Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Dolce gusto said:

Evo treci dan od primanja prve doze. Nije me ni ruka zabolela,jedino osecam konstantni neki umor, imam utisak da mogu u svakom trenutku da zaspim. Da li je jos neko imao takav simptom ili da se zabrinem?

 

Moja devojka identično tako, a i ja sam se slično osećao, samo u manjem stepenu. Uz to sam imao i ono što je Eddard rekao kao da mi je vruće, a temperatura 36 😄 Računali smo da je od vakcine, ali sad ima novi razvoj događaja.

 

Devojci šef juče javio da je pozitivan, pa sad ne znamo da je nije slučajno zarazio i da nisu to bili simptomi od kovida, a da su sad već prošli. Radili smo sinoć antigenski privatno za svaki slučaj, negativni oboje, al jebem li ga. Sad bukvalno ne znamo da li je to bilo od vakcine, ili je protrčao virus kroz nas.

Link to comment
Share on other sites

Čipovan sinoć Sinofarmom. Pun signal na svim uređajima u kući. Ja zadovoljan. Ukućani takođe. Klinka sad strimuje youtube po većoj brzini, 5G bato :s_d:

 

Ruka sinoć malo bolela, danas jedva. Neki blagi osećaj sinoć kao da imam temp. a nemam. Danas sve cool. 

  • Like 5
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

Ako pogledas metodologiju svih studija koje ti govore o delotvornosti ivermectina, cinka, vitamina C, D...uglavnom je rec o opservacionim studijama.

Cink mora da bude u acetate formi da bi bio koristan (bem li ga kako se to kaže na naški). Takođe, treba da se uzme što pre se osete simptomi. Mada opasno je uzimati mnogo tih pilula, treba da se prestane posle 3-4 dana koliko znam. 

 

Vitamin D je koristan u zimsko doba, jer nema dovoljno sunca. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Grupisao sam ih vise po tome sto nemamo dovoljno dobrih studija da tacno razumemo kada i u kojim situacijama je potrebno koristiti ih, i u kojoj kolicini.

Inace, apsolutno sam za pristup 'baciti sve o zid i videti sta se zalepi', nego samo kazem, treba biti oprezan. Svakako me raduje da nesto tako jeftino i dostupno kao Ivermectin pomaze. Ako imas neki link u kojem se nagadja zasto pomaze, bilo bi mi zanimljivo da procitam.

 

Video si link na onoj temi - prema do sad poznatim podacima, efikasnost je velika u slucaju profilakse i ranog tretmana, a ne toliko velika (i to je relativno, jer 40 % efikasnost nije losa) u kasnijoj fazi terapije.

 

Akiro je ubio "kovida" profilakticki/ranom terapijom - nasa laicka studija s jednim subjektom 😄

 

Ali, bas ga briga da l' je on jedan u studiji ili je studija od 100 000, ako je on prosao dobro!! 😄

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam meta-analizu. Nisam bas uhvatio koje su tacno doze (cini mi se dve tablete na 72 sata). Mada Akirova gospodja, ako se secam, nije bas dobro podnela. No, ovo mi je uhvatilo paznju, iz jedne druge studije:

 

'We surmise that this may be connected to ivermectin's ability to inhibit SARS-CoV-2 replication, which likely leads to lower infection rates. However, other pathways must exist to explain the persistence of such an inhibitory effect after serum levels of ivermectin have declined. It is suggested that ivermectin be evaluated for potential off-label prophylactic use in certain cases to help bridge the time until a safe and effective vaccine becomes available'

 

Ovo pre svega 'other pathways must exist to explain the presistence of such an ihibitory effect'. Zanimace me da vidim sta je to u ivermectinu sto deluje na virus. Secam se jos sa pocetka pandemije da su obecavali lekovi koji se daju za reumatoidni artritis. Posto je tu rec o, ako dobro shvatam, autoimunoj bolesti, onda ono sto umiruje imuni sistem pomaze kod srednjih i tezis slucajeva kovida, jer su ti srednji i tezi slucajevi povezani ne sa delovanjem samog virusa, vec sa prejakim odgovorom imuniteta na virus. Medjutim, ivermectin sprecava replikaciju samog virusa, sto mu daje prednost. Ali zasto? Bilo bi veselo ako je zivotinjski antiparazitik zaista odrzivo resenje. Nadam se da jeste.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, implant said:

