Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

U ovoj prici mi ne delune potpuno nerealno ni opcija da je neko zaboravio da "posalje mail" 

 

Tj da nisu odradili stvari kako treba i na vreme. 

 

Nama inace ostaju milioni (verovatno i desetine miliona) neiskorisceni zato sto 

 

1. Ljudi ne umeju da napisu projekat

2. Nemaju kapacitet da ih sprovedu

Edited by nemanjaol
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

U ovoj prici mi ne delune potpuno nerealno ni opcija da je neko zaboravio da "posalje mail" 

 

Tj da nisu odradili stvari kako treba i na vreme. 

 

Nama inace ostaju milioni (verovatno i desetine miliona) neiskorisceni zato sto 

 

1. Ljudi ne umeju da napisu projekat

2. Nemaju kapacitet da ih sprovedu

 

godinama se ranije pričalo i pisalo koliko mi stotina miliona živih para ne povlačimo iz EU i koliko bescarinskih kvota ne koristimo  i ostale neke administrativno birokratske stvari koje mi ne radimo jednostvano.  Već neko vreme se o tome ne piše i to se ne pominje...  ali situacija se nadasve pogoršala.


E sad postavlja se pitanje,  da li smo mi toliki tupalji pa smo zaposlili šurnjaju i plaog pašenogovog na to radno mesto  ili je Aca odlučio da se razidje sa našim evropskim komšijama, a da se igra fidela kastra i da se druži i saveze stvara sa zemljama koje su sa druge strane globusa jel te...  u svakom slučaju najebaćemo  dodatno.

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje oko ovih ekonomskih mera i državne uplate peeduzećima za minimalce radnicima... Da li gazde tih i takvih preduzeća imaju pravo da radnicima ne uplate plate uz obrazloženje da će im biti uplaćene kad država njemu uplati? Taj slučaj se dešava ovih dana u Kragujevcu...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Azazelkg said:

Jedno pitanje oko ovih ekonomskih mera i državne uplate peeduzećima za minimalce radnicima... Da li gazde tih i takvih preduzeća imaju pravo da radnicima ne uplate plate uz obrazloženje da će im biti uplaćene kad država njemu uplati? Taj slučaj se dešava ovih dana u Kragujevcu...

 

tako mora.

tako je uredba formulisana.  sad ti isplatim razliku, a kad legnu pare od države, doplatim ti 30.367,04 dinara

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Azazelkg said:

Jedno pitanje oko ovih ekonomskih mera i državne uplate peeduzećima za minimalce radnicima... Da li gazde tih i takvih preduzeća imaju pravo da radnicima ne uplate plate uz obrazloženje da će im biti uplaćene kad država njemu uplati? Taj slučaj se dešava ovih dana u Kragujevcu...

Za preduzeca koja se finansiraju iz budzeta - moze.:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

  

On 4/21/2020 at 4:34 PM, Sunshine State said:

Kao sto smo i ocekivali, javio se CEO:

 

"To address the challenges brought on by the pandemic, the Executive Team and I have developed a comprehensive cost optimization strategy. It includes an immediate freeze on hiring, the removal of contract staff where permanent employees can assume responsibilities and a significant reduction of spend in areas such as travel and facilities. We are also requiring employees to take between 5 and 10 days annual leave in both quarters two and three and have provided options for taking unpaid leave.

 

As a people business, the majority of our costs are employee-related, which unfortunately means that a major part of our cost optimization strategy is the implementation of a temporary salary reduction for all employees in all countries and across all functions in the company. Since the middle of April, the Executive Team has taken a 30% reduction in salary and our Chairman, XXXXXXX, and I have taken a 40% reduction. For the remainder of the company, we are adopting a progressive approach, whereby approximately 80% of employees will be asked to sacrifice 7.5% of salary and the more senior levels will be asked to sacrifice between 15 20%.  We plan to implement the reduction from early May and we will be detailing these changes and answering your questions in the coming days and weeks through a number of communication forums in each country, as there will be specific country requirements that we need to consider."

 

 

 

Ovo je u celini, generalno ok... fer je sto imaju "lead by example" princip, mere imaju vrlo smisla, i najvise onih pogodjenih ce biti najmanje pogodjeni... 

