Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nista ne razumem: zasto bi se vakcinisani plasili nevakcinisanih i zbog cega sva ova frka u Izraelu?Pretezni deo populacije je zasticen vakcinom, procenat populacije koja ne moze da primi vakcinu sigurno nije toliko veliki da bi mogao da ugrozi javno zdravlje i zdravstveni sistem pa da zbog toga nevakcinisane treba stavljati u nekakav geto ili ih lisavati elementarnih prava:

https://nova.rs/svet/izrael-koronavirus-vakcinacija-problemi/

Da li mi to srljamo u nakakav zdravstveni totalitarizam nakon decenija tiranije demokratije? Kuku, ponistice mi ispit iz politicke socioligije zbog ovih pojmovnih kontradikcija. 

Mi smo stvarni pukli kao civilizacija, kao da nam nije dosta stvarnih katastrofa pa moramo da izmisljamo nove.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, urosg3 said:

Da, da, ne da će da pobedimo nego dostojno da proslavimo, ritualno spaljivanje maski u lomači koja će da se lagano pretvori u žar za prase na vr` Kosmaja 🙂
Radni naslov eventa: "Razvlašćivanje epidemiologa, vraćanje društvenih odnosa u nadležnost struke društvenjaka"
Razumem da to epidemiologe strašno ljuti, ama ljudi smo da se družimo.

 

Neeee, ne spaljujte maske!!! Pokupi to sto ti je preostalo, mozes i po komsiluku, pa salji humanitarnu pomoc u Svedsku. Kod nas od 1.marta preporuka da se maske nose u zatvorenom, ako ne moze da se drzi distanca. Od pre nedelju-dve su preporucene u javnom prevozu preko celog dana (do tada samo od 7-9 i od 16-18). Vidim danas po medijima i uputstva kako se pravilno stavlja maska, da treba stisnuti ono preko nosa i ostalo sto je ostatak covecanstva apsolvirao jos pre godinu dana. I restorani se od ponedeljka zatvaraju u 20:30 (do sada bila samo zabrana sluzenja alkohola) i jos neke mere o kojima smo do sada samo culi da se primenjuju u drugim zemljama. Ako ovako nastavimo, negde do leta cemo imati i lockdown. 

A ljudi kao ljudi, zbunjeni i niko nece da bude prvi. Poneko se raspituje gde ima da se kupe maske, koliko kostaju i to, moze li poslodavac da plati, necemo valjda sami... U metrou primecujem da ih znatno manji broj nosi nego ranije, dok nije postojala preporuka. Sto se okupljanja tice, jucer smo na poslu dobili izricitu zabranu dolaska i kancelariju. Max petoro i treba se unapred najaviti sefu. Inace nas je oko 40 na spratu i iako imamo mogucnost rada od kuce, vecina redovno dolazi u ofis. Deo sto im kod kuce dosadno, a deo zbog slihtanja sefu.

Od vakcina ni v, uglavnom pabirce ono sto ima da bar vakcinisu one po starackim domovima. I dalje se pominje plan da do leta budu vakcinisani svi koji to zele, ali ovim tempom, bice to leto 2025. 

Standardno oko 5000 novoobolelih dnevno. Umrlih 30-40 i pada, ali broj ljudi na respiratorima raste. Sto je do sada bio znak da pocinje novi talas. Igranka se znaci nastavlja, nikakvih najava fajronta u dogledno vreme.

  • Thanks 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Jedan jako zanimljiv komentar, nije moj:

 

"  Svet vise nikada nece biti isti. Za razliku od istorijskih pandemija u proslosti, sada je mnogo njih koji vide korist u ovome sto se desava pa je nemoguce razaznati sta je istina a sta pokusaj kontrole masa. "

 

Primer zasto je dobar, zbog sojeva koji se pojavljuju( ima sad vec i Kalifornijski soj koji je jos smrtonosniji...), zbog stalnog zastrasivanje stanovnistva, ...)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

Nista ne razumem: zasto bi se vakcinisani plasili nevakcinisanih i zbog cega sva ova frka u Izraelu?

 

Koliko razumem, nije stvar u tome da se vakcinisani plase nevakcinisanih, nego da treba spreciti cirkulaciju virusa. Ako je tako, ima mozda nekoliko razloga. 

