Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, djura.net said:

Sta su gradjanska prava? Jos jedna kovid bolnica? SA odredi u Srbiji su zaduzeni da izazivaju demonstracije I nerede, nije  im cilj zdravlje ljudi nego sopstveni politicki ciljevi, at any cost, bez obzira na ljude koji ce svakodnevno umirati u kovid bolnicama.

upravo je zdravlje arijevske rase jedan od primarnih ciljeva SA jedinica. Baš to, zdravlje rase, osnovnoškolska istorija 🙂

Građanska prava su nešto svežija priča. Između ostalog pravo na raspolaganje sobom, čak i kao pojedinac, ne prosti član kolektiva.
Razumem da je kompleksno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Bivši kolega pozitivan. Ponovo. Prelezao je u junu/julu/avgustu ako se sećam.. Malopre mi javio drugi bivši kolega koji je u kontaktu. I žena i deca. Inače je primio kinesku vakcinu. Detalje tipa tačno kad je primio vakcinu i koju dozu, prvu ili drugu, znacu sutra/prekosutra.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Imao simptome, pa se testirao? Kako je saznao da je pozitivan opet?

 

Kakve sad simptome ima u poredjenju s prethodnim?

Link to comment
Share on other sites

AZ vakcina bi trebalo da bude globalno rešenje, jeftina, može da se čuva iznad nule, dovoljna jedna doza, ima prednost u odnosu na rusku što nije ruska, može masovno da se proizvodi.

 

Imam člana porodice koji se vakcinisao njome, imam i kolege.

 

Britanci neće da je daju drugima dok ne zadovolje svoje potrebe.

 

I stalno čitam negativne stvari o njoj, nije mi baš najjasnije.

Link to comment
Share on other sites

 
 
Ja sam imao 37.5, to je bukvalno granica. Tako da to uopste nije strasno. Ali slazem se da ih je mnogo vise nego 1 od 10, ja bih rekao da je blize tome da 1 od 10 nisu imali nuspojave, mada su te nuspojave zapravo dobar znak, odnosno to je reakcija organizma.
 
Kineska stvara antitela dovoljna da te zastite od bolesti dve nedelje nakon druge doze, mada je i pre toga dovoljno da spreci tesku bolest.
Devojka i ja smo juce primili i do sada nismo imali temperaturu. Osecamo se umorno i nenaspavano, mada ja i jesam lose spavao od bolova u misicima. Devojka proslu noc nista, sad se zali da je malo umornija i da joj je gore nego juce.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

upravo je zdravlje arijevske rase jedan od primarnih ciljeva SA jedinica. Baš to, zdravlje rase, osnovnoškolska istorija 🙂

Građanska prava su nešto svežija priča. Između ostalog pravo na raspolaganje sobom, čak i kao pojedinac, ne prosti član kolektiva.
Razumem da je kompleksno.

Nista tu nije kompleksno,

I niko normalan ovde ne govori o zdravlju rase, nego o zdravlju ljudi, bas ruzan nacin podmetacine u politikantskom maniru kog se ne bi postideo ni dragan j. vucicevic.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, John Terry said:

 

 

Ja sam imao 37.5, to je bukvalno granica. Tako da to uopste nije strasno. Ali slazem se da ih je mnogo vise nego 1 od 10, ja bih rekao da je blize tome da 1 od 10 nisu imali nuspojave, mada su te nuspojave zapravo dobar znak, odnosno to je reakcija organizma.

 

Kineska stvara antitela dovoljna da te zastite od bolesti dve nedelje nakon druge doze, mada je i pre toga dovoljno da spreci tesku bolest.

 

Ovde ne bi ni bio registrovan kao neko ko je imao temperaturu jer se ovde racuna tek preko 38. Ali po svemu ispada da AZ definitivno nije za starije, iako proizvodjac tvrdi da jeste. Ocigledno ima razloga sto je Nemacka, Svedska i jos neke zemlje ipak ne prihvataju kad su u pitanju 65+. Zvanicno zato sto nije sigurno koliku zastitu pruza toj starosnoj grupi, ali meni se cini da bi i ovo mogao biti razlog. Nije isto kad neko mlad, zdrav i prav reaguje tako snazno na vakcinu, i kad se isto desi nekom ko je vec ”nacet” staroscu i raznim bolestima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, djura.net said:

Nista tu nije kompleksno,

I niko normalan ovde ne govori o zdravlju rase, nego o zdravlju ljudi, bas ruzan nacin podmetacine u politikantskom maniru kog se ne bi postideo ni dragan j. vucicevic.

