Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

Da, to je i moj utisak, nema hemije između njih dvoje. Obično sam alergična na to ali mi ovde nije smetalo. S obzirom na lud tempo kojim se Polov život menja, nekako mi je logično da njegov odnos sa Chani stoji kao potpuni kontrast - neka vrsta smiraja u haosu. Druga stvar, Zendaya i Timothee izgledaju jako prirodno u kadru, to je velika glumačka prednost.

 

Timothee, Rebecca, Stellan Skarsgard, Austin i Javier od mene imaju čistu 10 za glumu. Da mi je neko pričao pre par godina kako će Timothee izneti ovakvu ulogu... Bukvalno spot on casting, fascinantan mi je kontrast između njegovog fizičkog izgleda i moći koju emituje u mnogim scenama. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Rebecca je pokidala svoju ulogu. Na froncle. Prosto perfektna zena u ovom projektu.

 

Ovo sam ja pomislio gledajući nedavno prvi deo. ( Odgledao ga nedavno da ne bih čekao dve godine na drugi, a ne bih da sam znao da ide i treći, ali to je druga priča ). Elem, pokidala žena ulogu. Bukvalno sam dobio želju da skinem Silo sa torenta i odgledam čisto da proverim jel stvarno tako dobra ili joj se samo omaklo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+ je nestvarno lepa, na onaj najzanimljiviji, mistican nacin

mogla je (vec) da bude nova ingrid bergman da nije gubila vreme na sajentologove filmove

dzesika i rose the hat, to su uloge kakve treba da preuzima

f5ede676ba89aecfbb4c7580b7492964a3fb374f

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

I must not fear.

Fear is the mind-killer.

Fear is the little-death that brings total obliteration.

I will face my fear.

I will permit it to pass over me and through me.

And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing.

Only I will remain.

 

Uvek se setim koliko je bila fenomenalna u ovoj sceni...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Our resources are limited, fear is all we have je za mene pobednicka linija. Mada ih je zaista bilo dosta za pamcenje u ovom filmu...

 

Pohvale velike za Bardema (koga nikad nisam voleo), dao je comedic relief bez skretanja u cirkus i karikaturu, sto je jednako i njegova zasluga, koliko i rediteljeva.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Our resources are limited, fear is all we have je za mene pobednicka linija. Mada ih je zaista bilo dosta za pamcenje u ovom filmu...

 

Pohvale velike za Bardema (koga nikad nisam voleo), dao je comedic relief bez skretanja u cirkus i karikaturu, sto je jednako i njegova zasluga, koliko i rediteljeva.

 

Uzvik "Lisan al Gaib!" sa onim izrazom lica 😆 Ima neceg montipajtonovskog u sebi. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pre mesec dana sam krenula u školu glume; iz ove perspektive mi je neverovatno kako je svega nekoliko časova promenilo način na koji posmatram i analiziram film. U spojleru se nalaze neki detalji koje sam primetila, zbog onih koji još uvek nisu gledali.

 

Spoiler

Kadrovi

Kada sam učila tipove kadra, shvatila sam da sam do sada obraćala pažnju samo na krupan i širok (total). Sad već više obraćam pažnju i na polu-krupan i ameriken (otprilike do kolena), odnosno način na koji se Villeneuve poigravao sa njima kako bi pojačao karakterizaciju likova. Konkretno mislim na Paula, prvi deo i polovina drugog dela su puni krupnih kadrova, fokusiranih na Paulovo lice, jer se u njemu odigrava ta unutrašnja borba (npr. između sudbine da predstavlja The One, onoga što mora uraditi i ljubavi prema Chani). Od ispijanja Vode Života i govora u kom on konačno prihvata ulogu mesije, Denis sve više koristi ameriken i total kada je Paul u kadru, kako bi dočarao atmosferu da se mi gledaoci udaljavamo od njega i posmatramo ga kao neki od njegovih sledbenika. Simbolično, to više nije Paul kog smo do tada gledali i pratili njegov put, već Lisan al-Gaib, vođa koji je prihvatio svoju sudbinu i odabrao put koji je video da ga vodi do "pobede".

