Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Virus se inaktiviše nekom hemijom, neki beta-xxxgshhdgdhd (piše u nekom dok za kinesku). Naravno da nisam u stanju da zapamtim čime je to rađeno ali ne verujem da moze da pobegne neki virusčić tek tako. Cela serija bi bila kompromitovana i već bi bilo više stotina ili hiljada ljudi sa istim simptomima.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 Znam da je bljuc u pitanju ali ajde...

 

 https://www.blic.rs/vesti/drustvo/citave-porodice-se-sa-zimovanja-vracaju-zarazene-nas-lekar-upozorava-da-se-tek-sada/ph3pz43

 

Ja znam za najmanje 7 osoba koje su otišle na Kopaonik i vratile se sa koronom. U pravu je dr što se tiče načina zarazavanja a s obzirom da sam u komunikaciji sa nekima od ljudi koji su bili tamo, meni je apsolutno jasno da su se zarazili bilo gde osim na stazama. Kažu da se mere (praktično ni jedna osim radnog vremena restorana) ne poštuju. Čak ni u maxiju i idei (ko ne zna, gore ima maxi I idea market koji su najposeceniji jer su cene kao i bilo gde drugde a po veličini su doope). I ostali lokali su mini formata a kažu da niko živi ne nosi ni masku niti postoji bilo kakva distanca.

Ja (još) nisam bio ove zime (čekam drugu dozu pa još nedelju dana... [emoji1787]).

Idiotizam je zatvoriti skijaliste ali je još veći Idiotizam dozvoliti punjenje 50 kvm kafića sa 100 ljudi.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, John Terry said:

Čekao sam sat i po danas. Ko nije imao kovid danas ga je dobio tamo, sigurno.

Čekao sam sat i po danas. Ko nije imao kovid danas ga je dobio tamo, sigurno.

U V Stepe danas nekoliko ljudi, 5-6 ispred, mada sam dosta kasno prolazio, pred sam kraj radnog vremena

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atreid said:

 

A, pa to je pandorina kutija, ako spomenu rusku i kinesku, onda ce morati i npr, kubansku, a zamisli Kuba ima vakcinu protiv COVIDa, a Francuska nema, koja katastrofa, zato to sve pod tepih, i u rat sa AstraZenkom, koja je objektivno jedna od najlosijih vakcina.

 

U svakom slucaju fijasko samo takav i za EU i za Francusku i za Njemacku.

Pa da, ali zato se u Srbiji ne pominje npr indijska vakcina, vec samo ruska i kineska? Zasto?! Opet politicki motivisana propaganda. A Hindusi su vrh! Oni imaju najbolju tehnologiju. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Pa da, ali zato se u Srbiji ne pominje npr indijska vakcina, vec samo ruska i kineska? Zasto?! Opet politicki motivisana propaganda. A Hindusi su vrh! Oni imaju najbolju tehnologiju. 

 

Ko kaze da se ne spominje? Ne samo da se spominje, vec je i premijerka razgovarala sa indijskim ambasadorom na tu temu pa cak i uputila cestitku na uspjesnom razvoju. Proguglaj malo prije nego odvalis takvu glupost:

 

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/22216/

 

"Brnabić je rekla da Srbija želi da uveze što veći broj vakcina različitih proizvođača, kako bi građanima obezbedila što bolju zaštitu, te da postoji interesovanje za saradnju u ovoj oblasti sa Indijom.

 

Čestitala je Indiji na dosadašnjim uspesima u razvoju vakcina i izrazila uverenje da će one doprineti prevazilaženju krize izazvane pandemijom i postizanju kolektivnog imuniteta građana Indije."

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Atreid said:

 

Ko kaze da se ne spominje? Ne samo da se spominje, vec je i premijerka razgovarala sa indijskim ambasadorom na tu temu pa cak i uputila cestitku na uspjesnom razvoju. Proguglaj malo prije nego odvalis takvu glupost:

 

https://insajder.net/sr/sajt/vazno/22216/

 

"Brnabić je rekla da Srbija želi da uveze što veći broj vakcina različitih proizvođača, kako bi građanima obezbedila što bolju zaštitu, te da postoji interesovanje za saradnju u ovoj oblasti sa Indijom.

 

Čestitala je Indiji na dosadašnjim uspesima u razvoju vakcina i izrazila uverenje da će one doprineti prevazilaženju krize izazvane pandemijom i postizanju kolektivnog imuniteta građana Indije."

 

 

To je onda OK. Ali na Pinku nije bilo mnogo reci o ovome.

Link to comment
Share on other sites

Problem adenovirus vakcina je pitanje efikasnosti, a ne bezbednosti.

Poenta je odabrati adenovirus sa kojim se primalac vakcine nije sretao,

jer u slucaju imuniteta na taj virus, on moze proci neopazeno, I vakcina nece raditi.

 

Zato je bilo bitno rusima da imaju dva razlicita adenovirusa u dve razlicite doze,

zato je Johnson & Johnson vakcina potencijalno bolja nego npr. CanSino,

jer koristi Adenovirus #26, dok druga koristo Adenovirus #5, koji je mnogo vise u cirkulaciji 

medju populacijom, te rakcija organizma ne mora biti adekvatna.

Zato je Johnson & Johnson ovde ispred ostalih, jer vec ima odobrenu vakcinu protiv Ebole I 

iskustvo sa ovim virusom kao nosiocem.

Verovatno su zato I Rusi odabrali ovaj virus Ad26 za svoj prvi ubod (Ad5 u drugom)

jer su od pocetka gledali sta radi Johnson.