zanimljivo u Nemačkoj u toj doba bilo je neupitno da postoje bolesti od kojih se ne sme biti bolestan, društveno neprihvatljivo, i za određene bolesti su bili zaduženi prvo SA, kasnije SS odredi.
Sve to pod izgovorom nacionalnog zdravlja.  
Edit: dočim rasu čine upravo ljudi, samo jedne rase, ali ipak ljudi. 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ovde ne bi ni bio registrovan kao neko ko je imao temperaturu jer se ovde racuna tek preko 38. Ali po svemu ispada da AZ definitivno nije za starije, iako proizvodjac tvrdi da jeste. Ocigledno ima razloga sto je Nemacka, Svedska i jos neke zemlje ipak ne prihvataju kad su u pitanju 65+. Zvanicno zato sto nije sigurno koliku zastitu pruza toj starosnoj grupi, ali meni se cini da bi i ovo mogao biti razlog. Nije isto kad neko mlad, zdrav i prav reaguje tako snazno na vakcinu, i kad se isto desi nekom ko je vec ”nacet” staroscu i raznim bolestima.

 

Znači nisu za 65+ populaciju.

 

Ima li u Švedskoj Fajzer vakcine, makar za doktore i staračke domove?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Ne razumem zasto se ide na generalna resenja, ili svi zatvoreni ili niko, ili svi rade ili niko: 

Ako imamo podatke po okruzima, fokus na one gde je najvise zarazenih, masovno testiranje i pracenje kontakata sa karantinom za inficirane. Imali bi okruge gde bi sve radilo, i privreda i skolstvo jer je incidencija minorna i pod kontrolom i one koji su se rspojasali pa ih treba dovesti u red. U cemu je problem da se mere ovako selektivno primenjuju? 

Mozda je problem u tome sto je lokalna vlast potpuno razvlascena (nije ekskluziva SNS, oni su to samo doveli do paradoksa) i sto na lokalu imamo samo podobne i korisne idiote. 

 

 

Slažem se za ovaj boldovani deo.. To bi moglo da se uradi da smo normalna država. Ali mi nismo, tj mi ne živimo u normalnoj državi.

 

 

 

40 minutes ago, djura.net said:

Objasnio je neko to juce, zato sto je najnoviji trend srpske politike - bolje leciti nego spreciti. Samo mi nije jasno ko ce da radi u toj novoj bolnici, jer I ovo malo doktora sto imamo je na izmaku snaga, ne bi me cudilo da kovid odeljenja pocnu sa strajkom. Recimo da tako odgovore ovima koji ce na demonstracije zbog policijskog casa. 

Kad smo vec kod demonstranata I kovid zuraja, bilo bi dobro da umesto nekih besmislenih kazni, sve koji krse zakon sud posalje na drustveno koristan rad u kovid bolnice.

 

 

Mogu da rade lekari opšte prakse. I radiće kao i sada.

 

U Beogradu, na Voždovcu lekar X radi dva dana u svojoj ambulanti, pa dva dana u drugoj ambulanti, i peti dan radi u trećoj. Neki lekari već mesecima rade u kovid ambulantama, neki u kovid bolnicama i zato se čeka kada se zakazuje ne samo kod lekara opšte prakse, već i kod specijalista. 

 

I sve više lekara napušta posao i sprema papire za druge zemlje. Pisala sam već o prijateljici koja intenzivno uči nemački..

 

Stanje u zdravstvu je užasno. Svaka čast lekarima koji rade sve vreme u crvenoj kovid zoni.  

 

Ali da se vratim na zidanje bolnice. Zašto ne renovira postojeće kasarne, umesto što zida od "nule"? 

 

 

9 minutes ago, stray_cat said:

AZ vakcina bi trebalo da bude globalno rešenje, jeftina, može da se čuva iznad nule, dovoljna jedna doza, ima prednost u odnosu na rusku što nije ruska, može masovno da se proizvodi.

 

Imam člana porodice koji se vakcinisao njome, imam i kolege.

 

Britanci neće da je daju drugima dok ne zadovolje svoje potrebe.

 

I stalno čitam negativne stvari o njoj, nije mi baš najjasnije.

 

Potpisujem ovaj post. Ako je neka vakcina prošla testiranje i provere onda je to baš ta Oksfordska ( ona je AZ, zar ne ). 

 

Mislim da ostale nisu prošle te rigorozne provere.    

Link to comment
Share on other sites

 
Znači nisu za 65+ populaciju.
 