 

Scenska postavka & foreshadowing

Ono što Villeneuve maestralno radi jeste foreshadowing kroz prostu postavku scene. Na samom kraju filma, kada Car i svi prisutni kleknu pred Paulom, jedine koje ostaju uspravno su Chani i Irulan. Na par sekundi vidimo kadar u kom njih dve gledaju jedna u drugu stojeći na suprotnim krajevima prostorija, što smatram odličnim načinom da se nagovesti deo tematike 3. filma.

 

Gluma

Kada glumac dobije tekst i replike koje treba da izgovori, veoma često koristi logičko akcentovanje - odnosno određuje jednu reč u replici koja nosi njeno značenje. Kada se Paul i Fayd Rautha bore, borbu započinju identičnim pozdravom. Dok Paul may thy knife chip and shatter izgovara blago naglašavajući reči chip i shatter, zato što ih kombinuje sa pozdravom kuće Atreida, Fayd naglašava reč thy shvatajući pozdrav veoma bukvalno (da Paulovo sečivo bude to koje će se skrhati). Ovakvim akcentovanjem postiže da zvuči kao da je pun poštovanja prema dostojnom protivniku ali mu se ujedno i podsmeva. Iako je scena pri samom kraju filma, mi u nekoliko sekundi imamo savršenu karakterizaciju oba lika. Kada bi neko video samo taj delić scene, o njima bi znao sve što treba da zna. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Nepopularno mišljenje:
 

  Hide contents

Nije me do kraja kupio Austin Butler kao Fayd Rautha. Nije krindž,ali dobio sam neki vajb Jareda Leto-a kao Jokera :cigar:

 

 

Za vajb si totalno u pravu. Vuce na tog glumca iz spojlera i jos jednu njegovu ulogu iz ranijeg Denijevog filma. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam tek sad odgledao prvi deo.

 

Bogami izuzetan estetski doživljaj. I neobičan: atmosfera, fotografija i muzika deluju kao da su pokupljeni odasvud, inspirisani desetinama prethodnih (ne samo filmskih) ostvarenja, a ja nisam dovoljno dobar poznavalac pop kulture da pinpointujem šta mi je odakle poznato. U stvari, tačnije bi bilo reći da imam utisak da je ovaj film inspiracija za gomilu drugih stvari koje su došle pre njega, jedini problem kod tog utiska je što vreme obično ne funkcioniše baš na taj način.

 

Moguće da imam halucinacije od začina. U svakom slučaju vrlo gotivan trip.

 

Glavni glumački dvojac izvanredan. Radujem se unapred gledanju nastavka.

Link to comment
Share on other sites

Dugo sam se pitala šta današnji klinci vide u Patrolnim Šapama, te sam pustila crtani. Epilog: navukla se :lol_2: Tako da tu sam da čuvam decu kome treba (neću ih vratiti sa istetoviranim srpom i čekićem, ne bojte se). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam čitao Dinu pre gledanja filma, pa me je prvi deo malo zbunio. Čak ni posle prvog dela nisam baš ispratio kritike. Bio mi je odličan audio-vizuelno ali mi je bio nekako mnogo američki, da ne kažem white saviour-ast. Dankan Ajdaho i onaj drugi su mi bili kao ispali iz nekog filma o superherojima.

