Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

5 minutes ago, ciao said:

Ja treba da idem u Bg a ide mi se i malo na more u CG - nije mi toliko ni problem da kupim kartu pa da eventualno menjam ali necu da idem ako treba prvo da odrobijam 28 dana u karantinu u Srbiji ili 14 dana u Crnoj Gori, ne pada mi na pamet, tako da nije dovoljno da ima letova nego i da nema karantina a ni kucne izolacije.

 

Za promenu karata besplatno, pazite - to znaci ne naplacuje se sama promena ali ako je nova karta skuplja placa se razlika

 

Ja sam za obe karte dobila vouchers sa ovim objasnjenjem:

 

"We therefore offer you a voucher for the total value of your booking, including any extra services you have purchased such as luggage or seat reservation.
You will receive your voucher before the end of April via this email address."

 

Znaci, nema samo zamene karte za kartu, vec voucher u odredjenjoj vrednosti, pa kupuj nanovo...i idi u mrsku Holadniju 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Vas reporter iz US:

Ohio is the latest state to announce it will be lifting coronavirus lockdowns and stay-at-home orders. 

By Friday, a total of 17 states - with a population of 83 million - will have gradually allowed a resumption of economic activity. 

Nine states currently have no stay-at-home orders for residents but some do have other social distancing restrictions. 

Link to comment
Share on other sites

Danas na konferenciju su rekli da je avio let više međunarodni problem nego naš. Što se njih tiče mi ćemo vrlo brzo dozvoliti isti. Takođe su rekli da dobro proučite šta vas čeka na mestu gde idete od kontrola i sličnog kao i šta je procedura kad se vratite da vas odlazak na par dana ne košta par meseci.

Link to comment
Share on other sites

Danas na konferenciju su rekli da je avio let više međunarodni problem nego naš. Što se njih tiče mi ćemo vrlo brzo dozvoliti isti. Takođe su rekli da dobro proučite šta vas čeka na mestu gde idete od kontrola i sličnog kao i šta je procedura kad se vratite da vas odlazak na par dana ne košta par meseci.

Ima li kakvih nagoveštaja, da li će se eventualno novopridošli putnici i dalje smeštati u karantin ili se to otkazuje?
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Danas na konferenciju su rekli da je avio let više međunarodni problem nego naš. Što se njih tiče mi ćemo vrlo brzo dozvoliti isti. Takođe su rekli da dobro proučite šta vas čeka na mestu gde idete od kontrola i sličnog kao i šta je procedura kad se vratite da vas odlazak na par dana ne košta par meseci.


Zadnja recenica: Na koga se misli, drzavljane Srbije koji putuju u inostranstvo ili strane drzavljane koji dolaze u Srbiju?

 

Link to comment
Share on other sites

Francuzi sada dosta pisu o testovima koji se prave ovde, testovi na virus su spremni mada ih nema dovoljno za sada, planira se da ih bude 700 hiljada dnevno testiranih od 11 og maja, rezultati su gotovi za oko 4 sata, mislim da ce to da primenjuju na aerodromima mada jos nisu precizirali.

Drugo su testovi za antitela, to je jos u fazi testiranja ali ovi su spremni i pouzdani i brzi samo treba da se naprave u dovoljnoj kolicini; pretpostavljam da ce srbi dobiti neke od kineza ali ako ostane varijanta - prvo na sajam na testiranje pa se ceka testiranje danimama pa rezultati jos dana i dana...

 

25 minutes ago, Plavi Golub said:


Zadnja recenica: Na koga se misli, drzavljane Srbije koji putuju u inostranstvo ili strane drzavljane koji dolaze u Srbiju?

 

Pretpostavljam da te pusti da udjes u avion, bas ga briga da li nosis virus ili ne, znaci testiranje u zemlji gde dolazis.

Ali treba i da kaze sta ce biti sa onima koji dolaze

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Moguće je da će prvi letovi biti za one koji žive i rade u inostranstvu i imaju državljanstvo ili dozvolu boravka, a verujem da se polako radi i na otvaranju granica po bilateralnom principu. Moguće je i da će aviokompanije to iskoristiti da uzmu pare izvesnom broju ljudi jer mogu da kažu nešto u fazonu, eto, mi letimo do zemlje X, a to što vas vlasti te zemlje ne primaju nije naša briga.

 

 

 

Tkz. repatriation letovi vec funkcionisu. Osim tih, svi ostali letovi mogu da se kupe od druge polovine maja, i prodaju se flex tarife,skuplje, ali moze full refund.

