Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, shonke said:

Pa sad, lepo razmišljanje ali ne previše svrsishodno. Ili što bi moglo da se kaze "zašto moj matori da ne dobije booster dozu jer neki golja iz Bangladeša nema vakcinu?".


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Alaj bi vas banovala da sam neka vlast ovde!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Sorry, WHO je to isto rekla, nema veze iskljucivo s Holandjanima

Ne samo WHO, juče sam pročitala thread na twitteru od Andija Slavita gde je jako razumno opisao i objasnio, ako nekoga interesuje do pogleda. 

 

 

 

 

Quote

Money equals lives here. And the same country is writing the check for the vaccines that would be used here & in Africa. The US.

 

 

Dodajem prevod nekih delova.

 

Dakle (izbor A) ako mislite da je svrha vakcine sprečavanje hospitalizacije i smrti, to se može dogoditi sasvim dobro bez povećanja (boost). (Najbolje je da ponizno razgovarate rekavši „mozda“ ili „možda za sada“) (8)

 

Ako umesto toga više volite vakcinu za sprečavanje simptoma i značajno smanjenje prenošenja (izbor B), to bi bilo povećanje (boost). (9)

 

Pa ko ne bi voleo izbor B? Očigledno je bolje. I svakako bolje za osobe sa nižom imunološkom zaštitom ili većom izloženošću virusu (starački dom, zdravstveni radnici, imunosupresivni). Ali pre nego što kažete „Izbor B!“, Postoji kvaka. (10)

 

Evo kako: varijante su ugrožene vakcinom i mutirat će što više nevakcinisanih ljudi postoji. A ako nastavimo da dajemo istim ljudima vakcinu, nećemo stići tamo. (11)

 

Trenutno 10 zemalja koristi 90% vakcina. Ako su te (bogate) zemlje nastavile da koriste nove zalihe vakcine svakih 6 meseci, mi ćemo ovekovečiti ovo pitanje. U mnogim zemljama 1-2% vaks. I moralni izazov da kazemo mi prvo. Pa onda drugi. Pa treći. Zatim vi. (12)

 

Jedan stručnjak mi kaže da ako možemo ubrzati globalnu vakcinaciju za 9 meseci od trenutnog cilja G7, možemo dramatično smanjiti potencijal za smrtonosnije varijante. (13)

 

Druga realnost je da SAD moraju da vode ovu odluku kako bi naterale druge bogate zemlje da ih slede. (14)

Dakle, način na koji se sve to uzdrmalo je: ako mislimo da bi posao vakcina trebao biti zaštita od teških bolesti i razvoj opasnijih mutacija, tada bismo pojačali (boost) samo najugroženije osobe.

 

Ako želimo da nas vakcina zaštiti od simptoma i prenošenja (u prvom svetu), to činimo po cenu drugih širom sveta i po cenu budućih varijanti. (15)

 

Politička realnost ide u prilog vrsti izbora koji smo videli i koji je učinio pandemiju. Prvo dobro zaštitite do n -tog stepena pre nego što razmotrimo druge (vidi: neophodni radnici) 16/

 

SZO nas moralno poziva da ne jačamo. Mnogi epidemiolozi su u tom kampu kada je u pitanju borba protiv pandemije. Ali niko od njih ne odlučuje. 17/

 

Novac je ovde jednak životu. Ista država piše ček za vakcine koje bi se koristile ovde i u Africi. Sjedinjene Američke Države. 18

 

U teškom svetu postoje samo teški izbori. Javnost bi trebala razumjeti odabir politike ovdje i implikacije onoga što odlučujemo ne samo na nama, ne samo u pandemiji, već na svima. /kraj

Edited by ControlFreak
dodala prevod nekih delova
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A sta ako virus nastavi da mutira i sve brze sto se po svoj prilici ocekuje, jel bi se vi vakcinisali ponovo i ponovo booster svaka tri meseca? ja ne bih odmah da kazem tako da malo olabavimo po mom i vidimo kako ce ovo da se razvija i virus i broj revakcina i vremenski period

Niti ce biti odgovarajucih vakcina za svaku mutaciju niti dovoljne kolicine kontinuirano sve i da svi hoce da se vakcinisu i revakcinisu

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, fancy said:

Medicinski fakultet je konačno reagovao na pismo one grupe ološa povodom vakcinacije dece.

Sent from my phone using their app
 


Još samo da pomeuto dvoje dobiju nogobulj, bilo bi odlično. Ali i ovako je dobro, napokon je neko odreagovao.

