Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

9 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Ne cuti i gutaj sta ti se servira. I ima da ti se svidja. Obavezno da procitas red memova, red proseravanja, red besa, red teorija, red iscekivanja ima i botovanja.

Varira za poslednju epizodu ali recimo vecina misli da je najbolja u ovoj sezoni dok dobar deo misli da je najgora ove sezone. Sizofrenija na topiku kako je i treba da bude 100 ljudi 100 cudi

 

Da je šizofrenija u pitanju bilo bi valjda 100 ljudi, 300 ćudi?

 

Trebalo je još primetiti da smo pojačani i kukačima na kuknjavu. Tek sada smo kompletni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, stray_cat said:

Ocene epizoda sa www.rottentomatoes.com

 

1

 92%

Winterfell

2

 88%

A Knight of the Seven Kingdoms

3

 75%

The Long Night

4

 57%

The Last of the Starks

5

 47%

The Bells

 

 

Nigde veze...Klasican efekat mase. Krenuo hate pa udri do kraja. Koliko su nekad preterivali u pohvalama i visokim ocenama, tako se sada preteruje u davanju 0 i keceva po sajtovima. Onaj raspad od seste epizode prosle sezone ima 84% a ova zadnja 47%...give me a break.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Već sam se izjasnio da ne treba imati velika očekivanja, pa onda neće biti ni velikih razočarenja. Ostaje da vidimo šta su to D&D smislili za zadnju epizodu, šta će Deneris da kaže preostalima, zašto je satima palila ljude i grad. Možda bude kao i za NK-a, bez objašnjenja, sve je moguće, u fazonu Missandei rekla drakaris i ja je poslušala.

 

20 minutes ago, Bora Kralj said:

Nigde veze...Klasican efekat mase. Krenuo hate pa udri do kraja. Koliko su nekad preterivali u pohvalama i visokim ocenama, tako se sada preteruje u davanju 0 i keceva po sajtovima. Onaj raspad od seste epizode prosle sezone ima 84% a ova zadnja 47%...give me a break.

 

Ja bih rekao da nije klasičan efekat mase, već efekat akumuliranih epizoda koje se ljudima nisu svidele (inače, nisu u pitanju ocene gledalaca, već kritike).

Edited by stray_cat
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, stray_cat said:

Već sam se izjasnio da ne treba imati velika očekivanja, pa onda neće biti ni velikih razočarenja. Ostaje da vidimo šta su to D&D smislili za zadnju epizodu, šta će Deneris da kaže preostalima, zašto je satima palila ljude i grad. Možda bude kao i za NK-a, bez objašnjenja, sve je moguće, u fazonu Missandei rekla drakaris i ja je poslušala.

 

 

Ja bih rekao da nije klasičan efekat mase, već efekat akumuliranih epizoda koje se ljudima nisu svidele (inače, nisu u pitanju ocene gledalaca, već kritike).

Svejedno, slcne reakcije kritike i publike odnosno neuravnotezeno ocenjivanje, odnosno u duhu “go with the flow”. 

Ali whatever, mozda samo jos jedan pokazatelj koliko je GOT ako nista, uspeo u izazivanju jakih emocija kod ljudi, i velikih kriterijuma, sto je retko koja serija ikada uspela ranije (koliko je meni poznato). 

Videcemo za zadnju epizodu, iskreno manje vise je kraj predvdljiv tako ne ocekujem bog zna kakva iznenadjenja. Iskreno summjam da cemo dobiti neki elaborirani resolution mnogih otvorenih pitanja (Bran hello). Na zalost, ali sta je tu je. Nisu imali dovoljno hrabrosti da odu u smeru koji bi ponudio neko razumno objasnjenje za ceo taj mitoloski background, Lord of Light, WWs itd, jer im ocigledno ni debeli nije bas puno na tom planu pomogao. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Bora Kralj said:

Na zalost, ali sta je tu je. Nisu imali dovoljno hrabrosti da odu u smeru koji bi ponudio neko razumno objasnjenje za ceo taj mitoloski background, Lord of Light, WWs itd, jer im ocigledno ni debeli nije bas puno na tom planu pomogao. 

