Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

4 minutes ago, ras kass said:

Pitao sam ove iz firme, kazu da ce se tek znati nakon zavrsetka vandrednog stanja da li smo eligible za pomoc

ako ne znate već danas - onda niste.
OO SNS-a iz svake opštine već je obavestio sve svoje...

Link to comment
Share on other sites

Zemlje koje popustaju mere:

Svajcarska - otvaraju se frizerski saloni, zubari i slicne usluge. Bolnice mogu da pocnu da rade operacije koje nisu hitne. Ostalo se ceka da vide kako ce ovo proci

Norveska - otvorili osnovne skole, frizere, dermatologe ....

Nemacka - jos prosle nedelje, preporucuju maske

Ceska - otvara univerzitete danas, i putovanja

 

Ostali su uglavnom dali plan za otvaranje sledece nedelje.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ras kass said:

Mnogo vise drzava je popustilo mere, Austrija, Danska, Ceska, Hrvatska.... 

Za Austriju i Dansku znam od ranije, pa nisam smatrala da ima smisla da se pominje.

Za Cesku je ovo sad znacajni pomak.

Hrvatska - nisam znala, sta su oni popustili?

 

Evo i nasih ko je poceo da otvara ekonomiju, ne racunam tu onih 7-8 koji nisu imali stay-at-home ali su ipak neke biznise zatvorili i limitirali okupljanja:

 

Montana: From May 4 

Tennessee: From April 27

Colorado: From April 27 

Alaska: From April 24 

Georgia: From April 24 

Oklahoma: From April 24

South Carolina: From April 20

Texas: From April 20

Minnesota: From April 27

Mississippi: From April 27 

 

Kod mene stay-at-home istice sad 30og, i nadam se da nece da slede NY sa produzetkom, ne vidim potrebu za tako necim, moze da se popusti.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam video za Hrvatsku da otvaraju trgovine, krece gradski prevoz, otvaraju i trzne centre. 

Ako sam razumeo u trznim centrima ce raditi samo one radnje koje imaju ulaz/izlaz sa ulice. 

 

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali imaju plan da spasavaju aviokompanije, samo nece da ih puste da lete... Ono kao zatvoris fabriku, pa ubacis pare i gledas dok raste u korov. 

Cekamo da se sveCka birokratija sastane i odluci da treba da se zajedno odluci sta radi sa turizmom i saobracajem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pogledajte aviokompanije - ja pogledala AirFrance let Pariz-Beograd, i vidim nista do prvog maja a od prvog maja navodno leti svakog dana, ima cena moze da se kupi karta  -AF prodaje karte a leti AirSrbija koliko vidim i to dva leta dnevno

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Pogledajte aviokompanije - ja pogledala AirFrance let Pariz-Beograd, i vidim nista do prvog maja a od prvog maja navodno leti svakog dana, ima cena moze da se kupi karta  -AF prodaje karte a leti AirSrbija koliko vidim i to dva leta dnevno

Jos se ne brinem, trebace mi od Avgusta SF-Paris, ako proradi zivot. 😛

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ciao said:

Pogledajte aviokompanije - ja pogledala AirFrance let Pariz-Beograd, i vidim nista do prvog maja a od prvog maja navodno leti svakog dana, ima cena moze da se kupi karta  -AF prodaje karte a leti AirSrbija koliko vidim i to dva leta dnevno


Dosta kompanija nudi karte na prodaju iako su letovi neizvesni. Ali nije samo pitanje kad ce se otvoriti aerodromi, nego i kakve ce propise pojedine zemlje uvesti. Same kompanije ce morati da vode racuna koga primaju na let, jer ima ono pravilo da same moraju da snose troskove povratka onih koji ne budu primljeni u zemlju koja im je krajnja destinacija. Kao ono sto i sada vazi, da ako nemas urednu vizu, moze da ti bude uskracen boarding, a pare ti se ne vracaju.

U vreme kad su letovi masovno otkazivani, novac za kupljene karte je morao da se vrati, jer je bila ”visa sila”. Ali ako i kada opet bude licna odgovornost pojedinca da obezbedi sta se trazi (viza, ali sada mozda i neki imunoloski pasos, potvrda o ko zna cemu...), moze da se desi da avion odleti s tri putnika koji ispunjavaju uslove, a da njih 103 ostane na aerodromu bez prava na povracaj novca. Mislim da ce se to desavati, pri cemu se pravila mogu menjati u hodu, i mislim da kompanije na to i racunaju. One po sadasnjim pravilima nisu duzne da prime na let one koji ne ispunjavaju uslove za prijem u zemlju destinacije, i pored uredno kupljene karte. Dok god jedan ispunjava uslove, oni ce da lete, a ostalima vise srece sledeci put.

Zato ja necu zuriti s kupovinom karte iako su cene, barem kod wizza koji je meni interesantan, trenutno vise nego privlacne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Nicklord said:

Šta mislite, da li da pomerim let i airbnb za kraj septembra za Atinu? Vidim da imam tu mogućnost za obe stvari za džabe 😄

 

Mada tad ako mi otkažu let 100% neće vraćati pare

 

Pa oni najavljuju drugi talas na jesen....mozda pametnije da sad odes.

 

Ja moram da menjam BG - AMS sad za jun i Amsterdam - Tampa za septembar. Izmenjacu, pa sta mi bog da. Papire imam (pasose, radne dozvole), a cim bude moguce testiranje u privatnim laboratorijama, obavicu i to pre poletanja. Ne mogu me vratiti iz EU, jer tamo radim, imam boravisnu/radnu stalnu, a iz US  i Srbije me ne mogu vratiti jer sam njihov drzavljanin 🙂

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ras kass said:

A gde ce da lete ako druge ne dozvoljavaju ulazak??? Da kruze po Srbiji.???

Moguće je da će prvi letovi biti za one koji žive i rade u inostranstvu i imaju državljanstvo ili dozvolu boravka, a verujem da se polako radi i na otvaranju granica po bilateralnom principu. Moguće je i da će aviokompanije to iskoristiti da uzmu pare izvesnom broju ljudi jer mogu da kažu nešto u fazonu, eto, mi letimo do zemlje X, a to što vas vlasti te zemlje ne primaju nije naša briga.

 

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja treba da idem u Bg a ide mi se i malo na more u CG - nije mi toliko ni problem da kupim kartu pa da eventualno menjam ali necu da idem ako treba prvo da odrobijam 28 dana u karantinu u Srbiji ili 14 dana u Crnoj Gori, ne pada mi na pamet, tako da nije dovoljno da ima letova nego i da nema karantina a ni kucne izolacije.

 

Za promenu karata besplatno, pazite - to znaci ne naplacuje se sama promena ali ako je nova karta skuplja placa se razlika

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...