa). No, mrznja i netrpeljivost je posledica unutrasnjeg nezadovoljstva i ne moze se uticati na posledicu ako se prvo ne utice na uzrok. To je stvar fizickih zakona - ako nekome ko sedi zavaljen u udobnu stolicu u hladu pocnes da pricas o svojim dostignucima, taj ce te mozda i slusati. Ako radniku koji na ledjima nosi ogromnu kamencinu pocnes da pricas o sebi, rizikujes da te isti radnik gadja tom istom kamencinom.

 

E sad, ti ces da kazes - pa hajde da se ostavimo mitova, pa da gradimo bolje drustvo. Samo, to je kao da neozenjenom pijancu od 40 godina kazes da prestane da pije pa ce se mozda nekoj i svideti, vidi kako se onaj zgodni tip od 25 oporavio od pada sa motora, tako moze i on. Prosto, Srbija nema ni demografskog ni ekonomskog ni bilo kakvoh drugog kapaciteta da sad ocekuje neki procvat - to treba ponavljati, ne lagati ljude (kao sto to radi SNS), truditi se da sami sebi ne stetimo i da smanjimo prohteve - umesto da mastamo o nemogucem ili da sedimo i krivimo sve druge za ono sto sami sebi cinimo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nema to veze sa standardom.

 

Mnogi nasi ljudi odu napolje, uspeju (neki i stvarno uspeju, a ne stekaju pare jeduci parizer i przena jaja po ceo dan) pa dodju ovde i dizu kuce sa lavovima i turiraju BMWa pred dragstorom. I pljuju taj mrski zapad gde su uspeli.

 

Ima veze sa mentalitetom, mitomanijom, kompleksom vise vrednosti i kalimerisanjem.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...odgledao sam današnju konferenciju za štampu vašeg predsjednikaImpresije,žalosno je bilo gledati premijerku koja je dobila par minuta da nešto kaže.

No ono što je ostalo neodgovoreno na konkretno pitanje:kako se financiraju velike investicije u mrežu autoputova u Srbiji.

Znam kako se to financiralo u Hrvatskoj,kreditima,koncesijama,nešto iz buđeta hrvatske ili EU.I krediti i koncesije ušle su u dug RH.Vjerojatno se svi sječamo u kakve probleme je ušla CG sa kineskim kreditom(da ne spominjem Solun ili Šri Lanku).Isto znam da je Kina nudila kredit za izgradnju nizinske pruge Zagreb-Rijeka ali Hrvatska je odustala.Tu svoj,rekao bih;povijesnu težnju rješava usporeno sredstvima iz fondova eu.Zašto to spominjem,u pravilu su kineski krediti,aranžmani između država,ali uz klauzulu tajnosti..Da li se taj cestarski bum u Srbiji rješava kineskim kreditima?

Link to comment
Share on other sites

https://rs.n1info.com/vesti/vucic-u-briselu-16-lidera-govorilo-o-uskladjivnaju-srbije-sa-eu-oko-rusije/

 

Quote

“Vidim da u Srbiji postoji histerija protiv EU, samo želim ljudima da kažem – lepo je to kad uz pivo gledamo TV i možemo da opsujemo, super je to, ali nemojte da smetnete sa uma da novac koji imamo, imamo zahvaljujući ogromnom broju investicija i podršci iz EU”

 

Otkud to sad odjednom? Zar nisu Rusi nasa braca zaduzili ovu zemlju i materijalno i nematerijalno za narednih 1000 godina? A Evropa i Amerika nas ucenjuju i nekad nam daju neke mrvice?

 

Lagali su nas ovi bivsi znaci, kao sto su sve upropastili, evo vec 10 i kusur godina, pomagaj Vucicu!

 

:roflmao:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mladenvzz said:

.Da li se taj cestarski bum u Srbiji rješava kineskim kreditima?

Jednim delom da, ali tu ima i dosta kredita preko EBRD-a. Recimo ovaj juče dogovoreni auto-put Beograd-Temišvar će ići preko evropskih fondova.

Elem, prošle godine je izašla cifra da Kinezima dugujemo 3.2 milijarde Evra za razne kredite, tu spadaju i autoputevi, železnica i Kostolac.

Svakako nije malo.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...