Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, JohnnyDragon said:

Bila je saturacija na 94 uz 6 ili 8 L kiseonika , uglavnom morala je u bolnicu... jbg godine i propratne bolesti.

Hvala Bogu sve je prošlo dobro na kraju.

 

Drago mi je da je baka bolje.

 

Ono gde se gresi je to:"Idite ljudi, ne znate sta moze biti"

 

Ne moze se tako, pogotovo ne u situaciji kad imamo 20000 zarazenih dnevno - prosto, nema potrebe da se 20000 ljudi pregleda tako intenzivno.

Postoje klinicke slike koje zahtevaju vecu paznju, ali sama cinjenica da je neko pozitivan na testu ne znaci nista, ukoliko nema odredjene klinicke simptome, ne spada u rizicnu grupu, itd....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prica-skandal koja se dosta pominje u Francuskoj poslednjih dana je tuzba dva advokata koji zastupaju porodicu cije dete od 13 godina je takoreci oslepelo (90%) posle primanja prve doze Pfizera. Kaze advokat da je potpuno neverovatan ugovor izmedju Pfizera i drzave Francuske (pretpostavlja se da je ugovor isti i za sve druge drzave iz Evopske Unije) jer tu eksplicitno pise da Pfizer ne preuzima nikakvu odgovornost u slucaju bilo kakavih problema koji bi bili posledica vakcine, oni jedino prihvataju obavezu iz ugovora sto se tice isporuke vakcina, broja i vremenskog roka ali apsolutno nikakva odgovornost povodom ni efikasnosti ni eventualnih posledica vakcine tj bilo kakve odstete i slicno ne postoji. To je bio uslov Pfizera da sklopi ugovor sa bilo kojom drzavom oko kupovine vakcine. Po advokatima to je potpuno nepojmljivo i nikad ranije nije postojalo. Postavlja se pitanje ko treba da plati neku odstetu naprimer ovom detetu i porodici.

Advokat istice da uopste nije antivakser, sam je vakcinisan, nema veze sa tim nije on protiv vakcine nego je protiv tog ugovora sa Pfizerom koji je po njemu presedan i prvi slucaj takvog ugovora u istoriji otprilike;

Ima puno tekstova na temu ali oko ovoga se vrti, jedan primer teksta

 

https://francais.rt.com/france/95285-covid-19-avocat-attaque-justice-pfizer-vaccin-aurait-rendu-adolescent-malvoyant

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ciao said:

Prica-skandal koja se dosta pominje u Francuskoj poslednjih dana je tuzba dva advokata koji zastupaju porodicu cije dete od 13 godina je takoreci oslepelo (90%) posle primanja prve doze Pfizera. Kaze advokat da je potpuno neverovatan ugovor izmedju Pfizera i drzave Francuske (pretpostavlja se da je ugovor isti i za sve druge drzave iz Evopske Unije) jer tu eksplicitno pise da Pfizer ne preuzima nikakvu odgovornost u slucaju bilo kakavih problema koji bi bili posledica vakcine, oni jedino prihvataju obavezu iz ugovora sto se tice isporuke vakcina, broja i vremenskog roka ali apsolutno nikakva odgovornost povodom ni efikasnosti ni eventualnih posledica vakcine tj bilo kakve odstete i slicno ne postoji. To je bio uslov Pfizera da sklopi ugovor sa bilo kojom drzavom oko kupovine vakcine. Po advokatima to je potpuno nepojmljivo i nikad ranije nije postojalo. Postavlja se pitanje ko treba da plati neku odstetu naprimer ovom detetu i porodici.

Advokat istice da uopste nije antivakser, sam je vakcinisan, nema veze sa tim nije on protiv vakcine nego je protiv tog ugovora sa Pfizerom koji je po njemu presedan i prvi slucaj takvog ugovora u istoriji otprilike;

Ima puno tekstova na temu ali oko ovoga se vrti, jedan primer teksta

 

https://francais.rt.com/france/95285-covid-19-avocat-attaque-justice-pfizer-vaccin-aurait-rendu-adolescent-malvoyant

Istine radi, čak ni Russia Today se nije usudio da tvdi da je klinac oslijepio od vakcine, njihov naslov je u kondicionalu, bukvalno (i rogobatno) prevedeno "vakcina bi mogla da je adolescenta učinila slabovidim".

