Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, CheshireCat said:

Struka koja je apelovala pre 2 meseca da se ne testiraju uzalud antitela posle vakcina

 

Danas sam pitala lekarku kod koje sam bila pre vakcinisanja za antitela..Rekla je, možete da ih uradite, ali i ne morate-kako želite.

 

I rekla je da ih radim 2-3 nedelje do mesec dana posle revakcine. 

 

Btw, i ja mislim da će trend ići ka gore. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Konačno sam se vakcinisala :classic_smile: U ambulanti pri DZ nije bilo gužve. Organizacija je odlična. Između kineske vakcine i Fajzera, izabrala sam Fajzer. 

 

Ne boli me mesto gde sam vakcinisana ( vakcinisala sam se oko 14.00 ) Sve je bilo ok dok nisam popila tableticu cinka i selena.

 

U roku od 15 minuta pojavilo se crvenilo na laktu ruke na kojoj nisam primila vakcinu..i malo, malo crvenila na laktu ruke na kojoj sam primila vakcinu.

 

Da li je to neka vrsta alergije na cink+selen koji pijem već duže vreme? 

 

Mesto na kome sam primila vakcinu malo je otečeno, nema crvenila.  

 

UPDATE: Dok ovo pišem crvenilo se smanjuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To ti je normalno za prvu dozu, da imas samo blagu reakciju, eto kao to što kažeš. Posle druge doze možeš da očekuješ malaksalost, možda malu temperaturu, bol u ruci i ramenu isl, ali to traje nekoliko sati, max jedan dan. A super što si konačno dočekala :thumbsup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam nepopravljivi optimista i verujem da cemo stici a i prestici broj od 3 miliona vakcinisanih do sredine jula. Tek ce ljudi poceti da ozbiljnije razmisljaju o letovanju, samo polako. Do pre mesec dana nismo verovali da cemo doci do 2 miliona, a pre 3 meseca smo kalkulisali dali cemo do kraja ove godine uopste dobiti vakcinu u Srbiji.

 

U svakom slucaju mislim da dnevne brojke od 5-6 000 vise necemo imati i da ce se zivot polako unormaliti. Jos jedan do dva ciklusa vakcinisanja, pa ce ovo definitivno biti iza nas. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod Jula to je 7. mesec vakcinacije. Kad onda misle da krenu u novi krug vakcinacije ? Da li će za sve vakcine krenuti u isto vreme. Negde pročitah da od astre znaju tela i po godinu dana da traju no slabije pratim u zadnje vreme pa da vidimo šta se piše o ovome kod nas a i napolju.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

A ipak, nekako, brojevi padaju...  

 

Videcemo i nadam se da ce da nastave tako, ali Nis je poslednja 2-3 dana poludeo sto se tice cirkulacije i guzve, sto kaze @shonke kao iz vremena pre korone, nije tako bilo ni proslog leta.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Knipex said:

Dobih danas poziv, pošto sam davalac krvi, da u sledeću nedelju dam krv. To će biti 40 dana od kad sam izašao iz bolnice. Da li je rano da dam krv? Zadnji put sam bio u novembru prošle godine, sprečio me kovid za prošli termin.

Odazovite se i i recite im kako stoje stvari, oni ce odluciti jer su verovatno upoznati sa situacijom a najverovatnije da se krv davalaca sada testira na vise parametara nego pre. Vama licno ne moze da smeta, naprotiv, potstaci ce stvaranje novih krvnih grana u kostanoj srzi sto ce za vas biti dobro. Mnogo mi nedostaje davalastvo, zbog godina vise ne mogu da dajem krv a i moje krvne grupe i rezus faktora sada ima neuporedivo vise nego pre nekoliko decenija kada nas je bilo sasvim malo, u mom gradu svega nas 5 je bilo evidentirano i desavalo se da nam policija zakuca na vrata zbog nekog hitnog slucaja. Jako je lep osecaj biti dobrovoljni davalac krvi a i dobrobit za zdravlje nije zanemarljiv. Svako dobro vam zelim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Konačno sam se vakcinisala :classic_smile: U ambulanti pri DZ nije bilo gužve. Organizacija je odlična. Između kineske vakcine i Fajzera, izabrala sam Fajzer. 

