Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

3 minutes ago, sreta-steta said:

 

Ovo da se ocuvaju radna mesta... sta to zapravo znaci? Jel pricamo kao komunisti ili ne? Ja ne cuvam radna mesta: zaposljavam ljude jer mi trebaju, otpustam kad mi ne trebaju/ne zadovoljavaju. Meni (cak sta vise nijednoj firmi za koju radim) ni u viziji, misiji niti jednoj strategiji ne pise "ocuvanje radnih mesta". I dalje, povecanje plata je vezano sa performansama: dobro radis - dobijes povisicu, moj profit je moja stvar. Nekako se to samo u korporacijama zaboravi, pa je najcesca situacija kada se vratis u neku firmu posle par godina vidis da su opstali oni... najgori. 

 

@Stoned Laki21 takve sam nekako izbegao... jbg neka prednost od toga sto mi zaposljavanje jednog coveka traje 3-6 meseci

Ne ide to bas tako.

Aj sad radna mesta=radnici koji su vec obuceni. Znaci ne pricamo o komunizmu nego bas kapitalizmu, radnici nisu samo performanse nego i investicija (hint pogledaj bold).

To sto ti opisujes je prost kapitalizam, i najcesce se desava u velikim korporacijama, gde je radnik samo broj.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Ne ide to bas tako.

Aj sad radna mesta=radnici koji su vec obuceni. Znaci ne pricamo o komunizmu nego bas kapitalizmu, radnici nisu samo performanse nego i investicija (hint pogledaj bold).

To sto ti opisujes je prost kapitalizam, i najcesce se desava u velikim korporacijama, gde je radnik samo broj.

da ne spominjem da je komunizam napisao kao nešto loše...

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

da ne spominjem da je komunizam napisao kao nešto loše...

 

 

Utisak kao da niko nije procitao o cemu covek pise)).. 

Ocito da nema klining kompaniju, i da odlicno razume koliki kapital mogu da predstavljaju ljudi u firmi.. 

Praviti ekipu sa zarom u ocima je ogroman posao.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, attolini said:

 

 

Utisak kao da niko nije procitao o cemu covek pise)).. 

Ocito da nema klining kompaniju, i da odlicno razume koliki kapital mogu da predstavljaju ljudi u firmi.. 

Praviti ekipu sa zarom u ocima je ogroman posao.. 

 

jeste. Zato zapošljavamo iz FLOSS zajednica isključivo. Ima tog nekog žara kod viđenijih, pa smo - ekipa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, attolini said:

 

 

Utisak kao da niko nije procitao o cemu covek pise)).. 

Ocito da nema klining kompaniju, i da odlicno razume koliki kapital mogu da predstavljaju ljudi u firmi.. 

Praviti ekipu sa zarom u ocima je ogroman posao.. 

 

 

Znači nek si nas ti s visine popljuvao, nije da smo mi ovde neki  business owner i nije da samo Sreta traži pravog radnika po 6 meseci...

 

Pričamo o globalu srpskoj privredi gde su Sretini primeri nadasve retkost i gde su takvi kvalitetni radnici isto tako retkost, jer su manje više svi otišli ili napolje ili za Beograd, pa ti po provincijama ostaje daj šta daš ili da kao Sreta ili ja tražiš tražiš, pa je/ga nadješ.

 

 

Priča je inicijalno krenula od Virgin Airlines pa se rastegla do ove. Inicijalno je bilo pitanje: koji je interes Bransona od 70 leta da vadi pare iz slamarice i da spašava 10k radnih mesta, a da taj vruć krompir ne pokuša da uvali u ruke poreskih obveznika, kao kad je SEKA bila pa se problemi tako rešavali?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Iluzije ili ne, sigurna sam da on ima dovoljno za sebe.

Sta cemo sa onih 10k zaposlenih? Nece biti da je to isto kao Aeroflot. 

 

Pa valjda moze da plati radnicima platu dva tri meseca, bar neki minimalac, dok ponovo ne krene vazdusni saobracaj. Bas je stipsa.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

Q1 2020 je u kompaniji u kojoj radim imao za 25% veci GP u odnosu na 19, a 29% u odnosu na 2018.

 

Jbs ga, neko bolje radi sada..

 

To je ocigledno, da neki rade bolje. Advokat u CA mi kaze da nikad nije imao vise posla.

