Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, Laki21 said:

Samo da obavestim sve prisutne da smo darling i ja već drugu nedelju na profilaktičkoj dozi Ivermektina.

 

Nikakvih nuspojava ni kod nje ni kod mene nema.

 

Ne zagovaram, neutralan sam, ali poprilično se razmišljam da li ženi da ga kupim, s obzirom da joj je malo lošije svaki dan, a meni je danas već bolje, a ovo govori u prilog tome:

 

https://trialsitenews.com/slovakia-becomes-the-first-eu-nation-to-formally-approve-ivermectin-for-both-prophylaxis-and-treatment-for-covid-19-patients/

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Drive-through testiranje na grčki način:

gaidouri_test-1.jpg

Grčki seljaci valjda više voze džipove nego Crnogorci (doduše, ne fancy džipove već one Toyotine ozbiljne sprave za tegljačenje). Ali u selu Helidoni su izašli na tradicionalan način na drive-through test.

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

 

Ne zagovaram, neutralan sam, ali poprilično se razmišljam da li ženi da ga kupim, s obzirom da joj je malo lošije svaki dan, a meni je danas već bolje, a ovo govori u prilog tome:

 

https://trialsitenews.com/slovakia-becomes-the-first-eu-nation-to-formally-approve-ivermectin-for-both-prophylaxis-and-treatment-for-covid-19-patients/

 

 

Stavljala sam na strucnoj temi link - pogledaj tamo, mozda pomogne u odluci

 

Drago mi je da si bolje 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, John Terry said:

Ja sam od danas i zvanicno zdrav.

 

Hvala svima na lepim recima i na podrsci, i ja licno pruzam podrsku svakome kome treba savet ili bilo sta vezano za ovo sranje. Ako ikako mogu, pomoci cu.

 

Hvala @Sunshine State, hvala @Kronostime, hvala @urosg3, i svima ostalima na temi.

 

Ljubi vas bivsi stoper Chelsea.

Kaze se hvala @Vucicu, a ne ovoj boraniji.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Jesi i mami stavila za Sputnik?

 

Ako se ne varam, pisala si da mama ima 68 god - za nju nije ruska vakcina - Sputnik V je za one od 18 - 60

 

Da, stavila sam za obe. Juče je komšinica baš zbog tog razloga da ruska vakcina nije za starije od 60, zvala prijateljicu koja je kao lekar radila u Torlaku.

 

Ta ex lekarka iz Torlaka kaže da rusku vakcinu mogu da prime i stariji od 60 godina, da je to klasična vakcina kao one nekadašnje iz Torlaka. Rekla je da je dobra i kineska vakcina.

 

Videćemo na licu mesta, kad nas pozovu, možda imaju samo kinesku vakcinu. 

 

Iskreno, ne bih volela baš da nas brzo zovu, jer se ja od sinoć osećam loše..i izgleda da ću morati kod dr opšte prakse, pa dalje..ORL, neurolog...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ta ex lekarka iz Torlaka kaže da rusku vakcinu mogu da prime i stariji od 60 godina, da je to klasična vakcina kao one nekadašnje iz Torlaka.

 

 

Ta ex lekarka iz Torlaka treba malo da se doedukuje. Ako je u pitanju Sputnik V, to nije klasična vakcina, već vektorska, kao i AZ/Oxford, do sada jedino primenjivano na vakcini za ebolu, a nešto sumnjam da je Torlak imao ikad dodira sa tom tehnologijom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Eddard I ja znam da je to vektorska vakcina, čitala sam dosta o svim vakcinama, doduše najviše o Oksfordskoj-Astra Zeneka vakcini.

 

Ta ex lekarka je verovatno na neki jednostavniji način pokušala da objasni komšinici da može da se vakciniše i ruskom i kineskom i ostalim dostupnim vakcinama. 

 

Komšinica se plaši i korone i ima strah od vakcina, a hoće da se vakciniše.

 

Inače, sada sam našla podatak da je rusko Ministarstvo zdravlja odobrilo ovu vakcinu i za starije od 60 godina.

