Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

Imam druga koji radi za easyjet (francuski) - danas mi je rekao da ne znaju ni oni kada ce i sta ce, postoji samo ono sto se prica a za sada se prica da ce verovatno poceti da lete sredinom juna i to samo unutar Francuske, cak ne ni EU

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, melankolic said:


Gotovo je nemoguće da se neko ko je bez simptoma testira po sopstvenom nahođenju.

A i sad ovo u tekstu je kontradiktorno: ako su rekli da će uspostaviti avionski saobraćaj 18.5. kakav sad dogovor sa Evropom za 15.6.-18.6.
Oni su se pripremili ali niko ne leti.

 

I pre uvodjenja mera su neke zemlje za ulazak trazile potvrdu da nemas koronu. Bolnice su odbile da izdaju takve potvrde.

Mogu da se uvedu obavezne maske na letu, mozda neki preduslovi za zemlje sa visokim procentom. 

Sve ostalo je neprimenjivo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sta mislite - kada ce biti otvoren drumski saobracaj izmedju drzava i biti omogucena putovanja ljudima?
Konkretnije,hoce li srpske vlasti dozvoliti ulazak u zemlju domacim i stranim drzavljanima do kraja maja npr?

Hoće, uz, verovatno, neku dodatnu meru kontrole. Mislim da će slediti primer okolnih zemalja.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

Hoće, uz, verovatno, neku dodatnu meru kontrole. Mislim da će slediti primer okolnih zemalja.

Tako nekako i ja razmisljam..

Mera kucne izolacije je vec ukinuta,tako da nece morati da provedu vreme u karantinu. Ovde se sve polako otvara,pa ce dijaspora imati gde i da ostavi novca. Kod nas u Zapadno-backom okrugu je poznata stvar da ljudi po dolasku ovde servisiraju vozila,popravljaju zube,posecuju kozmeticke i frizerske salone i radnje..sve ono sto je daleko jeftinije nego u Austriji ili Nemackoj npr. Plus redovne stvari kao sto su trgovinse,mesarske radnje,pokucstvo,gradjevinski materijal..sve bukvalno.. Posto smo pukli sa parama,mislim da ce se narativ srpskih vlastodrzaca prema "zlim gastosima" vrlo brzo i prilicno promeniti..

Jedino je pitanje kako ce ih vlasti zemalja u koje su se odselili,tretirati po povratku tamo?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Tako nekako i ja razmisljam..

Mera kucne izolacije je vec ukinuta,tako da nece morati da provedu vreme u karantinu. Ovde se sve polako otvara,pa ce dijaspora imati gde i da ostavi novca. Kod nas u Zapadno-backom okrugu je poznata stvar da ljudi po dolasku ovde servisiraju vozila,popravljaju zube,posecuju kozmeticke i frizerske salone i radnje..sve ono sto je daleko jeftinije nego u Austriji ili Nemackoj npr. Plus redovne stvari kao sto su trgovinse,mesarske radnje,pokucstvo,gradjevinski materijal..sve bukvalno.. Posto smo pukli sa parama,mislim da ce se narativ srpskih vlastodrzaca prema "zlim gastosima" vrlo brzo i prilicno promeniti..

Jedino je pitanje kako ce ih vlasti zemalja u koje su se odselili,tretirati po povratku tamo?

Sa zahvalnoscu zato sto im nisu opterecivali zdravstveni sistem.:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Crni Bombarder said:

Tako nekako i ja razmisljam..

Mera kucne izolacije je vec ukinuta,tako da nece morati da provedu vreme u karantinu. Ovde se sve polako otvara,pa ce dijaspora imati gde i da ostavi novca. Kod nas u Zapadno-backom okrugu je poznata stvar da ljudi po dolasku ovde servisiraju vozila,popravljaju zube,posecuju kozmeticke i frizerske salone i radnje..sve ono sto je daleko jeftinije nego u Austriji ili Nemackoj npr. Plus redovne stvari kao sto su trgovinse,mesarske radnje,pokucstvo,gradjevinski materijal..sve bukvalno.. Posto smo pukli sa parama,mislim da ce se narativ srpskih vlastodrzaca prema "zlim gastosima" vrlo brzo i prilicno promeniti..

Jedino je pitanje kako ce ih vlasti zemalja u koje su se odselili,tretirati po povratku tamo?