U pitanju je inače još jedna slaboumna zavjerološka konstrukcija, jer Comirnaty vakcinu ne stavlja u Francuskoj u promet Pfizer, stavlja je Agence Nationale de la Sécurité du Médicament. Ili ne stavlja, ukoliko smatra da su rizici veći od benefita. Pa kad već država Francuska kaže "može" ili "ne može", onda je najnormalnije da država Francuska i plati obeštećenje. I tako će i biti.

Da pomenem i to, Eric Lazarone (advokat o kojem se govori u tekstu) inače zastupa la Lutte Ouvrière, jednu grupicu ekstremno lijevih ludaka i ludista. Ta organizacija je nekada možda i imala smisao u pogledu organizovanja radnika, dok je danas, u Francuskoj u kojoj ionako nikoga ko nije frešak imigrant ne možeš ni puškom natjerati da radi u industriji ili na građevini, petljanje sa tim likovima bukvalno autodijagnoza šifre koja počinje sa F.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gde mi je @wwww?

 

Trebas na cas - da ne sirim pricu na teniskim topicima, moze ovde - ako se ne varam, imali smo i ovde neke rekonvalescente, kojima je nakon korone savetovano da ne vezbaju/ne bave se sportom (inace su amateri), dok s druge strane imamo sveze oporavljene profesionalne tenisere, koji se netom nakon oporavka uputise na turnir koji zahteva izrazitu fizicku spremnost.

 

How is that?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Gde mi je @wwww?

 

Trebas na cas - da ne sirim pricu na teniskim topicima, moze ovde - ako se ne varam, imali smo i ovde neke rekonvalescente, kojima je nakon korone savetovano da ne vezbaju/ne bave se sportom (inace su amateri), dok s druge strane imamo sveze oporavljene profesionalne tenisere, koji se netom nakon oporavke uputise na turnir koji zahteva izrazitu fizicku spremnost.

 

How is that?

sad sam nesto zauzeta, malo kasnije cu odgovoriti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Beonegro said:

Istine radi, čak ni Russia Today se nije usudio da tvdi da je klinac oslijepio od vakcine, njihov naslov je u kondicionalu, bukvalno (i rogobatno) prevedeno "vakcina bi mogla da je adolescenta učinila slabovidim".

U pitanju je inače još jedna slaboumna zavjerološka konstrukcija, jer Comirnaty vakcinu ne stavlja u Francuskoj u promet Pfizer, stavlja je Agence Nationale de la Sécurité du Médicament. Ili ne stavlja, ukoliko smatra da su rizici veći od benefita. Pa kad već država Francuska kaže "može" ili "ne može", onda je najnormalnije da država Francuska i plati obeštećenje. I tako će i biti.

Da pomenem i to, Eric Lazarone (advokat o kojem se govori u tekstu) inače zastupa la Lutte Ouvrière, jednu grupicu ekstremno lijevih ludaka i ludista. Ta organizacija je nekada možda i imala smisao u pogledu organizovanja radnika, dok je danas, u Francuskoj u kojoj ionako nikoga ko nije frešak imigrant ne možeš ni puškom natjerati da radi u industriji ili na građevini, petljanje sa tim likovima bukvalno autodijagnoza šifre koja počinje sa F.

Da ne ulazimo u druge detalje on i kaze da je to upravo presedan da drzava verovatno treba da placa obestecenje, jer po njemu (ja nisam advokat ali ne verujem da on laze za ove stvari nezavisno od toga koju politicku partiju zastupa) uvek do sada farmaceutska industrija koja proizvodi lek se obavezivala da ce da garantuje tj placa, sada prvi put te obaveze nema. Ako se i dokaze da je slepilo posledica vakcine nece Pfizer da plati obestecenje - samo o tome sam pisala

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Samo me interesovalo da li je to antibiotik posto se ne razumem u lekove. 

 

Jeste. I ne bi trebalo da ga pije. Posebno levofloksacin. Kod starih ljudi ne treba da se daje osim ako ne mora (a ovde ne mora), jer nije baš tako bezazlen i profil neželjenih dejstava mu je kod starijih ljudi posebno problematičan. 

