Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

3 minutes ago, Angelia said:

Ima se, moze se....

 

Nisam sigurna, ali nesto imam osecaj da ce sledeci lokalni izbori da budu zurka.

Zveckaju secesionizmom, ne znam da li su svesni cime se igraju. Lenjo to a naslo pa zaslo. I dok je bio gradonacelnik SF-a je samo pricao i trosio. Plasim se da ce da prodje ako Davis. 🙂

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mrd said:

Zveckaju secesionizmom, ne znam da li su svesni cime se igraju. Lenjo to a naslo pa zaslo. I dok je bio gradonacelnik SF-a je samo pricao i trosio. Plasim se da ce da prodje ako Davis. 🙂

Pa ne znam, samo gledam dal ce ovaj nas Vuk da plati dukat da izadje iz kola. Mozda su dovoljno naplasili ljude, ali svi koje znam su generalno neopredeljeni...tj bili su. Otvoris crkve, ne otvoris mali biznis...ko sto ti obicno kazes, kokice i da vidimo.

Link to comment
Share on other sites

Sta je meni zapalo za "oko" za ovo vreme oko corona virusa u Francuskoj. Npr shopping u supermarketu koji je do pre uvedenog vanrednog stanja iznosio oko 80-100 evra, sada taj isti shopping iznosi oko 140evra.

Npr svinjska rebra su kostala oko 2evra, sad su oko 4evra. npr za 4-6 snicli od vrata se platcalo oko 4 evra, sad su 3snicle 4evra. 

tu onda dolazi povrce i voce koje je poskupelo,...

Tim proizvodjacima ne verujem da su marketi platili vise, ali za sebe su uzeli duplo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Sta je meni zapalo za "oko" za ovo vreme oko corona virusa u Francuskoj. Npr shopping u supermarketu koji je do pre uvedenog vanrednog stanja iznosio oko 80-100 evra, sada taj isti shopping iznosi oko 140evra.

Npr svinjska rebra su kostala oko 2evra, sad su oko 4evra. npr za 4-6 snicli od vrata se platcalo oko 4 evra, sad su 3snicle 4evra. 

tu onda dolazi povrce i voce koje je poskupelo,...

Tim proizvodjacima ne verujem da su marketi platili vise, ali za sebe su uzeli duplo. 

Ocigledno ljudi placaju. Uvek imas izbor da ne kupis.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Naravno da imas izbor, ni da ne odes prodavnicu. Mozes kako hoces. 

Upravo tako. Ovakvi svetski stressovi su super za biznis. Recimo Tesla je u takvom shit-u, ali njegov stock skace, posto Musk tako lepo manipulise market, a kad ostane bez narudzbi za njegova i onako bezvredna kola ce preseliti svoju fabriku u TX. Zasto mislis da prodavci paradajza nemaju pravo na mozak i kalkulacije?

Mozes svakako kako hoces.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Sta je meni zapalo za "oko" za ovo vreme oko corona virusa u Francuskoj. Npr shopping u supermarketu koji je do pre uvedenog vanrednog stanja iznosio oko 80-100 evra, sada taj isti shopping iznosi oko 140evra.

Npr svinjska rebra su kostala oko 2evra, sad su oko 4evra. npr za 4-6 snicli od vrata se platcalo oko 4 evra, sad su 3snicle 4evra. 

tu onda dolazi povrce i voce koje je poskupelo,...

Tim proizvodjacima ne verujem da su marketi platili vise, ali za sebe su uzeli duplo. 

 

Nije to bas tako jednostavno.

Nahebala je citava industrija, proizvodnja i prerada mesa...

Ne znam za tvoju Francusku, ali pogledaj sta se desava u USA:

https://www.cnbc.com/2020/04/27/piglets-aborted-chickens-gassed-as-pandemic-slams-meat-sector.html

https://www.npr.org/2020/05/14/855662494/millions-of-pigs-will-be-euthanized-as-pandemic-cripples-meatpacking-plants

 

edit: mada ovo vise spada na temu ekonomske implikacije epidemije...

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa meni je bitna krajnja cena, i naravno da je meni bolje da nije nista poskupelo, ili ako jeste onda bar minimalno. a ne skoro pa duplo.

Ionako u supermarketima mesa skoro da nije ni bilo, ili su dobijali jednom mesecno, posle kad istekne rok onda napisu promocija 30% jeftinije.

ono povrce salate sve sparuseno.

deo gde se prodaju biljke, osusene, bacit ce ih. 