Zato što su WW kod Martina samo propratna priča, nikako ne glavna priča serijala. NK i ne postoji (makar nije pominjan do sada). Zato me i čudi tolika povika da je rat sa zombijima bio ključan za priču, kada nije ključan ni kod Martina (makar nije bio do sada).

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, DonJuan said:

Zato što su WW kod Martina samo propratna priča, nikako ne glavna priča serijala. NK i ne postoji (makar nije pominjan do sada). Zato me i čudi tolika povika da je rat sa zombijima bio ključan za priču, kada nije ključan ni kod Martina (makar nije bio do sada).

 

serija je tako koncipirana od prvog sekunda prve sezone kao da je rat protiv wwalkersa ključ i end of it all. ne znam zašto te to čudi, tako je narativ vođen sve do kraja treće epizode 8. sezone.

 

kod martina night king ne postoji, to je tačno (uostalom ni ti white walkersi nisu oruđe bez mozga kakvim su predstavljeni u seriji. imaju neki svoj jezik, senzibilitet koji je bliži živim bićima) ali ne vidim zašto bi to nešto martinovo bilo argument za seriju.

 

zanimljiv je taj deo pa da pejstujem kada sam već tu.

 


 

Quote

 

As the story goes, back in the Age of Heroes, not long after the Wall was raised by Bran the Builder, a certain brother of the Watch rose to become the order’s 13th Lord Commander. He might have been a Stark or a Bolton or even a Skagosi from the cannibal island of Skagos. In those days, the Watch was headquartered at the Nightfort, the largest of the Watch’s strongholds, and the castles along the Wall were fully manned. The tales agree that one day, while standing guard atop the Wall, the Lord Commander glimpsed a woman—with skin “white as the moon” and eyes a ghostly blue—in the woods on the northern side. Was she a sorceress? Some kind of White Walker? Or, like Benjen Stark, something in between? We don’t know. But the Lord Commander was enchanted … and apparently aroused. He left his post, crossed to the far side of the Wall, found her, and made love to her.

 

The Lord Commander returned to the Nightfort with his pale bride. He declared himself the Night’s King and the pale woman his queen. His former Night’s Watch brothers fell under their dark spell. Soon the Night’s King and his white queen had carved out an evil kingdom for themselves there in the shadow of the Wall with the Nightfort as its foul capital. For 13 years they reigned.

 

It took an alliance between Brandon “The Breaker” Stark the King in the North and Joramun the (first?) wildling King-Beyond-the-Wall to bring down the Night’s King and his queen. In the aftermath, when it was discovered that the Night’s King had been making sacrifices to the White Walkers, all of the Watch’s records pertaining to his time as the 13th Lord Commander were purged and, in a Voldemortian move, even the mention of his name was forbidden. This, in my opinion, lends credence to the idea that the Night’s King, at least in the books, was a Stark. House Stark and House Bolton, even then, shared a long and bloody history of mutual enmity. If the Night’s King was a Bolton, publicizing that fact would be useful to the Stark kings in the North. If he was a Stark … well, that would need to be covered up. Who else would have the power and influence to do that but the Starks of Winterfell?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, nemanjaol said:

 

 

Sa strane režije, fotografije i muzike epizoda je vrhunska i sve vreme dok sam gledao mi je knedla stajala u grlu, tu verujem da svi možemo da se složimo. 

Zato imho, treba napraviti ozbiljnu distancu izmedju ove i trece epizode, barem po kvalitetu.
 

19 hours ago, Duh koji lebdi said:

Smem da iznesem jednu smelu teoriju? Voleo bih da procitate pa da mi kazete svoje misljenje. Ovo sto cu napisati je mozda preko onoga sto D&D mogu da smisle, ali mene to malo kopka.

 

Onima koji su citali "Dinu", poznat je Letov Zlatni put. Vladar koji moze da predvidi buducnost shvata da je jedina nada za opstanak covecanstva razbijanje ogromne civilizacije i raseljavanje po citavom svemiru. Cena je uzasna - milijarde ce pre toga poginuti u uzasnim cistkama. Tokom svoje visemilenijumske vladavine, on je planski i sistematski ugnjetavao ljude, ali je dobro znao sta ce uslediti posle te represije - nikome vise nece pasti na pamet da podrzi bilo kog tiranina. Ljudi nece moci da podnesu jedni druge, rastrkace se po svim uglovima svemira, a hiljadugodisnja represija svake slobodne misli ce u njima probuditi glad za napretkom. I tek posle svega toga covecanstvo ce procvetati.