 

https://rs.n1info.com/zdravlje/a687813-rusija-odobrila-vakcinu-sputnjik-v-za-starije-od-60-godina/

 

Kada pozovu mamu na licu mesta će saznati koju vakcinu prima. 

 

*

Ono šta mene pomalo nervira je što se ovde u Srbiji odustalo od prvobitnog plana vakcinacije..videli smo gužve na Sajmu.

 

Batut je i vikendom vakcinisao ljude  svih uzrasta ( sem dece mlađe od 18 godina ). 

 

I sada uopšte ne znam da li je i u kojoj grupi moja mama, ima 68 godina.

Link to comment
Share on other sites

EMA odobrila AZ vakcinu.

Nemacka nece vakcinisati starije od 64 ovom vakcinom:

 

https://www.tagesschau.de/ausland/europa/ema-empfehlung-astrazeneca-101.html

 

Evropska agencija za lekove EMA preporučila je odobrenje AstraZenecine koronske vakcine. Nije spomenula gornju starosnu granicu za one koji su spremni da vakcinišu. Stalna komisija za vakcinaciju postavila ograničenje za Nemačku na 64 godine.

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Da, stavila sam za obe. Juče je komšinica baš zbog tog razloga da ruska vakcina nije za starije od 60,

 

Rusku vakcinu sad mogu da prime stariji od 60 godina. One prve transe nisu mogli iz razloga jer nije bila zavrsena treca faza ispitaivanja vakcine na starijim osobama od 60 godina. Prvo su radili samo ispitivanja trece faze na 18-60, pa su onda tako i isporucivali, samo za ta godista. To ne znaci da te prve transe nisu valjale za starije, vec jednostavno nisu bile testirane u trecoj fazi iz razloga da bi sto prije izasla vakcina na trziste. U medjuvremenu je ta treca faza zavrsena i za starije, utvrdjeno je da je sigurana i za njih i sad mogu da je prime bez bojazni.

Edited by Atreid
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jako neobicno koliko ovde u Fra ignorisu uopste postojanje kineske i ruske vakcine, moze da se procita masa detalja o buducim J&J itd ali jedva nesto o ove dve. Ja kad pomenem drugarima ovde kako se u Srbiji vakcinisu uveliko sa kinezom uglavnom oni me gledaju vidim sa blagom nevericom i pitanjem - odakle sad kineska vakcina, to se ovde uopste ne pominje?

Evo vidim danas madjarska dozvolila kinesku, a vec su rusku to je bila vest na tu temu vrlo stidljiva i bez ikakvih detalja, moglo bi se zakljuciti da ce vakcina jednog dana biti spremna ko zna kada.

Pa nek mi neko prica o slobodi stampe :smiley2:

 

Edit : inace ovde je tuca otprilike medju 75+ ko ce stici do vakcine, nestasica velika. Vidim postalo mi zadovoljstvo da usput pripomenem - sad kad sam bila u Bg bila sam u dilemi da se vakcinisem, tamo svi mogu ... :default_coffee:

Edited by ciao
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

Jako neobicno koliko ovde u Fra ignorisu uopste postojanje kineske i ruske vakcine, moze da se procita masa detalja o buducim J&J itd ali jedva nesto o ove dve. Ja kad pomenem drugarima ovde kako se u Srbiji vakcinisu uveliko sa kinezom uglavnom oni me gledaju vidim sa blagom nevericom i pitanjem - odakle sad kineska vakcina, to se ovde uopste ne pominje?

Evo vidim danas madjarska dozvolila kinesku, a vec su rusku to je bila vest na tu temu vrlo stidljiva i bez ikakvih detalja, moglo bi se zakljuciti da ce vakcina jednog dana biti spremna ko zna kada.

Pa nek mi neko prica o slobodi stampe :smiley2:

 

A, pa to je pandorina kutija, ako spomenu rusku i kinesku, onda ce morati i npr, kubansku, a zamisli Kuba ima vakcinu protiv COVIDa, a Francuska nema, koja katastrofa, zato to sve pod tepih, i u rat sa AstraZenkom, koja je objektivno jedna od najlosijih vakcina.

