Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

53 minutes ago, Pletilja said:

Chuj - N1 rusi rezim? Jok, treba da ga podrzava...

Otvaram vrata, postar mi utrpava neku kesu i bukvalno bezi niz stepenice: stigao paket sa vitaminima: kesa velika, vitamini jedva za pod zub. Ala su se razni ugradjivali u onih 9 miliona evra, milina jedna, te stampaj plastiku sa drzavnim grbom, te ubacuj jeftinocu sa necijeg lagera, zavaruj kesu, distribuiraj, raznosi.... Bilo mi je zao da sa II sprata gadjam postara sa vitaminima, dobro je dete, zna me i zato je i ovu predaju obavio ovako na prepad. OVO jada sto su spakovali, ova besmislica nece zanociti u mojoj kuci, ide o granu drveta pored kontejnera pa ko hoce neka nosi, bas ce da se usreci. 

 

 

Možda su te vitamine koje dele poštom platili zaradom od onih sinih hiljada i desetina hiljada "neisporucivih" posiljki male vrednosti koje posle prodaju na nekakvim postanskim aukcijama, i zbog cega pola kineskih prodavaca vise nece tu da salju pakete sa besplatnom postarinom, a istu tu robu isti prodavci salju besplatno preko okeana u USA ili u Kanadu. A to je počelo sa nacionalističkom histerijom v 2.0. Pošta bre. Domovina. Gruda.

 

Stvarno, za drugu temu, kad će privatizacija pošte, šta se priča o tome?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Citala sam neki tekst da su kinezi sada poceli da insistiraju i popularizuju vakcinaciju, do sada valjda nisu imali mnogo vakcina za sebe, sada hoce da vakcinisu 40% do juna i poceli su da dele poklone u samiskama ko hoce da se vakcinise (da se ne misli da se AV prvi toga setio 😀) za sada je dobrovoljno ali i obavezno za prodavce u radnjama i ne znam ko jos. Kinezi nisu mnogo za vakcinisanje jer izgleda hoce da im uvale Sinovac koji vise niko nece jer ima oko 50% efikasnost, Sinofarm izvoze a kinezi sanjaju o Pfizeru ali njega nema.

Kinezi ako budu hteli da da se svi vakcinisu Sinovac-om jednog dana i cime hoce dovoljno je da narede

 

Kina je cak i dobro vakcinisala ali Koreja, Japan koji treba olimpijadu da organizuje nista. 

Super sto Vijetnam ili Tajland imaju niske brojeve ali sta sad?? Turisticke zemlje koje treba jos jednu godinu da budu bez turista. Malezija, Filipini, Indonezija i drugi da ne govorimo... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, handys said:

 

1) Losa organizacija (konfuzija prijavljeni-neprijavljeni)

2) Visesatna cekanja u redu u guzvi (=veci rizik od zarazavanja)


Moje lično iskustvo, iskustvo mojih najbližih i svih mojih poznanika je posve drugačije, kad je reč o ove dve stavke. Barem u Nišu, za ostale lokacije ne mogu da tvrdim ali pisali su forumasi ovde da je i na Sajmu vrhunska organizacija.

 

Propust koji je napravljen jeste bila (ne)organizacija vakcinisanja stranih gradjana, to je imalo svrhe kritikovati. Ne i sam čin deljenja vakcine sa svima koji su želeli da ih prime

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

8.5% to je solidna cifra, mnogo bolja nego 30% svakako, ali i dalje smo visoko iznad "prihvatljivog" broja.

Ja se sve nadam da je ovo sad još uvek brojka koju drže 1. maj i uskršnji praznici, i da će od kraja nedelje da padne taj procenat.

A onda nas za 10ak dana ocekuje možda i neka prelomna tačka, da vidimo šta se dešava kad rade ugostitelji i u zatvorenom, plus je generalno pojačana cirkulacija i gužva po gradu. Barem po Nišu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

8.5% to je solidna cifra, mnogo bolja nego 30% svakako, ali i dalje smo visoko iznad "prihvatljivog" broja.

 

Generalno ide na bolje, sta god mi pricali za ovakvu Srbiju je ogroman uspeh sto je podeljeno vise od 3 i po miliona doza vakcina. Plus je prokuzenost garantovano iznad 50 posto, tako da virus polako i nema gde. Ima jos, taman posla, ali cak i da pokuca na vrata onih koji su prelezali ili vakcinisani, to ce u 99 posto slucajeva biti oblici za kucno lecenje. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, Ridji said:

Ja se sve nadam da je ovo sad još uvek brojka koju drže 1. maj i uskršnji praznici, i da će od kraja nedelje da padne taj procenat.

A onda nas za 10ak dana ocekuje možda i neka prelomna tačka, da vidimo šta se dešava kad rade ugostitelji i u zatvorenom, plus je generalno pojačana cirkulacija i gužva po gradu. Barem po Nišu

Nije nam ovo trebalo, popuštanje kad mu vreme nije, jedva smo nekako poterali građane da nose maske i drže distancu i to se odmah vidi na brojevima. Sad kad otvore kafiće u zatvorenom skupo će se to platiti.  Na stranu što nemamo nikakav policijski čas, makar da je od 24 do 06 AM ovako neće valjati.
Srećom makar škole ostaju sa časovima od 30 minuta to mnogo znači za kvalitet obrazovanja.

:)

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 3:07 PM, Crni Bombarder said:

Dosadan sam,znam..ali moram opet o potvrdama za vakcinaciju.

U Hrvatskoj ce one biti izdavane elektronski,a ko bude zeleo mocice da dobije potvrdu i u fizickom obliku. Izdavace se u filijalama njihovog Fonda zdravstvenog osiguranja. Ovo bi trebalo da pocne sa realizacijom od 1.juna..

Kad ce ovako nesto biti kod nas?
(nemojte samo opet o onom neprakticnom papiru A4 formata)

Evo bit ce kod nas digitalne ko zeli u inostranstvo

https://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2021&mm=05&dd=10&nav_id=1854889

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dobih danas poziv, pošto sam davalac krvi, da u sledeću nedelju dam krv. To će biti 40 dana od kad sam izašao iz bolnice. Da li je rano da dam krv? Zadnji put sam bio u novembru prošle godine, sprečio me kovid za prošli termin.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2021 at 12:54 AM, Laki21 said:

Draga konačno u četvrtak stiže na red za vakcinaciju.

 

Fg6a0CX.gif

 

Kad se prijavila? Verujem za Fajzer?

 

Moja se prijavila prvo za sve, nisu je zvali, ali nakon sto nam je snajka rekla da su je vratili sa vakcinacije jer doji, tj da moze samo fajzer, moja uzme i izmeni prijavu samo na fajzer, jer planiramo decu kad joj istekne neki period na poslu i u roku od 5 dana je pozovu, odnosno primila je sad u petak. 

 

Nije mi jasno kako funkcionise njihov algoritam za pozivanje na vakcinaciju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...