Ima li u Švedskoj Fajzer vakcine, makar za doktore i staračke domove?
Trenutno, ali koliko sam shvatio francuska ih je ipak odobrila i za starije. Ocekuje se isto od nemacke. U Britaniji se normalno daje i starijima. Mada ne znamo sta je kraljica primila [emoji1787]
Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

@urosg3 jel ti shvatas sta radis?

Pa vidi malo mi je dojadilo da me nazivaš ravnozemljaš ljubitelj Nestora, jer sve to nisam. Pa se mislim why not kad nalet volej... A naleteo je.
Veruj mi da nije bilo tog udarca ispod pojasa verujem da bi naša prepiska bila kvalitetnija i zanimljivija. Ono šo su činjenice i dalje stoje:
Nacistička ideologija se zasnivala na kultu zdravlja nacije i rase
Neke bolesti su bile neprihvatljive, od istog tog naroda i rase.
Za to su bili zaduženi SA i SS odredi.

Tako se lečila nacija od neprihvatljivih bolesti. Svaka ostala paralela sa sadašnjicom svako može zaključi za sebe.

Ono što je neupitno je da kad kažem građanska prava i slobod ne mislim na širnje zaraze, jer niti postoji kauzalnost niti postoji idja o tome. Neka prava mogu biti očuvana i bolest sprečena, zamisli. A neke bolesti ne mogu biti sprečene olicijskim časom, isto tako. Ništa tu nije jednostavno, ma koliko bi voleli da jeste

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Starešina said:

 

Pa ova zena ja doktor nauka i testirala je 100 ljudi.Meni je to poprilicno pouzdano.

Videh i nekoliko testova koji su radili ljudi nakon nedelju-dve i imali su visok nivo antitela.

 

Na koju temu je branila rad drugarica ?

 Uticaj virusa na parametre hemostaze i kompletne krvne slike.

 

Mada je njen overall zakljucak da u ovom trenutku nista ne moze bas pouzdano da se kaze.

 

Ali bas mi je skrenula paznju na Kineze da kod njih imunitet ide bas sporije.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo dr Jovanu, ona ne bi da radi jer virus zapravo I ne postoji, a svi koji su se razboleli su obicni hipohondari. Mislim da ce biti u prvim redovima na demonstracijama protiv vanrednog stanja I policijskog casa.
Ja sam razumeo da su hipohondari njene kolege koje bi je gledale s podozrenjem da skine masku i kad bi se neko zarazio od njih, krivili bi nju. Posle je nešto lupetala maskama za građane, bla bla bla a nosi istu masku kao svi ostali.
Da sam ja lekar, mene bi bilo sramota da ta spodoba nosi istu titulu plus ne bih ostao nem. Ali ja nisam NIKAD čuo ili pročitao da je bilo koji lekar bilo šta rekao na temu te budale.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 
Imao simptome, pa se testirao? Kako je saznao da je pozitivan opet?
 
Kakve sad simptome ima u poredjenju s prethodnim?
Ne znam, saznajem sutra/prekosutra. Bukvalno sam dobio sms: "taj I taj, i familija pozitivni, dobio kineza BTW."
Nisam u kontaktu sa čovekom par godina.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, handys said:

 

Ovo i mene zanima. Jel koristila literaturu sa PubMed ili je koristila neku drugu vrstu istrazivanja? Negde citam dve nedelje, negde sest, ali ne nalazim nigde raw data.

 

Mnogo me pitas 😊

 

Ona i ja smo skroz razlicite struke, ona je zavrsila farmaciju, ja gradjevinu.

 

Prvo je trebala da primi Kinesku, ono kad su se vakcinisali zdravstveni radnici, ali se prehladilq, pa su njen muz i ona uzeli Rusku.

 

E da, i sestra mog muza nam je isto to rekla vezano za imunitet za Kinesku, i ona je u zdravstvu.

Edited by BojanaCZV
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Pa vidi malo mi je dojadilo da me nazivaš ravnozemljaš ljubitelj Nestora, jer sve to nisam. Pa se mislim why not kad nalet volej... A naleteo je.
Veruj mi da nije bilo tog udarca ispod pojasa verujem da bi naša prepiska bila kvalitetnija i zanimljivija. Ono šo su činjenice i dalje stoje:
Nacistička ideologija se zasnivala na kultu zdravlja nacije i rase
Neke bolesti su bile neprihvatljive, od istog tog naroda i rase.
Za to su bili zaduženi SA i SS odredi.