Prvo, cirkulacijom virusa u kontakt dolaze nevakcnisiani sa nevakcinisanima i medjusobno se ugrozavaju. Dakle, nije mozda stvar u tome sto u pozoristu 300 vakcinisanih treba da strahuje od jednog koji to nije, nego sto 200 vakcinisanih moze bezbrizno da gleda a 100 nevakcinisanih ce jedni druge da ugrozavaju, pa ce neko od njih mozda i ozbiljno da se razboli.

Drugo, cirkulacijom virusa virusu se produzava zivotni vek, a to znaci vise replikacija, vise mutacija, pa potencijalno i vise kobnih mutacija koje vise ne bi stitile ove koji su vakcinisani.

Kao sto je vec pominjano, vakcine ne pruzaju 'sterilisuci' imunitet a mi jos ne znamo dovoljno o virusu. Strah je, drugim recima, da se ne pojavi izraelski soj koji bi odjednom bio otporan na vakcine.

Tako da nisam siguran da je rec o totalitarizmu, vec o zdravorazumskoj bojazni da se ne ponovi prosla godina i baci u vodu zdravstveni progres ka smanjenju uticaja virusa. Ali hajde da vidimo i kako ce sve to biti konkretno sprovedeno.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Jedan jako zanimljiv komentar, nije moj:

 

"  Svet vise nikada nece biti isti. Za razliku od istorijskih pandemija u proslosti, sada je mnogo njih koji vide korist u ovome sto se desava pa je nemoguce razaznati sta je istina a sta pokusaj kontrole masa. "

 

Primer zasto je dobar, zbog sojeva koji se pojavljuju( ima sad vec i Kalifornijski soj koji je jos smrtonosniji...), zbog stalnog zastrasivanje stanovnistva, ...)

 

Baš me zanima obrazloženje, na koji to način vlasti u Švedskoj, Holandiji, Švajcarskoj, Kanadi..., kontrolišu mape i sa kojim ciljem. otkud tolika saglasnost, i pored različitih mera, između vlasti u skoro svim zemljama i naučnih radnika, virusologa, epidemiologa. 

I šta treba Vučiću Covid kad ima RTS, Pink, Heppi, StudioB, O2...t, i gomilu Kurira, Novosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

sada je mnogo njih koji vide korist u ovome sto se desava

 

Za razliku od recimo perioda posle spanskog gripa, kada su takve ljudske divote poput Musolinija i Hitlera izrazavale iskreno postovanje za prave ljudske vrednosti?

Moram da priznam da mi nije jasno zasto su ljudi (ne mislim na Slavisu, pricam uopste s obzirom na komentare kakve ljudi daju) toliko opsednuti danasnjicom. Niti su danas politicari sebicniji nego ranije, niti je narod ovakav ili onakav, niti su vremena gora. Naprotiv. Ako iko misli da nekom mnogo odgovara lockdown, grdno se vara. Vestacko forsiranje lockdowna nema nikakvog smisla cak ni iz perspektive hladnih politickih kalkulacija. Pogledajte probleme sa kojima se Kuomo suocava, na primer, sto je sakrivao brojke. U demokratijama dolaze izbori jedni za drugima i vestacko forsiranje zakljucavanja narod nece bas dobro da prihvati.

Dalje, pojava sojeva koji su smrtonosniji nije nista neobicno, i opet ne razumem ljude koji misle da neko to namerno pumpa. Zapravo, umesto kukanja na 'danasnje vreme, a kako je lepo bilo nekad', mislim da je nesto bazicnije po sredi: vrlo razumljiv, i opet ni malo iznenadjujuc mehanizam odbrane. Poricanje. Drugim recima, 'nemoguce je da se ovako nesto strasno desava, nemoguce je da ovoliko traje, taman kad smo pomislili da prolazi evo novih sojeva, pa kako mi to da izdrzimo? Mora biti da nas neko laze, vara, hoce da manipulise, da neko voli sto je ovako. Sigurno se nije nadvila prava pretnja koju ne razumemo dovoljno i povodom koje ne mozemo da ucinimo sve i odmah'. Ironija je da je svet izasao iz mnogo gorih kriza u vremenima kada se mnogo sporije saznavalo o novim pretnjama, kada je bilo mnogo manje sadrzaja i kada je ekonomski bekgraund bio mnogo gori, a opet ljudi 2021. ne mogu da izdrze nesto sto su mogli ljudi 1921, posle najuzasnijeg cetvorogodisnjeg rata koji se do tad dogodio. Ironija je, da pitamo te biljcice danas, oni bi se rado vratili u 1921, a da pitate ove iz 1921. pobegli bi glavom bez obzira u 2021.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Div said:

 

Baš me zanima obrazloženje, na koji to način vlasti u Švedskoj, Holandiji, Švajcarskoj, Kanadi..., kontrolišu mape i sa kojim ciljem. otkud tolika saglasnost, i pored različitih mera, između vlasti u skoro svim zemljama i naučnih radnika, virusologa, epidemiologa. 

