Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Baby said:

Mislim da pokusava da kaze da bi farmaceutske kuce trebalo da budu odgovorne za ono sto prave. 

 

Da bi se diskutovalo o ovome, prvo treba određeno predznanje o tome kako funkcionišu velike korporacije.

U Pfizeru mikrobiolozi, hemičari, farmaceuti (i ne znam ni sam koja sve zvanja) prave i testiraju nove molekule, ali takođe imaju distribuciju, logistiku, računovodstvo, kadrovsku, marketing, pa sigurno i pravnu službu.

Posao lika iz logistike nije da bude odgovoran za ono što Pfizer proizvodi, posao mu je da, kad Pfizer kupuje neku sirovinu iz npr. Kine, pogodi najpovoljniji brodski transport do njihove fabrike koja je npr. u Americi (budući da Kinezi uglavnom prodaju pod Free On Board uslovima).

Isto tako, posao Pfizerovog pravnika je da ispregovara najpovoljnije uslove ugovora za Pfizer. Ako shvatiš to, i povežeš sa činjenicom da pravnik koji zastupa prodavca ovdje ima leverage nad kupcem (prostom logikom hoćeš vakcinu - hoćeš i moje klauzule; nećeš moje klauzule - nećeš ni vakcinu) onda je jasno da je ovdje po srijedi samo to da je Pfizerov pravnik (zapravo, vjerovatnije eksterni pravni zastupnik, veliko preduzeće će u ovakvom poslu gledati da se zaštiti i na taj način da bilo koji previd u dokumentaciji može da prenese na teret spoljnog saradnika) maksimalno uradio svoj posao. I nikakve zavjerološke insinuacije oko tog postupanja nisu potrebne da objasne ovo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corona vakcine su se pravile u ekstremnim uslovima - u sred goruce pandemije. Kad je Fajzer sklopio ugovor s Bintechom (negde aprila 2020, posle prvobitnog odbijanja negde pocetkom marta) jos nisu ni znali da li ce vakcina biti efikasna, jos nisu ni tacno znali kako ce da izgleda proizvodna linija, niti kako ce da distribuiraju vakcine, niti da li ce im zemlje narucivati vakcine. Elem, rizik je bio ogroman za Fajzer, ali su oni resili da ipak rizikuju i uloze pare. Pre toga je Biontech, i njihovi investitori, morao mnogo da rizukuje i ulozi dosta para da pokrene prvu fazu ispitivanja. Kasnije su i zemlje EU, USA, UK, Izrael i ko je jos na pocetku potpisivao ugovor s njima morale da preuzmu rizik i obezbede novac da bi se krenulo s aktivnostima oko pravljenja proizvodnih linija za pravljenje ogromnog broja vakcina. EU je najduze pregovarala cenu i uslove, mnogo duze od Izraela, USA i UK, pa je zato i isporuka EU drzavama kasnila.

Elem, u vanrednoj situaciji postignuti su i vanredni uslovi u ugovoru. Prosto nije bilo moguce da firme preuzmu sve moguce rizike, a ostali samo da cekaju gotov proizvod s svim mogucim garancijama. Rizik je morao da se podeli.

Tako da je, sto se mene tice, apsolutno u redu sto su drzave preuzele odgovrnost za moguce nezeljene efekte vakcina, umesto firmi. A na ovoliki broj datih vakcina ekstremni nezeljeni efekti (ma koliko tragicni u pojedinim slucajevima) su bas, bas, bas retki. Sto je zaista super. Imali smo srece.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wwww said:

Tako da je, sto se mene tice, apsolutno u redu sto su drzave preuzele odgovrnost za moguce nezeljene efekte vakcina, umesto firmi. A na ovoliki broj datih vakcina ekstremni nezeljeni efekti (ma koliko tragicni u pojedinim slucajevima) su bas, bas, bas retki. Sto je zaista super. Imali smo srece.

Otprilike ovako.
Inače dugujem svima ovde javno priznanje:

Od početka se zalažem za obaveznu vakcinaciju, mislio sam da ukoliko država stane iza svoje odluke autoritetom da će to prelomi značajan broj skeptika, ako već ne avaxa. Poslednji događaji u Austriji ne daju mi na pravo, u stvari svedoče da sam pogrešio.