 

To mi nikako nije jasno, bas to u vezi biljaka. Naruce sezonske biljke, npr cvece za saksije, i onda to niko ne zalije, skroz uvene, a cena i za tako uvenulo je ista. za jedan dan ako ne zaliju onda moraju baciti. npr korpica od 6 malih sadnica kosta 10evra, kad bace onda bace i tih 10 evra. 

 

 

edit: kod ovakvih situacija kad je izvanredna situacija , tu bi po meni drzava trebala da intervenise, ( pricam za cene po prodavnicama ) da vec ako prodavnice ne mogu da gube i hoce da podignu cenu, da drzava nekako iznivelise to, da cene ostanu iste a da razliku da prodavnicama. Jer kako u celoj situaciji gube jedni, tako gube i drugi. S tim sto jedni ce na vecim cenama profitirati a ovi ce izgubiti, tj biti jos siromasniji.

 

pre neki dan sam isao do poste da podignem neke pare na bankomatu, i sa strane zgrade poste ima neka vrata koja isto pripadaju posti, a ljudi stoje u redu i podizu kutije socijalne pomoci. Da napomenem da to nisam video pre ove situacije.

 

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoran59 said:

 

Nije to bas tako jednostavno.

Nahebala je citava indistrija, proizvodnja i prerada mesa...

Ne znam za tvoju Francusku, ali pogledaj sta se desava u USA:

https://www.cnbc.com/2020/04/27/piglets-aborted-chickens-gassed-as-pandemic-slams-meat-sector.html

https://www.npr.org/2020/05/14/855662494/millions-of-pigs-will-be-euthanized-as-pandemic-cripples-meatpacking-plants

 

Ne znam za taj sektor, ali ovde svi velik lanci imaju svoju proizvodnju tj uzgoj stoke za proizvodnju i preradu mesa. Ovi manji lanci nemaju.

 

Isla je kampanja ovde u Fr jedno 2 nedelje posle uvedenog stanja da se pomogne poljoprivrednicima oko obrade zemlje ( tj oko useva koje proizvode) javilo se preko 100000 dobrovoljaca. E sad ti poljoprivrednici uglavnom rade sami ( proizvodjaci mleka , pa onda nekih kultura) , ili imaju par zaposlenih. Ako su npr ti zaposleni bili u ne mogucnosti da idu da rade, kako su onda ovi dobrovoljci mogli da idu da pomazu? to je meni skroz ne logicno. Nema razlike. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Nema razlike

Ima razlike, ali ti je to tesko shvatiti.

Dobrovoljci mogu da odu kad im cef, placeni moraju da odrade do kraja. Nisu svi chicken od virusa i ne moraju da budu. Ima razlike.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Ima razlike, ali ti je to tesko shvatiti.

Dobrovoljci mogu da odu kad im cef, placeni moraju da odrade do kraja. Nisu svi chicken od virusa i ne moraju da budu. Ima razlike.

 

Ako jedni ne mogu na posao zbog mera koje su uvedene a sve zbog toga da se zaustavi sirenje virusa, kako onda mogu volonteri da idu da rade? ( ne interesuje me radnici po fabrikama, kancelarijama, i ostalim granama , vec iskljucivo pisem o ovima iz poljoprivrede ) Kako ce to ovi radnici prenet virus a volonteri nece?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ako jedni ne mogu na posao zbog mera koje su uvedene a sve zbog toga da se zaustavi sirenje virusa, kako onda mogu volonteri da idu da rade? ( ne interesuje me radnici po fabrikama, kancelarijama, i ostalim granama , vec iskljucivo pisem o ovima iz poljoprivrede ) Kako ce to ovi radnici prenet virus a volonteri nece?

Lepo za volontere gaazda ne mora da placa robijaski dodatak sindikatu, drzavi, okrugu, a za radnike mora da zadovoloji sindikalne/drzavne norme. Volonteri sami preuzimaju rizik virusne zaraze, a radnike gazda izlaze. Da prevedem volonteri rade to kao ljubavnice, a radnici kao prostitutke. Nadam se da je sad jasnije, iako je veoma vulgarno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Jasno je to meni, ali to je onda licemerje

Joj, daj da prestanemo. 

Naravno, a sta nije licemerje?

 

P.S.

Moderacija, ako nalazi ove postove van topica, prebacite ih na ekonomsku corona19. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...