 

U svakom slucaju fijasko samo takav i za EU i za Francusku i za Njemacku.

Edited by Atreid
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa kae ovako, tast se vakcinisao u ponedeljak, u utorak simptomi, tashta u utorak, simptomi u sredu, tastov ujak vakcinisan u utorak, isto simptomi u sredu. Ili su bas nesrecni, ili im neko greskom ulupao zivi virus umesto mrtvog. 🤔 Pritom niko od njih ne radi, svi su pemzioneri, nije da su se svrckali tamo amo, a sve ovo vreme se sacuvali.

Sa druge strane cale se vakcinisao u petak, za sad nista, nikakav simptom nije imao, cak ni bol u ruci. (dal se covek vakcinisao uopste. 😅 )

 

Da ne ispadne da sam zaverolog, nego sam se setio da je bila valjda vest da je neko u nemackoj dobio 5 doza greskom pa se razboleo?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Pa kae ovako, tast se vakcinisao u ponedeljak, u utorak simptomi, tashta u utorak, simptomi u sredu, tastov ujak vakcinisan u utorak, isto simptomi u sredu. Ili su bas nesrecni, ili im neko greskom ulupao zivi virus umesto mrtvog. 🤔 Pritom niko od njih ne radi, svi su pemzioneri, nije da su se svrckali tamo amo, a sve ovo vreme se sacuvali.

Sa druge strane cale se vakcinisao u petak, za sad nista, nikakav simptom nije imao, cak ni bol u ruci. (dal se covek vakcinisao uopste. 😅 )

 

Da ne ispadne da sam zaverolog, nego sam se setio da je bila valjda vest da je neko u nemackoj dobio 5 doza greskom pa se razboleo?

 

 

 

Sorry ako sam propustila - jesu pozitivni? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Da da, pozitivni na antigenskim testovima, temperatura 38, glavobolja, kasalj, bol u krstima. 

 

Nisam strucnjak, ali sumnjam da su za dan mogli da se zaraze vakcinom.

 

Pre ce biti da su bili u periodu inkubacije (ako je tast bio u kontaktu  s nekim par dana pre vakcinacije).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, AgroLaki said:

Pa kae ovako, tast se vakcinisao u ponedeljak, u utorak simptomi, tashta u utorak, simptomi u sredu, tastov ujak vakcinisan u utorak, isto simptomi u sredu. Ili su bas nesrecni, ili im neko greskom ulupao zivi virus umesto mrtvog. 🤔 Pritom niko od njih ne radi, svi su pemzioneri, nije da su se svrckali tamo amo, a sve ovo vreme se sacuvali.

Sa druge strane cale se vakcinisao u petak, za sad nista, nikakav simptom nije imao, cak ni bol u ruci. (dal se covek vakcinisao uopste. 😅 )

 

Da ne ispadne da sam zaverolog, nego sam se setio da je bila valjda vest da je neko u nemackoj dobio 5 doza greskom pa se razboleo?

 

 

More, gde si to vodio tazbinu da se vakcinise?

:s_d:

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nisam strucnjak, ali sumnjam da su za dan mogli da se zaraze vakcinom.

 

Pre ce biti da su bili u periodu inkubacije (ako je tast bio u kontaktu  s nekim par dana pre vakcinacije).

 

Ma da, nego bas nisu imali srece. 

 

13 minutes ago, Kronostime said:

More, gde si to vodio tazbinu da se vakcinise?

:s_d:

 

Sami su otisli, nisu se nista bunili. Uopste ne sumnjam da se tast vraca jaci nego ikad i da ce tek sad kad prelezi ovo sranje da krene ''objasnjavanje'' svega. 😄 

 

4 minutes ago, handys said:

 

Da li je to uopste moguce? Tj, da li u postupku deaktivacije virusa moze da im promakne nesto pa da stave ziv virus?

 

Ma jok, mozda neko strucan ovde moze da napise, ali laicki mislim da to nije moguce .

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...