Eto i je grešim 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

 

Da bi se diskutovalo o ovome, prvo treba određeno predznanje o tome kako funkcionišu velike korporacije.

U Pfizeru mikrobiolozi, hemičari, farmaceuti (i ne znam ni sam koja sve zvanja) prave i testiraju nove molekule, ali takođe imaju distribuciju, logistiku, računovodstvo, kadrovsku, marketing, pa sigurno i pravnu službu.

Posao lika iz logistike nije da bude odgovoran za ono što Pfizer proizvodi, posao mu je da, kad Pfizer kupuje neku sirovinu iz npr. Kine, pogodi najpovoljniji brodski transport do njihove fabrike koja je npr. u Americi (budući da Kinezi uglavnom prodaju pod Free On Board uslovima).

Isto tako, posao Pfizerovog pravnika je da ispregovara najpovoljnije uslove ugovora za Pfizer. Ako shvatiš to, i povežeš sa činjenicom da pravnik koji zastupa prodavca ovdje ima leverage nad kupcem (prostom logikom hoćeš vakcinu - hoćeš i moje klauzule; nećeš moje klauzule - nećeš ni vakcinu) onda je jasno da je ovdje po srijedi samo to da je Pfizerov pravnik (zapravo, vjerovatnije eksterni pravni zastupnik, veliko preduzeće će u ovakvom poslu gledati da se zaštiti i na taj način da bilo koji previd u dokumentaciji može da prenese na teret spoljnog saradnika) maksimalno uradio svoj posao. I nikakve zavjerološke insinuacije oko tog postupanja nisu potrebne da objasne ovo.

 

 

Ovo je tacno, ali nema veze sa onim sto @ciao kaze. Jednostavno je pitala da li ce decaku ako se utvrdi da je oslepeo od vakcine Fajzer da plati odstetu i onda joj nailaze neka nova saznanja na koje reaguje, a ti citiras i pises da svako radi svoj posao u korporacijama... 

 

Da si procitao tekst koji sam postavila bi video da postoji vaccination act od, ne znam, sredine osamdesetih i da je donet iz jednog razloga. Farmaceutske kuce su odgovorne za svoje lekove i placaju odstete u slucaju da se nekom javi neki nepredvidjeni nezeljeni efekat. Medjutim, kod vakcina je drugacije iz vise razloga. Prvo, za lekove se potrosi mnogo vise vremena da bi lek stigao u prodaju, samim tim je mnogo vise vremena bilo da se ispita. Posto se vakcine uglavnom prave po nekoj epidemiji i nema se vremena da se ispitaju nezeljena dejstva kao sto se to radi kod drugih lekova. Drugo, ako vakcina nije obavezna, onda nista, ako je obavezna, znaci da je drzava unela propis da je obavezna i onda drzava placa odstete i odgovornost je prebacena na njih. 

 

Tu je negde verovatno i odgovor zasto drzave ipak ne propisuju obaveznu vakcinu, nego nalaze nacina da nateraju ljude da se vakcinisu i nekako operu odgovornst sa sebe. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Baby said:

 

Ok, nije. 

Da, baš to i napisah.

On 1/31/2022 at 8:17 PM, ciao said:

Prica-skandal koja se dosta pominje u Francuskoj poslednjih dana je tuzba dva advokata koji zastupaju porodicu cije dete od 13 godina je takoreci oslepelo (90%) posle primanja prve doze Pfizera.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, wwww said:

 da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :smiley24:

 da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :smiley33:

da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :reading:

 

 

:default_sofa:

sa`će nek fact checker da nam ubije temu 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2022 at 9:04 PM, Sunshine State said:

Gde mi je @wwww?

 

Trebas na cas - da ne sirim pricu na teniskim topicima, moze ovde - ako se ne varam, imali smo i ovde neke rekonvalescente, kojima je nakon korone savetovano da ne vezbaju/ne bave se sportom (inace su amateri), dok s druge strane imamo sveze oporavljene profesionalne tenisere, koji se netom nakon oporavka uputise na turnir koji zahteva izrazitu fizicku spremnost.

 

How is that?