 

Sta Deneris zeli? Da vlada. I da "razbije tocak". Ali sta ako je shvatila da je u stvari i ona deo tog tocka? Da ni ona ne moze da vlada ljubavlju, vec samo strahom? Pa, daj da razbijemo taj tocak! Daj da ljudima ogadimo svakog moguceg tiranina, da ljudi ne padaju vise na price svojih vladara, da pocnu da misle svojom glavom. Da li ce se to postici time sto bi ona jednostavno spalila Crvenu tvrdjavu i dala Drogonu Srsi da je pojede? Pa, posle prvog soka, ljudi ce se verovatno vratiti onome sto su oduvek radili. Sve ce to biti zaboravljeno. Da li ce se to postici i da Dzon sedne na presto? Znamo svi kako Vesterosani razmisljaju, ne treba gajiti laznu nadu da ce ih on promeniti. Pojavice se negde neki lord sa zlim namerama, narod ce slepo krenuti za njim, i Dzonu ce brzo skinuti glavu pred razularenom masom. Boli ljude uvo sto je on Targarjen! Pa, sta ce promeniti nacin na koji ljudi razmisljaju? Kako to postici? Kako ces im ogaditi svakog vladara? Deneris je nasla resenje koje glasi: spali milion ljudi, urezi im to duboko u dusu i svest. Zrtvuj taj milion, da bi onih dvadesetak (ili koliko vec) drugih miliona, podstaknuti tom zrtvom, poceli drugacije da razmisljaju. Vesteros stagnira milenijumima. Ovo do sada - nikuda ne vodi. Ljudima u Vesterosu treba velika promena. Da li im je Deneris donela tu promenu?

Mislim da i bez ovog ludila Lude KraljIce, bilo ocigledno da je besmislenost diktature jedan od glavnih motiva cele serije.

Deneris  zato i ne moze da pobedi, i nece (to mi i bez leak-ovanog info-a znamo kao 1.01 kvotu, ne kao potvrdjen info). Ona je po svojoj prirodi diktator, sto bi se reklo i po genima, a sve da nije doslo do njenoga ludila, ima zmaja, privilegovana je po rodjenju.
Iz drustveno-politickog okvira, serija bi bas izgubila smisao da je Deneris dosla, osvojila i zasela na tron..
Da li je nesto drugacije moglo da se uradi sa samim liko Deneris, je prica za diskusiju. Da li ovo ludilo bilo dobro za pricu serije (naravno sa boljim razvojem dogadjaja koji vode do mad queen trenutka.

Verujem da kod Martina i D&D dua postoji zelja da njihova legacy knjiga/serija ostavi ostavi drustveni znacaj. Zbog toga sam poprilicno i ubedjen da ce  kraljevstvom vladati neko razumno vece Bren, debeli Sam Tarly itd. To je i moja zelja, a i predikcija (da ponovim, ne znam sta ce se desiti na kraju)

Link to comment
Share on other sites

Kako sam glupa, Džejmi je spavao sa Brijen samo zato što je znao da je zaljubljena u njega i da nikada nije imala seks... Hteo je da joj bude lepo... Nikada nije ni izdao Sersi i svoja osećanja... Ipak je ostao sjajan... Bila sam se smorila kad je delovalo da se okrenuo Brijen...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DonJuan said:

Zato što su WW kod Martina samo propratna priča, nikako ne glavna priča serijala. NK i ne postoji (makar nije pominjan do sada). Zato me i čudi tolika povika da je rat sa zombijima bio ključan za priču, kada nije ključan ni kod Martina (makar nije bio do sada).

 

Naravni da nisu, knjiga počinje isto kao i serija. Prologom koji pokazuje Tuđine kako ubijaju braću Noćne straže i time postavlja ton za celu pricu. + je Martin mnogo vise pažnje posvetio proročanstvima i ostalom magijskom lore-u sveta. 