 

Da bih tek na kraju drugog dela shvatio da sam glup  (da ne spojlujem)

 

I evo od mene jedan link za domaću kritiku:

 

https://pescanik.net/naivna-nevinost-slobode/?fbclid=IwAR0zLdsv-ptZJmavnAjUwCLo1YQE6ifvJOcilKdx9zkaj8ZTc5u2bObe4Jg

Edited by Marvin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je prvi deo baš klasičan holivudski lajtić, tako da dalje ne planiram ni da gledam. Nema tog transcedentalnog začina (hehe) koji bi ga izdvojio iz mora filmova o superherojima. Ni blizu genijalnosti Inceptiona ili originalnog Blade Runnera ako pričamo o sf žanru.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marvin said:

Nisam čitao Dinu pre gledanja filma, pa me je prvi deo malo zbunio. Čak ni posle prvog dela nisam baš ispratio kritike. Bio mi je odličan audio-vizuelno ali mi je bio nekako mnogo američki, da ne kažem white saviour-ast. Dankan Ajdaho i onaj drugi su mi bili kao ispali iz nekog filma o superherojima.

 

Da bih tek na kraju drugog dela shvatio da sam glup  (da ne spojlujem)

 

I evo od mene jedan link za domaću kritiku:

 

https://pescanik.net/naivna-nevinost-slobode/?fbclid=IwAR0zLdsv-ptZJmavnAjUwCLo1YQE6ifvJOcilKdx9zkaj8ZTc5u2bObe4Jg

Knjiga je (između ostalog) i napisana nakon što je Frank Herbert gledao Lawrence of Arabia i hteo da uradi sličnu priču sa skroz suprotnom poentom 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Marvin said:

 

Odličan tekst. Inače još uvek nisam pročitala knjige, ali već u prvom delu sam Fremene poistovetila sa narodima Bliskog Istoka, a začin sa naftom. Isto tako, velike kuće poput Harkonnena i Atreidesa su 1/1 bilo koja kolonizatorska sila u istoriji čovečanstva, samo jedna nemilosrdnija od druge.

 

Drugi zanimljiv take je taj religiozni, gde rekla bih Herbert namerava da obesmisli čitavu ideju proroka tj. mesije koja postoji u različitim religijama. Pokazujući kako fanatično verovanje u iste ljude može odvesti samo u tragediju i pokolj. U filmu tu poruku jasno vokalizuje Chani, što smatram dobrom idejom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DameTime said:

 

Odličan tekst. Inače još uvek nisam pročitala knjige, ali već u prvom delu sam Fremene poistovetila sa narodima Bliskog Istoka, a začin sa naftom. Isto tako, velike kuće poput Harkonnena i Atreidesa su 1/1 bilo koja kolonizatorska sila u istoriji čovečanstva, samo jedna nemilosrdnija od druge.

 

Drugi zanimljiv take je taj religiozni, gde rekla bih Herbert namerava da obesmisli čitavu ideju proroka tj. mesije koja postoji u različitim religijama. Pokazujući kako fanatično verovanje u iste ljude može odvesti samo u tragediju i pokolj. U filmu tu poruku jasno vokalizuje Chani, što smatram dobrom idejom.

 

Kako da ti kažem, ako smatraš da je Herbert pisao u tom kontekstu na osnovu gledanja filmova, žešće ćeš se razočarati već posle čitanja Dine i Mesije, a tek kad završiš sa Kapitolom...

 

Usput, čitaj samo šest knjiga koje je napisao tata Frenk. Knjige o Dini sina Brajana nisu vredne papira na kom su štampane.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Drugi deo je definitivno bolji od prvog.
Walken je jedini pravi promasaj.
Fantasticno je prikazano jahanje na crvima i verska indoktrinacija (podseca na jednu postojecu religiju). 
Muzika se skoro ne primecuje, sto je znak da je se odlicno uklapa u radnju (u prvom delu mi je bila prenapadna; mozda je i do bioskopa, jer je jednostavno bilo preglasno).
Prikazana tehnika, jako dobra (mada malo previse lete pojedinacno). Prikaz pustinje fantastican.
Neke sitnice su iritirajuce - barona je ubila Alija, a ne Pol; besomucno ubijanje osoblja od strane Fejda i Rabana na svaku krivu rec, Glas je prenaglasen kao i u Lincovom filmu i ispada kao neko vikanje, ne secam se da u romanu Bene Geserit nose kule na glavama...
Premalo su prikazani motivi i nacin delovanja pojedinih grupa - Bene Geserit, Velikih Kuca i politickog sistema, Sardaukara, Gilda se nije ni jednom spomenula, niti vaznost Zacina za nju i ostale; ranjavanje nozem u zadnjem obracunu i definitivno najgluplje na kraju odbijanje Velikih Kuca da se povuku iz orbite i prihvate promenu vlasti (iako znaju da Pol kontrolise Zacin).
Odnos sa Cani je prikazan na drugaciji nacin nego u knjizi, ali moze da prodje. 
Dzesika u romanu definitivno nije htela da Pol postane Kvizac, kao sto je prikazano u filmu i na pocetku mi je deolovala malo previse izgubljena za jednu Bene Geserit.