 

 

Zato je I Astra Zeneka odabrala virus simpanze, jer je manja verovatnoca da ga organizam zna od ranije

I da nece reagovati. Ukratko.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Problem adenovirus vakcina je pitanje efikasnosti, a ne bezbednosti.

Poenta je odabrati adenovirus sa kojim se primalac vakcine nije sretao,

jer u slucaju imuniteta na taj virus, on moze proci neopazeno, I vakcina nece raditi.

 

Zato je bilo bitno rusima da imaju dva razlicita adenovirusa u dve razlicite doze,

zato je Johnson & Johnson vakcina potencijalno bolja nego npr. CanSino,

jer koristi Adenovirus #26, dok druga koristo Adenovirus #5, koji je mnogo vise u cirkulaciji 

medju populacijom, te rakcija organizma ne mora biti adekvatna.

Zato je Johnson & Johnson ovde ispred ostalih, jer vec ima odobrenu vakcinu protiv Ebole I 

iskustvo sa ovim virusom kao nosiocem.

Verovatno su zato I Rusi odabrali ovaj virus Ad26 za svoj prvi ubod (Ad5 u drugom)

jer su od pocetka gledali sta radi Johnson.

 

 

Zato je I Astra Zeneka odabrala virus simpanze, jer je manja verovatnoca da ga organizam zna od ranije

I da nece reagovati. Ukratko.

 

 

 

 

Rusi gledali u J&J?! Pa Rusi su izbacili vakcinu jos maja-juna meseca!!! 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Problem adenovirus vakcina je pitanje efikasnosti, a ne bezbednosti.

Poenta je odabrati adenovirus sa kojim se primalac vakcine nije sretao,

jer u slucaju imuniteta na taj virus, on moze proci neopazeno, I vakcina nece raditi.

 

Zato je bilo bitno rusima da imaju dva razlicita adenovirusa u dve razlicite doze,

zato je Johnson & Johnson vakcina potencijalno bolja nego npr. CanSino,

jer koristi Adenovirus #26, dok druga koristo Adenovirus #5, koji je mnogo vise u cirkulaciji 

medju populacijom, te rakcija organizma ne mora biti adekvatna.

Zato je Johnson & Johnson ovde ispred ostalih, jer vec ima odobrenu vakcinu protiv Ebole I 

iskustvo sa ovim virusom kao nosiocem.

Verovatno su zato I Rusi odabrali ovaj virus Ad26 za svoj prvi ubod (Ad5 u drugom)

jer su od pocetka gledali sta radi Johnson.

 

 

Zato je I Astra Zeneka odabrala virus simpanze, jer je manja verovatnoca da ga organizam zna od ranije

I da nece reagovati. Ukratko.

 

 

 

 

J&J vakcina ima relativno malu efikasnost u poređenju sa ostalim koje su do sad odobrene. Oni u svom materijalu čak ne pominju zaštitu od infekcije nego isključivo od umerenog i težih oblika bolesti kao i od smrti. I to je efikasnost of 57% do 75% od takvih oblika bolesti. 

Meni to deluje jadno. Sam korona virus izaziva težak oblik bolesti u 20% slučajeva a smrt u 1-2%. Da sam maliciozan rekao bih da je protiv covid-19 efikasniji lek sam virus nego j&j vakcina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

J&J vakcina ima relativno malu efikasnost u poređenju sa ostalim koje su do sad odobrene. Oni u svom materijalu čak ne pominju zaštitu od infekcije nego isključivo od umerenog i težih oblika bolesti kao i od smrti. I to je efikasnost of 57% do 75% od takvih oblika bolesti. 

Meni to deluje jadno. Sam korona virus izaziva težak oblik bolesti u 20% slučajeva a smrt u 1-2%. Da sam maliciozan rekao bih da je protiv covid-19 efikasniji lek sam virus nego j&j vakcina.

Naravno, jer i sa vakcinom moze da se zarazi i da virus odradi svoje

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, shonke said:

J&J vakcina ima relativno malu efikasnost u poređenju sa ostalim koje su do sad odobrene. Oni u svom materijalu čak ne pominju zaštitu od infekcije nego isključivo od umerenog i težih oblika bolesti kao i od smrti. I to je efikasnost of 57% do 75% od takvih oblika bolesti. 

Meni to deluje jadno. Sam korona virus izaziva težak oblik bolesti u 20% slučajeva a smrt u 1-2%. Da sam maliciozan rekao bih da je protiv covid-19 efikasniji lek sam virus nego j&j vakcina.

 

Videćemo Izrael kako će da prođe sa 95% efikasnim Fajzerom i to vrlo, vrlo brzo, meni je ta cifra (i dalje) neverovatna.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je sto se ne cuvam nesto preterano. Mislim od pandemije se ponasam isto, prema familiji, prijateljima, bez maske. Oni zarazeni, ja bio sa njima, meni nista. Ne pada mi na pamet da idem kod brata i sestre sa maskom, ili kad idem sa prijateljima na druzenje da nosim masku. 

U poslednjih 2 meseca sam se druzio sa 8 zarazenih a meni nista.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Problem je sto se ne cuvam nesto preterano. Mislim od pandemije se ponasam isto, prema familiji, prijateljima, bez maske. Oni zarazeni, ja bio sa njima, meni nista. Ne pada mi na pamet da idem kod brata i sestre sa maskom, ili kad idem sa prijateljima na druzenje da nosim masku. 

U poslednjih 2 meseca sam se druzio sa 8 zarazenih a meni nista.

 

Ne cackaj mecku, cujes li me 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...