Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, urosg3 said:

Relevantna je koliko je dr Predrag Bogdanović relevantan. Čovek stao iza svoje tvrdnje imenom i prezimenom.

 

Mislim (vise se nadam) da su nemedicinski uzroci u pitanju. Licno sam se vozio sa dva vozaca CarGo-a koje sam morao da nateram da stave masku jer su oni vakcinisani; pitam ovoga danas jesli li primio obe doze? Jok, jednu. Pa ti, prijatelju, onda nisi zasticen. Njegov odgovor je bio bukvalno:

 

IMG_20201117_123649.jpg.26df84a87d0778a23bbc6247bb7afb5d.jpg

 

...samo sto je imao masku pa se nije video osmeh i drzao je ruke na volanu, ali to je taj stav.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, i ja mislim na sporadične slučajeve, ne mislim da je ovih 3300 i nešto ljudi primilo vakcinu pa se zarazilo. Ima takvih slučajeva, brojčano ne znamo koliko-verujem mali broj.

 

 

Svakako. Kao i pre nedelju dana, trend koji sam primetio se nastavio. Poslužiću se primerom:
Srbija ugrubo ima 6 miliona ljudi koji realno ovde žive, vakcinisala je preko milion ljudi, hajde ugrubo da računamo da je odnos 5 prema jedan.
Što bi značilo da trenutno u Areni ima 300 pacijenata. od kojih bi moralo da bude 240 nevakcinisanih i 60 vakcinisanih prvom vakcinom da tvrdimo da vakcina nema uticaja nakon prve doze, da je svejedno, da si tek nakon procesa dve vakcine + vremenski period zaista siguran. Dakle danas bi moralo da leži tamo 60 pacijenata koji su primili prvu dozu, i incidencija je ista. Odnos 5 prema 1. Svaki šesti pacijent je primio vakcinu.
Ukoliko je tako verovatnoća da budeš zaražen sa jednom dozom vakcine je istovetna kao i bez te jedne doze i to je kraj priče. I vakcina nakon prve doze nema nikakav uticaj, ona je jedan korak u procesu i ne utiče ni na šta.

Link to comment
Share on other sites

O Moderna vakcini: rodjak cerkinog supruga (IL USA) ima 94 godine, odavno ugradjen pesmejker, primio vakcinu medju prvima, revakcinisan i nista mu ne fali, trenutno na dijeti za mrsavljenje i to mu je najveci problem.

O Fajzeru u Izraelu: juce sam procitala (negde, mrzi me da trazim) da je prijavljeno 13 slucajeva paralize facijalis nerva ili misica, ne secam se ali je svakako nesto vezano za neki facijalis. Pisem o ovome da se ljudi ne uplase ako im se zalomi neka nepredvidjena posledica nakon vakcinisanja. Sta god da je, bolje je od, recimo, 5 amputacija donjih ekstremiteta na Banjici o kojima ivestava nasa doktorka a nakon prelezane teze forme covida.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pletilja said:

O Moderna vakcini: rodjak cerkinog supruga (IL USA) ima 94 godine, odavno ugradjen pesmejker, primio vakcinu medju prvima, revakcinisan i nista mu ne fali, trenutno na dijeti za mrsavljenje i to mu je najveci problem.

Tebi sam onomad ostao dužan izvinjenje iz objektivnih razloga, ovaj zubar je strašno iskustvo, pa molim te izvini... Bio sam preterao, ne zameri molim te.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Dr Predrag Bogdanović, "šef" bolnice iz Arene je danas izjavio da je značajan broj pacijenata u Areni tu nakon što su primili prvu dozu vakcine, što se slaže sa onim što sam primetio i ja na "svom" sistemu.
Takođe dr Bogdanović je mišljenja da su u pitanju ipak društveni uzroci i da vakcina nije sama po sebi uzrok.

Pisao sam o tome pre nedelju dana mislim.

Jel taj značajan broj oko nekoliko, preko nekoliko, manje od prilično ili je samo značajniji nego pre neki dan?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Tebi sam onomad ostao dužan izvinjenje iz objektivnih razloga, ovaj zubar je strašno iskustvo, pa molim te izvini... Bio sam preterao, ne zameri molim te.

Urose, ja sam prva pocela i na meni je odgovornost. Nema toga sto tebi ne bih oprostila i iskreno mi je zao sto sam ti otezala muku tih dana.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

Jel taj značajan broj oko nekoliko, preko nekoliko, manje od prilično ili je samo značajniji nego pre neki dan?

Pisao sam gore prethodni post o tome, 

 

10 minutes ago, urosg3 said:

Srbija ugrubo ima 6 miliona ljudi koji realno ovde žive, vakcinisala je preko milion ljudi, hajde ugrubo da računamo da je odnos 5 prema jedan.
Što bi značilo da trenutno u Areni ima 300 pacijenata. od kojih bi moralo da bude 240 nevakcinisanih i 60 vakcinisanih prvom vakcinom da tvrdimo da vakcina nema uticaja nakon prve doze, da je svejedno, da si tek nakon procesa dve vakcine + vremenski period zaista siguran.

