Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 hours ago, Eddard said:


Kako samo izvuče te zaključke iz svega?

 

Da ne bude zabune, ni ja ne mislim da su obične maske nešto bog zna šta efikasne.

 

Zaključci studije su:

- obične platnene maske i “hirurške” maske filtriraju oko 10% aerosola iz izdahnutog vazduha osobe koja nosi masku, ostatak se izbacuje uglavnom na gore (mogli bi da diskutujemo o tome da to možda i nije toliko loše koliko zvuči, jer smanjuje domet aerosola i kapljica u odnosu na to kako je bez maske, ali to je samo moj educated guess)

- FFP2/KN95 maske filtriraju više od 50% aerosola.

 

Nikakav zaključak o efikasnosti maski u smislu udahnutih aerosola (zaštite sebe) nije izvlačen. Ono što se kaže je:

 

There is no question it is beneficial to wear any face covering, both for protection in close proximity and at a distance in a room.

a need for widespread use of better face masks and the importance of good ventilation 

 

Zaključak koji si ti izvela (sve maske su sranje) je biased i netačan. Tačnije, možda je on i tačan, ali do njega nije došla ova studija. Opet kažem, ja takođe mislim da nisu posebno efikasne, ovo otprilike i podržava moje mišljenje, 10% obične, 50% FFP2 je nešto što bih tipovao kad bih morao da pogađao, samo reagujem na tvoju interpretaciju ove konkretne studije. Biased.

Imao si druga istrazivanja koja govore o tome da te(be) maske ne stite u zatvorenom prostoru. A pricamo o maskama koje vecina ljudi koristi.

Nisam rekla sve maske su sranje, nego maske koje uglavnom koristimo. 

Link to comment
Share on other sites

@NMX

 

Hvala na onoj slici, mnogo toga se vidi iz nje, i potpuno pobija antivax debilanu. 

Mislim da ce ovo trajati zvanicno do proleca 2022, ali da ce sve biti znacajno blaze nego prosle godine, kako bude vakcinacija isla.

 

Uglavnom usao sam na forum da napisem sledece: Divim se doktoru Milanku Sekleru, ne zato sto je ne znam kakav strucnjak, ne znam coveka. Divim se njegovoj energiji da odgovori svima, SVIMA, na fejsbuku, a ima i bas debilnih pitanja. Divim se jer se macuje sa nesnosnim smradom stoke koje ga svaki dan pljuju i vredjaju jer pokusava da edukuje ljude. Uzasna, odvratna smo nacija. Ne kazem da su druge bolje, ali ja nazalost poznajem ovu moju. Pa pizda mu materina, uzmi edukuj se, procitaj nesto, saslusaj savet pa donesi odluku. Ne samo da gledas jebeno govedo Kona...pa naravno da ces da pizdis od njega. 

 

@Nicklord Hvala.

Edited by Hugo Punch
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Constantin said:

Primio treću dozu....emoji106.png

I ja ću uskoro, samo da se pogodi par datuma da najbolje iskoristim zaslužene slobodne dane.

Tu dva dana + vikend + iskoristim neki slobodan dan iz šteka i zapalim sa wife na Adu Bojanu. Ako ne - Kosmaj. 

Ali moram pažljivo isplaniram...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Imao si druga istrazivanja koja govore o tome da te(be) maske ne stite u zatvorenom prostoru. A pricamo o maskama koje vecina ljudi koristi.

Nisam rekla sve maske su sranje, nego maske koje uglavnom koristimo. 


Da ne cepidlačimo, ali rekla si “evo zaključka o maskama… ne stiti cak ni druge od nas, a jos manje onog ko ih nosi” ne precizirajući na koje maske misliš (citat između je bio precizniji).

 

Vidiš, moraću da predložim kod mene na poslu da prestanemo da nosimo maske kad operišemo ljude, jer ne štite pacijente on nas, ionako se samo 10% isfiltrira, ostatak završi svakako u operativnom polju.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Primio treću dozu....emoji106.png

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Šta si primio, ako nije tajna 🙂

46 minutes ago, urosg3 said:

Tu dva dana + vikend + iskoristim neki slobodan dan iz šteka i zapalim sa wife na Adu Bojanu. Ako ne - Kosmaj. 

Ne kaže se wife nego wi-fi 😁

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

I ja ću uskoro, samo da se pogodi par datuma da najbolje iskoristim zaslužene slobodne dane.

Tu dva dana + vikend + iskoristim neki slobodan dan iz šteka i zapalim sa wife na Adu Bojanu. Ako ne - Kosmaj. 

Ali moram pažljivo isplaniram...

Uračunaj i dan posle treće doze da si nikakav. Ona moja rođaka 36 sati temp 38, glavobolja, opšta kilavost. Posle druge noći, probudila se kao nova. Prve dve doze kinez, treća Pfizer.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Uračunaj i dan posle treće doze da si nikakav. Ona moja rođaka 36 sati temp 38, glavobolja, opšta kilavost. Posle druge noći, probudila se kao nova. Prve dve doze kinez, treća Pfizer.

Pa mene samo malo bolelo mesto uboda i to je to. Sada je već prošlo 48 sati.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Ovo ti je danas, jedna od Covid ambulanti, u Nišu....pa ti vidi to oko "sudnjega dana"....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

 

Je l' savetuju/preporucuju/pitaju koju si pre primio i sta sad zelis?

 

Planiram da mamu "pfizerisem" nakon Kineza, pa me zanima moze li.

 

"Prokleta mogucnost izbora mora da postoji...."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

 

3e3017bb9e9dd3cdd551c31393692c29.jpg

Ovo ti jedna od Covid ambulanti u Nišu...Duvanište...pa ti vidi, čekaj taj "sudnji dan"...