 

Ali komentari na vesti da se MF ogradio, čak i na portalu kao što je Danas, su užasni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ciao said:

A sta ako virus nastavi da mutira i sve brze sto se po svoj prilici ocekuje, jel bi se vi vakcinisali ponovo i ponovo booster svaka tri meseca? ja ne bih odmah da kazem tako da malo olabavimo po mom i vidimo kako ce ovo da se razvija i virus i broj revakcina i vremenski period

Niti ce biti odgovarajucih vakcina za svaku mutaciju niti dovoljne kolicine kontinuirano sve i da svi hoce da se vakcinisu i revakcinisu

 

 

Ako nemaš mnogo kontakta uživo, onda može labavije. Mislim, velika većina (ovde na forumu) se više druži s ekranima mobilnih i laptopova nego s ljudima, ja biH rekao/otkucao (a možda i grešim).

 

Ko ima dosta/mnogo kontakta uživo, ne vidim razlog za čekanje, ako postoji mogućnost za treću vakcinu (naročito ako su prve dve bile Sinofarm).

 

Zarazićemo se svi, možda i nekoliko puta, jedino je bitno u kakvom nam je stanju imunološki sistem.

 

Edited by stray_cat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alaj bi vas banovala da sam neka vlast ovde!
 
Zašto? Nije politički korektno napisati da me ne interesuje stanje nekog tamo siromaha čija država nije u stanju da obezbedi verovatno ni vodu i kanalizaciju a kamo li vakcinu jer je korumpirana vlast zaduzila verovatno 5 generacija unapred? Njega interesuje što nama gori deponija pored grada od 1.5 miliona stanovnika ili što onaj neki Avganistanac pade sa aviona u Kabulu? Probudite se ljudi.
Nema pravde na svetu pa tako oni koji imaju priliku da dobiju vakcinu, drugu treću petu dozu, treba i da je uzmu.
Jer ako je neko mislio da će da bude pravedne raspodele, taj ili ima 5 godina ili je živeo pod staklenim zvonom.
Licemerno je da države koje su imale onolike kolonije sad kao smatraju da njihovi građani ne treba da dobiju treću dozu jer milijardu nekih drugih nema ni prvu. Super je bilo dok su izvlačili resurse odatle pa sad glume humanitarce.
Na moglo bi i ovako: zašto je neko uzeo i prvu dozu dok taj batica iz Bangladeša neće imati ko zna kad ni prvu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

 

Kako nema, pa na aerodromu imaš policiju i inače, treba samo da dobiju zeleno svetlo i da kažnjavaju par dana i nikom više ne bi palo na pamet da glumi ludilo bez maske.

 

Naravno da je to nemoguće na celoj teritoriji, to ne može ni jedna država ali kreni od mesta gde su najveće gužve jer tu i inače imaš policiju prisutnu a za tamo neke nedođije to i nije toliko bitno.

 

Na aerodromu postoji policija, da uzmemo da i može da se sprovede tamo, nema dosta policije da visi po marketima, restoranima, školama itd. Uostalom, i da ih ima, imamo i saobraćajnu policiju pa znamo kako se često završava naplata kazne. Taj posao mora da radi policija, razni kovid redari i sekjuriti radnici koji dopunjuju male penzije ne mogu da se izbore sa bahatim budalama. Precenjuješ sposobnost ovakve države da nametne poštovanje jedne nepopularne mere.

 

Da ne kažem da nema dokaza da maske rade posao iako bi teoretski trebalo. Ključan razlog zašto je tako je, mislim, da je široku populaciju teško obučiti i naterati da to radi redovno i pravilno. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@shonke nisu u pravu. Krajnje sebično (recimo za zapadne zemlje) je dobro da i batica iz Bangladeša primi prvu vakcinu, jer ako je ne primi, onda će Džo morati da primi 111 vakcina i opet će morati da nosi masku.

 

Videćemo, naravno, šta će biti i kako, ja nekako mislim da političari nisu verovali naučnicima da će da budu vakcine ovako brzo.

 

Uskoro će septembar, videćemo takođe kako će (neke) države da razreše novu školsku godinu.

Link to comment
Share on other sites

Fake vaccination cards shipped from China and disguised as greeting cards have flooded into the U.S. as cities begin to impose new restrictions against those who are not vaccinated. 

US Customs and Border Protection agents seized more than 3,000 of the bogus  cards mailed from China to New Orleans on Aug. 13.

 

Kaze mi klinac mogu da se kupe on-line.  Toliko o merama koje ce naterati ne-vakcinisane da se vakcinisu.

 

@ControlFreak Mislim da ces naci da US vec signaliraju izbor politike, posto se ocekuje odobravanje trece doze za sve vakcinisane nakon 8 meseci od druge - mozda vec u toku ove nedelje.