 

Ne boli me mesto gde sam vakcinisana ( vakcinisala sam se oko 14.00 ) Sve je bilo ok dok nisam popila tableticu cinka i selena.

 

U roku od 15 minuta pojavilo se crvenilo na laktu ruke na kojoj nisam primila vakcinu..i malo, malo crvenila na laktu ruke na kojoj sam primila vakcinu.

 

Da li je to neka vrsta alergije na cink+selen koji pijem već duže vreme? 

 

Mesto na kome sam primila vakcinu malo je otečeno, nema crvenila.  

 

UPDATE: Dok ovo pišem crvenilo se smanjuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A1Ov2ga.gif

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Kaze Fauci da mozda, mozda, ali samo mozda treba razmotriti ogranicenja za vakcinisane za maske unutra. Vakcinacija pala sa nekih 3 mill dnevno na 2 mill. Polako gube zainteresovane, ali sada su odobrili Pfizer za decu do 12 godina, ili tako nesto, pa ce napumpati brojke. Za to vreme broj obolelih dnevno prijavljenih je pao na ispod 30k. Imam osecaj da cemo u julu proglasiti pobedu na coronom....

Iako i dalje kod mene veceras svi zatvaraju restorane oko 9-10 uvece, bila u gradu i nemam pojma zasto to ogranicenje jos uvek postoji, ah da i nasuprot preporuci CDC - mi jos uvek imamo mandat za maske napolju za vakcinisane.

 

jel neko primetio Texas i MS, dva meseca kasnije? Ili kaliforniju nakon otvaranja?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Ja sam nepopravljivi optimista i verujem da cemo stici a i prestici broj od 3 miliona vakcinisanih do sredine jula. Tek ce ljudi poceti da ozbiljnije razmisljaju o letovanju, samo polako. Do pre mesec dana nismo verovali da cemo doci do 2 miliona, a pre 3 meseca smo kalkulisali dali cemo do kraja ove godine uopste dobiti vakcinu u Srbiji.

 

U svakom slucaju mislim da dnevne brojke od 5-6 000 vise necemo imati i da ce se zivot polako unormaliti. Jos jedan do dva ciklusa vakcinisanja, pa ce ovo definitivno biti iza nas. 

 

Tebi vreme izgleda sporo prolazi. Ja sam prvu dozu kineza dobio pre skoro 4 meseca i to bez zakazivanja. Znali smo već tada da će biti da se bira u to vreme. Nama su prve vakcine u većim količinama stigle već početkom januara. Prolazi vreme, krštenica žuti itd... 😀

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

 

Tebi vreme izgleda sporo prolazi. Ja sam prvu dozu kineza dobio pre skoro 4 meseca i to bez zakazivanja. Znali smo već tada da će biti da se bira u to vreme. Nama su prve vakcine u većim količinama stigle već početkom januara. Prolazi vreme, krštenica žuti itd... 😀

 

Dobro, mesec gore-dole, ali razumes sta hocu da kazem. Da mi je neko 1. januara rekao da cemo do 1. maja u fuckin' Srbiji vakcinisati ovoliko ljudi, rekao bih mu: "Si ti lud?" 🙂

Edited by Antizemljaš koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.dw.com/en/coronavirus-germany-opens-up-astrazeneca-covid-vaccines-for-all-adults/a-57453351

 

Quote

AstraZeneca jabs will soon be available to all adults, after German officials lifted restrictions banning under 60-year-olds from getting the vaccine.

 

Evo kako funkcionise borba za trziste.

Pre neki dan citam izjavu kako:

- Incidencija tromboze nako AZ vakcine JE ista kao i kod nevakcinisanog stanovnistva i ista je verovatnoca kao i kod ostalih vakcina (ne samo covid...kod svih)

- Smrt nakon nekog dogadjaja nije nuzno posledica tog dogadjaja, sto je jasno svakom coveku koji ima IQ iznad 30.