Ne znam koja je industrija u pitanju, ali budite srecni ako se zavrsi samo na ovome. 

 

 

On 4/21/2020 at 5:12 PM, Sunshine State said:

Eh, kako bih volela da imam drugaciji work ethic, pa da mogu da smanjim moj trud/rad 7.5 % tokom ovih turbulentnih vremena!!!

 

Zvuci kao ono "ne mogu oni mene tako malo da plate koliko ja mogu malo da radim". 😄 

Ali, to se od tebe negde i ocekuje, prakticno uzimas 7.5% unpaid leave-a (koji je i inace ponudjen kao opcija) 😉 od vas 13 na jednoj poziciji (istom nivou), ako svi dobijete 7.5% smanjenja, to je kao da je jedan od vas otisao na unpaid leave. Svako od vas 13 koji razmislja kao ti je cist benefit za firmu. Mozda ces to naplatiti kasnije kroz neko unapredjenje ili povecanje plate, ali ima onih koje bas briga da napreduju i dobro im je tu gde jesu. 

 

I ja bih isto uradio kao i ti, da se razumemo, ali ima onih koji ne razmisljaju tako i to je sasvim legitimno. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Pa ovo sto je obecano za bonuse i duple plate od strane drzave, u nekim firmama je vec nagovesteno da ako se desi, vracaju se gazdi pare na ruke.

 

Mekliša,  jedno Mali i čićVu seru po medijima  (pogotovo ovaj deo za bonus dodatni od 30,000),  a drugo piše u uredbi...  da ne pričamo/pišemo   da ne postoji pravlnik za prineu uredbe, pa sve ovo u neku ruku tumaramo u mraku merodom Rej Čarls / Dejan Matić  i sve ovo što GAZDE pričaju nema veze s vezom dok ne pitaju te iste GAZDE pravnika i knjigovodju kako da ne najebu od primene ove uredbe.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MetalHead said:

  

 

Ovo je u celini, generalno ok... fer je sto imaju "lead by example" princip, mere imaju vrlo smisla, i najvise onih pogodjenih ce biti najmanje pogodjeni... 

Ne znam koja je industrija u pitanju, ali budite srecni ako se zavrsi samo na ovome. 

 

 

Virgin Airlines, to su reči Ričarda Bransona.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stoned Laki21 said:

 

Mekliša,  jedno Mali i čićVu seru po medijima  (pogotovo ovaj deo za bonus dodatni od 30,000),  a drugo piše u uredbi...  da ne pričamo/pišemo   da ne postoji pravlnik za prineu uredbe, pa sve ovo u neku ruku tumaramo u mraku merodom Rej Čarls / Dejan Matić  i sve ovo što GAZDE pričaju nema veze s vezom dok ne pitaju te iste GAZDE pravnika i knjigovodju kako da ne najebu od primene ove uredbe.

 

Pa nece najebati nikad jer ih niko nece tuziti, a nece ih tuziti jer se plase odmazde, a i da se ne plase, opet ti je tu ono neces? ima ko oce.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Pa nece najebati nikad jer ih niko nece tuziti, a nece ih tuziti jer se plase odmazde, a i da se ne plase, opet ti je tu ono neces? ima ko oce.

 

Ne pričamo na istoj talasnoj dužini..

ja ti pričam da će najebati od strane države kad bude se dokazivalo da si ispunio uslove za koršćenje mera koje je država propisala, drugo što ćemo najebati od strane radnika kao što je @Azazelkg  i ekip jer mi njih tu nešto jebuckamo i zloupotrebljavamo tu pomoć koju je vučić njima namenio evo gledao on sinoć dnevnik  (ne primaj ovo lično @Azazelkg  tebe uzimam kao primer).


razumem ja i Azazela,  treba da primi sad 5000  pa da čeka kad se država smiluje da mu uplati ovih 30k...  situacija je nadasve zajebana i očekuje se od nas poslodavaca da vršimo amortizaciju nezadovoljstva proleterijata...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

Ne pričamo na istoj talasnoj dužini..

ja ti pričam da će najebati od strane države kad bude se dokazivalo da si ispunio uslove za koršćenje mera koje je država propisala, drugo što ćemo najebati od strane radnika kao što je @Azazelkg  i ekip jer mi njih tu nešto jebuckamo i zloupotrebljavamo tu pomoć koju je vučić njima namenio evo gledao on sinoć dnevnik  (ne primaj ovo lično @Azazelkg  tebe uzimam kao primer).


razumem ja i Azazela,  treba da primi sad 5000  pa da čeka kad se država smiluje da mu uplati ovih 30k...  situacija je nadasve zajebana i očekuje se od nas poslodavaca da vršimo amortizaciju nezadovoljstva proleterijata...

