Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Tomiprunet said:

Zar vi u FR ne mozete da odete u labaratoriju bez da vas uputi lekar? Posto nemam zdravstveno u FR, bio sam kod ocnog , bio sam kod radiologa,... sve o svom trosku naravno. Nazvao telefonom, zakazao sastanak i to je to.

Moze u pravu si, naravno ako nemas socijalno ides bez problema i placas ali kad imas socijalno moras preko svog i da ne bi placao. Priznajem da mi nije palo na pamet da idem onako samoinicijativno i platim ako vec imam socijalno koje placam i preko kog mogu besplatno, mada sam isla kod nekih specijalista koji naplacuju vise nego tarifu koja je propisana, onda platim razliku.

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Constantin said:

Sinofarm....
01ba6aa5b990e9187f1c8370798b19d7.jpg

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 


Majka se danas konačno vakcinisala, kažem konačno jer je prva doza u pitanju. Bežala je sto zbog njene alergije, sto zvog raznih gluposti koje čita, iako brat i ja, pa i otac, odavno pokušavamo da joj promenimo stav. 
Ali kaže da je sada totalno neorganizovano u DZ u Nišu, za razliku kada smo se nas trojica vakcinisali pre nekoliko meseci, tada je sve funkcionisalo odlično. Da ne preteruje potvrdio je i otac, koji je bio dezuran da se ne predomisli na kraju :classic_biggrin:


U prizemlju, gde se uzimaju podaci pre nego se ode u podrum na vakcinaciju, su joj najpre rekli da nema Sputnjik a kada je već trebala da dodje na red da primi vakcinu osobi pre nje su dali upravo “rusa”. Naravno ona se pobunila kako su njoj gore rekli da nema, a doktor je rekao Ma oni gore nemaju pojma.

Nisu je detaljno ispitali ništa, niti da li je bolesna, niti da li je bolovala, da li je alergicna…

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ono, istini za volju, i meni zamalo da uvale Fajzera i ako sam rekao Sinofarm. Ne bi bilo greške naravno, šta god da sam primio, ali ne znam kako je devojka, koja je ubacivala podatke u računar, uopšte došla na ideju za pomenutu vakcinu kad je niko nije pominjao. Opet, treba pohvaliti sestru koja te bode i njeno čekiranje i zašto si došao i šta primaš i koja je doza. Nekog nervira do stalno ponavljanje, ali evo, pokazalo se da ima smisla. Ispred mene je bilo 30-50 ljude i sve je završeno u roku od 20-ak minuta. Ipak mislim da je dobro organizovano....nije perfektno, ali msm da je sasvim korektno.

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Imamo neko dete sveže sa studija, tezgari neku praksu, i malopre piše nei rad, mrtva ozbiljna pita:
"koliko ono beše tačan procenat vakcinisanih potreban za imunitet krda"
Pravio sam se da ne čujem 🙂

 

Ruka sama podje, a ti rek`o: `Ajde.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Vidim da je sada ( juce) Pfizer definitivno odobren (a ne samo kao hitno i privremeno) od strane SZO i da su ameri odmah uveli obaveznu vakcinaciju za svoje vojnike kao prvo a ocekuje se i da ce biti proglasena obavezna (negde) za prosvetne radnike, zdravstvene itd. Takodje se ocekuje da ce to priznavanje prelomiti izvestan broj ljudi koji se do sada nisu vakcinisali da se ipak vakcinise

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ciao said:

Moze u pravu si, naravno ako nemas socijalno ides bez problema i placas ali kad imas socijalno moras preko svog i da ne bi placao. Priznajem da mi nije palo na pamet da idem onako samoinicijativno i platim ako vec imam socijalno koje placam i preko kog mogu besplatno, mada sam isla kod nekih specijalista koji naplacuju vise nego tarifu koja je propisana, onda platim razliku.


