Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, shonke said:

Dakle čitao sam sta kaze ona dr iz INEP-a o antitelima nakon vakcinacije i uradim običan igg test danas. To je 18 dana nakon druge doze kineske vakcine.
Rezultat 0.58 (granična vrednost 1.4).
Da podsetim, 3 dana nakon prve doze (to je pre 36 dana) rezultat je bio 0,04.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

A neki gruvaju deset dana posle revakcine... nesto tu ne valja...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Dakle čitao sam sta kaze ona dr iz INEP-a o antitelima nakon vakcinacije i uradim običan igg test danas. To je 18 dana nakon druge doze kineske vakcine.
Rezultat 0.58 (granična vrednost 1.4).
Da podsetim, 3 dana nakon prve doze (to je pre 36 dana) rezultat je bio 0,04.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Baci fotku da mi to seciramo i rastumacimo.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

To znaci da ni od ovog leta nema nista sto se normalnog zivota tice.

 

Covek napisao ranije danas da ima visok nivo antitela na IGG s protein, ovo je sami IGG test, mada jeste zabinljivo da je tako izpalo.

 

Ali cak i da nema nikakva antitela, anegdotalni rezultat jedne osobe ne znaci da nema povratka u normalni zivot.

 

Kacise ljudi malopre nase istrazivanje  da je 98% lekara razvilo antitela.

 

Ja ostajem pri prognozi da tokom leta imamo nesto vrlo blizu povratka na staro.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, shonke said:

Dakle čitao sam sta kaze ona dr iz INEP-a o antitelima nakon vakcinacije i uradim običan igg test danas. To je 18 dana nakon druge doze kineske vakcine.
Rezultat 0.58 (granična vrednost 1.4).
Da podsetim, 3 dana nakon prve doze (to je pre 36 dana) rezultat je bio 0,04.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Obican IgG (na nukleokapsid) niko nije ni predlagao (bar gde sam ja citala) - preporucuju IgG na spike protein

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Cyber said:

 

Ima tu nekih lokalnih varijacija kao sto je i najavljeno a i kao sto realno stanje na terenu iziskuje.

Generalno vazi uglavnom samo to da su isporuke daleko ispod ranije ugovorenih. A i svakakvi logisticki problemi remete plan vakcinacije, negde manje negde vise. U mom domu zdravlja jos uvek vakcinisu prvu grupu ali poceli su i sa drugom grupom iako prva nije zavrsena. Tako kazu na svom sajtu. Na repertoaru imaju Pfizer, Modernu i AstraZenecu. 

 

Ne mora se bas traziti dlaka u jajetu, ali kad si vec pomenula: Tacno je da se negde prelazi na drugu grupu iako prva nije zavrsena, a razlog je upravo taj sto jedino AZ stize u planiranim kolicinama, a ista se ne daje starijima. Moderna i Fajzer isporucuju otprilike polovinu od ugovorenih kolicina. Moderna je najavila nesto vece kolicine od marta, a znacajno vece kasnije u toku godine. Fajzer mudro cuti i ne obecava nista. U medjuvremenu se to sto ima od Fajzera i Moderne cuva za drugu dozu onima koji su vec primili prvu. Zato se i ranije nego sto je planirano prelazi na drugu grupu, onu koja moze da primi i AZ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo malo absurda iz US, update is mog county (nije to bas opstina, malo je vece) znaci dobijaju oko 5,000 vakcina nedeljno (to je do sada Pfizer i Moderna), pre mene ima oko 90,000 registrovanih (manje vise ne znam tacno), znaci procena je - pa dobicu je negde u julu. Medjutim cifre nesto ne stimaju, posto od decembra kad su poceli distribuirali su preko 80k prve doze barem. Znaci negde ide jos oko 3k nedeljno - verovatno staracki domovi i bolnice. Posle mene ima jos oko 90k registrovanih, to ne ukljucuje firme, bolnice i staracke domove. Populacija opstine negde oko 850k.

 

Moja opstina jedna od najboljih po distribuciji u celoj Pensilvaniji, medjutim kad pogledas PA - distribucija prve doze oko 12.5%.

 

I ovo su samo 1A faza, znaci prva prva... Matematicare bi zabolela glava.

 

Biden je odlucio da gura J&J, AZ nisu ni odobrili, ali zato svaki dan objavljuju kako pobedjuju virus.