Nisam uopšte ja oštećena strana, već neko meni blizak, čisto za zapisnik... Ali ostaje da je taj gazda, po meni, bezobrazan... Jer, šta bi bilo da nije državnih 30.000? Zatvorio bi firmu, koja postoji već 20+ godina? Samo ako ne bi...  Tu i leži paradoks, plata bi legla prvog i nikom ništa.... Jednostavno, ima idealan izgovor da bude bezobrazan... Jako mi je drago što je lično ne zavisim od tih i takvih "gazdi"...

Edited by Azazelkg
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, MetalHead said:

  

 

Ovo je u celini, generalno ok... fer je sto imaju "lead by example" princip, mere imaju vrlo smisla, i najvise onih pogodjenih ce biti najmanje pogodjeni... 

Ne znam koja je industrija u pitanju, ali budite srecni ako se zavrsi samo na ovome. 

 

 

 

Zvuci kao ono "ne mogu oni mene tako malo da plate koliko ja mogu malo da radim". 😄 

Ali, to se od tebe negde i ocekuje, prakticno uzimas 7.5% unpaid leave-a (koji je i inace ponudjen kao opcija) 😉 od vas 13 na jednoj poziciji (istom nivou), ako svi dobijete 7.5% smanjenja, to je kao da je jedan od vas otisao na unpaid leave. Svako od vas 13 koji razmislja kao ti je cist benefit za firmu. Mozda ces to naplatiti kasnije kroz neko unapredjenje ili povecanje plate, ali ima onih koje bas briga da napreduju i dobro im je tu gde jesu. 

 

I ja bih isto uradio kao i ti, da se razumemo, ali ima onih koji ne razmisljaju tako i to je sasvim legitimno. 

 

 

 

Posao je takav da ne mozes, sve i da hoces, napola da ga uradis, a jos ako si radnik kao ja (hvalite me usta) - onda radis 150 %, bez obzira koliko te placaju.

Mada, nas nemacki sindikat je vec pokrenuo pitanje toga - zasto bi ljudi radili isti obim posla za manje para. Sastanak je organizovan, pa cemo cuti njihove ideje. Sigurna sam da ce nasa kompanija (globalna) biti "odusevljena" sa jos jednim troublmaker pristupom naseg nemackog sindikata.

Daj Boze da ne krenu da zatvaraju odeljenje za odeljenjem, jer sad bar imaju dobar izgovor/razlog - los profit zbog smanjenog obima posla. Do sad je bio problem kompaniji da opravda zatvaranje nemackog office, dok je firma dobro poslovala, ali ovo im je doslo k'o kec na desetku, jer im je nemacki office trn u oku otkad imamo sindikat - sindikat koji je uspeo da od 600 radnika pre 5 godina spadnemo na 280 radnika sad - sve zbog njihove aktivnosti (antiprotivnosti svemu sto se introduce globally)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Nisam uopšte ja oštećena strana, već neko meni blizak, čisto za zapisnik... Ali ostaje da je taj gazda, po meni, bezobrazan... Jer, šta bi bilo da nije državnih 30.000? Zatvorio bi firmu, koja postoji već 20+ godina? Samo ako ne bi...  Tu i leži paradoks, plata bi legla prvog i nikom ništa.... Jednostavno, ima idealan izgovor da bude bezobrazan...