 

A, pa neće biti, nisi ti pratio teorije o zlatnoj milijardi, npr. 🙃. To ti je taman SAD, EU, UK, Australija i još neko, ne sećam se više ko...nije isti hilbili iz nekog Han-Pijeska ili sa tih tvojih planina; ovaj iz Han-Pijeska se ima istrebiti, tako bar ta teorija kaže.

Pa to su teorije koje pravi fukara, i to ova anticivilizacijska. Ja kažem kad bi stvarno postojali ovi iz tih komiteja, oni bi bili pravi humanisti, i ne bi delili fukaru na nacije. U stvari bi onu fukaru koja im je bliža prvo koristili za eksperimente dok se ne usavrši lek :classic_smile:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa to su teorije koje pravi fukara, i to ova anticivilizacijska. Ja kažem kad bi stvarno postojali ovi iz tih komiteja, oni bi bili pravi humanisti, i ne bi delili fukaru na nacije. U stvari bi onu fukaru koja im je bliža prvo koristili za eksperimente dok se ne usavrši lek :classic_smile:

 

Pitanje je, moj dragi, u kojoj bi od ove dve kategorije bili mi 🙂

Link to comment
Share on other sites

Stigli rezultati za j&j i novavax vakcine,

J&J ima 66% efikasnosti a Novavax 89%,

Posto su testirani I u juznoj africi, protiv tog soja uspesnost im je oko 50%.

 

J&J bi trebalo sl nedelje da dobije odgovor I eventualnu dozvolu od FDA, a Novavax I dalje radi istrazivanja u USA, ne verujem da ce pre marta/aprila pred FDA.

Edited by djura.net
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, JohnnyDragon said:

Interesantno kako ljudi ne primećuju da se precednik nije vakcinis'o. Štedi doze...

Sada su i to ustvari poceli da mu prebacuju. 

E pa on će u inat svima da primi sve vakcine koje imamo.

 

Možda ima neku bolest zbog koje ne može da primi vakcinu. 

 

*

@Constantin Kako su unuka, sin i snaja? 

 

*

 

Izmenila podatke u E upravi. Mesto gde želimo da primimo vakcinu-promenila opštinu, stavila Voždovac umesto Zvezdara ( Voždovac  DZ već dugo vakciniše ljude a punkt na Zvezdari još nije otvoren ).

 

Promenila i vakcinu. Ostavila samo Sputnik. Zovem u ponedeljak DZ da vidim da li možemo da dođemo i da li imaju Sputnik.

 

Danas je stiglo 40.000 Sputnika, najavljeno je da će doći još. Dolaze i ruski stručnjaci kako bi se dogovorili da se Sputnik pravi na Torlaku.         

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

 

*

@Constantin Kako su unuka, sin i snaja? 

 

*       

 

Unuka ima i dalje temperaturu, 37,5...ali je živahna i ne odaje utisak bolesnog deteta po bilo kojoj osnovi. Nema nešto posebno apetit, i ja pomalo sumnjam da je možda izgubila čulo ukusa, stvarno ne zna. Sin i snaja su s njom i za sada je sve OK....monuniciramo samo preko Vibera, video poziv, i ću se pojedem ko mlad mesec....:classic_sad:

  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Constantin Drago mi je što je unuka živahna, valjda će uskoro da stane i temperatura. Možda sin i snaja ne dobiju koronu..Javljaj kako su. 

 

Viber je trenutna opcija, verujem da je teško komuniciranje preko Vibera..ali to će proći...Drži se, biće uskoro sve ok. 

Tu je i WeChat...on je stabilniji...ali svakako, video poziv.