Sve lepo upakovano...ma ne, pa nismo mi kenjali po toj vakcini, mi smo izrazavali ZABRINUTOST. Jebem ti ja takvu nauku. Temelj nauke je DOKAZ, naucni dokaz. Ako ga nema, onda ne izlazis u javnost. Ovakve spekulacije nisu nista bolje no kada neki ravnozemljas ili antivakser izadje sa svojim dokazima. DOKAZA NEMA, ali ja samo podigo javnost, boli me ckura.

 

I sad su digli zabranu ZA SVE, jer naravno NEMA DOKAZA, ima samo spekulacija i kampanje.

Ali steta je vec ucinjena. Sad moze da se ispostavi da je AZ ubedljivo najbolja, niko joj vise ne veruje.

 

Jedino je dobro sto su barem imali minimum morala da ovo ne rade dok je bila nestasica vakcina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Laki21 said:

Ostvariće se procena da ako doguramo do 3M vakcinisanih da ćemo dostići imunitet stada, mada ne u punom smislu reči. 

sumnjam u to iskreno, coronavirus je jako zarazan, bice potrebno dosta vise do imuniteta krda,
ono sto ne znamo jos uvek, a sto je vrlo bitno kad je rec o imunitetu krda je ukupan broj ljudi koji su bili zarazeni a nisu vakcinisani.

toliko je hipoteza postavljano tokom ove panemije, a toliko njih je 'oborio' realan zivot, da je prosto nezahvalno bilo sta prognozirati ne samo long-term nego i u smislu sta ce biti sa epidemijom/pandemijom koliko sledeceg meseca.

podaci iz izraela i UK koji su prebacili 50% vakcinisanih odraslih osoba su za sada vrlo dobri, ali svuda su ljudi vrlo, vrlo oprezni jos uvek, na snazi su silne zabrane putovanja i razne kontrole, tek kad sve to popustimo videcemo koliko je jak taj stit od 50+% vakcinisanih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je normalizaciju teško očekivati prije proljeća 2022. Dvije godine od početka i slično španskoj gripi. Vakcine će napraviti razliku što se smrtnih slučajeva tiče (po svemu dostupnom smrtnost i bez njih nije kao kod navedene, na sreću), smanjiće ih i toeto. 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

 

 

Ovaj gospodin je iskoristio vise naucnih metoda u svom zakljucivanju od doticnog tvita.

 

Iako bih mogao da se složim da je metod niđe veze, čovek je izneo (a ministar potvrdio) to da su vakcine i te kako pomogle Sejšelima.

 

Quote

A COVID outbreak in the world’s most vaccinated country has mostly spread among the people who haven’t had a jab, a government minister has said.

The Seychelles has been suffering from a surge in cases, despite 70% of its population having received at least one dose of a coronavirus vaccine.

But the country’s minister for foreign affairs and tourism Sylvestre Radegonde has said the virus is mostly spreading among those who have not had a vaccine.

He told the Seychelles News Agency that around 80% of people in the Seychelles who were recently infected have not been vaccinated.

The minister also said the situation is manageable and that the health system is not under pressure because people are not seriously ill with the disease.

 

Out of approximately 40 people who have recently been hospitalised in the county, only two are in critical conditions in intensive care, Radegonde said.

Other patients, who are mostly Seychellois, are stable with mild symptoms because they’ve been vaccinated, he added.

 

8 od 10 zaraženih nije vakcinisano.

 

Dvoje od 40 su u teškom stanju.

 

Ne treba ti naučni metod bolji od 300 godine da zaključiš da ovde vakcina šljaka samo tako. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

 

Iako bih mogao da se složim da je metod niđe veze, čovek je izneo (a ministar potvrdio) to da su vakcine i te kako pomogle Sejšelima.

 

 

8 od 10 zaraženih nije vakcinisano.

 

Dvoje od 40 su u teškom stanju.

 

Ne treba ti naučni metod bolji od 300 godine da zaključiš da ovde vakcina šljaka samo tako. 