 

nisi u pravu.  jer jednostavno nisi.  ni gledaš iz ugla klasičnog srbina ekonomiste izpred zadružnog tipa, da ne kažem Ace Vučića: našli smo pare, naćićemo pare, para ima,...   od kojih para da isplati plate kad niko nikome ništa ne plaća zadnjih mesec dana, to prvo, drugo da li se tom tvom bliskom  isplati više da sačeka neki dan (15-30)  nego da sad na silu primi dve plate a onda da Gazda zatvori preduzeće,  drugo  da li se meni Gazdi isplati da kreditiram moje preduzeće i moje radnike MOJIM ŽIVIM PARAMA, koje su čiste i oprane  umesto da pustim da se zagasi pa ko što kaže Mekliša: nećeš da radiš?  Ima ko hoće...  i da za 6 meseci krenem od nule  jer jednostavno ovo je srbija i ovde ti preduzeće sa tradicijom od preko 20 godina ne znači apsolutno ništa,  treće  ko je tebe postavio za moralni svetionik pa da deliš etikete jebuckača i zavlačivača kad je država propisala propis kao takav i ko si ti da postavljaš moralne vertikale i da sudiš da to što menadžment preduzeća ne želi da puca sebi u noge time što će se odreći nekih para koje njima po zakonu pripadaju samo zato što neki Pera perić neće imati za mlako iz gajbe ispred zadruge...    ajmo malo realnosti, nije na odmet, pa opaliti strelicu otrovnu u pravcu Vlade republike Srbije koja je ovaj propis neušto i nadasve kontradiktorno sročila... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

Mada, nas nemacki sindikat je vec pokrenuo pitanje toga - zasto bi ljudi radili isti obim posla za manje para. Sastanak je organizovan, pa cemo cuti njihove ideje. Sigurna sam da ce nasa kompanija (globalna) biti "odusevljena" sa jos jednim troublmaker pristupom naseg nemackog sindikata.

 

Ne znam da li sam tebi to odgovorio pre, 2009. je firma smanjila svima plate (+ ukinula bonuse) "do dalnjeg" da bi sačuvala 2,000 radnih mesta. U 3 zemlje je smanjenje plate bilo ilegalno: Indija, Turska i mislim Nemačka. Jednostavno, ilegalno, sindikat ili ne (firma nema sindikat ionako). Dali su za uzvrat svima još nedelju dana plaćenog odmora na ono što već imaju. Trajalo je do septembra ili oktobra (10 meseci) i posle je vraćeno na staro. Ovo sada je mnogo ozbiljnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

nisi u pravu.  jer jednostavno nisi.  ni gledaš iz ugla klasičnog srbina ekonomiste izpred zadružnog tipa, da ne kažem Ace Vučića: našli smo pare, naćićemo pare, para ima,...   od kojih para da isplati plate kad niko nikome ništa ne plaća zadnjih mesec dana, to prvo, drugo da li se tom tvom bliskom  isplati više da sačeka neki dan (15-30)  nego da sad na silu primi dve plate a onda da Gazda zatvori preduzeće,  drugo  da li se meni Gazdi isplati da kreditiram moje preduzeće i moje radnike MOJIM ŽIVIM PARAMA, koje su čiste i oprane  umesto da pustim da se zagasi pa ko što kaže Mekliša: nećeš da radiš?  Ima ko hoće...  i da za 6 meseci krenem od nule  jer jednostavno ovo je srbija i ovde ti preduzeće sa tradicijom od preko 20 godina ne znači apsolutno ništa,  treće  ko je tebe postavio za moralni svetionik pa da deliš etikete jebuckača i zavlačivača kad je država propisala propis kao takav i ko si ti da postavljaš moralne vertikale i da sudiš da to što menadžment preduzeća ne želi da puca sebi u noge time što će se odreći nekih para koje njima po zakonu pripadaju samo zato što neki Pera perić neće imati za mlako iz gajbe ispred zadruge...    ajmo malo realnosti, nije na odmet, pa opaliti strelicu otrovnu u pravcu Vlade republike Srbije koja je ovaj propis neušto i nadasve kontradiktorno sročila... 