 

edit: upravo mi javljaju iz njihovog stana - bez temperature, trenutno :bravo: ...  i neka tako ostane.

Edited by Constantin
  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Možda ima neku bolest zbog koje ne može da primi vakcinu. 

 

*

@Constantin Kako su unuka, sin i snaja? 

 

*

 

Izmenila podatke u E upravi. Mesto gde želimo da primimo vakcinu-promenila opštinu, stavila Voždovac umesto Zvezdara ( Voždovac  DZ već dugo vakciniše ljude a punkt na Zvezdari još nije otvoren ).

 

Promenila i vakcinu. Ostavila samo Sputnik. Zovem u ponedeljak DZ da vidim da li možemo da dođemo i da li imaju Sputnik.

 

Danas je stiglo 40.000 Sputnika, najavljeno je da će doći još. Dolaze i ruski stručnjaci kako bi se dogovorili da se Sputnik pravi na Torlaku.         

 

Jesi i mami stavila za Sputnik?

 

Ako se ne varam, pisala si da mama ima 68 god - za nju nije ruska vakcina - Sputnik V je za one od 18 - 60

Link to comment
Share on other sites

Info za sve:

 

"Водич за здравствене  раднике за примену вакцине Gam-COVID-Vak"

 

акцинација се спроводи код особа узраста 18-60 година.

Примењују се две дозе вакцине (две фазе имунизације: компонента I и компонента II) у размаку од 21 дана.

Карактеристике вакцине:

Произвођач: СДБУ Национални истраживачки центар епидемиологије и микробиологије “Н. Ф. Гамалеја” Министарства здравља Русије.

 

 

Контраиндикације за примену вакцине су:

 

-        Преосетљивост на било коју компоненту вакцине или на вакцине које садрже сличне компоненте;

-        Тешке алергијске реакције у анамнези;

-        Акутне заразне и неинфективне болести, погоршање хроничних болести;

-        Фебрилност (изнад 37 °С);

-        Трудноћа;

-        Дојење;

-        Старост до 18 година (због одсуства података о ефикасности и безбедности);

-        Старост преко 60 година (61+) (због одсуства података о ефикасности и безбедности).

 

Контраиндикације за давање компоненте II представљају тешке поствакциналне реакције (анафилактички шок, озбиљне генерализоване алергијске реакције, конвулзивни синдром, температура изнад 40°С итд.) као последица давања компоненте I вакцине.

 

1)     Мере опреза

 

Код хроничних обољења јетре и бубрега, тешких поремећаја ендокриног система (диабетес мелитус), тешких обољења хематопоетског система, епилепсије, можданих удара и других болести централног нервног система, болести кардиоваскуларног система (инфаркта миокарда у анамнези, миокардитиса, ендокардитиса, перикардитиса, исхемијске болести срца), примарне и секундарне имунодефицијенције, аутоимуних болести, плућних болести, астме и ХОПБ, код болесника с дијабетесом и метаболичким синдромом, с алергијским реакцијама, атопијом, екцемом.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

Ja sam od danas i zvanicno zdrav.

 

Hvala svima na lepim recima i na podrsci, i ja licno pruzam podrsku svakome kome treba savet ili bilo sta vezano za ovo sranje. Ako ikako mogu, pomoci cu.

 

Hvala @Sunshine State, hvala @Kronostime, hvala @urosg3, i svima ostalima na temi.

 

Ljubi vas bivsi stoper Chelsea.

 

Nek si ti to pregurao lako!!

 

Dobro dosao u klub ex-covidasa! 🙂

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Evo treci dan od primanja prve doze. Nije me ni ruka zabolela,jedino osecam konstantni neki umor, imam utisak da mogu u svakom trenutku da zaspim. Da li je jos neko imao takav simptom ili da se zabrinem?
Bolelo me po malo rame onaj dan kad sam primio vakci u ali samo kad sam nešto teško podizao tom rukom. Što se tiče umora i spavanja to ja imam negde od srednje škole. [emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...