Link to comment
Share on other sites

Veceras otisao u Idea supermarket u Subotici. Imao sam masku kao i obicno kad ulazim u zatvoren prostor ( sem kod sebe kuci, rodbine i prijatelja) u idei niko nije nosio masku cak i radnici samo ispod brade. Tako da ja ne verujem u ove nase brojke u Srbiji. Ili su gore ili lazu. Po meni nema toliko zarazenih.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

@shonke nisu u pravu. Krajnje sebično (recimo za zapadne zemlje) je dobro da i batica iz Bangladeša primi prvu vakcinu, jer ako je ne primi, onda će Džo morati da primi 111 vakcina i opet će morati da nosi masku.

Upravo tako, na stranu sto je taj Džo, ili neki njegov prijatelj, mogao da odrapi cenu za vakcinu tako da samo Džo, Fransoa i Sebastian mogu da se vakcinisu, dok bi i Sinisa bio u istoj situaciji kao i batica iz Bangladeša, tj bio bi golja

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je to pogrešno razmišljanje. Zašto je jedna/dve doze za Joe-a ok dok golja nema ni za prvu a treća nije u redu? Priča o mutacijama je slabo opravdanje. Za treću dozu treba 50% manje "materijala" nego za prve dve pa ispada da dok se buržuji bodu trećom istovremeno industrija može da proizvede i prvu dozu za sirotinju. Uostalom, pratite brojeve i kapacitete. Svi najavljuju silne milijarde doza za kraj godine, za narednu itd. Kad se saberu te cifre, ispada da će proizvesti 20 milijardi doza do kraja 2022.
Vaznija stvar je strategija okončanja pandemije. Koja je to strategija? Jel Who to donela? Bilo ko? Ne! Da li je doneta strategija vakcinacije da npr industrija proizvede recimo 5 milijardi vakcina (koliko je već proizvedeno do sada) pa da u celom svetu se istovremeno vakcinišu svi (koji žele a nema ih na svetu ni toliko)? Ne nego Who razmatra vakcinu za hitnu upotrebu sputnik ili sinopharm mesecima. Nista nisu preduzeli da se napravi strategija već izigravaju veće staraca i izdaju saopštenja.
Dakle Joe ima pravo da se bode i trećom dozom bez griže savesti jer nikako nije njegova krivica što Anand iz Pradeša nema za prvu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Times of Israel

 

Among unvaccinated patients aged 60 and up, there were 154.7 serious cases per 100,000 people compared with 19.8 for their vaccinated counterparts.

 

 

Inace od juce booster dozu mogu da prime svi preko 50 godina u Izraelu, do sada su dali oko 1M booster doza starijim od 60 godina, zdravstvenim radnicima I ugrozenim grupama.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Neka statistika izvučena iz ovih kosilica brojeva. Pitanje šta ovde ima smisla...

aktivnih, hospitalizovanih, respiratora,umrlih

 

03.07.2020 a:2100  h:?        r:85    u:11
20.07.2020 a:6600  h:4760  r:190  u:10
14.10.2020 a:2000  h:350    r:22    u:1

27.10.2020 a:6100  h:823    r:38    u:5

21.07.2021 a:2000  h:316    r:10    u:4
10.08.2021 a:6600  h:730    r:17    u:3
17.08.2021 a:13500 h:???     r:26    u:3

 

Boldovani redovi bi bili otprilike slični stadijumi talasa, 40ak dana nakon kretanja rasta brojeva. To je naravno užasno relativno...

Zaključio bih da je manja hospitalizacija, manje respiratora, verovatno i umrlih. Ali opet to je toliko relativno i nesigurno. Možda prosto manje ljude stavljaju na respirator.

 

Link to comment
Share on other sites

Za respirator se zna vec izvesno vreme da je bila velika greska stavljati ljude masovno na respirator, iz par razloga, jedan sto nisu svi imali samo plucne probleme a drugo sto je stavljanje na respirator a pogotovo skidanje sa istog da bi osoba ponovo pocela da dise bez pomoci respiratora, jako komplikovano i zahteva izuzetno strucno osoblje. U pocetku pandemije su stavljali na respirator cim neko pocne tesko da dise bilo je otprilike samo da ima dovoljno respiratora, medjutim vrlo brzo se pokazalo da ljudi na respiratorima umiru pri skidanju sa respiratora iako je izgledalo da su se oporavili dovoljno izmedju ostalog i jer nije bilo dovoljno strucnog osoblja koje je znalo i imalo iskustva u stavljanju i skidanju bolesnika sa respiratora. Kasnije su poceli da stavljaju na respirator otprilike samo one koji bi garant umrli bez - to se u Fra dosta pominje, jednostavno se nije znalo u pocetku da ne moraju bas svi kojima korona predje na pluca da umru i da ih eventualno spasava samo respirator.

Edited by ciao
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...