Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Normalno da cu i dalje da nosim masku na radnom mestu, a i sam znas da si kao predavac od prvog reda klupa udaljen manje od jednog metra 🙂

P.S. Ja cu i dalje imati isti princip kao i prosle godine: deca u ucionici u toku casa u svakom trenutku moraju da nose masku, pa nek se buni ko 'oce. E, kad se vakcinisu, neka skidaju dok cute, ne branim.

 

Ajd u Tavankut da predajes. Ovde velike ucionice a malo djaka, tako da prvi red moze da bude i nekoliko metara on nastavnika.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tomiprunet said:

Ajd u Tavankut da predajes. Ovde velike ucionice a malo djaka, tako da prvi red moze da bude i nekoliko metara on nastavnika.

 

Moze brt, ja obozavam seoske skole i selo generalno!

Odavno ja pricam da je vama jedina greska sto niste u Banatu! 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

btw...Izrael se bliži apsolutnom rekordu po broju zaraženih, sad će usrani antivax maloumnici da udare u antivax bubnjeve još jače...nešto tu očigledno ne valja, pored one ortodox jew ekipice koja neće iglu i pored fajzera koga delta očigledno lakše zaobilazi, nešto tu još ima...ne mogu da skapiram šta...verovatno sve to plus to što su sve zabrane skinuli i teško je narod uterati u tor nakon svega ponovo. 

 

Neki brojevi vezani za Izrael.

datum - broj zaraženih

23.9.2020 - 11316

13.1.2021 - 9997

20.1.2021 - 10231

23.8.2021 - 9948 - četvrti "najbolji dan", sa potencijalom da bude premašen ove nedelje.

 

7 day trending

trenutno je 7661

samo je 13.1-22.1.2021 taj trending broj bio veći i stigao je do 8395, dakle u ovom momentu deluje lako dostižno.

 

Novi momenti na grafiku umrlih takođe nisu smešni. 7 day trending je samo u januaru bio veći, a recimo septembra prošle godine se držao na tako nekom nivou. Ali trenutni 7 day trending umrlih raste.

 


Ja sam jednostavno očekivao više od lavli džavli visokoefikasne vakcine fajzer. Najstariji vakcinisani su u decembru dakle pre 8 meseci (ili manje).

Ok mi je da novi soj probija odbranu i smanjuje efikasnost, ali ako pogledaš grafike novozaraženih pa i umrlih ti bukvalno ne vidiš uticaj vakcinacije. Nema ga na izraelskim graficima. To nije baš ravnozemljaško antivax bubnjanje nego čitanje grafika. 

 

Uzeo bih u obzir još jednu poražavajuću činjenicu - sada je leto. Dakle nije sezona zatvorenih prostora. Hoću reći može ovo i gore.


Moje mišljenje da tu nije baš presudan soj - soj ima neki značaj ali je jednim delom vađenje. Smirivanje prošlog talasa i paralelna vakcinacija je odrađena pod ozbiljnim lockom. Da nije bilo locka mislim da bi grafici bili drugačiji.

 

Pri čemu treba dodati na čitavu priču jednu zvezdicu - zabluda je da je Izrael nešto strahobalno vakcinisan. 63%. Mada opet - mislim da je teorijski maksimum vakcinacije, čak i obavezne, nekih 85% populacije. Tako da to ne može mnogo bolje.

 

 

Moj zaključak svega toga je da će nas korona i vlasti/mediji jahati još jaaaaako dugo.

Da li će se pojaviti efikasne vakcine ili šta je izlaz - ja ne znam.

 

*Efikasnost vakcine je statistički parametar i prema tome treba da se vidi na graficima.

 

 

  • Like 4
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CheshireCat said:

 

Uzeo bih u obzir još jednu poražavajuću činjenicu - sada je leto. Dakle nije sezona zatvorenih prostora. Hoću reći može ovo i gore.

 

U izraelu je leto vreme za zatvoreni prostor, jer je jako vruce, pa se vreme provodi u hladjenju.

 

inace jedini uticaj koji vidim tamo, je smanjena smrtnost, koja je verovatno posledica vakcine. Ali talas zarazenih izgleda kao i prethodni, bez uticaja vakcine.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

Nema šta da se upoređuje realno vakcinacija mora da se vidi statistički. @CheshireCat ima poentu. Mora da se vidi. 

Ako pogledas cifre i grafikone, imali su malo duzi mir nakon drugog talasa (ili je to treci kako se racuna), gde se vakcinacija desava. Onda dolzai delta, ili efikasnost vakcina opada, i imas potpuno isti talas zarazenih, samo sad manje (3X) umrlih.

