Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

40 minutes ago, DameTime said:

Nisam ni rekla da je neukusno, već da ne vidim kakve veze tvoje viđenje lepote Florence Pugh ima sa njenom adekvatnošću za ulogu? Fizički izgled jeste bitan, međutim, najbitnije je da li ta vrsta fizičke atraktivnosti koju glumac poseduje odgovara za ulogu.

 

Ni Skarlet O'Hara nije bila lepa, pa to ljudi nisu primećivali kad bi ih zanele njene draži. Isto je i sa Florence.

 

Pa ne odgovara, u tome je i poenta, i to objektivno. Ne mogu da budem ni ne znam kako subjektivan, da sad raspravljamo da li je za ulogu Aruene u LOTRu po fizickom izgledu Liv Tajler ili Sarliz Teron ili Skarlet Johanson ili tako neka objektivna lepotica (bez obzira na individualne preference), vec bi ekvivalent bio da li je glumi Liv Tajler ili ne znam, Kejt MekKinon (prva mi je pala na pamet). Jer ako se radi film po knjizi, uz svu umetnicku slobodu, ako je fizicki izgled bitan, zasto gurati tu zenu koja jednostavno estetski ne odgovara? Mozda ima ljudi kojima je i ona lepa, ne kazem, ima raznih ljudi na ovom svetu, ali ih ima mnogostruko manje od onih koji ce reci da je recimo Liv Tajler lepa. Isto vazi i za Kejt MekKinon, ne bih rekao da je ruzna zena, ali ne znam nikoga ko bi je svrstao u lepotice.

 

Gurati odredjene glumice/javne licnosti uopste u neke kategorije gde im nije mesto iritira.

 

Kejt Bekinsejl na primer ne glumi uvek neke ultra zavodnice, glumila je i u komedijama, apsolutnim tres filmovima, ozbiljnim filmovima, ali u njenom noktu domalog prsta na desnoj nozi ima vise seksipila nego u citavoj Florense Puj (i ne moram ni da vidim taj nokat da bih to znao) i to je tako jednostavno.

 

A za ovu ulogu je najveci problem gradja, znaci princeza je vitka i visoka, misteriozna, a Florense je potpuna suprotnost toga.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, woolgatherer said:

 

u tome je problem, pre svega izgledom ne odgovara za ulogu

 

cani je takodje neadekvatno odabrana, uopste se ne naglasava da je lepa i ima ridju kosu ali ajde, nije nelogicno da pripadnica pustinjskog naroda ima takvu fizionomiju

 

Ona li je lepa? Meni je tek ona "meh". Samim tim i taman za Chani. Florence je sto rece Marko imala uloge gde je izgledala ok pa mi je kao takva i ostala u pamcenju. 

 

Veci mi je problem ako cemo o tome Walken koji treba da izgleda kao covek u kasnim tridesetim. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Marko said:

Negde je poenta da ona nije tip za ovakav film. Ako je npr njen izgled/atraktivnost/harizma taman negde kako treba da bi igrala onu Oppenheimerovu švalerku (Styling, uglovi njenih scena joj dođu kao bonus) - Logika nalaže da neće baš biti za Dinu. That being said, čini mi se da je to generalno problem Hollywooda već dugo vremena, taj miscast i da se se guraju neke zvezde i zvezdice u sve i svašta. Meni ona dosta varira izgledom kroz razne filmove i faze valjda, šta znam. U jednom mi je kako treba, u drugom ne baš itd

 

7 minutes ago, woolgatherer said:

 

u tome je problem, pre svega izgledom ne odgovara za ulogu

 

cani je takodje neadekvatno odabrana, uopste se ne naglasava da je lepa i ima ridju kosu ali ajde, nije nelogicno da pripadnica pustinjskog naroda ima takvu fizionomiju

 

Ah, čuveno pitanje - da li se u adaptaciji knjige treba držati izgleda likova kako su opisani, ili reditelj ima određenu umetničku slobodu? 