Pa i ovde je tako, ako ides preko socijalnog moras prvo kod odabranog lekara opste prakse pa da ga ubedis da te salje na dalje preglede i analize. Za neke stvari onda ide zakazivanje i po nekoliko meseci unapred, za analize krvi naravno ne treba toliko vremena ali za neki UV vrata ili sl. mozes da se nacekas. Plus sto moras i za tog svog odabranog doktora prvo da zakazes a kad je prvi slobodoni termin... Zato kome za srpske standarde nije skup odlazak privatno on to i cini. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:


Pa i ovde je tako, ako ides preko socijalnog moras prvo kod odabranog lekara opste prakse pa da ga ubedis da te salje na dalje preglede i analize. Za neke stvari onda ide zakazivanje i po nekoliko meseci unapred, za analize krvi naravno ne treba toliko vremena ali za neki UV vrata ili sl. mozes da se nacekas. Plus sto moras i za tog svog odabranog doktora prvo da zakazes a kad je prvi slobodoni termin... Zato kome za srpske standarde nije skup odlazak privatno on to i cini. 

Slicno je u smislu da je isti princip a i nije. Mislim da je ovde jednostavnije tj kvalitetnije u smislu da mi preko socijalnog i izabranog lekara idemo i kod privatnih lekara, privatnih specijalista to je uracunato u socijalno osiguranje ustvari prakticno svi lekari su privatni, kod istih lekara ustvari ides i isto (ne)cekas nezavisno da li ides privatno ili preko socijalnog i u principu uvek platis na kraju seanse, razlika je sto kad imas socijalno i ides preko izabranog socijalno ti posle vrati pare koje si dao (sem u bolnicama koje u principu ne placas ako imas socijalno) a ako nemas socijalno ne dobijes pare nazad.

Edit: da dodam posto se ne podrazumeva - i moj izabrani lekar je privatan, ja izaberem koga hocu, mi nemamo domove zdravlja kom pripadamo.

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nikad nemoj potceniti glupost prosečnog građanina Srbije. Neću reći Srbina, pošto nam manjine nisu ništa pametnije.

 

Naši epidemiolozi su je potcenili, pa su računali da nećemo preći 1000 zaraženih dnevno pre septembra, a mi već danas prebacili 2200.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Wookie said:

Nikad nemoj potceniti glupost prosečnog građanina Srbije. Neću reći Srbina, pošto nam manjine nisu ništa pametnije.

 

Naši epidemiolozi su je potcenili, pa su računali da nećemo preći 1000 zaraženih dnevno pre septembra, a mi već danas prebacili 2200.

Kada sam je u nekom internom društvu rekao da smo mi na ivici kataklizme, rekli su mi da samo mračim. Međutim, ne treba ti neka posebna nauka da vidiš da mi laganim koracima idemo ka vrlo crnom scenariju. Imamo delta soj, koji je takav kakav je, ali je izuzetno zarazan, ali i pored toga se ponašamo kao da se ništa ne dešava - letovanja bez ograničenja, utakmice, koncerti... Sve manje ljudi nosi maske, sve manje se poštuju mere (ako su nekada i poštovale). Sa druge strane vakcinacija očajna, stanovništvo neviđeno priglupo, mlade generacije koje treba da budu generator ovog drušva, takođe, neviđeno priglupi. Ljudi koji su vakcinu primili u februaru, imaju već sada jako ograničen imuni odgvor, posebno na deltu, ali se i dalje premišljaju da li treba treća doza ili ne. I dalje se šalju oprečne informacije sa medija i dalje je slika crna da crnja ne može biti.

Dakle dragi formumaši i forumašice, spremite se na jaaaaako dugu jesen i jakoooooo dugu zimu. Pa ćemo da se prebrojimo na proleće.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2021 at 3:10 PM, zoe Bg said:

1932/11960/15

 

Na respiratoru 153

 

Tog 3.februara smo imali oko 28 000 aktivnih slucajeva, taj dan na krivoj je bio otprilike kao danas u ovom talasu.... Danas imamo oko 23 000 aktivnih i 44 na respiratoru.

