Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, stray_cat said:

 

Ima li u Švedskoj Fajzer vakcine, makar za doktore i staračke domove?

 

Slabo ide i s Fajzerom. Do sada je oko pola miliona ljudi dobilo prvu dozu, nesto vise od polovine njih i drugu (na 10,5 miliona stanovnika, ne traze mi se procenti). Prioritet su ljudi u starackim domovima i oni koji koriste pomoc u kuci (samo oni kojima treba pomoc oko licne nege, ne ciscenje, pranje, kuvanje i slicno). Ovih potonjih je znatno vise. U prvoj prioritetnoj grupi je i osoblje koje radi s te dve grupe starih, medicinsko osoblje u intenzivnoj nezi, infektivnim i gerijatrijskim odeljenjina (ne i ostali) i jos neke manje grupe.

Ukupno ima cetiri grupe. Druga pocinje tek kad se prva zavrsi, sto se jos nije dogodilo, a kad ce ne zna se. Za sada su to Fajzer i AZ i uglavnom se u dogledno vreme ne ocekuju vece isporuke od sadasnjih. Nade se polazu najvise u Modernu (po pitanju kolicina), ali ni to ne pre kasnog proleca ili leta.

Link to comment
Share on other sites

Nema da se brigate Srblji. 

Vule rekao iz Sarajeva gradi bolnice, samo se zarazavajte, bitno da ne stane ekonomija na 15 dana, lečiće vas valjda ovi sa biroa, taman da nezaposlenost bude najmanja u istoriji. 

A zašto i da se neki drugari ne učepe u gradnji tih bolnica, pa aparata, pa sanitarija itd.. 

Privreda kuca kao svajcarski sat, tigar ne spava. 💪 🤴 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

navodno britanski soj..

Potpuno suludo zamalo pa 50% testiranih pozitivno. Okrug danas izgleda bolje nego juče, ali Vranje baš i ne. Pčinjski okrug ide 10% iznad proseka za Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ukupno ima cetiri grupe. Druga pocinje tek kad se prva zavrsi, sto se jos nije dogodilo, a kad ce ne zna se. Za sada su to Fajzer i AZ i uglavnom se u dogledno vreme ne ocekuju vece isporuke od sadasnjih. Nade se polazu najvise u Modernu (po pitanju kolicina), ali ni to ne pre kasnog proleca ili leta.

 

Ima tu nekih lokalnih varijacija kao sto je i najavljeno a i kao sto realno stanje na terenu iziskuje.

Generalno vazi uglavnom samo to da su isporuke daleko ispod ranije ugovorenih. A i svakakvi logisticki problemi remete plan vakcinacije, negde manje negde vise. U mom domu zdravlja jos uvek vakcinisu prvu grupu ali poceli su i sa drugom grupom iako prva nije zavrsena. Tako kazu na svom sajtu. Na repertoaru imaju Pfizer, Modernu i AstraZenecu. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Potpuno suludo zamalo pa 50% testiranih pozitivno. Okrug danas izgleda bolje nego juče, ali Vranje baš i ne. Pčinjski okrug ide 10% iznad proseka za Srbiju.

Ako ti ista znaci, evo sta Tiosav kaze

https://www.rts.rs/page/stories/ci/Коронавирус/story/3131/koronavirus-u-srbiji/4278854/tiodorovic-vranje-vakcina-dve-doze-razliciti-proizvodjaci.html

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:



Uobičajeni krivci tržni centri kafići... Ima kafića i tržnih centara po celoj zemlji, ali nema skoro 50% testiranih pozitivnih. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harmonika said:

Brate, do neceg mora da je..ili je do novog soja, ili do nejebanja zive sile, ili korona voli madjarsku krv..nesto jeste..zasto je letos Novi Pazar jebo jeza, my two cents, Bajram i izbori, ako imas argumente,d emantuj me slobodno..

Nemam ideju za NP ali ej 50% je mnogo, nikad nisam čuo da jedan grad (koliki god bio) ima ovakav rezultat nekoliko dana zaredom. Ma nekoliko dana ni jedan dan...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

@vilhelmina @Cyber

da li ima otpora primanju AZ, pa shodno tome i mali % "potrosenih" AZ vakcina (to je problem u Nemackoj) ili se vakcinise sve sto se isporuci?