Film je dobar, ali knjige su ipak po meni jos puno bolje.

 

PS

Ovako sam doziveo prvi deo.

Upravo odgledao sa sinom.
Sin kaze odlican film, mene je ostavio ravnodusnim, iako je vizuelno zapravo perfektno napravljen.
Muzika / zvucni efekti su bili preglasni (ne znam da li je do kina) i zapravo meni vise smetali, nego doprinosili radnji.

Akcione scene sasvim solidne, glumci (osim Hawata - Henderson) dobro odabrani, posebno Momoa (Idaho), Isaac (Leto), Bardem (Stilgar),
Brolin (Gurney), Bautista (Raban), Zendaya (Chani).
Manje su mi se svideli Skarsgard (Baron), ali ok bilo je samo par kratkih scena, Ferguson (Jessica), malo preslaba / placljivica za jednu Bene Geserit (osim kad je savladala Stilgara),
Rampling (Gaius) - previse dekoracije na glavi i veo (moram jos jednom procitati knjigu, ali ja Bene Geserit zamisljam malo vise prakticnim, barem u svrhu borbe).
Chalamet (Paul), je ok i odgovara predstavi mladog Paula.
Bezveze je sto su zensko stavili za Liet-Kynesa.

Film dosta verno prati knjigu, ipak i pored 155 minuta, za samo pola knjige (koji su zaista proleteli kao tren, sto znaci da je paznja bila neprestano vezana) je ostao utisak da je dosta stvari ostalo nedoreceno i sve izgleda nekako, kao skupina veoma dobro uradjenih video spotova, nabacanih jedne iza drugih.
Nesto mi je falilo svo vreme, ali ne mogu definisati sta.
Na kraju mi je ostao zakljucak, da ne postoji nacin da se napravi Dune film, koji bi bio bolji od knjiga.

Basta:

"Što fali? Film je dobar, nema sumnje, ali nešto fali. Pari mi se da fali tempa, kao da se scene slažu jedna na drugu, kao karte iz špila. Film kao da ne zna kad ubrzati, kad usporiti. Napadnu malog, nema veze, idemo dalje. Nema iščekivanja napada neprijatelja, napad se dogodi, nema veze, idemo dalje. Trebali su pogledat "Rio Bravo". Sve scene su lijepe, kao slika, ali su trebale biti bolje polijepljene."

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Stiletto said:

Kako da ti kažem, ako smatraš da je Herbert pisao u tom kontekstu na osnovu gledanja filmova, žešće ćeš se razočarati već posle čitanja Dine i Mesije, a tek kad završiš sa Kapitolom...

 

Usput, čitaj samo šest knjiga koje je napisao tata Frenk. Knjige o Dini sina Brajana nisu vredne papira na kom su štampane.

 

Uh, onda bolje da se ne razočaravam pod stare dane. I'm too old for that shit 😄 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

 

Uh, onda bolje da se ne razočaravam pod stare dane. I'm too old for that shit 😄 

 

 

Ako hoćeš da vidiš još jedan pogled na prvu knjigu (a da nije Linč), kao i da saznaš "šta je bilo posle" bar do pola sage,  imaš serije SyFy kanala koje prilično verno (koliko je to moguće a da ipak ispadne filmično) prenose knjige, Dina iz 2000. koja u tri epizode pokriva prvu knjigu i Deca Dine iz 2003. koja takođe u tri epizode pokriva drugu i treću knjigu, Mesija Dine i Deca Dine.