Link to comment
Share on other sites

 
Obican IgG (na nukleokapsid) niko nije ni predlagao (bar gde sam ja citala) - preporucuju IgG na spike protein
Ma znam, ok je to ali u nekoj emisiji gde su bili dr iz INEP-a, Dr sa med faksa kod Nataše Miljković, vide se rezultati i lepo piše samo igg kod vrste testa pri čemu je voditeljka radila u drugoj lab test i kod nje je bio blizu 0 (slično kao kod mene posle prve doze). Njima nalaz na S protein nije bio jasan (oni su baš komentarisali onaj rez. od tvoje frendice što si kacila i ovde a koji se vrteo po netu) a njihovi rezultati na igg su bili u okvirima onih koje imaju i osobe posle infekcije.
Sad, glavno pitanje po meni je i sam test koji se radi u dve (tri) različite labs.
Plus sto se u mom slučaju taj rezultat (rađen apsolutno u istoj lab juče I pre 36 dana) povećao 15 puta. Jeste u okviru malog nivoa I dalje ali sa 0.04 na 0.58. Verujem da ovakva promena nije slučajna i da je van okvira granica greske mašine koja radi analizu uzorka krvi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, wwww said:

@vilhelmina @Cyber

da li ima otpora primanju AZ, pa shodno tome i mali % "potrosenih" AZ vakcina (to je problem u Nemackoj) ili se vakcinise sve sto se isporuci?

 

Nisam stekla utisak da se ljudi ovde posebno interesuju za vrstu vakcine. Mislim da je pre drzava ta koja pokrece to pitanje u medijima, jer svi troskovi vezani za covid idu na njihov racun, ukljucujuci i povecane troskove koje imaju opstine i regioni, a koji se mogu povezati s covidom i/ili vakcinacija. Plus naravno posrnula ekonomija.

Sto se tice odziva starijih na vakcinaciju, imam prilicno dobar uvid u situaciju u mom delu grada, jer preko opstinske sluzbe za stare u kojoj radim idu i njihove pismene saglasnosti za kontakt sa zdravstvenim sluzbama. Radi se o ljudima koji imaju pomoc u kuci u vidu licne nege. Mozda je nekih 5% uskratilo svoju saglasnost, svi ostali su je dali. Niko ne pita koja je vakcina u pitanju, samo kad ce vec jednom.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, John Terry said:

Sta kazu novine, koliko stiti AstraZeneka nakon prve doze? Jel citao neko nesto o tome?

 

Koliko sam pratio, što zbog situacije na terenu, što zbog konkretnih rezultata u vidu izmerenih čega već, u Britaniji rastegli drugu dozu na tri meseca posle prve, mi samo prepisali od njih, znači radi AZ ono što treba da radi. Valjda će neko da se isprsi i plati testove pa će da se vide i konkretne brojke.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, shonke said:

Dakle čitao sam sta kaze ona dr iz INEP-a o antitelima nakon vakcinacije i uradim običan igg test danas. To je 18 dana nakon druge doze kineske vakcine.
Rezultat 0.58 (granična vrednost 1.4).
Da podsetim, 3 dana nakon prve doze (to je pre 36 dana) rezultat je bio 0,04.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Moguće da si u onih 25% što sinofarm ne zaštiti od zaražavanja. Opet, ima virusologa koji tumače da i odsustvo antitela ne znači odsustvo imuniteta. Plus, možda ti organizam jednostavno nije prihvatio vakcinu. Uradi (imaš u Konzilijumu) test na S protein. AKo tu imaš AT, miran si.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sprivel said:

Nismo iz istog grada. Meni je bukvalno 100m od kancelarije.

Iako je bilo dvadesetak ljudi pre mene, sve zavrseno za 5 minuta.

 

Moj skolski isao pre nedelju dana, pise:

"Baš su dobro organizovali, muzika kao u SPA da ulaziš, osoblje cool, volonteri, sestrice...sve odlično..."

 

Dobio Pfizer?

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Samo da proverim nesto, ako su nosioci imunog odgovora T i B celije, a ne antitela, da li ima smisla raditi antitela. Jer, ukoliko su ove celije zapamtile opasnost, onda kada zaista dodju u kontakt sa zivim virus, ove celije ce napraviti antitela.

Ili nesto gadno gresim u rezonu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, handys said:

Samo da proverim nesto, ako su nosioci imunog odgovora T i B celije, a ne antitela, da li ima smisla raditi antitela. Jer, ukoliko su ove celije zapamtile opasnost, onda kada zaista dodju u kontakt sa zivim virus, ove celije ce napraviti antitela.

Ili nesto gadno gresim u rezonu?

 

Naravno da imuni sistem ne cine iskljucivo antitela na neki antigen, vec postoji kompleksan sistem koji "pamti" - T i B celije igraju vaznu ulogu u tom procesu, tako da nepostojanje (ili postojanje malog broja) antitela, ne znaci da organizam nema/ nece razviti imuni odgovor pri ponovnom susretu s virusom.

 

Kao sto smo vec videli kod nekih rezultata testa, broj antitela je vrlo razlicit i opada  vremenom; mozes uraditi test na IgG (S), ali i ako bude manji broj, to ne znaci nuzno da bi tvoj imuni odgovor bio slabiji.

Edited by Sunshine State
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...