Tako se lečila nacija od neprihvatljivih bolesti. Svaka ostala paralela sa sadašnjicom svako može zaključi za sebe.

Ono što je neupitno je da kad kažem građanska prava i slobod ne mislim na širnje zaraze, jer niti postoji kauzalnost niti postoji idja o tome. Neka prava mogu biti očuvana i bolest sprečena, zamisli. A neke bolesti ne mogu biti sprečene olicijskim časom, isto tako. Ništa tu nije jednostavno, ma koliko bi voleli da jeste

ooo, sve je ovde vrlo jednostavno, samo vi sitni politikanti volite to da zamutite ideologijom, cak ne prezate ni od takvih stvari da podmecete nacisticku ideologiju, sve zarad dnevno politickog profita, sve ono sto je modus operandi onih koje toboze kritikujete. to sto si u grupi dr nestora i dr jovane sa sve antivakserima, antimaskerima i drugim ravnozemljasima je tvoja 'politika', lepo kazi sta imas protiv njih a delis njihove stavove. inace, koliko sam video, bas ova tvoja dr jovana i njena 'politicka organizacija' ima te neke odrede koji bi se dali porediti sa SA, a vala i sa idejom o 'zdravlju nacije' i nepodobnim bolestima i 'bolestima'. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, shonke said:

Ne znam, saznajem sutra/prekosutra. Bukvalno sam dobio sms: "taj I taj, i familija pozitivni, dobio kineza BTW."
Nisam u kontaktu sa čovekom par godina.

 

Pisali pre neki dan i ovde o tome - desavaju se reinfekcije, a desavaju se zarazavanja i pored vakcine.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

@djura.net i @urosg3

Ajd da probate da vodite raspravu bez učitavanja, civilizovano i kulturno, kao što je na ovoj temi i običaj. Bez moderatorskog bolda, samo molba ;).

ne znam za tebe, ali meni je prekipelo da citam i slusam iste pamflete i dve - tri naucene stranice iz sociologije za prvi razred srednje.

bukvalno na ovih 1200 stranica nema forumasa koji nije nekad na lep, a nekad na manje lep nacin pokusao da @urosg3 ukaze gde gresi i zbog cega nije u pravu. bukvalno, ali bukvalno svakih par stranica ista diskusija, neko bi makar malo prikocio i porazmislio o tome sta pise i zasto na svoje stavove uvek dobije manje - vise slicne odgovore. a to nije bilo jednom, nije bilo dva - tri puta, nije bilo ni deset, ni dvadest, siguran sam da smo ovome "tupili" barem sto puta. meni je to vise uzasno mucno za citanje, kao i, verujem, ova nasa prepiska.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

ne znam za tebe, ali meni je prekipelo da citam i slusam iste pamflete i dve - tri naucene stranice iz sociologije za prvi razred srednje.

bukvalno na ovih 1200 stranica nema forumasa koji nije nekad na lep, a nekad na manje lep nacin pokusao da @urosg3 ukaze gde gresi i zbog cega nije u pravu. bukvalno, ali bukvalno svakih par stranica ista diskusija, neko bi makar malo prikocio i porazmislio o tome sta pise i zasto na svoje stavove uvek dobije manje - vise slicne odgovore. a to nije bilo jednom, nije bilo dva - tri puta, nije bilo ni deset, ni dvadest, siguran sam da smo ovome "tupili" barem sto puta. meni je to vise uzasno mucno za citanje, kao i, verujem, ova nasa prepiska.

Da, sociologija bila u drugom srednje 🙂 Išao u "šuvaricu"
Za ostalo - uzdržaću se.

Link to comment
Share on other sites

Ako ne zatvore skole i fabrike (usput se smanjuju i guzve u javnom prevozu), a zatvore prodavnice, to je kao da dozvole da se pusi samo za jednim (neodvojenim) stolom restorana ili piski samo u jednoj polovini  bazena.
Fabrike nisu zatvorene ni u vreme "velike panike" u martu/aprilu. Nisu zatvorene ni sada po Evropi.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

AZ vakcina bi trebalo da bude globalno rešenje, jeftina, može da se čuva iznad nule, dovoljna jedna doza, ima prednost u odnosu na rusku što nije ruska, može masovno da se proizvodi.

 

Imam člana porodice koji se vakcinisao njome, imam i kolege.

 

Britanci neće da je daju drugima dok ne zadovolje svoje potrebe.

 

I stalno čitam negativne stvari o njoj, nije mi baš najjasnije.

 

Nije, daje se u dve.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...