 

Sad u nedelju sam nakon tačno mesec dana od korone bio sam dragom i prijateljem na špranciranju po planini, nisam osetio nikakvu značajnu razliku što se tiče fizikalija u odnosu na vreme pre oboljevanja. Fizička forma je malo opala, ali mislim da je to posledica mesec dana mirovanja a ne nečeg drugog. Disanje, srce savršena normala.

 

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Gde su oni od nas 😞

 

 

Country     Total Cases     New  Cases       Total  Deaths        New  Deaths

Danska       1,710,619           +42,851             3,770                    +15

Srbija          1,697,012           +19,214             13,687                  +58

 

Ni svi Hemomicini i rentgeni nam nisu pomogli.....

Imaju vise ukupno slucajeva do sad; njima na 43 000 umre 15, nama na 20 000 umre 4 puta vise

 

Samo da dodam - kod njih je 60 % vec primilo TRECU DOZU

 

 

Pa zato i jeste ta razlika. Jedino vakcina glavu čuva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

u tom nizu twitova ima i clanak o vezi izmedju vakcinacije i long covid:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.01.05.22268800v2

 

Association between vaccination status and reported incidence of post-acute COVID-19 symptoms in Israel: a cross-sectional study of patients tested between March 2020 and November 2021

 

Results We included 951 infected and 2437 uninfected individuals. Of the infected, 637(67%) were vaccinated. The most commonly reported symptoms were; fatigue (22%), headache (20%), weakness (13%), and persistent muscle pain (10%). After adjusting for follow-up time and baseline symptoms, those who received two doses less likely than unvaccinated individuals to report any of these symptoms by 64%, 54%, 57%, and 68% respectively, (Risk ratios 0.36, 0.46, 0.43, 0.32, p<0.04 in the listed sequence). Those who received two doses were no more likely to report any of these symptoms than individuals reporting no previous SARS-CoV-2 infection.

Conclusions Vaccination with at least two doses of COVID-19 vaccine was associated with a substantial decrease in reporting the most common post-acute COVID-19 symptoms, bringing it back to baseline. Our results suggest that, in addition to reducing the risk of acute illness, COVID-19 vaccination may have a protective effect against long COVID.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Početkom januara zvanično je dnevno od kovida u svetu umiralo oko 6000 ljudi. Sad ih umire oko 9000. Dva najveća dosadašnja pika bila su 14,7 i 14 hiljada krajem januara i aprila '21. Dakle, trenutno smo na skoro 2/3 najvećeg pika umiranja tokom cele pandemije.

https://www.ft.com/content/a2901ce8-5eb7-4633-b89c-cbdf5b386938

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Another concern is long covid. Our data shows that ~50 % of Danes have such concerns. But vaccines decrease long covid too (https://medrxiv.org/content/10.1101/2022.01.05.22268800v2). And Danish data suggest that long covid in kids is "rare & mainly of short duration" (https://link.springer.com/article/10.1007/s00431-021-04345-z).

 

https://link.springer.com/article/10.1007/s00431-021-04345-z

Long COVID symptoms and duration in SARS-CoV-2 positive children — a nationwide cohort study

 

Quote

Most children have a mild course of acute COVID-19. Only few mainly non-controlled studies with small sample size have evaluated long-term recovery from SARS-CoV-2 infection in children. The aim of this study was to evaluate symptoms and duration of ‘long COVID’ in children. A nationwide cohort study of 37,522 children aged 0–17 years with RT-PCR verified SARS-CoV-2 infection (response rate 44.9%) and a control group of 78,037 children (response rate 21.3%). An electronic questionnaire was sent to all children from March 24th until May 9th, 2021. Symptoms lasting > 4 weeks were common among both SARS-CoV-2 children and controls. However, SARS-CoV-2 children aged 6–17 years reported symptoms more frequently than the control group (percent difference 0.8%). The most reported symptoms among pre-school children were fatigue Risk Difference (RD) 0.05 (CI 0.04–0.06), loss of smell RD 0.01 (CI 0.01–0.01), loss of taste RD 0.01 (CI 0.01–0.02) and muscle weakness RD 0.01 (CI 0.00–0.01). Among school children the most significant symptoms were loss of smell RD 0.12 (CI 0.12–0.13), loss of taste RD 0.10 (CI 0.09–0.10), fatigue RD 0.05 (CI 0.05–0.06), respiratory problems RD 0.03 (CI 0.03–0.04), dizziness RD 0.02 (CI 0.02–0.03), muscle weakness RD 0.02 (CI 0.01–0.02) and chest pain RD 0.01 (CI 0.01–0.01). Children in the control group experienced significantly more concentration difficulties, headache, muscle and joint pain, cough, nausea, diarrhea and fever than SARS-CoV-2 infected. In most children ‘long COVID’ symptoms resolved within 1–5 months.