 

Bila skoro neka stani-pani situacija sa jednom partijom AZ pa su sve vakcine sa tim batch number stornirali zbog alergijskih reakcija kod nekih primalaca. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Fabrike nisu zatvorene ni u vreme "velike panike" u martu/aprilu. Nisu zatvorene ni sada po Evropi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa nesto mi tesko da zamislim da jedan butikcic zarazi vise ljudi nego pun bus u Bg... A koliko citam, problem su, izmedju ostalog, i prodavnice.

Skole, fabrike i javni prevoz retko ko pominje

Link to comment
Share on other sites

Na reapiratoru konstantno od početka februara 120-150 ljudi, a umire oko 10-15% od tog broja. Ili srpska medicina ima neku tajnu uspešnosti lečenja takvih pacijenata ili su brojke malko frizirane. Znam da je to paušalna statistika i da ne može tako da se gleda, ali opet upada u oči.
Ta dva broja su neuporediva, nemamo mi prirastaj od 150 dnevno pa da se moze reci da je 10% smrtnost od tog broja.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Tiodorović: Desilo se nešto što nije smelo; najveći problem su prodavnice i kafići"

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=02&nav_category=12&nav_id=1820192

 

Ja ne znam kako nije sramota ove nase "strucnjake" da ovoliko pausalno lupetaju.

 

Pre nedelju dana neka profesorka sa medicinskog rekla, "bezbrizni smo po pitanju britanskog soja" danas vec cujemo da ga ima sve vise.

 

Danski CDC jos pre skoro dva meseca izmodelovao da ce britanaki soj postati  dominantan ubrzo, a evo to se u poslednjih nekoliko dana i desilo kod njih. A mozda i kod nas samo nemamo pojma.

 

Edit: Sad sam pogledao malo pazljivije ovo sto je linkovala Suncica, kazu da se u prodavnicama i kaficima najmanje postuju mere, al me kazu da l je odatle najvise infekcija

Edited by nemanjaol
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mentalnodetoniran said:
7 hours ago, Eddard said:
Na reapiratoru konstantno od početka februara 120-150 ljudi, a umire oko 10-15% od tog broja. Ili srpska medicina ima neku tajnu uspešnosti lečenja takvih pacijenata ili su brojke malko frizirane. Znam da je to paušalna statistika i da ne može tako da se gleda, ali opet upada u oči.

Ta dva broja su neuporediva, nemamo mi prirastaj od 150 dnevno pa da se moze reci da je 10% smrtnost od tog broja.


A imao sam osećaj da negde grešim u tumačenju, zato sam i napisao onaj disclaimer, ali nisam se udubio u to gde... priraštaj...
🤦‍♂️

 

Hvala na ispravci.

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ja ne znam kako nije sramota ove nase "strucnjake" da ovoliko pausalno lupetaju.

 

Pre nedelju dana neka profesorka sa medicinskog rekla, "bezbrizni smo po pitanju britanskog soja" danas vec cujemo da ga ima sve vise.

 

Danski CDC jos pre skoro dva meseca izmodelovao da ce britanaki soj postati  dominantan ubrzo, a evo to se u poslednjih nekoliko dana i desilo kod njih. A mozda i kod nas samo nemamo pojma.

 

Edit: Sad sam pogledao malo pazljivije ovo sto je linkovala Suncica, kazu da se u prodavnicama i kaficima najmanje postuju mere, al me kazu da l je odatle najvise infekcija

Ah pa Tiodoroviću Bgd ima 2,5 miliona stanovnika, od tad se za matematiku ne pita.

Link to comment
Share on other sites


A imao sam osećaj da negde grešim u tumačenju, zato sam i napisao onaj disclaimer, ali nisam se udubio u to gde... priraštaj...
[emoji2357]
 
Hvala na ispravci.
Ja nemam neke primedbe na ove sto friziraju nasu statistiku, lepo rade svoj posao [emoji846]
Jedina primedba je kad se poveca broj novoobolelih isti dan krene veci broj i smrti.
Link to comment
Share on other sites

Dakle čitao sam sta kaze ona dr iz INEP-a o antitelima nakon vakcinacije i uradim običan igg test danas. To je 18 dana nakon druge doze kineske vakcine.
Rezultat 0.58 (granična vrednost 1.4).
Da podsetim, 3 dana nakon prve doze (to je pre 36 dana) rezultat je bio 0,04.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Texas i Mississippi ukinuli sve mere, ukljucujuci maske. 

Nekoliko drugih drzava popustaje mere.

1/3 vojnika u US nece vakcinu, a Biden upravo poceo da gura J&J iako ima najslabiji efekat. Ipak cu ja da trazim Pfizer i Modernu ako je moguce.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...