 

Davanje fluorohinolona (levofloksacin, ciprofloksacin) za jednostavne infekcije urinarnog i respiratornog trakta (govorim o bakterijskim) je kod starijih skoro pa kontraindikovano. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

 

Jeste. I ne bi trebalo da ga pije. Posebno levofloksacin. Kod starih ljudi ne treba da se daje osim ako ne mora (a ovde ne mora), jer nije baš tako bezazlen i profil neželjenih dejstava mu je kod starijih ljudi posebno problematičan. 

 

Davanje fluorohinolona (levofloksacin, ciprofloksacin) za jednostavne infekcije urinarnog i respiratornog trakta (govorim o bakterijskim) je kod starijih skoro pa kontraindikovano. 

 

Samo da dodam da za njih FDA ima black box warning, zbog opasnosti od pucanja tetiva - najcesce je bilo pucanje Ahilove tetive.

 

"The US Food and Drug Administration has told manufacturers of fluoroquinolones to warn doctors and patients of the raised risk of tendinitis and tendon rupture. The “black box” warning, the most stringent, must be added to drug labels and prescribing information, and manufacturers must also develop a treatment guide for patients."

 

Ali, eto, srpski lekari to onako, preventivno, za viruse....

 

Edit: da se dopunim, i EMA ima ista upozorenja. Stavise, oni upozoravaju i na istovremenu upotrebu fluorohinolona i kortikosteroida:

 

"Patients who are older, have renal impairment or have had solid organ transplantation and those being treated with a corticosteroid are at higher risk of tendon damage. Concomitant treatment with a fluoroquinolone and a corticosteroid should be avoided."

 

U Srbiji se Levoxa, & Forteca davale u kilama, pogotovo s kortikosteroidima, ljudima koji su imali upalu pluca, u bolnici...

 

Malo je u Srbiji i umiralo ljudi....

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ciao said:

Da ne ulazimo u druge detalje on i kaze da je to upravo presedan da drzava verovatno treba da placa obestecenje, jer po njemu (ja nisam advokat ali ne verujem da on laze za ove stvari nezavisno od toga koju politicku partiju zastupa) uvek do sada farmaceutska industrija koja proizvodi lek se obavezivala da ce da garantuje tj placa, sada prvi put te obaveze nema. Ako se i dokaze da je slepilo posledica vakcine nece Pfizer da plati obestecenje - samo o tome sam pisala

Trebalo mi je oko 2 sekunde da otkucam indémnisation médicament vaccin u Google i da dođem do toga da u Francuskoj ljude koji imaju neželjene posledice uzimanja lijekova ili vakcina obeštećuje državni Office National d'Indémnisation des Accidents Médicaux.

Zašto vi ne vjerujete da advokat laže ne može da se izgugla, ali je i bez toga jasno da je u pitanju confirmation bias.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Sunshine State said:

Gde mi je @wwww?

 

Trebas na cas - da ne sirim pricu na teniskim topicima, moze ovde - ako se ne varam, imali smo i ovde neke rekonvalescente, kojima je nakon korone savetovano da ne vezbaju/ne bave se sportom (inace su amateri), dok s druge strane imamo sveze oporavljene profesionalne tenisere, koji se netom nakon oporavka uputise na turnir koji zahteva izrazitu fizicku spremnost.

 

How is that?


Ne samo da se zaputiše nego i osvojiše turnir posle više od 5 sati igre u finalu…
 

Medjutim bilo je nažalost i smrtnih slučajeva profesionalnih sportista posle preležane korone a preranog povratka na teren/trening

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Samo da dodam da za njih FDA ima black box warning, zbog opasnosti od pucanja tetiva - najcesce je bilo pucanje Ahilove tetive.

 

"The US Food and Drug Administration has told manufacturers of fluoroquinolones to warn doctors and patients of the raised risk of tendinitis and tendon rupture. The “black box” warning, the most stringent, must be added to drug labels and prescribing information, and manufacturers must also develop a treatment guide for patients."

 

Ali, eto, srpski lekari to onako, preventivno, za viruse....

 

Edit: da se dopunim, i EMA ima ista upozorenja. Stavise, oni upozoravaju i na istovremenu upotrebu fluorohinolona i kortikosteroida:

 

"Patients who are older, have renal impairment or have had solid organ transplantation and those being treated with a corticosteroid are at higher risk of tendon damage. Concomitant treatment with a fluoroquinolone and a corticosteroid should be avoided."

 

U Srbiji se Levoxa, & Forteca davale u kilama, pogotovo s kortikosteroidima, ljudima koji su imali upalu pluca, u bolnici...

