Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://www.gov.uk/government/news/past-covid-19-infection-provides-some-immunity-but-people-may-still-carry-and-transmit-virus

 

Study finds past coronavirus (COVID-19) infection provides some immunity for at least 5 months, but people may still carry and transmit the virus.

 

https://www.poz.com/article/long-covid19-immunity-last

 

Long-lived memory immune cells continue to provide protection even after antibody levels drop.

 

https://www.gavi.org/vaccineswork/natural-immunity-covid-19-may-be-long-lasting

 

The researchers found that people with COVID-19 seemed to have fairly robust and long-lasting immune responses. They found that antibodies lasted well, with a small drop in levels at 6-8 months after infection. They also found that T cells levels reduced slightly, and B cells increased – a finding they can’t explain. The scientists emphasise that these findings are not conclusive evidence of long-lasting protective immunity after SARS-CoV-2 infection because the mechanisms of immunity after COVID-19 have not been explicitly described.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja video istraživanja najduži period antitela posle zaražavanja je oko 5 meseci. Onda i to pada u vodu na osnovu tvog pitanja. Međutim to ipak nije tako jer mi ne znamo koliko ih se ponovo zarazilo jer većina ljudi ima asimptomatsku koronu pa ne znaju ni prvi put kada su je imali a kamoli drugi put. Ako se dobro sećam još tamo u mart-april periodu smo imali prve ljude koji su dva puta dobili coronu, beše južnokorejanac ili sam možda pomešao. Dakle to je nešto što se događa.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Koliko sam ja video istraživanja najduži period antitela posle zaražavanja je oko 5 meseci. Onda i to pada u vodu na osnovu tvog pitanja. Međutim to ipak nije tako jer mi ne znamo koliko ih se ponovo zarazilo jer većina ljudi ima asimptomatsku koronu pa ne znaju ni prvi put kada su je imali a kamoli drugi put. Ako se dobro sećam još tamo u mart-april periodu smo imali prve ljude koji su dva puta dobili coronu, beše južnokorejanac ili sam možda pomešao. Dakle to je nešto što se događa.

 

Pa vidis kako se cesto desava kad znas da je bio neki Juznokorejac, skoro pa da mu i ime znas 😄

 

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Imunitet od prokuživanja traje do 2 meseca kod onih koji imaju teške simptome korone a kod onih koji je ni ne osete broj antitela je zanemarljiv.

 

Znaci nama treba da :

 

vakcinisani unazad 6 meseci + zarazeni unazad mesec dana = 85% stanovnika

 

85% juče pomenu radovanović.

Pričam sa drugarom koji je početkom decembra zakačio i zarazio ženu i jednu ćerku. Žena je bila i u bolnici nedelju dana, mislim dan dva I na kiseoniku. Radili su igg pre par nedelja. Nivo I'm je od 70 do 85 (85 ima žena). On je imao jedan dan temp 37.5 I to je to. Ćerka isto. Ako je to slab nivo antitela, skoro dva meseca od bolesti onda stvarno...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UK zabranila letove iz UAE da bi sprecila ljude da putuju u Dubai na odmor. 

Ministarka ih optuzila da su Influenseri koji pokazuju slike sa odmora a ne moze na  odmor da se ide. 

Sram bilo sve koji bi 5 dana da odmore negde. A u lockdownu su samo godinu dana. 

 

Da ljudi koju su tamo ne mogu da se vrate jer nema letova a vlada im rekla snadjite se sami. 

Vlasti svoju nesposobnost prebacuju na gradjane, bukvalno loze jedne na druge, a oni se predstavljaju kao spasioci. 

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ovo se vodi kao prvi slučaj ponovnog zaražavanja koji je naučno potvrđen :

 

https://www.aao.org/editors-choice/can-you-get-covid-19-twice

 

Problem je što ne mogu sve da nas testiraju na antitela pa da nam govore ko treba a ko ne treba da se vakciniše. Pretpostavljam da je to i mnogo skuplje od same vakcine. Nismo svi isti pa da se ravnamo po pojedinačnim primerima, doktori moraju da donose odluke koje će se odnositi na sve, ili bar na velike grupe ljudi.