 

Svako ko ima (mislim osim pogrebnih sluzbi :classic_mellow: izvini samo mi prosla misao kroz glavu, da ne mislis da sam nesto sarkasticna i ja se nadam da imamo dobar kvartal) posla, i bolje rezultate :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

Zlurado navijanje da 10k ljudi ostane bez posla i na ulici, je totalno degute. Da ne pominjem da pokazujes totalnu ljubomoru prema nekom kao sto je Branson, samo zato sto je zaradio vise i uspesniji. Zamisli, poceo od nicega, jedna totalno prosecna porodica, i sa disleksijom postao bilioner.....

 

2020podmetac01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lično sam, kad sam bio mlad i naivan, hteo da se povežem sa domaćima, sad ih izbegavam u širokom luku, bilo da oni mene treba da plate ili da ja njih treba da platim. Poslovna kultura kod nas je generalno na jako niskom nivou i mali preduzetnik koji mora ovde da gradi nešto prolazi kroz pakao - država te ubija, idi mi dodji mi burazerska ekonomija te ubija, radnici koji hvataju krivine te ubijaju. Nadam se da će ovo sranje imati neki pozitivni utisak na poslovnu kulturu kod nas

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice ove priče zli političari daju pare zlim najvećim kapitalistima da ne propadnu, a nas Aco Srbine svakom po 100 evrica u džep, domaćinski bato, bukvalno osnovnoskolska matematika i zrnce zdravog razuma ti govore šta je bolje. Sa 100 evrica, koji će da nam pomognu da platimo struju otprilike i to je to, mi ne možemo bog zna šta. A kad se pomaže najvećim kompanijama da preteknu, prvo čuvaš celu granu industrije, u ovom slučaju aviosaobraćaj. Ko će, pri zdravoj pameti, ulagati u to u dogledno vreme, ko nije bio u tome? Države bi ponovo morale da subvencionisu svoje avioprevoznike i gube pare, jer bi još više para svi mi gubili da prestane aviosaobraćaj i to bi nas vratilo kolektivno 200 godina unazad. A u krajnjoj liniji spasavaju se i poslovi tog čuvenog the naroda u toj industriji. Za sve je tako bolje. A to što će komunista da navija da propadne zli kapitalista, ne videći da ako propadnu svi niko njegovo lenjo dupe neće više da plaća , pa, i antivakser ne shvata da je ovaj užas pokazna vežba kako izgleda svet bez vakcina, iako je očigledno. Sa daning krugerovcima teško idu te diskusije jer su im ideologija/religija/druga neutemeljena uverenja potpuno isprala mozak.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

... A to što će komunista da navija da propadne zli kapitalista, ne videći da ako propadnu svi niko njegovo lenjo dupe neće više da plaća...

 

Kada kineski studenti idu na studije u Japan, na ispraćaju im kažu: "Ne dozvolite da vas Japan zadoji komunizmom". Ima ih 110,000 u svakom trenutku.

 

A Japan kapitalistička zemlja. Isto kao da ih ispraćaju u Skandinaviju pa da im kažu isto to. Nije ni svaki kapitalizam isti.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

To je ocigledno, da neki rade bolje. Advokat u CA mi kaze da nikad nije imao vise posla.

 

Svako ko ima (mislim osim pogrebnih sluzbi :classic_mellow: izvini samo mi prosla misao kroz glavu, da ne mislis da sam nesto sarkasticna i ja se nadam da imamo dobar kvartal) posla, i bolje rezultate :thumbsup:

 

Tako je svuda, zadnji primer kod mene tip koji proizvodi metalne merdevine... Kad 9 od 10 konkurenata sedi kuci on se ubija od porudzbina.. 

 