I šta treba Vučiću Covid kad ima RTS, Pink, Heppi, StudioB, O2...t, i gomilu Kurira, Novosti.

Pa evo kako mogu narediti lockdown i uvesti mere o zatvaranju , i ogranicenosti kretanja, maske,...tako mogu narediti i obavezno vakcinisanje. 

Ne vidim zasto se kod vakcinisanja trazi izuzetak i postuje volja gradjana? 

Zasto kad neko ne nosi masku dobije kaznu a kad nece da se vakcinise onda nema kazne, vec to potpada pod ljudska prava.

 

 

23 minutes ago, handys said:

 

Za razliku od recimo perioda posle spanskog gripa, kada su takve ljudske divote poput Musolinija i Hitlera izrazavale iskreno postovanje za prave ljudske vrednosti?

Moram da priznam da mi nije jasno zasto su ljudi (ne mislim na Slavisu, pricam uopste s obzirom na komentare kakve ljudi daju) toliko opsednuti danasnjicom. Niti su danas politicari sebicniji nego ranije, niti je narod ovakav ili onakav, niti su vremena gora. Naprotiv. Ako iko misli da nekom mnogo odgovara lockdown, grdno se vara. Vestacko forsiranje lockdowna nema nikakvog smisla cak ni iz perspektive hladnih politickih kalkulacija. Pogledajte probleme sa kojima se Kuomo suocava, na primer, sto je sakrivao brojke. U demokratijama dolaze izbori jedni za drugima i vestacko forsiranje zakljucavanja narod nece bas dobro da prihvati.

Dalje, pojava sojeva koji su smrtonosniji nije nista neobicno, i opet ne razumem ljude koji misle da neko to namerno pumpa. Zapravo, umesto kukanja na 'danasnje vreme, a kako je lepo bilo nekad', mislim da je nesto bazicnije po sredi: vrlo razumljiv, i opet ni malo iznenadjujuc mehanizam odbrane. Poricanje. Drugim recima, 'nemoguce je da se ovako nesto strasno desava, nemoguce je da ovoliko traje, taman kad smo pomislili da prolazi evo novih sojeva, pa kako mi to da izdrzimo? Mora biti da nas neko laze, vara, hoce da manipulise, da neko voli sto je ovako. Sigurno se nije nadvila prava pretnja koju ne razumemo dovoljno i povodom koje ne mozemo da ucinimo sve i odmah'. Ironija je da je svet izasao iz mnogo gorih kriza u vremenima kada se mnogo sporije saznavalo o novim pretnjama, kada je bilo mnogo manje sadrzaja i kada je ekonomski bekgraund bio mnogo gori, a opet ljudi 2021. ne mogu da izdrze nesto sto su mogli ljudi 1921, posle najuzasnijeg cetvorogodisnjeg rata koji se do tad dogodio. Ironija je, da pitamo te biljcice danas, oni bi se rado vratili u 1921, a da pitate ove iz 1921. pobegli bi glavom bez obzira u 2021.

Procitaj odgovor koji sam napisao Div-u.

 

Varas se ako mislis da lock down ne odgovara nikome.

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, handys said:

 

Za razliku od recimo perioda posle spanskog gripa, kada su takve ljudske divote poput Musolinija i Hitlera izrazavale iskreno postovanje za prave ljudske vrednosti?

Moram da priznam da mi nije jasno zasto su ljudi (ne mislim na Slavisu, pricam uopste s obzirom na komentare kakve ljudi daju) toliko opsednuti danasnjicom. Niti su danas politicari sebicniji nego ranije, niti je narod ovakav ili onakav, niti su vremena gora. Naprotiv. Ako iko misli da nekom mnogo odgovara lockdown, grdno se vara. Vestacko forsiranje lockdowna nema nikakvog smisla cak ni iz perspektive hladnih politickih kalkulacija. Pogledajte probleme sa kojima se Kuomo suocava, na primer, sto je sakrivao brojke. U demokratijama dolaze izbori jedni za drugima i vestacko forsiranje zakljucavanja narod nece bas dobro da prihvati.