 

Malo je u Srbiji i umiralo ljudi....

 

Ima i Nemačka Rote-Hand-Brief. Ne samo za tetive, već i za neurološka neželjena dejstva. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ridji said:


Ne samo da se zaputiše nego i osvojiše turnir posle više od 5 sati igre u finalu…
 

Medjutim bilo je nažalost i smrtnih slučajeva profesionalnih sportista posle preležane korone a preranog povratka na teren/trening

 

Bas zato i pitam - otkud, onda, ovima takvo (samo)uverenje da mogu bez problema da se takmice na najvisem nivou?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Bas zato i pitam - otkud, onda, ovima takvo (samo)uverenje da mogu bez problema da se takmice na najvisem nivou?


Valjda prolaze sve moguće analize, testiranja kao i testove opterećenja.

 

Mislim nije samo tenis u pitanju, evo juče je završeno EP u rukometu bilo je igrača koji su odigrali prvu ili drugu utakmicu pa bi bili pozitivni, nakon toga odradili karantin i na kraju sasvim normalno zaigrali u završnici, polufinalu i/ili finalu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Beonegro said:

Trebalo mi je oko 2 sekunde da otkucam indémnisation médicament vaccin u Google i da dođem do toga da u Francuskoj ljude koji imaju neželjene posledice uzimanja lijekova ili vakcina obeštećuje državni Office National d'Indémnisation des Accidents Médicaux.

Zašto vi ne vjerujete da advokat laže ne može da se izgugla, ali je i bez toga jasno da je u pitanju confirmation bias.

Pa ja to pricam sve vreme i advokat to prica - da obestecenje u principu ide preko l’Office national d’indemnisation des accidents médicaux (Oniam) tj francuska placa a trebalo bi da obestecenje placa Pfizer a ne francuska tj Oniam a Pfizer nece da placa - ja prestajem ovde tri puta pisem isto, vi napisite ponovo sledeci put ne odgovaram.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Levoxa je antibiotik - da li mama ima nalaz krvi i CRP?

 

Nisu joj dali nalaze... Nemam pojma, jel to mozda dostupno posle on line? Kaze doktorka gledala u kompjuteru.

Ne znam ja kako to funkcionise u SR

55 minutes ago, Eddard said:

 

Jeste. I ne bi trebalo da ga pije. Posebno levofloksacin. Kod starih ljudi ne treba da se daje osim ako ne mora (a ovde ne mora), jer nije baš tako bezazlen i profil neželjenih dejstava mu je kod starijih ljudi posebno problematičan. 

 

Davanje fluorohinolona (levofloksacin, ciprofloksacin) za jednostavne infekcije urinarnog i respiratornog trakta (govorim o bakterijskim) je kod starijih skoro pa kontraindikovano. 

Hvala, da procitala mama tamo neke kontraindikacije i nije bilo lepo. Zasto im daju kad oni ljudi imaju poverenja? Mislim to je strasno. Ona bi to i dala tati, da je nisam zaustavila, iako je i on odbio da pije. 

Ja joj odmah rekla nemoj to da pijes, a ona kaze pa valjda lekar zna bolje od tebe :classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Ja joj odmah rekla nemoj to da pijes, a ona kaze pa valjda lekar zna bolje od tebe 

 

To i jeste problem, odnosno nije, jer ljudi i treba da veruju lekaru, ali... Šta da ti kažem, a da ne zvučim opet kao smartass... 

50 minutes ago, ciao said:

Pa ja to pricam sve vreme i advokat to prica - da obestecenje u principu ide preko l’Office national d’indemnisation des accidents médicaux (Oniam) tj francuska placa a trebalo bi da obestecenje placa Pfizer a ne francuska tj Oniam a Pfizer nece da placa - ja prestajem ovde tri puta pisem isto, vi napisite ponovo sledeci put ne odgovaram.

 

Da ti prevedem, nije Pfizer izolovan slučaj, to važi za sve vakcine, i one ne-covid. Bar sam ja tako razumeo. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Eddard said:

 

 

 

Da ti prevedem, nije Pfizer izolovan slučaj, to važi za sve vakcine, i one ne-covid. Bar sam ja tako razumeo. 