Conclusions: Long COVID in children is rare and mainly of short duration.

 

Link to comment
Share on other sites

jos par twitova iz onog gore niza:

 

Should Denmark wait until all concerns have been settled? Maybe. But waiting is not free. It has costs in terms of the economy, well-being and democratic rights. Balancing these is an explicit part of the Danish strategy.

Our research shows that these costs generate pandemic fatigue, which fuels distrust. When well-being has been relatively high in Denmark it is, in part, because measures have been somewhat mild & because they have been relaxed when possible.

Pandemic management involves trade-offs and there is not one single legitimate strategy. Within the set of legitimate strategies, democratic agreement matters more than the exact nature of the trade-offs.

There is indeed broad agreement. Even a majority of the elderly feels safe lifting restrictions. Our research shows they feel competent in avoiding infections. They have isolated over winter & will likely still do so.

In fact, the elderly are not even very high in feelings of personal threat. The graph below shows developments in feelings of personal threat from covid across age groups. Those feeling slight increased threat are middle-aged people, who need to navigate high infection.

So, opening up imposes costs on some. Why do they accept it? My guess is: For the same reason that most young Danes have complied meticulously with restrictions: Trust in authorities and solidarity with society. These have been internationally high in Denmark.

 

In return, there is a high motivation to help those at risk, despite that most do not feel that this is a threat to themselves. We see no drop in Danes' motivation to keep distance to the elderly and those at risk. People care and will continue to take precautions.

 

Should your country also turn the responsibility to people themselves? It depends on the epidemic & public preferences. But this shows how trust & solidarity entails an acceptance of costs, allowing society to act in agreement. Both when closing down & when opening up.

 

Does this mean it is over? No, we have declassified corona before. But as lockdowns breed mistrust, it is prudent to relax measures when possible. If it is not over--if lockdowns are to be imposed again--societies will need as much trust & solidarity as they can muster.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, wwww said:

 

Does this mean it is over? No, we have declassified corona before. But as lockdowns breed mistrust, it is prudent to relax measures when possible. If it is not over--if lockdowns are to be imposed again--societies will need as much trust & solidarity as they can muster.

Ovo je ono manje-vise sto sam pricala o gubitku poverenja u administraciju I autoritete u US. Gledala intervju sa zenom koja je profi virusolog, iako za HIV, negde s pocetka 2021. To mi je slucajno zapalo pa sam u toku intervjua skontala da je to pre nego sto je vakcina bila svima dostupna I pre omikrona. I zena recimo daje dobre argumente o koriscenju maski, I objasnjava koliko je zastrasivanje, demonizacija I pretnje, pogresna poruka (inace u to vreme ona prica o razlici krpenih maski I n95, I objasnjava da nijedna maska ne sprecava zarazu, ali agituje za poruku "sa maskom u zatvorenom prostoru mozda dobijete nizi  viral load I obolite manje"). Kao sto je poruka "stitimo druge" pogresna, jer kaze mi smo ipak produkt evolucije i najvise brinemo kako da zastitimo sebe i svoje najblize. Nisam gledala sta je ispalo sa tim njenim istrazivanjima, ali zena zvuci razumno I nadasve dobronamerno. Ne zastrasuje, ne prisiljava, cak pominje da nista nismo naucili iz HIV epidemije da te taktike ne rade.

Napala je laganje, I medijsku histeriju, sve smireno, I politizaciju.  

Povremeno za njenu teoriju o maskama, kaze "neznamo sigurno, ali bi volela da je dokazem". I kaze extremne mere pogadjaju najugrozenije, I usput pominje cenu lockdowna.