Postoji izbor... Ili izlazis iz pecine, rizikujes zivotom.. I vracas se sa ulovljenim mamutom... Ili sedis u pecini i cekas da umres od gladi... 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Sto se tice ove priče zli političari daju pare zlim najvećim kapitalistima da ne propadnu, a nas Aco Srbine svakom po 100 evrica u džep, domaćinski bato, bukvalno osnovnoskolska matematika i zrnce zdravog razuma ti govore šta je bolje. Sa 100 evrica, koji će da nam pomognu da platimo struju otprilike i to je to, mi ne možemo bog zna šta. A kad se pomaže najvećim kompanijama da preteknu, prvo čuvaš celu granu industrije, u ovom slučaju aviosaobraćaj. Ko će, pri zdravoj pameti, ulagati u to u dogledno vreme, ko nije bio u tome? Države bi ponovo morale da subvencionisu svoje avioprevoznike i gube pare, jer bi još više para svi mi gubili da prestane aviosaobraćaj i to bi nas vratilo kolektivno 200 godina unazad. A u krajnjoj liniji spasavaju se i poslovi tog čuvenog the naroda u toj industriji. Za sve je tako bolje. A to što će komunista da navija da propadne zli kapitalista, ne videći da ako propadnu svi niko njegovo lenjo dupe neće više da plaća , pa, i antivakser ne shvata da je ovaj užas pokazna vežba kako izgleda svet bez vakcina, iako je očigledno. Sa daning krugerovcima teško idu te diskusije jer su im ideologija/religija/druga neutemeljena uverenja potpuno isprala mozak.

 

Volim ovo kad se ljudi koji su protiv corporate welfare-a nazivaju komunistima.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, attolini said:

 

Tako je svuda, zadnji primer kod mene tip koji proizvodi metalne merdevine... Kad 9 od 10 konkurenata sedi kuci on se ubija od porudzbina.. 

 

Postoji izbor... Ili izlazis iz pecine, rizikujes zivotom.. I vracas se sa ulovljenim mamutom... Ili sedis u pecini i cekas da umres od gladi... 

 

 

ili smisliš način kako da privučeš mamuta u pećinu pa da ga ubiješ ne izlažući se nepotrebnim rizicima...  msm ono jbte  21. vek  postoje aplikacije za praćenje mamuta i te munje pa se snadješ  ne živimo u kamenom dobu kad se pali vatra uz pomoć dva poarčeta kamena/drveta...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

ili smisliš način kako da privučeš mamuta u pećinu pa da ga ubiješ ne izlažući se nepotrebnim rizicima...  msm ono jbte  21. vek  postoje aplikacije za praćenje mamuta i te munje pa se snadješ  ne živimo u kamenom dobu kad se pali vatra uz pomoć dva poarčeta kamena/drveta...

Ima i brzih sredstava da se upali vatra

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

Volim ovo kad se ljudi koji su protiv corporate welfare-a nazivaju komunistima.

 

Ako nema ko da placa radnika kojem je skroz ok da prenosi kofere na aerodromu/zavrce dva srafa/ponavlja neku radnju koju ce za 10 godina moci da radi robot/AI ceo zivot i pocne da kuka kad vise ne moze da od toga jede leba, pa onda joj drzavo pomagaj, zli kapitalista hoce da me otpusti jer sam tehnoloski visak, ko je kriv, drzava govno, zli kapitalista, ili taj radnik koji bi radio ne radio da svira radio?

 

A da ne pricamo sto je corporate welfare, neoliberalni kapitalizam i sijaset drugih termina koji se koriste kako bi se taj zli globalno drustveni poredak napao od strane neuspesnih, sustinski floskula i ne znaci apsolutno nista.

 

Jer nije tacan.

 

Drzava daje olaksice i sipa pare u krupne firme, narocito u kriznim vremenima, iz razloga koje sam naveo - sigurno nece na grbaci da joj budu svi radnici, koji ne rade nista. Odakle pare, gde je obrt kapitala?

 

Mnogo bi bilo lepo da to moze, da nista ne radis a neko da te placa, to se obicno zavrsava kad napunis 18, pa se pomeris sa roditeljskog kauca.

 

Ako spasu firme da ne propadnu, vecina ili svi radnici nece ostati bez posla. Matematika je vrlo jednostavna - vise se isplati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Izvin`te gospodine Tihomire Stojkovicu Spicu.

Kako ide s`s krokodili?:s_d:

 

ne zajebavam se s njih,  mačkofil sam i imam 4 komada istih, a oće da se muvaju oko bazeni s krokodili i slična sranja,  a da ti ne objašnjavam kakav sam emotivac i kolko bi me pogodilo kad bi tipa Andja postala hrana za cipele/torbu/kaiš 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Европска комисија усвојила је предлог о макрофинансијској подршци од три милијарде евра за десет партнера из процеса проширења и ЕУ суседства, како би им помогла у борби против економских последица узрокованих пандемијом коронавируса.

Међу наведеним земљама нема Србије, а у Бриселу као објашњење наводе да Србија није тражила спољну финасијску помоћ.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...