 

Evo recimo primera gde je drugo oboljevanje bilo puno gore :

 

https://www.advisory.com/Daily-Briefing/2020/10/14/reinfection

 

Što bi po uvreženom mišljenju trebalo da je nemoguće jer ma koliko da antitela opadnu tokom vremena ne mogu biti ravna nuli za mesec dana pa bi svako ponovno zaražavanje trebalo da je blaže. Naravno svako od nas ima pravo da za sebe donese odluku ali ne treba ovo ispustiti kao bitnu informaciju. Ja očekujem i imunitet od vakcina da će biti različit kod ljudi. Neki će dobiti par meseci imunitet a neki verovatno i više od godinu dana, zavisno kako čije telo reaguje u različitim slučajevima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

Sram bilo sve koji bi 5 dana da odmore negde. A u lockdownu su samo godinu dana. 

Nema od čega da se odmaraju. Nek uživaju u blagodetima digitalnog života koji mogu da imaju, jer njihovi preci koji su bili u bunkerima i na ivici gladi ne jednu, već četiri godine, nisu imali ni to.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:

Evo ovo se vodi kao prvi slučaj ponovnog zaražavanja koji je naučno potvrđen :

 

https://www.aao.org/editors-choice/can-you-get-covid-19-twice

 

Problem je što ne mogu sve da nas testiraju na antitela pa da nam govore ko treba a ko ne treba da se vakciniše. Pretpostavljam da je to i mnogo skuplje od same vakcine. Nismo svi isti pa da se ravnamo po pojedinačnim primerima, doktori moraju da donose odluke koje će se odnositi na sve, ili bar na velike grupe ljudi.

 

Evo recimo primera gde je drugo oboljevanje bilo puno gore :

 

https://www.advisory.com/Daily-Briefing/2020/10/14/reinfection

 

Što bi po uvreženom mišljenju trebalo da je nemoguće jer ma koliko da antitela opadnu tokom vremena ne mogu biti ravna nuli za mesec dana pa bi svako ponovno zaražavanje trebalo da je blaže. Naravno svako od nas ima pravo da za sebe donese odluku ali ne treba ovo ispustiti kao bitnu informaciju. Ja očekujem i imunitet od vakcina da će biti različit kod ljudi. Neki će dobiti par meseci imunitet a neki verovatno i više od godinu dana, zavisno kako čije telo reaguje u različitim slučajevima.

 

 

Za Vojvodinu, direktor Instituta za javno zdravlje kaze:

 

"I dalje nemamo dovoljno podataka, jer je i dalje jako malo pacijenata koji su drugi put oboleli. Ono što smo mi detektovali u Vojvodini je da na 1000 pacijenata dvoje oboli ponovo... Dužina trajanja imuniteta zavisi od dužine preležane bolesti. Što je bolest bila teža, imunitet traje duže, godinu dana i više. Kod onih koji su samo imali pozitivan test, bez simptoma, kod njih imunitet traje do 60 dana", rekao je dr Petrović.

Oni koji su imali blagu bolest, a to je, kako je naveo, 90 odsto registrovanih slučajeva, "kod njih, provereno, imunitet traje duže od šest meseci".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, handys said:

Nema od čega da se odmaraju. Nek uživaju u blagodetima digitalnog života koji mogu da imaju, jer njihovi preci koji su bili u bunkerima i na ivici gladi ne jednu, već četiri godine, nisu imali ni to.

 

Jes vala, da budu srecni sto nemaju posla i sto im preti glad. 

Bar ima alkohola. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2021 at 1:33 PM, Maharaja said:

Zato što svaki život vredi isto. I moj i onoga od 105 godina koji je nepokretan ili nesvestan. I uvek treba prvo zaštiti one najugroženije, a svi podaci do sada nam pokazuju da su stari najugroženiji. Dakle, logika je da se prvo vakcinišu oni koji najviše umiru, i tako treba da bude.

Stari ,pogotovo ako imaju pogresnu boju koze,nekome predstavljaju otpad na koji ne treba arciti vakcine.