Dalje, pojava sojeva koji su smrtonosniji nije nista neobicno, i opet ne razumem ljude koji misle da neko to namerno pumpa. Zapravo, umesto kukanja na 'danasnje vreme, a kako je lepo bilo nekad', mislim da je nesto bazicnije po sredi: vrlo razumljiv, i opet ni malo iznenadjujuc mehanizam odbrane. Poricanje. Drugim recima, 'nemoguce je da se ovako nesto strasno desava, nemoguce je da ovoliko traje, taman kad smo pomislili da prolazi evo novih sojeva, pa kako mi to da izdrzimo? Mora biti da nas neko laze, vara, hoce da manipulise, da neko voli sto je ovako. Sigurno se nije nadvila prava pretnja koju ne razumemo dovoljno i povodom koje ne mozemo da ucinimo sve i odmah'. Ironija je da je svet izasao iz mnogo gorih kriza u vremenima kada se mnogo sporije saznavalo o novim pretnjama, kada je bilo mnogo manje sadrzaja i kada je ekonomski bekgraund bio mnogo gori, a opet ljudi 2021. ne mogu da izdrze nesto sto su mogli ljudi 1921, posle najuzasnijeg cetvorogodisnjeg rata koji se do tad dogodio. Ironija je, da pitamo te biljcice danas, oni bi se rado vratili u 1921, a da pitate ove iz 1921. pobegli bi glavom bez obzira u 2021.

Ukoliko pogledaš unazad, tamo neki februar mart prošle godine, napisao sam da me brine sekuritizacija jednog suštinski i praktično zdravstvenog problema, i ta sekuritizacija eskalira, Nema realno neke opsednutosti današnjicom, u  pitanju je sasvim realna briga za naše živote, čak da postavim tezu - za kvalitet naših života.

Sećaš se, nadam se, da sam isto davno postavio tezu da je od dužine života jednom procentu populacije važniji kvalitet života. Hajde da popričamo o boldu, otvoreno. Da budem siguran da nisam zapao u denial fazu, mislim da nisam, ali izložen sam godinu dana da mi autoriteti svakodnevno viču "VUK, VUK!" pa prekardašilo vala.
Koliko je taj vuk veliki i opasan, da nije sekuritizacija opasniji vuk imajući u vidu sve posledice?

Edited by urosg3
typo
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa evo kako mogu narediti lockdown i uvesti mere o zatvaranju , i ogranicenosti kretanja, maske,...tako mogu narediti i obavezno vakcinisanje. 

Ne vidim zasto se kod vakcinisanja trazi izuzetak i postuje volja gradjana? 

Zasto kad neko ne nosi masku dobije kaznu a kad nece da se vakcinise onda nema kazne, vec to potpada pod ljudska prava.

 

 

Jedino ako čekaju da se skupi dovoljan broj vakcina (reda veličine populacije u državi), pa da uvedu obaveznu vakcinaciju.

 

Ako je zatvaranje svega povezanog sa većim brojem ljudi na jednom mestu i u zatvorenom prostoru obavezno, bez obzira na neželjene efekte koji su 100% prisutni (ljudi ne zarađuju što ima ogromne posledice, naročito dugoročne, na njihovo zdravlje), onda bi i vakcinacija morala da bude obavezna.

 

Jedino da bude na dobrovoljnoj bazi ako se komplet ukinu sve mere (i maske), pa ko 'oće, nek se vakciniše (još jednom, za to je potrebno imati ih dovoljno).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stray_cat said:

 

Jedino ako čekaju da se skupi dovoljan broj vakcina (reda veličine populacije u državi), pa da uvedu obaveznu vakcinaciju.

 

Ako je zatvaranje svega povezanog sa većim brojem ljudi na jednom mestu i u zatvorenom prostoru obavezno, bez obzira na neželjene efekte koji su 100% prisutni (ljudi ne zarađuju što ima ogromne posledice, naročito dugoročne, na njihovo zdravlje), onda bi i vakcinacija morala da bude obavezna.