Osim ako i oni nemaju "pandemiju nevakcinisanih".

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ako pogledas cifre i grafikone, imali su malo duzi mir nakon drugog talasa (ili je to treci kako se racuna), gde se vakcinacija desava. Onda dolzai delta, ili efikasnost vakcina opada, i imas potpuno isti talas zarazenih, samo sad manje (3X) umrlih.

Osim ako i oni nemaju "pandemiju nevakcinisanih".

Nešto mi tu ne štima a nemam u šta da uprem prstom. Stvarno živimo "Groundhog day" prošle godine u ovo vreme, možda koju nedelju kasnije kriva je krenula da raste svuda po Evropi, istovremeno. Kako je tad bio mask mandate, all over, narativ je bio da "eto ima nesavesnih pojedinaca" koji ne nose maske, pa je to uzrok rasta krive. Naravno da nema dokaza, ali mi je taj narativ krajnje sumnjiv. E pa isto mi je ova kriva koja je jbt identična kao i kriva bez vakcinisanja krajnje sumnjiva.
Za ovo 3x umrlih sve se slažem, da vidimo za koju nedelju drži li taj ćup vode. kriva mortaliteta ima izvesni vremenski otklon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Nešto mi tu ne štima a nemam u šta da uprem prstom. Stvarno živimo "Groundhog day" prošle godine u ovo vreme, možda koju nedelju kasnije kriva je krenula da raste svuda po Evropi, istovremeno. Kako je tad bio mask mandate, all over, narativ je bio da "eto ima nesavesnih pojedinaca" koji ne nose maske, pa je to uzrok rasta krive. Naravno da nema dokaza, ali mi je taj narativ krajnje sumnjiv. E pa isto mi je ova kriva koja je jbt identična kao i kriva bez vakcinisanja krajnje sumnjiva.
Za ovo 3x umrlih sve se slažem, da vidimo za koju nedelju drži li taj ćup vode. kriva mortaliteta ima izvesni vremenski otklon.

Potpuno se slazem, jedino sto imamo su objasnjenja tipa mere se ne postuju, da nije bilo mera/vakcinacije, bilo bi vise....a cifre ne pokazuju nista od toga. Virus ide kako ide.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv zarazne bolesti kovid-19 Predrag Kon izjavio je danas da se u Srbiji definitivno diže kolektivni imunitet, da tu nema spora, kao i da situacija ne može da se poredi sa prošlogodišnjom.

„Ako dođemo između 60 i 70 odsto vakcinisanih mi smo završili sa epidemijom. Kao epidemiolog imam hrabrosti da to otvoreno kažem. Da bacim diplomu i sve ono što sam učio do tada ako ne bude tako“, kazao je Kon, koji se prvi put od početka epidemije pojavio bez maske u studiju RTS.

Ako bi neko bio ljubazan da javi Izraelu jer su oni prešli ovaj procenat, pa nije lepo da kvare Konu veselje ovakvim brojevima na worldometer. Šta sve neće uraditi da diskredituju Kona, cccc....

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Nešto mi tu ne štima a nemam u šta da uprem prstom. Stvarno živimo "Groundhog day" prošle godine u ovo vreme, možda koju nedelju kasnije kriva je krenula da raste svuda po Evropi, istovremeno. Kako je tad bio mask mandate, all over, narativ je bio da "eto ima nesavesnih pojedinaca" koji ne nose maske, pa je to uzrok rasta krive. Naravno da nema dokaza, ali mi je taj narativ krajnje sumnjiv. E pa isto mi je ova kriva koja je jbt identična kao i kriva bez vakcinisanja krajnje sumnjiva.
Za ovo 3x umrlih sve se slažem, da vidimo za koju nedelju drži li taj ćup vode. kriva mortaliteta ima izvesni vremenski otklon.

 

.

 

To je zato sto krivu "krivu" gledas))....Broj inficiranih je u principu nebitan, mozda nekim nacionalnim sluzbama, ali onako kako mi koristimo da uporedjujemo drzave i talase je nebitan...iz mnogo razloga..

Ako poredis Britaniju i Indiju naprimer, dolazis do toga da je Indija imala neuporedivo manje sirenje virusa u piku poslednjeg talasa nego Britanija na 100000 ljudi...sto je verovatno apsurd ...

 

Jedina bitna kriva je ona koja pokazuje hospitalizaciju, jer su to ljudi koji zaista imaju problem..i naravno smrtnost...I ako tu uporedis naprimer Britaniju i Rusiju dobijas da je sama Moskva dnevno imala 7 puta vise  hospitalizacija nego cela Britanija..Pri cemu ista  delta mutacija, priblzno slicno sirenje virusa, sa jedinom razlikom u neuporedivo vise vakcinisanom Britanskom stanovnistvu...