 

"

Harald Schmidt, an expert in ethics and health policy at the University of Pennsylvania, said that it is reasonable to put essential workers ahead of older adults, given their risks, and that they are disproportionately minorities. “Older populations are whiter, ” Dr. Schmidt said. “Society is structured in a way that enables them to live longer. Instead of giving additional health benefits to those who already had more of them, we can start to level the playing field a bit.”

"

https://www.nytimes.com/2020/12/05/health/covid-vaccine-first.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, badenac said:

Stari ,pogotovo ako imaju pogresnu boju koze,nekome predstavljaju otpad na koji ne treba arciti vakcine.

 

"

Harald Schmidt, an expert in ethics and health policy at the University of Pennsylvania, said that it is reasonable to put essential workers ahead of older adults, given their risks, and that they are disproportionately minorities. “Older populations are whiter, ” Dr. Schmidt said. “Society is structured in a way that enables them to live longer. Instead of giving additional health benefits to those who already had more of them, we can start to level the playing field a bit.”

"

https://www.nytimes.com/2020/12/05/health/covid-vaccine-first.html

 

 

 

Jesi ti siguran da si ti to dobro razumeo? Osim ako mislis da je u ovom slucaju pogresna boja koze "bela"?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hajde da stavimo ovaj imunitet u kontekst:

 

10 meseci unazad od danas je 28. mart.

 

Kumulativni broj zaraženih na taj dan:

Nemačka: 56 700

Španija: 155 500

Italija: 92 460

Francuska: 37 500

 

Da postoji neko značajno rezaražavanje - čuli bismo to vrlo glasno preko clickbait sajtova.

 

Da, svesni smo da se poneko zarazio opet, ali da li ima smisla pričati kako zbog šačice slučajeva imunitet nestaje nakon samo x meseci?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ciao said:

Ishvalismo izrael onoliko pre neki dan ali ne smiruje se tamo bas onako kako je izgledalo

 

Zato sto su ljudi umorni. Ocekivati da ce posle godinu dana sa drze mere istom koncentracijom su nerealne. Iste price od istih ljudi slusaju mesec dana. Zabole ih za maske vise. 

U tom Izraelu premier kaze da je pitanje trenutka kad ce novi soj koji je otporan na vakcine. Kakav motivator. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada pratite ove stvari morate da imate u vidu kontekst, a bar ga ja ne vidim u ovim postovima, prastajte ako je skriven negde.

 

Radovanoviceva prica je u sustini ovo - potrebno je imati kolektivni imunitet na odredjenom nivou u toku duzeg perioda vremena, idealno nekih 3 meseca, jer se onda sprecava sirenje virusa i on umire ili se pretvara u svoju blazu verziju koja potom nije opasna u ovoj meri i mozemo ziveti normalno.

 

Zato je ovakav plan vakcinacije, ne samo kod nas, nego i u svetu, potencijalno problematican pa i stetan.

 

Taj sto je bio zarazen u prvom talasu mozda izgubi imunitet do sad, vakcinacija ide suvise sporo i onda je prakticno beznacajana - i vakcinisani mogu teoretski prenositi virus i sa vracanjem stvari u normalu imacemo novi skok zarazenih sto ce delovati lose i na psihu i na ekonomiju i nista nisi uradio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Kada pratite ove stvari morate da imate u vidu kontekst, a bar ga ja ne vidim u ovim postovima, prastajte ako je skriven negde.

 

Radovanoviceva prica je u sustini ovo - potrebno je imati kolektivni imunitet na odredjenom nivou u toku duzeg perioda vremena, idealno nekih 3 meseca, jer se onda sprecava sirenje virusa i on umire ili se pretvara u svoju blazu verziju koja potom nije opasna u ovoj meri i mozemo ziveti normalno.

 

Zato je ovakav plan vakcinacije, ne samo kod nas, nego i u svetu, potencijalno problematican pa i stetan.