 

Ja se nadam da si u pravu sa stanovista zlih gastosa po pitanju karantina i kucne samoizolacije, ako bude kraj maja to ce biti optimisticno ja mislim ali nadajmo se da si u pravu

 

Sto se tice vlasti zemalja odakle ce zli gastosi da dodju - oni navijaju iz sve snage da se ne ide iz tih zemalja na letovanje negde drugo nego da se pare za letovanje trose u datoj zemlji. Ne pominju karantin -( pricam za Fra koja forsira da se koliko toliko ujednace sve zemlje iz EU ali malo ko ima nameru da slusa koliko vidim) - ali pominju da treba da das neki razlog makar i simbolicno zbog cega hoces da ides u drugu zemlju - koliko sam shvatila razlog tamo imam familiju je naprimer dovoljan.

Za sada je Spanija jedina rekla da nema izlaska iz Spanije ni ulaska u Spaniju preko leta, Nemacka se nesto misli kako da zadrzi nemce da letuju kod njih, ne znam da li postoji zvanicni stav jos uvek. Sve u svemu imam utisak da je sto se tice zemalja EU vise akcenat na tome da ne puste da idu iz zemlje nego da prave problem oko povratka u zemlju; otprilike do sada smo imali akcenat na zdravlju sad je oporavak ekonomije na redu

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde su kucni karantini vec ukinuti ljudima kojima su bili odredjeni. Poznanik,rukometas,vratio se pre nekiih 15-ak dana iz Svedske,odredjena mu izolacija od 28 dana,zvali ga svaki dan da provere da li mrda iz kuce. I u utorak kad su ga ponovo nazvali,saopstili su mu da mu je karantin ukinut i da moze slobodno da izlazi napolje. Vise ga ne proveravaju. Tako da verujem da uvodjenja izolacije nece biti. Bar ovde. Za Crnu Goru ne znam. @ciao

Ja u Becu imam dvojicu jako dobrih frendova koja su se tamo odselila pre 5 i pre 2 godine. Jedan od njih je zakazao svadbu ovde za kraj avgusta i sad mu je frka hoce li se odrzati,a sad u maju je trebalo da resava puno stvari oko organizacije,a preko dva meseca ne moze da dodje. 
Austrijski kancelar je nedavno izjavio kako ce Austrija dozvoliti putovanja u i iz odredjenih zemalja maltene bez restrikcija (tako sam makar ja razumeo) i nabrojao Nemacku,Cesku, Madjarsku i mozda jos Slovacku (za nju nisam siguran vise). E,sad..ja sam prilicno siguran da ce drugaru biti dozvoljen ulazak u Srbiju bez problema,ali je pitanje sta ga ceka kada se iz Srbije opet vrati u Bec?

Zainteresovan sam i ja pomalo jer treba da mu budem kum. :classic_biggrin:

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Crni Bombarder said:

Tako nekako i ja razmisljam..

Mera kucne izolacije je vec ukinuta,tako da nece morati da provedu vreme u karantinu. Ovde se sve polako otvara,pa ce dijaspora imati gde i da ostavi novca. Kod nas u Zapadno-backom okrugu je poznata stvar da ljudi po dolasku ovde servisiraju vozila,popravljaju zube,posecuju kozmeticke i frizerske salone i radnje..sve ono sto je daleko jeftinije nego u Austriji ili Nemackoj npr. Plus redovne stvari kao sto su trgovinse,mesarske radnje,pokucstvo,gradjevinski materijal..sve bukvalno.. Posto smo pukli sa parama,mislim da ce se narativ srpskih vlastodrzaca prema "zlim gastosima" vrlo brzo i prilicno promeniti..

Jedino je pitanje kako ce ih vlasti zemalja u koje su se odselili,tretirati po povratku tamo?

 

Pa zar nije Zorana ministarka juce izjavila:

"- Sve mere koje donosimo u skladu su sa stavom lekara i struke. Što se tiče mera bezbednosti u avio-saobraćaju, svi koji budu želeli da putuju moraće da imaju test na koronu koji nije stariji od 72 sata, a kada slete ići će u izolaciju - rekla je ona."