 

To sro u knjizi ne postoji NK nista ne znači. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne radi se uopšte o tome kako će serija završiti, niti ko će ubiti NK-a. Ljudima se smučilo to što im ona dva debila konstantno pokušavaju prodati muda za bubrege.

 

Režija je isto zakazala, jbt imate onu sliku gde se vidi Iron fleet tačno pod zidinama KL, a u sledećem kadru ona gori na pučini. Pizda mu materina kako je otplovila kad im je ova spalila i brodove i jedra? Opet se dešava da koriste iste kadrove iz prethodnih epizoda i u ovoj epizodi, imate i to na netu. Vrhunac svega je ono "kinda forgot" objašnjenje :ajme:
 

Vidimo Ariju kako se šunja po biblioteci da bi ubila nekou nebitnu likušu, a ne vidimo je kao se prikrada da bu roknula NK-a. Kao što sam rekao idioti su zamislili neki kraj i to mora da bude tako, bez obzira što nema nikakve jebene logike.

 

Vojna strategija je bila jako bitna u celoj seriji. Setite se samo koliko je puta Džejmi ponovio da mu je jako bitna lekcija ono što mu je Rob Stark uradio kad ga je zarobio, pa je kasnije on to primenio kod skenjavanja Tajrelovih. Opsada Riverrun-a kad se Bron i Džejmi prikradu Frejovim i objašnjavaju im kako opsada kurcu ne valja. Bitka kopiladi, takođe odličan primer vojne strategija. Boltonovi vs Stanis, koliko je bitno očuvati liniju snabdevanja i značaj konjice na otvorenom polju. Stanis vs divljani, i sam Tormund kaže da je bitno da im se protiv Remzija ne desi ono što je divljanima uradio Stanis u bici za zid. Odbrana zid od divljana, gde se vidi razlika kad odbranu vodi Džon i kad je vodi uplašeni Janos Slynt.  Napad Stanisa na KL, gde se vidi svo jebeno planiranje i dobra organizacija odbrane. Scena kad Deneris dolazi na pregovore o zajedničkom ratu protiv NK-a, gde se vidi da je odbrana KL-a spremna i da dovlače ulje na zidine. Opsade Moat Calina, gde Boltonovi nikako ne mogu da sjebo Ironborne, zbog nepristupačnog položaja. Da ne pričamo o Robu Starku, kod njega je konstano u prvom planu ratna strategija, u više navrata je istican značaj linija snabdevanja i da vojska mora biti blizu izvora pitke vode. I onda se u zadnjoj sezoni desi nešto ovakvo, gde u najvažnijoj bici u kojoj učestvuju svi ratni veterani, ljudi koji su prošli mnogo bitaka zajedno, svi oni zakažu i naprave sve moguće taktičke greške, to jednostavno ubija logiku. Opet kažem ova dva idiota su zacrtala jedan kraj, a sve ostalo služi kako bi popunilo prostor do tog jebenog trenutka. Arija je morala biti deus ex machina/sama protiv svih/gemjčejndžer

 

Jasno je meni da je to zaseban svet fantazije, ali i on kao takav je imao svoje zakonitosti, red veličina. Ne može se sve odjednom okrenuti i posrati se i na razvoj likova, priču, samo da bi se došlo do neočekivanog kraja.

 

@orchid

Vidim da si se površno dotakla i ljubavnog trougla Džejmi-Sersi-Brijen? Tu tek nisu imali nikakvu ideju, to su razjebali samo kako bi Džejmi ostao u priči, a da bi nju izbacili. Odnos Brijen i Džejmija je dosta dublji i videlo se u mnogo navrata da on ima simpatije ka njoj, nije to bio je sa njom da bi njoj bilo fino. Opet kažem napravljena je trijaža materija, na bitno i nebitno. Džejmi je bio bitan i morao se vratiti za KL, i kretenima uopšte nije potreban razlog/motiv.

 

Bolje bi bilo da su mrtvi pobili sve likove u s8e3, likove koji su skrajnuti na nebulozan način i na taj način se desilo da njihova priča nema završetak. Bukvalno to su: Brijen, Sem, Tormund, Goust... Tad bi barem imali smislen kraj, poginuli u borbi protiv mrtvih i to je to, ima jebenog smisla.

Edited by Liska Manjina
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...