 

Dobre su brojke i za UAE i Madjarsku, izgleda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, NMX said:

 

Iako bih mogao da se složim da je metod niđe veze, čovek je izneo (a ministar potvrdio) to da su vakcine i te kako pomogle Sejšelima.

 

 

8 od 10 zaraženih nije vakcinisano.

 

Dvoje od 40 su u teškom stanju.

 

Ne treba ti naučni metod bolji od 300 godine da zaključiš da ovde vakcina šljaka samo tako. 

 

Jos na pocetku, ja sam samo izneo tvrdnju da su Kinezi lagali masno u vezi efikasnosti svoje vakcine, da su time doveli u zabludu ljude koji su tu vakcinu primili i da su odgovorni za hiljade izgubljenih zivota i stotine hiljada zaraza i daljeg razbuktavanja epidemije.

 

Sto se potvrdilo kao tacno.

 

Nikada nisam tvrdio da i najgora vakcina, sto kineska svakako jeste, nije dovoljno dobra pod uslovom da se stanovnici jedne teritorije vakcinisu u isto vreme u dovoljnom broju.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

 

Ovaj gospodin je iskoristio vise naucnih metoda u svom zakljucivanju od doticnog tvita.

 

 

Pa to je formula za računanje efikasnosti vakcina.

 

(Risk among unvaccinated group − risk among vaccinated group) / Risk among unvaccinated group

https://www.cdc.gov/csels/dsepd/ss1978/lesson3/section6.html

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Jos na pocetku, ja sam samo izneo tvrdnju da su Kinezi lagali masno u vezi efikasnosti svoje vakcine, da su time doveli u zabludu ljude koji su tu vakcinu primili i da su odgovorni za hiljade izgubljenih zivota i stotine hiljada zaraza i daljeg razbuktavanja epidemije.

 

Sto se potvrdilo kao tacno.

 

Nikada nisam tvrdio da i najgora vakcina, sto kineska svakako jeste, nije dovoljno dobra pod uslovom da se stanovnici jedne teritorije vakcinisu u isto vreme u dovoljnom broju.

Ruku na srce - svi su obecavali cudesnu vakcinu, pa su hvatani u lazima i propustima.

Astra Zeneka, na primer, sa Indijom i UK i distribucijom ugovorenih kolicina.

Nije sve u parama, majkumu.....:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Jeste, s tim sto apsolutno nema dovoljno podataka da bi se ijedan od tih brojeva izvukao. Niti su kontrolisani uslovi, niti mozes da tvrdis da su prijavljeni zarazeni svi zarazeni, ali zato sa gotovo 100%-tnom sigurnoscu mozes da tvrdis da se nisu svi vakcinisani koji su se razboleli prijavili jer misle da nije korona, zbog toga sto su primili vakcinu protiv korone. Pogotovo ako je u pitanju kineska kao ovde.

 

Iz cega sledi da je ovih 75% efikasnosti maksimalno moguci wet dream, a da je realna efikasnost mnogo niza, zapravo jos jedan dokaz mojih tvrdnji od pocetka.

 

Plus imamo Sejsele, koji su manje-vise izolovana grupa ostrva i do sada nisu imali velikih problema, ali ne lezi vraze -

 

https://edition.cnn.com/world/live-news/coronavirus-pandemic-vaccine-updates-05-05-21/h_c2b897015b95474429cb0869c08e4ce8

 

Quote

The Seychelles reported an uptick in cases on Wednesday, according to the country’s Health Ministry, despite the fact that the island nation has already vaccinated 59,676 people -- 85% of its population.

The ministry reported 497 cases over a three-day period, it said in a Facebook post.To date, 6,373 cases of Covid-19 have been diagnosed in the Seychelles. The country's national broadcaster, Seychelles Broadcasting Corporation (SBC,) reported in April that the South Africa variant had been found in several patients. 

The rise in cases, which began last month, prompted the US Centers For Disease Control to issue a Level 4 Travel warning advising against going to the tourism-dependent country.

 

Poceli su da rastu pocetkom maja jer im je neko uneo juznoafricki soj.

 

75% efikasnost samo kad botovi brata Sija na Djinhui citaju vesti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...