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Ovde su kucni karantini vec ukinuti ljudima kojima su bili odredjeni. Poznanik,rukometas,vratio se pre nekiih 15-ak dana iz Svedske,odredjena mu izolacija od 28 dana,zvali ga svaki dan da provere da li mrda iz kuce. I u utorak kad su ga ponovo nazvali,saopstili su mu da mu je karantin ukinut i da moze slobodno da izlazi napolje. Vise ga ne proveravaju. Tako da verujem da uvodjenja izolacije nece biti. Bar ovde. Za Crnu Goru ne znam. @ciao

Ja u Becu imam dvojicu jako dobrih frendova koja su se tamo odselila pre 5 i pre 2 godine. Jedan od njih je zakazao svadbu ovde za kraj avgusta i sad mu je frka hoce li se odrzati,a sad u maju je trebalo da resava puno stvari oko organizacije,a preko dva meseca ne moze da dodje. 
Austrijski kancelar je nedavno izjavio kako ce Austrija dozvoliti putovanja u i iz odredjenih zemalja maltene bez restrikcija (tako sam makar ja razumeo) i nabrojao Nemacku,Cesku, Madjarsku i mozda jos Slovacku (za nju nisam siguran vise). E,sad..ja sam prilicno siguran da ce drugaru biti dozvoljen ulazak u Srbiju bez problema,ali je pitanje sta ga ceka kada se iz Srbije opet vrati u Bec?

Zainteresovan sam i ja pomalo jer treba da mu budem kum. :classic_biggrin:

Po meni ne bi trebalo da bude problema pogotovo u avgustu a pogotovo dolazeci iz Srbije koja nije "na crnoj listi" kao sto su Spanija, francuska, UK sada(sem ako se nesto iznenada rasplamsa epidemija u Srbiji sto mi lici da je nemoguce). Ovde forsiraju malo da se ostane unutar evropske unije ali to je zastita ekonomije nije strah od korone, po meni avgust je daleko, to je dovoljno vremena da se sve sredi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa zar nije Zorana ministarka juce izjavila:

"- Sve mere koje donosimo u skladu su sa stavom lekara i struke. Što se tiče mera bezbednosti u avio-saobraćaju, svi koji budu želeli da putuju moraće da imaju test na koronu koji nije stariji od 72 sata, a kada slete ići će u izolaciju - rekla je ona."

Cekaj moras da imas test i ides u karantin? Ako su svi na letu testirani da nemaju koronu, u zadnjih 72 sata, cemu onda izolacija?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Pa zar nije Zorana ministarka juce izjavila:

"- Sve mere koje donosimo u skladu su sa stavom lekara i struke. Što se tiče mera bezbednosti u avio-saobraćaju, svi koji budu želeli da putuju moraće da imaju test na koronu koji nije stariji od 72 sata, a kada slete ići će u izolaciju - rekla je ona."

Momak je doputovao avionom iz Svedske. Odredjen mu je kucni karantin u trajanju od 28 dana. Proveravan svakodnevno. Pre 4,5 dana ga zvali i rekli mu da mu samoizolacija prestaje i da moze slobodno da izadje iz stana. Od tada ga vise i ne proveravaju.
Doduse,on je sleteo u Budimpestu,a ne u Beograd. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Tebi, bese, Lyon bio najblizi aerodrom? Sta sad Svedska? 😄

 

Gde je Lyon ni Svedska nije daleko 😁

5 hours ago, ciao said:

 

Ako mu Easyjet ne leti onda skokne preko Svedske - sta mu tesko :classic_smile:

Da, upravo tako.

 

Pitam zato sto se i ja razmisljam da promenim let za Lyon - BUdimpesta.

otkazan je Zeneva-Beograd.

Pitao sam za ulazak iz Francuske u Svajcarsku, kazu nije problem, moram samo imati avionsku kartu, dakle moze ulaz iz jedne u drugu zemlju.

 

i dalje mi je sve konfuzno, te bit ce letovi, te bit ce turizma, te ublazavaju se mere, te vec od avgusta novi talaz epidemije, te ovo, te ono.

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Crni Bombarder said:

Ovde su kucni karantini vec ukinuti ljudima kojima su bili odredjeni. Poznanik,rukometas,vratio se pre nekiih 15-ak dana iz Svedske,odredjena mu izolacija od 28 dana,zvali ga svaki dan da provere da li mrda iz kuce. I u utorak kad su ga ponovo nazvali,saopstili su mu da mu je karantin ukinut i da moze slobodno da izlazi napolje. Vise ga ne proveravaju. Tako da verujem da uvodjenja izolacije nece biti. Bar ovde. Za Crnu Goru ne znam. @ciao

Ja u Becu imam dvojicu jako dobrih frendova koja su se tamo odselila pre 5 i pre 2 godine. Jedan od njih je zakazao svadbu ovde za kraj avgusta i sad mu je frka hoce li se odrzati,a sad u maju je trebalo da resava puno stvari oko organizacije,a preko dva meseca ne moze da dodje. 
Austrijski kancelar je nedavno izjavio kako ce Austrija dozvoliti putovanja u i iz odredjenih zemalja maltene bez restrikcija (tako sam makar ja razumeo) i nabrojao Nemacku,Cesku, Madjarsku i mozda jos Slovacku (za nju nisam siguran vise). E,sad..ja sam prilicno siguran da ce drugaru biti dozvoljen ulazak u Srbiju bez problema,ali je pitanje sta ga ceka kada se iz Srbije opet vrati u Bec?