 

Delta je promesala karte ponovo..U Izraelu je proslo vec mnogo vremena od vakcinacije, i ako su bile procene da vakcina daje imunitet oko godinu dana , za deltu to vise ne vazi...

 

.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, attolini said:

 

Delta je promesala karte ponovo..U Izraelu je proslo vec mnogo vremena od vakcinacije, i ako su bile procene da vakcina daje imunitet oko godinu dana , za deltu to vise ne vazi...

Delta je tu mesecima, koliko već 6 meseci...

Link to comment
Share on other sites

Zašto se i dalje uzima broj zaraženih kao bitna brojka?

 

Valjda je bitna analiza podataka koliko je nevakcinisanih/vakcinisanih završilo u bolnici.

 

Mislim, jedino ako neki i dalje misle da je efikasnost vakcine u tome da se uopšte ne razboliš, tj da uopšte ne budeš pozitivan.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

pa ok mesecima je tu.

 

.

 

Pa ok, mozemo i tako, secam nekih novosti pre nekoliko meseci...otkriven jedan slucaj ili dva, pa sve na naslovnim stranama)))

 

Kako sad raste cifra u Srbiji , ona je sad tu..Mislim da su na vreme krenuli sa trecom dozom, da se zastite ugrozeni, da se smanji udar...Ne znam hoce li biti kod vas nekog zatvaranja, mislim da se sve vreme preterivalo s tim...

Neko je ovde pomenuo i maske u skolama, ja se izvinjavam , to je samo moje misljenje, ali mi je to da budem blag , suvisno...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izraelci kažu da situacija kod njih baš dokazuje da su vakcine efikasne, pošto je većina teških slučajeva među nevakcinisanim i onima koji su primili samo jednu dozu.

 

3503796959.png?precrop=1184,2138,x0,y0&h

 

A i da su za ovih mesec dana dali preko milion buster doza i da od polovine avgusta brojevi ne skaču, tako da po njima i to pokazuje da treća doza radi posao protiv Delte.

 

Quote

On July 30, it began administering a third dose of the Pfizer (PFE.N)/BioNtech (22UAy.DE) vaccine to people over 60, the first country to do so. On Thursday it expanded eligibility to 30-year-olds and up whose second dose was given at least 5 months prior, saying the age may drop further.

In the past 10 days, the pandemic is abating among the first age group, more than a million of whom have received a third vaccine dose, according to Israeli health ministry data and scientists interviewed by Reuters.

The rate of disease spread among vaccinated people age 60 and over - known as the reproduction rate - began falling steadily around Aug. 13 and has dipped below 1, indicating that each infected person is transmitting the virus to fewer than one other person. A reproduction rate of less than 1 means an outbreak is subsiding. https://tmsnrt.rs/3grj7kv

https://www.reuters.com/world/middle-east/israels-covid-19-vaccine-boosters-show-signs-taming-delta-2021-08-24/

Edited by Wookie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Čitam da su ludaci u Australiji eutanazirali nekih 15 pasa, valjda 5 odraslih i 10 štenaca iz nekog prihvatilišta za pse. Da sačuvaju populaciju od širenja zaraze.
Ozbiljni zlotvori na vlasti down under. 


spacer.png

 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Sve oci da upremo u moje Klompashe:

 

"Anyone from the age of 12 can get vaccinated against Covid-19. Including all eligible people, about 82.4 percent of the population has been given at least a first vaccine dose, and 72 % are now counted as fully vaccinated.

“It is estimated that 84.9% of everyone 18 and up have now received a first vaccination, and 75.7% are fullly vaccinated,” the RIVM said."

 

https://nltimes.nl/2021/08/24/less-300000-covid-19-vaccines-administered-last-week-72-fully-vaccinated

 

Tamo bi trebalo da se vidi pravi efekat vakcina, jer je ocekivani % za herd immunity na vidiku, delta varijanta preovladava, mere su dosta blage.

 

"66% of infected are unvaccinated, 18% partially vaccinated. The remaining 16 % were fully vaccinated against the disease when they tested positive for the infection."

 

Holandjani daju Pfizer, AZ, Janssen i Modernu

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Čitam da su ludaci u Australiji eutanazirali nekih 15 pasa, valjda 5 odraslih i 10 štenaca iz nekog prihvatilišta za pse. Da sačuvaju populaciju od širenja zaraze.
Ozbiljni zlotvori na vlasti down under. 