Kao što tebe ili bilo kog "gazdu" nije briga kako i da li taj radnik sastavi mesec ili dva sa 30, 40, 50 hiljada koje mu taj gazda isplaćuje mesecima i godinama unazad (jer što bi mu uplaćivao više kad ima ko će i za tu svotu novca da radi), tako i sad u ovom trenutku tog istog radnika treba da bude briga što "gazda" mesec, dva, tri ili pet neće imati profit na koji je navikao... Baš toliko da se nema da se bez tih državnih para ne mogu isplatiti plate, ne mogu da poverujem... Niti kažem da preduzeće treba da se odrekne tih para...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kao što rekoh,  nedobac klasičan ispred zadružnog nivoa...  ništa lično,  nego probaj da radiš na sebi na ovom polju...  jako ti je nazadno razmišljanje,  klasičan radnički samoupravljač koji živi iznad bivše Srbije (a sad maksi/idea)  u Ulici Grada Sirena...


Ništa lično i nemoj da se vredjaš,  ali čisto da vidiš na kom stupnju ti je ekonomska misao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Azazelkg said:

Baš toliko da se nema da se bez tih državnih para ne mogu isplatiti plate, ne mogu da poverujem... Niti kažem da preduzeće treba da se odrekne tih para..

Sasvim je normalno da firma, ili gazda, svejedno, nemaju para u šteku, normalno je da se plate isplaćuju iz tekućeg priliva, mesec za mesec. Naiđu vanredne okolnosti, nema prihoda, nema ni para za plate. Ne tvrdim da nema izuzetaka, ali, samo izuzetaka.

Ako vlasnik očekuje povećan priliv u narednom periodu i ako mu je stalo da zadrži radnike, uzeće kredit, obezbediće plate, ako ne očekuje nešto tako, gasi biznis, umanji štetu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vecina nema, tako velike firme/banke cesto i pucaju kad je kriza.

 

Pusti se buva da banka nema pare. Navala na saltere. Banka, iako teska milione, pa i milijardi, ne moze u kesu da isplati sve stedise u tako kratkom vremenskom intervalu, nije likvidna i katanac.

 

Pogotovo prosli put kada je trigger bio kolaps trzista nekretnina, u cemu cesto velike korporacije drze dobar deo svog kapitala.

 

isto je i ovde, gazda da isplati svima plate za dva meseca, a nije imao prihod u dva meseca, katanac na vecinu firmi opusteno.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Azazelkg said:

Kao što tebe ili bilo kog "gazdu" nije briga kako i da li taj radnik sastavi mesec ili dva sa 30, 40, 50 hiljada koje mu taj gazda isplaćuje mesecima i godinama unazad (jer što bi mu uplaćivao više kad ima ko će i za tu svotu novca da radi), tako i sad u ovom trenutku tog istog radnika treba da bude briga što "gazda" mesec, dva, tri ili pet neće imati profit na koji je navikao... Baš toliko da se nema da se bez tih državnih para ne mogu isplatiti plate, ne mogu da poverujem... Niti kažem da preduzeće treba da se odrekne tih para...

 

Sta bi tacno ti? Drzava je rekla da ako hoces da ti oni isplate taj minimalac, ti moras radniku da isplatis manje za taj minimalac. Dakle opcija koju ja imam je da platim mojima 30k manje i da sacekaju da im drzava plati to. Danas cu morati da smislim sta da radim, ali mi se cini da cu morati nesto 1/2 legalno da nudim ne bi li iskoristio taj bonus od drzave a radnici ne cekaju na platu. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

isto je i ovde, gazda da isplati svima plate za dva meseca, a nije imao prihod u dva meseca, katanac na vecinu firmi opusteno.

 

E, to. Koliko vremena treba da se zatvori firma? U Francuskoj, Belgiji, 6 godina da se izbriše iz registra. Na Novom Zelandu mesec dana. Za to vreme, mora da vodi knjige i da ostane "prisutan". To je važno, da neko zatvori firmu, kada može da otvori novu kao da ništa nije bilo?

Zaboravih da kažem, ono smanjenje plata u mojoj firmi 2009. je bilo 5%.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

E, to. Koliko vremena treba da se zatvori firma? U Francuskoj, Belgiji, 6 godina da se izbriše iz registra. Na Novom Zelandu mesec dana. Za to vreme, mora da vodi knjige i da ostane "prisutan". To je važno, da neko zatvori firmu, kada može da otvori novu kao da ništa nije bilo?

 

u Srbiji ti treba u najboljem slučaju 15 dana da obrišeš preduzeće iz registra ukoliko je situacija čista.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...