Zainteresovan sam i ja pomalo jer treba da mu budem kum. :classic_biggrin:

 

Imam informaciju, da nije ukinut karantin vec da je smanjen sa 28 na 14 dana, otuda i to da su poznaniku ukinuli karantin.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, I, Ja Sam Laki said:

Imam informaciju, da nije ukinut karantin vec da je smanjen sa 28 na 14 dana, otuda i to da su poznaniku ukinuli karantin.

Bukvalno sam dosao da to napisem.

Izvinjavam se svima,preneta mi je pogresna informacija. Mera izolacije je jos na snazi,samo je umanjena na 14.dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na slici dole je procentualno povecanje broja preduzeca koja su ovde kod mene objavila bankrot u prve tri nedelje aprila, u odnosu na isti period 2019. Podaci se odnose samo na Stockholm, u ostatku zemlje je katastrofa nesto manjeg obima, ali nije dobro ni tamo.
Ako nekog zanima prevod onog sto pise ispod, prvi, najveci stup se odnosi na hotelsko restoransku bransu, sledeci je proizvodnja, zatim trgovina na malo, finansijske i slicne usluge, gradjevina i transport. 
 

Svedski eksperiment bez restriktivnih mera ocigledno nije uspeo. Ogroman broj preminulih za ovoliku zemlju, ekonomija nije spasena, a imuniteta krda ni na vidiku. Sto se same ekonomije tice, strah i osecaj opste nesigurnosti su odradili ono sto mere nisu. Za nauk svima ako i kad dodje drugi talas pandemije.

 

F2775E57-14D1-4AE6-BA01-E3B98720FC26.jpeg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vilhelmina said:

Na slici dole je procentualno povecanje broja preduzeca koja su ovde kod mene objavila bankrot u prve tri nedelje aprila, u odnosu na isti period 2019. Podaci se odnose samo na Stockholm, u ostatku zemlje je katastrofa nesto manjeg obima, ali nije dobro ni tamo.
Ako nekog zanima prevod onog sto pise ispod, prvi, najveci stup se odnosi na hotelsko restoransku bransu, sledeci je proizvodnja, zatim trgovina na malo, finansijske i slicne usluge, gradjevina i transport. 
 

Svedski eksperiment bez restriktivnih mera ocigledno nije uspeo. Ogroman broj preminulih za ovoliku zemlju, ekonomija nije spasena, a imuniteta krda ni na vidiku. Sto se same ekonomije tice, strah i osecaj opste nesigurnosti su odradili ono sto mere nisu. Za nauk svima ako i kad dodje drugi talas pandemije.

 

F2775E57-14D1-4AE6-BA01-E3B98720FC26.jpeg


Ako bude ili kad bude drugog talasa, nece biti lockdown nigde. To je mojih 50 cents. Gotovo da mogu da se kladim.
 

Bice instrukcija kako da se ponasa, verovatno ce svi biti bolje pripremljeni sa zastitnom opremom i procedurama. Ali ovako zatvaranje videti necemo.

 

Btw. Logicno da su hoteli & restorani najveci gubitnici bez obzira na fleksibilnije mere. Stao je medjunarodni saobracaj, turizam, a verovatno je i najveci broj poslovnih putovanja odlozen.

 

Gradjevinske radove nisu prekidali nigde.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Nebitno za drugi talas. Moja poenta je da ekonomija u Svedskoj nije spasena, i pored toga sto nikakve restriktivne mere nisu uvodjene. Nista nije zatvarano, samo je ljudima preporuceno da izbegavaju mesta gde je guzva. Desilo se to da je dovoljan broj ljudi ispratio preporuke, tako da je ekonomija nastradala bas kao i tamo gde je bilo lockdowna. S druge strane, dovoljan broj je iskoristio slobodu kretanja i to sto je sve otvoreno, da prosiri zarazu vise nego sto je to bilo neophodno.

Svedska je imala dobre uslove da zarazu zadrzi u znatno uzim okvirima, onako kako su to uradili nasi nordijski susedi. Oni se nisu kockali s ljudskim zivotima, a tesko da ce imati ekonomsku stetu vecu od Svedske. Kad tad ce Tegnell morati da prizna da ovaj zadatak nije dobro obavio. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...