 

Jedino da bude na dobrovoljnoj bazi ako se komplet ukinu sve mere (i maske), pa ko 'oće, nek se vakciniše (još jednom, za to je potrebno imati ih dovoljno).

Slazem se za vakcinisanje na dobrovoljnoj bazi ako se ukinu mere. Ali se ne slazem sa ovim da nema dovoljno vakcina. Ima samo ne trazu tamo gde ih ima. I da vakcinacija mora biti obavezna dok traje lockdown i mere.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Slazem se za vakcinisanje na dobrovoljnoj bazi ako se ukinu mere. Ali se ne slazem sa ovim da nema dovoljno vakcina. Ima samo ne trazu tamo gde ih ima. I da vakcinacija mora biti obavezna dok traje lockdown i mere.

 

Može i ovako:

 

- ako je vakcinacija na dobrovoljnoj bazi (vrlo se preporučuje, ali ne može da se naredi jer svako ima pravo... blablabla), onda i mere (maske, lokdauni i ostalo) treba da su na dobrovoljnoj bazi (po istoj logici kao i za vakcine).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Alitu vest nije preneo B92 vec su oni uzeli od Index.hr

 

Ali slazem se da nasi mediji unose zabunu , paniku, i uticu na gradjane u vezi vakcinacije. 

 

Još gore. Potpuno nekritički prepisuju jedni od drugih. Pačja škola.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stray_cat said:

 

Jedino ako čekaju da se skupi dovoljan broj vakcina (reda veličine populacije u državi), pa da uvedu obaveznu vakcinaciju.

 

Ako je zatvaranje svega povezanog sa većim brojem ljudi na jednom mestu i u zatvorenom prostoru obavezno, bez obzira na neželjene efekte koji su 100% prisutni (ljudi ne zarađuju što ima ogromne posledice, naročito dugoročne, na njihovo zdravlje), onda bi i vakcinacija morala da bude obavezna.

 

Jedino da bude na dobrovoljnoj bazi ako se komplet ukinu sve mere (i maske), pa ko 'oće, nek se vakciniše (još jednom, za to je potrebno imati ih dovoljno).

Mislim da ne mogu da uvedu obaveznu vakcinaciju iz dva razloga - jedan je sto postoje ljudi koji ne smeju da se vakcinisu iz nekih razloga a drugo je sto ne mozes ili bar ne bi smelo da obavezujes ljude da urade nesto sto cinjenica je nije provereno iole dugorocno - cinjenica je da se ne znaju ni benefiti ni posledice vakcina ni posle godinu dve i vise kasnije. Medjutim ono sto mogu drzave da urade sto se i pominje u onom tekstu o Izraelu je da nevakcinisanim onemoguci ulaz u restoran, dolazak na radno mesto pa i radno mesto, ulaz u javni prevoz itd itd. iako i to je problematicno jer se ne zna trajanje zastite ovih vakcina pa se sve to nekako vrti u krug.

Inace jedan od argumenata zasto primoravati ljude da se vakcinisu je da se oslobode mesta u bolnicama, argument - ako nevakcinisani koronasi zauzmu mesta u bolnicama gde ce da se leci vakcinisan svet od drugih bolesti.

Meni se cini da je ustvari izlaz iz svega ovoga efikasno lecenje, medjutim treba i naci lekove koji su stvarno efikasni sto ce se sigurno desiti jednog dana mozda uskoro a mozda i ne.

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Pa ne kuva im zena pa jedu junk food.

Pa i kad im kuva žena, to nije kvalitetno kao mamina hrana koja je bila uravnotežena po pitanju svih potrebnih namirnica, vitamini, minerali, proteini, ugljeni hidrati, vlakna....

Žene sprčakju šta imaju i ti jedi, šta ćeš.

 

Da se vratim na temu: prošao danas pored kovid ambulante u zemunu kod saobraćajne škole, ispred gužva, 20-30 ljudi sigurno.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ciao (naterala si me da sednem za komp :).

 

Tačno je da su (dugoročno) nepoznati benefiti i posledice vakcina.

 

Takođe, nepoznate su i dugoročne posledice (preležane) korone.

 

Kao što će biti nepoznate i (dugoročne) posledice lekova za efikasno lečenje korone, koji još uvek nisu pronađeni.

 

Jedino što je poznato je da su uvedene mere u cilju sprečavanja zaraze, dugoročno sa ogromnim (ekonomskim) neželjenim posledicama.