Videh naslov pre neki dan ali nisam pročitao. Prvobitno sam pomislio da pretejureš, jer sam mislio da nije bilo nikoga da pokupi pse pa su ih onda streljali jer nema mesta u prihvalitištu. Ali, na žalost nisi preterivao:

https://www.smh.com.au/national/nsw/rescue-dogs-shot-dead-by-nsw-council-due-to-covid-19-restrictions-20210821-p58ksh.html

 

Quote

Several impounded dogs due to be rescued by a shelter have instead been shot dead by a rural council in NSW under its interpretation of COVID-19 restrictions, alarming animal activists and prompting a government probe.

Bourke Shire Council, in the state’s north-west, killed the dogs to prevent volunteers at a Cobar-based animal shelter from travelling to pick up the animals last week, according to council’s watchdog, the Office of Local Government.
...
There were concerns about “the risk of covid-19 transmission if personnel from an animal rehoming organization in Cobar,” about 125 miles south of Bourke Shire, had to travel to pick up the dogs, the office said.

:ajme: 

 

Na sreću (ako se može tako reći), ovo je retki slučaj i biće government probe za ovo. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, CheshireCat said:

 

Neki brojevi vezani za Izrael.

datum - broj zaraženih

23.9.2020 - 11316

13.1.2021 - 9997

20.1.2021 - 10231

23.8.2021 - 9948 - četvrti "najbolji dan", sa potencijalom da bude premašen ove nedelje.

 

7 day trending

trenutno je 7661

samo je 13.1-22.1.2021 taj trending broj bio veći i stigao je do 8395, dakle u ovom momentu deluje lako dostižno.

 

Novi momenti na grafiku umrlih takođe nisu smešni. 7 day trending je samo u januaru bio veći, a recimo septembra prošle godine se držao na tako nekom nivou. Ali trenutni 7 day trending umrlih raste.

 


Ja sam jednostavno očekivao više od lavli džavli visokoefikasne vakcine fajzer. Najstariji vakcinisani su u decembru dakle pre 8 meseci (ili manje).

Ok mi je da novi soj probija odbranu i smanjuje efikasnost, ali ako pogledaš grafike novozaraženih pa i umrlih ti bukvalno ne vidiš uticaj vakcinacije. Nema ga na izraelskim graficima. To nije baš ravnozemljaško antivax bubnjanje nego čitanje grafika. 

 

Uzeo bih u obzir još jednu poražavajuću činjenicu - sada je leto. Dakle nije sezona zatvorenih prostora. Hoću reći može ovo i gore.


Moje mišljenje da tu nije baš presudan soj - soj ima neki značaj ali je jednim delom vađenje. Smirivanje prošlog talasa i paralelna vakcinacija je odrađena pod ozbiljnim lockom. Da nije bilo locka mislim da bi grafici bili drugačiji.

 

Pri čemu treba dodati na čitavu priču jednu zvezdicu - zabluda je da je Izrael nešto strahobalno vakcinisan. 63%. Mada opet - mislim da je teorijski maksimum vakcinacije, čak i obavezne, nekih 85% populacije. Tako da to ne može mnogo bolje.

 

 

Moj zaključak svega toga je da će nas korona i vlasti/mediji jahati još jaaaaako dugo.

Da li će se pojaviti efikasne vakcine ili šta je izlaz - ja ne znam.

 

*Efikasnost vakcine je statistički parametar i prema tome treba da se vidi na graficima.

 

 

 

1. Ako efikasnost vakcine gledaš kao (1 - (vakcinisani zaraženi tj pozitivni)/(nevakcinisani zaraženi tj pozitivni))*100 u procentima, onda vakcine nisu efikasne.

 

2. Ako efikasnost vakcine gledaš kao (1 - (vakcinisani u bolnicama na X vakcinisanih)/(nevakcinisani u bolnicama na X nevakcinisanih))*100 u procentima, onda su vakcine efikasne. Kada to gledaš po starosnim dobima, još su efikasnije.

 

3. Izrael ima oko 60% vakcinisanih ako gledaš celu populaciju. Ako gledaš starije od 12 godina, onda ih ima oko 80%.

 

Ali, da se vratim na tačku 1: izgleda da stvarno, ako nema ograničavanja kontakta, držanja distance i nošenja maski, vakcine ne štite od zaražavanja. Mada treba uzeti u obzir da su prethodne brojke zaraženih koje si naveo bile sa nekakvim merama, a ove aktuelne skoro bez ikakvih mera ograničavanja.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...