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

 

Nisi me najbolje razumeo. Cekam trecu dozu, za 20tak dana mi istice 6 meseci od revakcine. Zanimalo me je koju si odabrao, jer sam i ja primio Sinofarm u februaru/martu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:


Da ne cepidlačimo, ali rekla si “evo zaključka o maskama… ne stiti cak ni druge od nas, a jos manje onog ko ih nosi” ne precizirajući na koje maske misliš (citat između je bio precizniji).

 

Vidiš, moraću da predložim kod mene na poslu da prestanemo da nosimo maske kad operišemo ljude, jer ne štite pacijente on nas, ionako se samo 10% isfiltrira, ostatak završi svakako u operativnom polju.

Cepidlacis, pisalo je jasno u textu, nisam ja jos morala da preciziram da neke maske imaju 50% a ove 10%.... to je bilo u textu.

Maske koje vecina ljudi nosi, ne stite njih, osim u slucaju da im neko skoro direktno kine u lice, i ne stite druge u zatvorenom prostoru (na otvorenom nam slabo i trebaju) jer virus izdisemo uprkos maski. to naravno ne vazi ako nosimo hazmat :classic_biggrin: za svaki slucaj - da ne kazes da nisam napomenula.

Link to comment
Share on other sites

Zaista sam iznenadjena kako to kod vas ide i već primate booster. Kod nas vrlo strogo, mora da bude ista kao prve dve. Juče sam se lično raspitala u apoteci gde može da se primi i rekla je da njihova vakciniše isključivo sa Modernom, ali na drugoj lokaciji daju Pfizer. Radi se o jednom od najvećih lanaca, Walgreens.Trenutno samo imunokompromizovani, oni mogu bez zakazivanja, ostali 8 meseci nakon druge i to počinje negde u drugoj polovini septembra.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

 

Je l' savetuju/preporucuju/pitaju koju si pre primio i sta sad zelis?

 

Planiram da mamu "pfizerisem" nakon Kineza, pa me zanima moze li.

 

"Prokleta mogucnost izbora mora da postoji...."

 

Može da izabere koju hoće.

12 minutes ago, ControlFreak said:

Zaista sam iznenadjena kako to kod vas ide i već primate booster. Kod nas vrlo strogo, mora da bude ista kao prve dve. Juče sam se lično raspitala u apoteci gde može da se primi i rekla je da njihova vakciniše isključivo sa Modernom, ali na drugoj lokaciji daju Pfizer. Radi se o jednom od najvećih lanaca, Walgreens.Trenutno samo imunokompromizovani, oni mogu bez zakazivanja, ostali 8 meseci nakon druge i to počinje negde u drugoj polovini septembra.

 

Jer smo tako u mogućnosti...

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Evo nešto o maskama, starijeg datuma, ali obnovljeno krajem jula. Ovde ljudi još od početka nisu pažljivi sa vrstom maske koju je potrebno nositi, gde i kada. Pa dobro je da se ponovo piše o tome. 
Inače primećujem da se kod nas potpuno ignorišu plakati na ulaznim vratima biznisa za obavezno nošenje maske, a kamoli preporučeno. Vrlo neprijatno se osećam, ponovo mi je žao zaposlenih koji moraju da ćute i rade, a brojke zaraženih u porastu. Škole su otvorene već par nedelja, nastava na fakultetima takodje. Ponovo se vraćam u neki period od prošle godine (u glavi), ali sa razlikom da sam vakcinisana. Booster će mi dati još pouzdanja, pa sad samo da sam pažljiva i čekam svoj red.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da su ovde bili samo Fajzer i Moderna, verovatno bi treća doza bila ista ko i prve dve.

 

I ovde kod mene, može bilo koja dostupna vakcina kao treća, ako je nema trenutno, kažu kad će je biti (kineske ima uvek, Fajzer se najavljuje, kao i Sputnjik).

 

Napljuvali su mnogo AZ, idealna vakcina.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Constantin said:

Ovo ti jedna od Covid ambulanti u Nišu...Duvanište...pa ti vidi, čekaj taj "sudnji dan"...

 

Opet ima ljudi, a? 

 

Elem, jedno lenjo pitanje. Sta kazu vesti iz sveta, jel vakcina definitivno smanjuje tezinu bolesti i smrtnost ili je potrebna booster doza. Pre neki dan sam procitao da WHO kaze da booster nije neophodna za sada.

1 minute ago, stray_cat said:

Napljuvali su mnogo AZ, idealna vakcina.

 

Ja kad sam video da ona zena sa Oksforda svojim cerkama dala AZ, u meni vise nije bilo sumnje. To pljuvanje je politika. Vakcina je odlicna. Mislim rame uz rame sa Pfizerom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dosta ljudi znam koji su se vakcinisali i imaju ili su skorije imali nesto poput lakseg gripa, neko je kasljao, neko je imao temperaturu, neko slinavi. Mene malo grebucka grlo, posto je verovatno devojkina sestra donela iz kancelarije, jedan kolega potvrdjeno ima koronu, testiran. Njenim roditeljima bas nista (majka prelezala i vakcinisana, otac samo vakcinisan) mojoj devojci nista.

 

Generalno, verovatno nije bas sve korona, ali rekao bih da podaci koje imamo o hospitalizovanim i bolesnim ljudima koji su vakcinisani daju za pravo potpuno vakcinisanima da se ne brinu preterano i zive potpuno normalno.

 

Propustili smo sansu da ovo istrebimo, verovatno cemo uzimati vakcine sezonski jos neko vreme, ako ne i u duzem periodu, ali bar za mladje ljude ne bi trebalo da bude preterano opasno ako su vakcinisani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...