 

Naravno, pošto je u pitanju TV produkcija i TV budžet, računaj na loš CGI i da su scene koje se dešavaju napolju u pustinji snimane u studiju, ali je glavna priča pokrivena sasvim dobro.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2024 at 11:31 PM, SteveFrancis#3 said:

Film je bolji od prvog. Tu nema dileme. Jedinstveno audiovizuelno iskustvo. Rec je o jako dobrom, ali nazalost ne i fantasticnom, 10/10 filmu, koliko god da sam zeleo da to bude slucaj. Kostimi, dizajn, grafika, efekti, scenografija su kao paket mozda nesto najbolje u istoriji kinematografije. Bitke i akcija fantasticni, prosto fenomenalni. Pacing vrhunski, toliko je dobro upakova film da se na trenutak jedan ne pogleda na sat. Gde su minusi? Glumacki performansi nisu bas stellar od svih ucesnika, ovde cu izdvojiti misljenje od Nicklordovog cini mi se, napisao je da su svi izvukli najbolje iz sebe i da se videlo da im je bilo bas stalo da urade najbolji moguci posao. Pa, mozda im i jeste bilo stalo, ali pojedinck nisu bas isporucili - Walken kao da je iz bade mantila upao u kostim da nesto odigra izmedju dva dorucka, Florence ravna kao srednji Banat, a hemija izmedju Zendaye i Chalameta ne postoji. Uopste. Nazalost. Niti ona uspeva da prenese subtle momente - premalo kazuje pogledom, mimikom, pokretom. Ne mogu reci da je losa, ali mi to nekako nije dovoljno. Sama ljubavna prica i njen build-up su (razumljivo) odradjeni u turbu, ali to ipak ostavlja posledice na investiranost gledaoca i to koliko ga je zaista briga za njen ishod.

 

Ok, stoji za Florense, al toliko je malo ima na filmu, da mi ne može to biti ozbiljan faktor u ocenjivanju filma. Ali da, kad si već tako blizu neke ksoro pa idealne izvedbe, što ne bi svi bili na tom nivou.

 

Kristofer tanak da, deluje mi delom Denisova zasluga, da su možda preterali u želji da ga ipak prikažu kao vladara koji je na izmaku snage.

 

 

On 3/8/2024 at 1:21 PM, Jataganac said:

 

Uzvik "Lisan al Gaib!" sa onim izrazom lica 😆 Ima neceg montipajtonovskog u sebi. 

 

Da, Žitije Brajanovo 😄

 

Generalno, religijski deo priče mi je genijalan. Pomešane dve velike ideje: 1) ideja o veri kao pokretaču koji ljude može da okupi kao ništa drugo.  2) I pored svega mističnog i natprirodnog, davanje slike koliko je to sve propaganda, podložno uticijama, podvalama, od momenata koji su postali mimovi da šta god ovaj uradi, proglašava se "izabranim", do Džesikine strategije širenja religije koja kreće od onih najslabiji, najnaivnijih...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Upravo izasao iz bioskopa, zaista odlican film.  Razbija kako vizuelno, tako i zvukom i sjajno glumom (Barden standardno sjajan).

Posto (za sada) nisam procitao knjige vec samo igrao prastaru igru od pre 25 god dva pitanja za poznavaoce:

- jel Vokenov lik treba da izgleda kao da je probudjen iz kome i bacen u nepoznato ili samo los kasting. Nekako sam posle prvog dela emperora vise zamisljao kao Palpatina na vrhuncu

- da li se u knjigama spominje Dzihad ili bas Holy war, posto su Frimeni evidentno napisani po uzoru na arape

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...