 

Takve ljude bi volela da smo slusali na poziciji autoriteta, mislim sa takvim manirom I razumevanjem ljudske psihe u teskim vremenima, umesto "ja sam nauka Fauci". Intervju je radila sa nekim lekarom koji valjda vec duze drzi podcast I YouTube Channel, postavila sam ovde link prethodno njegovog intervjua sa FDA/ cdc strucnjakom u boardu

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

 

Verovatno Svedska, uz isto obrazlozenje kao i Danska i Norveska, da covid vise ne predstavlja opasnost po zajednicu. Naime, sva dosadasnja ogranicenja su se temeljila na povecanom riziku da se optereti i paralise zdravstveni sistem; samo iz tog razloga su mere i uvodjene.

Aktualni podaci u Svedskoj pokazuju da su dnevni brojevi pozitivnih enormni, te da raste broj hospitalizacija i broj umrlih. Medjutim, to ne vazi i za broj onih na respiratoru, njih je isto ili manje. Objasnjenje je da covid i pravilu nije primarni, vec samo dodatni razlog hospitalizacija i smrti. Uz omikron varijantu mora da postoji, i gotovo uvek postoji, neki drugi, glavni razlog za to. Drugim recima, ti ljudi bi najverovatnije bili hospitalizovani / umrli bi i bez covida.

 

S druge strane, ono sto preti da paralise drustvo jesu grdna odsustvovanja s posla, sto zbog pozitivnog testa, sto zbog porodicnog karantina ili cuvanja dece, a sve to bez ili sa sasvim blagim simptomima. U ovom trenutku zaista zvuci razumno covidu skinuti oznaku opasnosti po drustvo i ponasati se normalno. Ali sta ako se omikron premetne u neku manje bezazlenu, a jednako zaraznu varijantu? Ko moze da bude siguran da se to nece desiti?

Sto se procenta vakcinisanih tice, u Svedskoj se stiglo do nekih 75, i ni makac dalje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, wwww said:

 da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :smiley24:

 da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :smiley33:

da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :reading:

 

 

:default_sofa:

Izdali su ispravku

 

TOKYO, Jan 31 (Reuters) - Japanese trading and pharmaceuticals company Kowa Co Ltd (7807.T) on Monday said that anti-parasite drug ivermectin showed an "antiviral effect" against Omicron and other coronavirus variants in joint non-clinical research.

The company, which has been working with Tokyo's Kitasato University on testing the drug as a potential treatment for COVID-19, did not provide further details. The original Reuters story misstated that ivermectin was "effective" against Omicron in Phase III clinical trials, which are conducted in humans.

 

Mada valja ovo pustiti s vremena na vrijeme, da se vlasnici rogova među nama i oni ponekad obraduju.

Link to comment
Share on other sites

Na listi klinickih studija globalno, ima lista od 83 klinicke studije za ivermectin/covid-19 - neke zavrsene, neke traju, neke pocinju.

 

Obzirom da radim u oblasti klinickih ispitivanja lekova, reci cu samo ovo, onako uopsteno - toliki broj kompanija ne bi trosio resurse (ljude, pare, vreme), da ne postoji neka, makar mala mogucnost da bi moglo biti rezultata.

 

Sta ce, i da li ce, ista od toga biti - videcemo.

Ne razumem toliki otpor da od toga nesto bude - pa to bi bilo najbolje resenje - jeftin lek, a radi posao, vec postoji, ne moramo izmisljati nista novo.

 

Cak su ga i neki ovde koristili, i prosli sasvim ok - sto nije nikakav reprezentativan uzorak, ali nisu ni umrli, a ni zavrsili u bolnici

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wwww said:

 da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :smiley24:

 da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :smiley33:

da li da stavim ovu vest ili da ne stavim... :reading:

 

 

:default_sofa:

 

"showed an "antiviral effect" against Omicron and other coronavirus variants in joint non-clinical research."

 

Ovo je isto kao kad bi mi utvrdili da ivermectin ima efiksanost 100% jer je jedan pacijent @Akiro pretekao prošle godine a drugi (gđa Akiro) se nije ni razbolela.

 

U onom tekstu kaže i sledeće: "The use of ivermectin to treat COVID-19 is currently being investigated in a UK trial run by the University of Oxford. The researchers said on Monday that it was still under way and they did not want to comment further until they have results to report."

 

Kad ovi zvanično nešto objave, imaćemo kome da verujemo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...