 

Ako će da bude ista logika kao i za vakcine, tj ne znamo dugoročne posledice vakcina, onda isto to mora da se primeni i za lekove, tj efikasan lek protiv kovida19 mora da prođe kroz dugogodišnje ispitivanje da bi se utvrdilo da nema (dugoročne) posledice po zdravlje (jer to poneki/mnogi "zameraju" trenutno dostupnim vakcinama - ne znaju se dugoročni efekti). Pleonazam je nameran da biH naglasio da poneki/mnogi nemaju nikakav problem u vezi "preležavanja" kovida19 ili uzimanja preventivnih lekova (primer ivermektin) jer: evo preležao sam, nije mi ništa ili evo, pio sam ivermektin i nije mi bilo ništa kad su našli da sam pozitivan na kovid19, a kod vakcine kad se otkuca evo nije mi ništa od vakcine, e onda je ali mi ne znamo dugoročno da l' ti nije ništa. Setih se, niko nema problem s preporukom da se svakodnevno uzimaju suplementi (cink i ostalo), a da se ne znaju dugoročne posledice, evo, uskoro će godinu dana kako se velika većina "cinkuje".

 

Ja mislim da će medicina uvek pre da spreči (vakcina), ako može, nego da leči (lek). Jedino ako zbog kovida19, rešimo da da je efikasnije i manje opasno da se lečimo (kad se desi) nego da sprečimo (pre nego što se desi).

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Nista ne razumem: zasto bi se vakcinisani plasili nevakcinisanih i zbog cega sva ova frka u Izraelu?

 

To je pokusaj da se promovise vakcinacija, posto je usporila. Ovako beneficije za vakcinisane, pa ce se vise vakcinisati.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, stray_cat said:

@ciao (naterala si me da sednem za komp :).

 

Tačno je da su (dugoročno) nepoznati benefiti i posledice vakcina.

 

Takođe, nepoznate su i dugoročne posledice (preležane) korone.

 

Kao što će biti nepoznate i (dugoročne) posledice lekova za efikasno lečenje korone, koji još uvek nisu pronađeni.

 

Jedino što je poznato je da su uvedene mere u cilju sprečavanja zaraze, dugoročno sa ogromnim (ekonomskim) neželjenim posledicama.

 

Ako će da bude ista logika kao i za vakcine, tj ne znamo dugoročne posledice vakcina, onda isto to mora da se primeni i za lekove, tj efikasan lek protiv kovida19 mora da prođe kroz dugogodišnje ispitivanje da bi se utvrdilo da nema (dugoročne) posledice po zdravlje (jer to poneki/mnogi "zameraju" trenutno dostupnim vakcinama - ne znaju se dugoročni efekti). Pleonazam je nameran da biH naglasio da poneki/mnogi nemaju nikakav problem u vezi "preležavanja" kovida19 ili uzimanja preventivnih lekova (primer ivermektin) jer: evo preležao sam, nije mi ništa ili evo, pio sam ivermektin i nije mi bilo ništa kad su našli da sam pozitivan na kovid19, a kod vakcine kad se otkuca evo nije mi ništa od vakcine, e onda je ali mi ne znamo dugoročno da l' ti nije ništa. Setih se, niko nema problem s preporukom da se svakodnevno uzimaju suplementi (cink i ostalo), a da se ne znaju dugoročne posledice, evo, uskoro će godinu dana kako se velika većina "cinkuje".

 

Ja mislim da će medicina uvek pre da spreči (vakcina), ako može, nego da leči (lek). Jedino ako zbog kovida19, rešimo da da je efikasnije i manje opasno da se lečimo (kad se desi) nego da sprečimo (pre nego što se desi).

 

 

 

 

Mozda gresim ali sticem utisak da mislis da sam ja protivnik vakcine - to nije bila ideja mog posta uopste, vise je bilo da malo dopunim razmisljanja tj pitanja i odgovor na to da li je moguce i da li je verovatno da ce se ici na obaveznu vakcinaciju i drugo bar moj odgovor na pitanje @Pletilja kako to da nevakcinisani ugrozavaju vakcinisane.

Naravno da je vakcinacija jako vazna i pozeljna, i da ce da pomogne ali nazalost nece biti dovoljna kao resenje ove situacije, to sam htela da kazem i donekle obrazlozim

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...