 

Taj sto je bio zarazen u prvom talasu mozda izgubi imunitet do sad, vakcinacija ide suvise sporo i onda je prakticno beznacajana - i vakcinisani mogu teoretski prenositi virus i sa vracanjem stvari u normalu imacemo novi skok zarazenih sto ce delovati lose i na psihu i na ekonomiju i nista nisi uradio.

Kad imamo u vidu kontekst moramo i strategiju da imamo u vidu, a to što je nemamo jeste problem.


Ako imaš te varijable koje si napisao,  i od početka taktički ravnaš krivu jer ti je dnevna potreba, a ubijaš time strateški cilj jer izgubiš početni imunitet.

Upravo si ostao bez strategije, što je loše po sebi jer nemaš izlaz.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posle svega rečenog i u svetlu novih dogadjaja, mislim da ipak postoji neciji plan da se pobije nesto populacije na planeti, jer mislim da se ovo nece zavrsiti u dogledno vreme, odnoso narednih bar 3,4, 5 godina. 

Da nije tako, kao sto reče neki dan @Sunshine State ne bi baba kuvala u loncetu lek dok selo gori.

A pogotovo novi sojevi koji samo nicu... 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, JohnnyDragon said:

Posle svega rečenog i u svetlu novih dogadjaja, mislim da ipak postoji neciji plan da se pobije nesto populacije na planeti, jer mislim da se ovo nece zavrsiti u dogledno vreme, odnoso narednih bar 3,4, 5 godina. 

Da nije tako, kao sto reče neki dan @Sunshine State ne bi baba kuvala u loncetu lek dok selo gori.

A pogotovo novi sojevi koji samo nicu... 

Moguće, meni od početka zaličilo na socijalni eksperiment, sad da li je baš tako dramatično... Ono što je očigledno je da je kraj jedne ere, i da počinje nova era, u toj novoj eri pobornici slobode, prava na izbor, individualci smo poražena grupa. Meni ništa novo, ceo život sam na strani poražene grupe, i živimo društvo u kojem vladaju gubitnici tranzicije.

Link to comment
Share on other sites

@Harmonika @urosg3 @JohnnyDragon interesantna razmišljanja, ja iz ovoga što pišete zaključujem da mislite da je virus veštački stvoren? Ili grešim?

 

Ajde da uzmemo da ne grešim, tj. da vi to mislite i da ste u pravu. Obično se takve teorije vezuju za ekipu koja vlada iz senke, donosi odluke i locirana je negde na Zapadu. Mene sada zanima, koji je cilj tih ljudi i šta oni dobijaju time što su paralisali i svoje države, pobili dosta i svog naroda, unazadili i svoje ekonomije. Ne kažem da niste u pravu, ali ne razumem koji je endgame. Zar ne mislite da bi pustili neki još smrtonosniji virus i mnogo bolje pripremili svoje države za borbu protiv njega? Valjda je cilj (tako sam ja barem shvatio neke od tih teorija) da se pobije gologuzija iz krajeva sveta koje ti likovi smatraju vukojebinama, a ne stanovništvo USA, Španije, Italije, itd.

 

Edit: ili su ovoga puta zaverenici sa Istoka? Rešili da pokrenu biološko-ekonomski rat protiv Zapada, koristeći sredstvo koje je nepredvidivo, na način koji vrlo lako može da se izmakne kontroli, sa gomilom nepoznatih. Ok, možda za njih to nisu nepoznate, ali znate kako kažu: kada ti nešto nije jasno samo prati tok novca. Ja ne vidim neke tektonske poremećaje u smislu da je neko zaradio kvadrilione dolara, Bezos i Džek Ma su zaradili još po koju desetinu milijardi dolara koje bi ionako zaradili za par godina, Kinezi su pokupovali neke kompanije proletos kada im je pala cena zbog kolebanja berzi...nešto mi sve to sitno za ovoliki haos i dovođenje čitavih grana industrije na rub propasti, stvarno mi nije jasno zašto bi se iko ozbiljan upuštao u takvu akciju. Osim ako stvarno nisu došla zadnja vremena gde više nema Istok-Zapad i u vakcinama su stvarno čipovi :s_w:.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...