Dokle god pratimo ovaj odnos sve je ok.

Link to comment
Share on other sites

Kad već pričamo o vakcinama...Da li čitate portal N1? 

 

https://rs.n1info.com/vesti/jovanovic-nema-prekida-u-vakcinaciji-kineskom-vakcinom-u-srbiji/

 

A u tekstu stoji :  

„Na osnovu dopisa Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut od 22. 02. 2021. godine, prosleđena je informacija GZJZ (jedinica za imunizaciju, dr I. Begović) o prekidu primene prve doze Sinopharm vakcine u svim zdravstvenim ustanovama.

Data je preporuka da se građanima ponude druge vakcine koje su na raspolaganju: Astra Zeneka, Pfizer, a ubrzo i Sputnjik.

Molimo sve zaposlene koji su zainteresovani za primenu Astra Zeneka i Pfizer vakcine da se putem imejla jave (dato ime i prezime, koje iz razloga zaštite privatnosti nećemo objaviti) na adresu (imejl) do četvrtka 25. 02. 2021. do 10 časova, a zainteresovani za primenu Sputnjik vakcine se mogu prijaviti preko E-uprave.“

 

I objašnjenje direktorke Batuta...i posle 70 komentara raznoraznih..od teoretičara zavere do toga da li kineska vakcina stvara antitela ili ne, i kada...

 

Možda sam glupa, ali ja ne razumem objašnjenje direktorke Batuta...

Link to comment
Share on other sites

Just now, nemanjaol said:

Mislio sam na ovo da su ljudi izmedju dve doze ranjiviji.

Puka teorija, bez istraživanja, bez dokaza, zasnovano na pretpostavci da se ljudi manje više isto ponašaju pre i posle.
Na nivou anegdotalnih dokaza stoji i teorija da su ionako vakcinisani iz rizičnih grupa i prioritetnih zanimanja i da nije očekivano da se incidencija u tim zanimanjima prati incidenciju u populaciji. Mada je rano za zaključak.

Link to comment
Share on other sites

Povodom ruske vakcine i EU slusala sam u jednoj emisiji - kazu da se od rusa trazi (obzirom da oni nisu "zapad" ) da se omoguci i pristup totalni svim laboratorijama tamo vezanim za ispitivanje virusa i vakcine i svim proizvodnim pogonima itd itd, sto se ne trazi od zapadnih proizvodjaca, a rusima koliko vidim ne pada na pamet da ih puste svuda da svrljaju tako da mislim da od sputnjika  u evropskoj uniji nece biti nista a nevezano za kvalitet same vakcine. To za saltere se prepucavaju, jedni kazu jedno drugi drugo, i to ide igranka u krug.

 

Inace za AZ su rekli juce dok su je hvalili na fra tv da je vrlo moguca kratkotrajna jedno dnevna reakcija sa temperaturom itd a da se preporucuje da se par sati pre uzme paracetamol (andol valjda u Srbiji) i da se pije svakih 6 sati tokom prvog dana primanja a da je inace potpuno bezazleno, nista opasno, jedino nije prijatno imati temperaturu.

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Puka teorija, bez istraživanja, bez dokaza, zasnovano na pretpostavci da se ljudi manje više isto ponašaju pre i posle.
Na nivou anegdotalnih dokaza stoji i teorija da su ionako vakcinisani iz rizičnih grupa i prioritetnih zanimanja i da nije očekivano da se incidencija u tim zanimanjima prati incidenciju u populaciji. Mada je rano za zaključak.

Sa druge strane ljudi koji su se sami prijavili za vakcinaciju su oni koji se i najvise paze itd.

Previse nepoznatih da bi se doneo neki zakljucak...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mentalnodetoniran said:

Sa druge strane ljudi koji su se sami prijavili za vakcinaciju su oni koji se i najvise paze itd.

Previse nepoznatih da bi se doneo neki zakljucak...

I kratko vreme. Ono što nam KrŠ obećava, onih još milion i po vakcinisanih i stavljamo pod kontrolu pandemiju - vredi da se ne zaboravi.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Harmonika said:

jedenje govani, kao sve sto kazu..epdiemija, at best, moze zbog sezonalnosti da stane, i prokuzenosti, naravno, ne umanjujem ni znacaj vakcinacije..

A istovremeno nadmeno preteći stav "ovo je opomena" i "pooštrićemo mere", i vrcaju od etičnosti, uronjeni u brigu za svakog pojednica...
Moja razredna kad se ljutila na mene uvek sam bio kriv, kod ovih razrednih imam drugačiji utisak

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ciao said:

...da se preporucuje da se par sati pre uzme paracetamol (andol valjda u Srbiji)...

Andol je aspirin, a paracetamol je isto paracetamol, a to za preventivno pijenje, zavisi od izvora. Negde pise da moze se uzima tek ako se pojavi temperatura ili bol od uboda, ali da se izbegava ako bas ne mora. Ja od Fajzera nemam nikakve sporedne efekte, juce malo bol od uboda, ali to nije od same vakcine, a danas ni to.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...