 

Nema tu prevare niti uzimanja para, svaki putnik je duzan sam da se informise pre leta da li sme ili ne sme u odredjenu zemlju. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ciao said:

Drugo su testovi za antitela, to je jos u fazi testiranja ali ovi su spremni i pouzdani i brzi samo treba da se naprave u dovoljnoj kolicini


Ako se ispostavi da je neko preboleo na nogama na bazi postojecih antitela, da li je  nakon toga «bezbedan» rizicne kategorije?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

 

Tkz. repatriation letovi vec funkcionisu. Osim tih, svi ostali letovi mogu da se kupe od druge polovine maja, i prodaju se flex tarife,skuplje, ali moze full refund.

 

Nema tu prevare niti uzimanja para, svaki putnik je duzan sam da se informise pre leta da li sme ili ne sme u odredjenu zemlju. 


@ras kass

 

To znaci da racunaju da puste doletanje u drugoj polovini maja?

Link to comment
Share on other sites

Rekli su da ovi testovi koje Institut Paster upravo pravi za antitela ce dati tri moguca odgovora glede toga tj odgovor da si vrlo zasticen, osrednje i malo zasticen otprilike, nece moci odgovor sto posto si zasticen

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Plavi Golub said:


To je ono sto mene zulja.

 

@ciao

 

Hipotetecki da sam ja taj slucaj, da li sam opasna po mamu dijabeticara?

 

reci ce ti koji si nivo opasnosti i za sebe i za drugog koliko ja razumem, prvi, drugi ili treci

Edited by ciao
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:


To je ono sto mene zulja.

Sve nas, predpostavka sada je ako imas stvarno anti-tela, dovoljno je da si bezbedan 3 meseca (toliko imaju podataka) ali ni to nije sigurno (kontradiktorne informacije).

A drugo kaze da neki koji su imali blagi oblik, ne razviju dovoljno anti-tela da budu imuni, ovo sto ciao navodi, razliciti nivoi.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

 

Tkz. repatriation letovi vec funkcionisu. Osim tih, svi ostali letovi mogu da se kupe od druge polovine maja, i prodaju se flex tarife,skuplje, ali moze full refund.

 

Nema tu prevare niti uzimanja para, svaki putnik je duzan sam da se informise pre leta da li sme ili ne sme u odredjenu zemlju. 

 To bih ja i htela - da se informisem pre nego sto kupim kartu da li me u Bg ceka karantin ili me ne ceka karantin. Gde i kada to mogu da saznam?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

 To bih ja i htela - da se informisem pre nego sto kupim kartu da li me u Bg ceka karantin ili me ne ceka karantin. Gde i kada to mogu da saznam?

Sačekaj još neki dan i prati vest. Nažalost, nema  boljeg odgovora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ras kass said:

 

Tkz. repatriation letovi vec funkcionisu. Osim tih, svi ostali letovi mogu da se kupe od druge polovine maja, i prodaju se flex tarife,skuplje, ali moze full refund.

 

Nema tu prevare niti uzimanja para, svaki putnik je duzan sam da se informise pre leta da li sme ili ne sme u odredjenu zemlju. 

 

Biće sigurno potrebni i kasnije za one koji su ostali u inostranstvu iz ovih ili onih razloga, ali kada je JAT u pitanju, moram priznati da u njih baš nemam mnogo poverenja.

Link to comment
Share on other sites

@melankolic & @Plavi Golub

 

Danas su odgovoarali na pitanje o avio transportu. A usput je rekao da Grčka planira obavezne preglede na aerodromima i ko zna šta još a i da će Srbija nešto slično uraditi. Ostale države kao i na koga tačno se to odnosi nije spominjao. Dakle nije odgovarao konkretno nego samo nabacivao po neku rečenicu na odgovor da će avio transport krenuti relativno brzo a kad to zavisi od političara širom sveta pa tako i naših.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Plavi Golub said:

Hipotetecki da sam ja taj slucaj, da li sam opasna po mamu dijabeticara? 

Ako ste preboleli ,,na nogama" vi ste zdravi.Nema opasnosti za druge osobe.

 

Količina antitela(titar) u krvi znači samo koliko je  obimna infekcija virusom bila.

I koliko antitela je organizam morao da napravi da bi se odbranio.

Anti tela budu u cirkulaciji neko vreme (dani , nedelje ili meseci) a onda nestaju.

Zašto je to tako , zato što je telo racionalno i štedljivo upravlja resursima

Znači li to da ste tada nezaštičeni ? Ne.

Postoji klasa limfocita T-m koji pamte antigensku strukturu  (specifičnu)  i služe kao kalup za proizvodnju antitela.

Znači ako ponovo dođete u kontakt sa virusom vaš imunološki sistem brzo reaguje ,napravi antitela a vi to i ne osetite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...