 

Lično ne znam šta je "tačan" odgovor, ali mogu da razumem ljude kojima je knjiga jako važna i onda im to zaista zasmeta na ekranu. Međutim, možda je Villeneuve pre gledao da nađe glumicu za koju smatra da će glumački adekvatno to da iznese.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nicklord said:

Ako već gledamo nekog ko je u filmu i ne pričamo o glumicama napamet, Anya Taylor-Joy bi bila dosta bolji izbor fizički

Na primer. Iako je meni i ona daleko od lepotice ali moze da prodje kod onih sa alternativnim estetskim standardima plus se uklapa fizicki u osnovne postulate plava bleda vitka visoka

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Jataganac said:

 

Ona li je lepa? Meni je tek ona "meh". Samim tim i taman za Chani. Florence je sto rece Marko imala uloge gde je izgledala ok pa mi je kao takva i ostala u pamcenju. 

 

Veci mi je problem ako cemo o tome Walken koji treba da izgleda kao covek u kasnim tridesetim. 

 

slazem da je car takodje pogresno prikazan (trebalo je implicirati zasto izgleda mnogo mladje nego sto ima godina kao sto je npr implicirano mentatstvo i batlerijanski dzihad) ali ne i da je to veci problem

 

za samu radnju je bitno da irulan bude lepa, kako bi (bar teoretski) predstavljala iskusenje za pola i kako bi se cani osecala ugrozena njenom lepotom i titulom

Quote

I swear to you now," he whispered, "that you'll need no title. That woman over there will be my wife and you but a concubine because this is a political thing and we must weld peace out of this moment, enlist the Great Houses of the Landsraad. We must obey the forms. Yet that princess shall have no more of me than my name. No child of mine nor touch nor softness of glance, nor instant of desire." 
"So you say now," Chani said. She glanced across the room at the tail princess.
"Do you know so little of my son?" Jessica whispered. "See that princess standing there, so haughty and confident. They say she has pretensions of a literary nature. Let us hope she finds solace in such things; she'll have little else." A bitter laugh escaped Jessica. "Think on it, Chani: that princess will have the name, yet she'll live as less than a concubine - never to know a moment of tenderness from the man to whom she's bound. While we, Chani, we who carry the name of concubine - history will call us wives."

 

meni je zendaja lepsa od florens ali to je potpuno nebitno, manja je steta i njen i carev lik prikazati po nahodjenju nego princezin

 

ovim pasusom se inace zavrsava knjiga, mnogo bi efektnije bilo da je tako zavrsen i film

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nicklord said:

Izgleda da je film otvorio sa ~$180m vikendom, prvi je otvorio sa oko $100m koliko vidim. Ako ostane isti odnos do kraja završiće na recimo $650m. Nema teorije da ne dobije treći film

Bez Kine i Japana :cigar:
Međutim,uvek su drugi i treći vikend pouzdani pokazatelji na osnovu kojih se može predvideti uspeh filma na blagajnama. Mislim da se ovde to ne dovodi u pitanje. Tako da..da.. nema trika da se ne završi trećim delom. Samo ćemo malo duže čekati na njega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam u IMAXu danas. Ja bih rekao da je bolji od prvog filma. Dosta nekih sitnih stvari su ispravili. 

 

Ne bih pisao još romane jer mi se čini da još dosta ljudi nije gledalo 😄 ali ja sam jako zadovoljan

Edited by Nicklord
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nicklord said:

Razmišljam celo jutro o filmu 😄 Bukvalno ne mogu da verujem da je neko uradio ovako dobru adaptaciju jedne od prvih knjiga što sam ikad pročitao

 

Meni se klinci noćas nešto budili nekoliko puta... Svaki put mi je trebalo neko vrem da ponovo zaspem, koliko mi je film u glavi.

 

 

Ako nešto mogu da preporučim ljudima, ne budite lenji, idite u bioskop. Pogledati ovo na nekom osrednjem ekranu/snimku je zločin.