 

Ja i dalje ne ocekujem pomor kao u prethodnim talasima, prosto jer je veci deo* ljudi preboleo and/or vakcinisan.....

 

* veci deo nego sto je bilo tog 3. februara

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U UK najveći sesmodnevni broj preminuli od početka marta meseca.
Kod nas brojevi na dnevnom nivou i dalje odražavaju stopu smrtnosti od oko 1% (uzevši u obzir vremensku distancu od zarazavanja do smrti).
Tek će da bude haos kad krene škola kod nas a i širom Evrope.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Tog 3.februara smo imali oko 28 000 aktivnih slucajeva, taj dan na krivoj je bio otprilike kao danas u ovom talasu.... Danas imamo oko 23 000 aktivnih i 44 na respiratoru.

 

Ja i dalje ne ocekujem pomor kao u prethodnim talasima, prosto jer je veci deo* ljudi preboleo and/or vakcinisan.....

 

* veci deo nego sto je bilo tog 3. februara

 

 

 

Jeste slabije, ali daleko od opuštenog.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zoe Bg said:

2216/15656/8

 

Na respiratoru 44

 

U bolnicama 1007

 

Opet ja s mojom Holandijom 😄 

 

Holandjani trenutno imaju 82 218 aktivnih infekcija, a ukupno covid pacijenata u bolnicama 691, iliti  0.84 % ("There were 691 people with the disease in care on Tuesday afternoon") 

 

Srbija na svojih 23000 aktivnih, ima 1007 u bolnicama - to je 4.37 %  

 

I dalje me zanima odakle tolike razlike, radi se o istom virusu, slican uzrast se sad zarazava, protokoli lecenja slicni, nemamo bas 5 puta manje vakcinisanih nego NL....?

 

Kako u Srbiji funkcionise naplacivanje od Zdravstvenog fonda? Ima li tu neka caka, zasto se ljudi "trpaju" u bolnice?

 

Koliko se secam, jedna prijateljica mi jednom rece da bolnice dobijaju pare na osnovu "popunjenosti kapaciteta", pa tako moju mamu pre nekoliko godina strpase za neke pretrage u bolnicu 10 dana, a u realnosti je trebala krvna slika i gastroskopija, ali je bolnica na taj nacin osiguravala da ce imati popunjenost broja kreveta.

Zato u US, NL, itd... cim te operisu "hajd cao!" jer osiguranja nece da placaju "nepotrebna lezanja". 

 

 

3 minutes ago, CheshireCat said:

 

Jeste slabije, ali daleko od opuštenog.

 

Ne kazem da je opusteno ili da treba da bude opusteno, ali ne ocekujem kataklizmu kakvu ocekuje Don

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ciao said:

Slicno je u smislu da je isti princip a i nije. Mislim da je ovde jednostavnije tj kvalitetnije u smislu da mi preko socijalnog i izabranog lekara idemo i kod privatnih lekara, privatnih specijalista to je uracunato u socijalno osiguranje ustvari prakticno svi lekari su privatni, kod istih lekara ustvari ides i isto (ne)cekas nezavisno da li ides privatno ili preko socijalnog i u principu uvek platis na kraju seanse, razlika je sto kad imas socijalno i ides preko izabranog socijalno ti posle vrati pare koje si dao (sem u bolnicama koje u principu ne placas ako imas socijalno) a ako nemas socijalno ne dobijes pare nazad.

Edit: da dodam posto se ne podrazumeva - i moj izabrani lekar je privatan, ja izaberem koga hocu, mi nemamo domove zdravlja kom pripadamo.


