Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nevakcinisani čine čak 98,5 odsto žrtava korone u Nemačkoj


"Istraživače posebno raduje što je u poslednjih šest meseci jedna jedina osoba mlađa od šezdeset godina umrla od korone, a da je bila vakcinisana."
...
"U poslednjih mesec dana 15 odsto simptomatskih zaraza otpada na cepljene, dok je 85 odsto zaraženih sa simptomima nevakcinisano."


Ovaj poslednji citat je posebno zanimljiv. Obzirom da vakcinisani često budu pozitivni ali bez simptoma i za neko vreme, istina kraće nego nevakcinisani, mogu da zaraze okolo, antivaksi su sad u sranju.

Darvin na delu [emoji106]

Sent from my phone using their app

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Danas vest na b92, da neke drzave nece priznavati ako su prve dve doze sputnik ili sinofarm, a treca fajzer, tj nece moci uci u drzavu kao vakcinisan. Npr Francuska je jedna od njih. Eto ponovo politika na delu.
Pa sta god da bude treća, sinopharm i sputnik se ne priznaju. Ako treća i četvrta budu pfizer/astra/moderna onda će da priznaju. Nista se nije promenilo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pa sta god da bude treća, sinopharm i sputnik se ne priznaju. Ako treća i četvrta budu pfizer/astra/moderna onda će da priznaju. Nista se nije promenilo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


U tome je problem jer je nece priznati, mora biti najmanje dve doze vakcine koja se priznaje u FR tako je receno iz Francuske ambasade u Srbiji

https://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2021&mm=08&dd=20&nav_id=1909920
Link to comment
Share on other sites

Pa šta, to je normalno. Ako negde nije odobrena vakcina onda se ne priznaje. Tj ne priznaje se birokratski, za ulazak, a pretpostavljam ako je neko već ušao, recimo imao negativan test, pa se zarazi tamo gde pustaju i nevakcinisane da uđu sa negativnim testom, onda bi sa medicinske strane sve to što je pacijent primao bilo uzeto u obzir.

Link to comment
Share on other sites

Eto zakljucka o maskama:

 

The study showed that most common masks, primarily due to problems with fit, filter about 10 per cent of exhaled aerosol droplets. The remaining aerosols are redirected, mostly out the top of the mask where it fits over the nose, and escape into the ambient air unfiltered.

By contrast, higher-quality, more expensive N95 and KN95 masks filtered more than 50 per cent of the exhaled aerosols that can accumulate indoors and spread the COVID-19 virus when inhaled by other people.

 

ne stiti cak ni druge od nas, a jos manje onog ko ih nosi.

Study supports widespread use of better masks to curb COVID-19 indoors | Waterloo News | University of Waterloo (uwaterloo.ca)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Pa šta, to je normalno. Ako negde nije odobrena vakcina onda se ne priznaje. Tj ne priznaje se birokratski, za ulazak, a pretpostavljam ako je neko već ušao, recimo imao negativan test, pa se zarazi tamo gde pustaju i nevakcinisane da uđu sa negativnim testom, onda bi sa medicinske strane sve to što je pacijent primao bilo uzeto u obzir.

Da li misliš da politika nema ništa sa uvozom i odobravanjem vakcina?

Link to comment
Share on other sites

U Parizu postaje malo neprijatno po meni - da bi seo u neki kafic ili kafanu i porucio bilo sta moras da imas "sanitarni pasos" tj QR kod vakcine naravno one koja je odobrena u EU. Ako dodje turista naprimer iz Srbije iako je usao sa negativnim testom koji je obavezan (QR kod i vakcina iz Srbije ne vazi), da bi mogao da pije kafu mora da radi testove u Fra svakih par dana.

 

Inace, to sa obaveznim QR kodom da bi se uslo negde (kafane, kafici, muzeji, sportski dogadjaji, koncerti ...) objasnjava naglu zainteresovanost mladih za vakcinaciju.

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Tomiprunet said:


Ne podmeci. Nisam pisao o cipu. Pisao sam da je covek umro posle primljene vakcine. Pravi uzrok smrti necemo znati.

Mozda je ovaj institut u Tavankutu bolji od tog vaseg Nemackog emoji12.png

 

Taman da je uzrok infarkta vakcina (a naravno da nije), uzrok smrti na stepenistu zdravstvene ustanove mora da ima veze i s (ne)sposobnoscu te ustanove da pomogne i spasi zivot. 

Ono jeste da ima i onih masivnih infarkta kod kojih nema spasa, ali oni ne bivaju tako iznebuha, nego se uslovi za njih stvaraju godinama. 

Neka me ispravi neko od lekara ako gresim, ali moja logika kaze da ovde ima prostora za mnogo siru diskusiju od proste konstatacije - dobio vakcinu i umro. Mogao je i da popije kafu i dobije infarkt i umre. A padaju mi na pamet i neke druge aktivnosti koje su pojedine kostale glave, pa nikom ne pada na pamet da zato prestane da ih upraznjava.

Sta sve ljudima nece pasti na pamet.

  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Taman da je uzrok infarkta vakcina (a naravno da nije), uzrok smrti na stepenistu zdravstvene ustanove mora da ima veze i s (ne)sposobnoscu te ustanove da pomogne i spasi zivot. 

Ono jeste da ima i onih masivnih infarkta kod kojih nema spasa, ali oni ne bivaju tako iznebuha, nego se uslovi za njih stvaraju godinama. 

Neka me ispravi neko od lekara ako gresim, ali moja logika kaze da ovde ima prostora za mnogo siru diskusiju od proste konstatacije - dobio vakcinu i umro. Mogao je i da popije kafu i dobije infarkt i umre. A padaju mi na pamet i neke druge aktivnosti koje su pojedine kostale glave, pa nikom ne pada na pamet da zato prestane da ih upraznjava.

Sta sve ljudima nece pasti na pamet.

 

Uopste nije to bitno da li je umro od infarkta ili korone ili vakcine. Vec je to poenta, a napisao sam gore da takve vesti uticu na one antivaxere, koji bi se mozda i vakcinisali, ali su culi takvu vest i u njihovoj glavi je to smrt zbog vakcine. 

A ja ne zelim da ubedjujem ljude dato nije istina, jer vakcina nije obavezna,i  uopste me ne interesuje da li neko zeli ili ne zeli da se vakcinise, jer ima izbor jos uvek da ne. 

Ne interesuje me ni da li ce oni zaraziti nekoga, jer znamo da i vakcinisani mogu da budu prenosioci, tj zarazni. Tako da oni sa tom odlukom da se ne vakcinisu uticu samo na sebe sa vise sansi da umru. 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Kolega s posla, u horoskopu dupli Fajzer kao i ja, ima upalu pluća.

 

Osetio tegobe, u ponedeljak brzi test, pozitivan, dobio terapiju. Do petka je povremeno imao povišenu temperaturu, do 38,5. Bol u grlu, povremeni kašalj, ništa ozbiljno. I onda u petak popodne kreće pogoršanje, temperatura skače preko 39, upala pluća. Za sada je kao granični slučaj za hospitalizaciju, prati se stanje. Dokurca.

  • Tuzno 10
Link to comment
Share on other sites

Izrael će gotovo izvesno premašiti broj slučajeva iz januara 2021 i ostvariće krajem avgusta najveći broj zaraženih ikada.

 

Istovremeno raste i smrtnost. Ona je definitivno slabija, ali ne baš strašno mnogo slabija. Oko polovine smrtnosti u januaru.

 

Vakcinacija im je na oko 63% full, 68% polu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...