13 hours ago, Nicklord said:

Ne bih pisao još romane jer mi se čini da još dosta ljudi nije gledalo 😄 ali ja sam jako zadovoljan

 

I da... jedva čekam da otvorimo neke teme, al što kažeš, da sačekamo još malo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Nicklord said:

Razmišljam celo jutro o filmu 😄 Bukvalno ne mogu da verujem da je neko uradio ovako dobru adaptaciju jedne od prvih knjiga što sam ikad pročitao

PJ i LoTR?

Nažalost,nisam čitao Dinu,pa ne mogu ništa kredibilno da napišem o adaptaciji. Takođe čekam da većina pogleda film,pa da malo prodiskutujemo o filmu.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Drug Crni said:

PJ i LoTR?

Nažalost,nisam čitao Dinu,pa ne mogu ništa kredibilno da napišem o adaptaciji. Takođe čekam da većina pogleda film,pa da malo prodiskutujemo o filmu.

Sigurno najbolja adaptacija velikog scifi/fantasy sveta od tad.

 

Ono gde najviše liče je što se vidi koliko je svakome bilo bitno da ovaj film bude dobar. Svaki glumac je igrao najbolje što ume i dao svoj maksimum (sad što su neki malo slabiji glumci je druga stvar), tačno se vidi da svaki trenutak, svaka stvar na setu postoji sa razlogom, tačan izbor reči koju neko izgovori, način na koji izgovori su urađeni posle mnogo razmišljanja i promatranja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja iz bioskopa. Jedna reč: FILMČINA. Ili u više reči: Villeneuve je jebeni genije.

 

Sva nijansiranost ovog filma i karakterizacija likova u vrlo malo dijaloga, još od prvog dela, staje u :

 

Spoiler

-May thy knife chip and shatter.

-May thy knife chip and shatter.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko je imax ispred tipa ovog 2d cinepleksa?

Zao mi sto propustam imax, pa me zanima kolika je razlika, osim naravno u velicini scena, je li i slika bolja?

Gledao Dinu, jedina zamjerka na scene gdje su hiljade ljudi, posebno u onoj areni, izgleda kao da je iz fife 2005. To mi je bas ozbiljno zasmetalo. 

Link to comment
Share on other sites

Isao danas posle posla do Galerije da rezervisem IMAX za nedelju i bratu i snajki za subotu. Mesta su vec dobrano popunjena, moj termin za nedelju, uspeo sam da iscackam osmi red, sedista 7 i 8, a imao sam opciju za sesti red, sedista 11 i 12 sto je onako pri sredini, ali mi je sesti red delovao preblizu ''ekrana''. 😄

Mislim da je ovoliki hajp za neki film bio samo za prvi Avatar u 3Du, davne 2008 ili 2009. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iskreno i taj 8. red je kritican, ja iskljucivo gadjam izmedju 12. i 15. reda.
Takodje, imo, za IMAX salu mnogo je vazniji red nego broj sedista… stavise, gotovo stalno uzimam ona sedista sa strane cak i kad nema guzve a kod ovakvih filmova to je poseban benefit. Svi se nabiju u srednji deo a oni delovi sa strane prazni a platno je toliko veliko da ni nema neke razlike zbog ugla gledanja.

Link to comment
Share on other sites

Christopher Walken je ubedljivo najslabija karika inače izuzetno jakog cast lanca. 

 

Iako sam "branila" izbor Florence, ona je tu odmah iza njega, ali ne zbog lepote. Prosto mi se nije nimalo dojmila u ulozi.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Darth Steva said:

Iskreno i taj 8. red je kritican, ja iskljucivo gadjam izmedju 12. i 15. reda.
Takodje, imo, za IMAX salu mnogo je vazniji red nego broj sedista… stavise, gotovo stalno uzimam ona sedista sa strane cak i kad nema guzve a kod ovakvih filmova to je poseban benefit. Svi se nabiju u srednji deo a oni delovi sa strane prazni a platno je toliko veliko da ni nema neke razlike zbog ugla gledanja.