Teoretski bi i ovde za dosta toga moglo da se ide kod privatnog lekara a da ti socijalno refundira novac. Ali ljudi sa tim niti su upoznati niti to dobro funkcionise u praksi, mislim na ovaj deo sa priznavanjem troskova i refundacijom, pa tako kao i da ne postoji ta mogucnost

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da se u školu kreće full, svi djuture, 45 minuta. U jednu ruku sam zadovoljan jer deca jebeno ne mogu još jednu godinu u nekom hibridnom modelu, previše se propušta, ostaće RUPETINE ne toliko u znanju koliko u radnim navikama (posebno za ove 5-8. razred). U drugu ruku, baš se plašim kako će to da izgleda. Pola prosvetara nije prošlo ni blizu vakcine. Pola ih ne nosi maske. Baš jebeno.

 

btw...Izrael se bliži apsolutnom rekordu po broju zaraženih, sad će usrani antivax maloumnici da udare u antivax bubnjeve još jače...nešto tu očigledno ne valja, pored one ortodox jew ekipice koja neće iglu i pored fajzera koga delta očigledno lakše zaobilazi, nešto tu još ima...ne mogu da skapiram šta...verovatno sve to plus to što su sve zabrane skinuli i teško je narod uterati u tor nakon svega ponovo. 


To se i za nas plašim, trika nema da sad uvedu bilo koje mere koje će se poštovati posle svega....

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

Izgleda da se u školu kreće full, svi djuture, 45 minuta

Ako moze rekreativna nastava, zasto ne i skola u redovnom formatu. :smiley33:

 

Mogao bi @Akiro da nam lepo rastumaci ove nove grcke mere, videh na nekoj turistickoj grupi da su resili bas ozbiljno, ako ces da radis/ides u skolu/studiras ili test ili vakcina, treceg nema.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, NMX said:

Izgleda da se u školu kreće full, svi djuture, 45 minuta. U jednu ruku sam zadovoljan jer deca jebeno ne mogu još jednu godinu u nekom hibridnom modelu, previše se propušta, ostaće RUPETINE ne toliko u znanju koliko u radnim navikama (posebno za ove 5-8. razred). U drugu ruku, baš se plašim kako će to da izgleda. Pola prosvetara nije prošlo ni blizu vakcine. Pola ih ne nosi maske. Baš jebeno.

 

1. Tesko da cemo izgurati celu godinu u "normalnom" rezimu, ali ajde bar da krenemo normalno pa da vidimo dokle ce ici. Nije iskljuceno da se do 1. 9. situacija zakomplikuje.

 

2. Veci je problem sto pola roditelja i brace i sestara nije proslo pored vakcine. Ne opravdavam nikoga, kod mene u skoli su maltene svi vakcinisani, ali 45 minuta sa nevakcinisanim nastavnikom > 20 sati sa nevakcinisanim roditeljima? Ne bih rekao.

Link to comment
Share on other sites

Da se mene pita, ja bih prosvetarima i zdravstvenim radnicima, kao i policiji i vojsci, uveo obavezu vakcinacije kao uslov da rade. Ko neće da se vakcinišeš, otkaz. Imaju oni ustavno pravo da rade, ali ne moraju u državnoj službi, mora neko i na građevini da radi i da kopa kanale, pakuje robu po magacinima. Deci ne bih uvodio obaveznu vakcinaciju, nisu deca kriva što su im nastavnici glupi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Da se mene pita, ja bih prosvetarima i zdravstvenim radnicima, kao i policiji i vojsci, uveo obavezu vakcinacije kao uslov da rade. Ko neće da se vakcinišeš, otkaz. Imaju oni ustavno pravo da rade, ali ne moraju u državnoj službi, mora neko i na građevini da radi i da kopa kanale, pakuje robu po magacinima. Deci ne bih uvodio obaveznu vakcinaciju, nisu deca kriva što su im nastavnici glupi.

 

Moze bez ovakvih generalizacija? Da ne primenimo to i na roditelje. Hvala.

 

Inace se sa prethodnim delom posta slazem u potpunosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...