Ok, znaci vajdica sto sam se pomako i za ta dva reda. Imao sam opciju zadnji i predzadnji red ali sam kraj sa obe strane. Znaci ovo je 3 dana pre projekcije, a ima tipa 4 projekcije dnevno. Kako je krenulo, mislim da ce nam i treci deo biti zagarantovan. 

 

U subotu moram da nateram zenu da se podsetimo prvog dela, da me usred projekcije ne pita: A ko je Vlada Harkonen?

Link to comment
Share on other sites

Slušao sam ja danas tokom posla nekoliko intervjua Denisa, on priča kao da je treći film siguran. Najzanimljivija stvar koju je rekao bio oko snimanja  - prvo je tražio da snimi prvi i drugi deo zajedno ali nije dobio toliki budžet. Sad posle vremenske distance misli da je to ispala najbolja odluka zato što je sve sitnice iz prvog dela mogao da ispravi sa strane scenarija, tehnologije, muzike... To je bila bukvalno prva stvar koju sam pomislio nakon gledanja isto 😄 

 

Par spojlera i promena u odnosu na knjigu:

Spoiler

Promena da Chani ima ličnost a ne ono što je postala na kraju prve knjige i što je bila u Dune Messiah je najbolja odluka koju su imali. Jedva čekam da vidim kako će da reše njenu priču u poslednjem filmu (u drugoj knjizi ona postoji samo zato što treba da rodi dete Polu a to ovde sigurno neće biti, da ne idem dalje u spojlere za one koji nisu čitali). Vilnev kaže ono što i ja mislim, da su žene i Bene Gesserit suština priče i da je takva promena skroz u duhu onoga što je bila ideja da se prikaže u Dini.

 

Alia kao fetus a ne kao odrasla osoba koja ima dve godine je isto dobra odluka sa strane filma. Za one koji nisu čitali knjige, ona ubije Barona na kraju a na Paul. Da su to uradili to bi bukvalno upropastilo film, jako bi smešno izgledalo 😄 Ali sa druge strane zato što je Jessica sve vreme trudna onda ispadne da se sve desilo u 7-8 meseci umesto tokom nekoliko godina, što je potenecijalno najveći minus koji sam imao iako skroz razumem razloge.

 

 

 

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Film je bolji od prvog. Tu nema dileme. Jedinstveno audiovizuelno iskustvo. Rec je o jako dobrom, ali nazalost ne i fantasticnom, 10/10 filmu, koliko god da sam zeleo da to bude slucaj. Kostimi, dizajn, grafika, efekti, scenografija su kao paket mozda nesto najbolje u istoriji kinematografije. Bitke i akcija fantasticni, prosto fenomenalni. Pacing vrhunski, toliko je dobro upakova film da se na trenutak jedan ne pogleda na sat. Gde su minusi? Glumacki performansi nisu bas stellar od svih ucesnika, ovde cu izdvojiti misljenje od Nicklordovog cini mi se, napisao je da su svi izvukli najbolje iz sebe i da se videlo da im je bilo bas stalo da urade najbolji moguci posao. Pa, mozda im i jeste bilo stalo, ali pojedinck nisu bas isporucili - Walken kao da je iz bade mantila upao u kostim da nesto odigra izmedju dva dorucka, Florence ravna kao srednji Banat, a hemija izmedju Zendaye i Chalameta ne postoji. Uopste. Nazalost. Niti ona uspeva da prenese subtle momente - premalo kazuje pogledom, mimikom, pokretom. Ne mogu reci da je losa, ali mi to nekako nije dovoljno. Sama ljubavna prica i njen build-up su (razumljivo) odradjeni u turbu, ali to ipak ostavlja posledice na investiranost gledaoca i to koliko ga je zaista briga za njen ishod.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...