Ja koliko sam razumela, (procitala sam vise tekstova na temu, da ne kacim sve tekstove, svodi se na isto - znaci  )- za bilo kakava obestecenja u vezi vakcina a valjda i lekova ljudi se obracaju tom Oniam ali posle je problem sto u principu znaci Oniam trazi i dobije pare tj obestecenje od proizvodjaca lekova, vakcina a u ovom slucaju proizvodjac tj Pfizer nece da placa jer ne mora jer je insistirao u ugovoru to ne postoji.

Prica je aktuelna da se mozda na nivou evropske unije napravi neka finansijska konstrukcija za obestecenja za eventualne posledice ove vakcine sto do sada ne postoji jer u principu prozvodjac leka ili vakcine snosi te troskove (ako uspe da se dokaze da sekundarni efenkat potice od doticnog leka ili vakcine) Ovaj advokat tvrdi da je u istoriji lekova i vakcina ovo bukvalno prvi put da proizvodjac nije hteo da preuzne tu odgovornost.

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Gde mi je @wwww?

 

Trebas na cas - da ne sirim pricu na teniskim topicima, moze ovde - ako se ne varam, imali smo i ovde neke rekonvalescente, kojima je nakon korone savetovano da ne vezbaju/ne bave se sportom (inace su amateri), dok s druge strane imamo sveze oporavljene profesionalne tenisere, koji se netom nakon oporavka uputise na turnir koji zahteva izrazitu fizicku spremnost.

 

How is that?

 

U decembru se odrzao egzibicioni turnir (16.-18.12.) u Abu Dhabiu. Svi igraci su bili vakcinisani i manje-vise svi su se zarazili. Pri cemu ne znamo kad se ko vakcinisao i ko je eventualno primio buster.

 

Najpre se Raducanu zarazila, potom Nadal, Shapovalov, Rubljov, Bencic, Jabeur i nisam sigurna za Fritza. Jedino se Endi Mari i Evans nisu zarazili (Endi je mozda primio buster, a Evans je relativno kratko vreme pre toga prelezao covid).

 

Nadal je svoj poslednji mec egzibicije igrao 18.12. protiv Shapovalova. Kaze da je ujutro odradio pcr test i bio negativan. Posle meca je imao simptome, ali kaze nije mislio da je covid, i uprkos tome seo na avion za Majorku. U toku leta mu se stanje pogorsalo i kaze da je zbog toga direktno s aerodroma otisao u bolnicu (kao mu toliko lose bilo). I dalje nije mislio da je covid, vec je mislio da je obican grip. Tu su ga testirali i onda je otisao kuci da se izoluje. Kaze da su prva 4 dana bila grozna, imao je bolove u misicima, nije mogao da se krece, imao je visoku temperaturu, lezao u krevetu... 3 dana kasnije (8. dana od pocetka simptoma) je bio u stanju da vozi sobni bicikl, nekih pola sata, plus neke vezbice. Potom je kaze dobio negativan test, pa je jedan dan trenirao na terenima u Spaniji (a njegovi teniski treninzi su vrlo intenzivni) i onda se zaputio za Australiju. 31.12. se slikao na centralnom terenu.

Ako mu je verovati ovo sto je ispricao.

Da bi onda igrao meceve u 3 dobijena seta, a finale dobio posle vise od 5 sati igre, pri cemu je na kraju bio fizicki sveziji od 10 godina mladjeg protivnika.

 

Shapovalov je direktno iz Abu Dhabija otisao za Australiju, pretpostavljam par dana posle zavrsetka te egzibicije, tu su ga po dolasku testirali i bio je pozitivan. Bio je kao u nekoj izolaciji, ali to mora da je bila vrrrlo kratka izolacija jer je vec negde pred Novu Godinu vidjen na terenima. Potom je mislim 2. 1. igrao dubl mec na ATP Cupu (znaci manje od 10 dana posle pozitivnog testa), a u narednim danima i singl meceve (mislim 3 u 5-6 dana).

 

Rubljov je iz Abu Dhabija otisao za Spaniju, tu je potom testiran i bio pozitivan i tu odradio izolaciju. Propustio pripremne trunire pre AO. Leteo je u Australiju iako je imao pozitivan PCR test, ali je imao neku izjavu lekara da je voralni load mali i da nije zarazan i tako usao u Australiju. Nije bas blistao na AO (ali to ne mora nuzno da bude posledica covida).

 

Raducanu je takodje poduze "bolovala" (nisam bas sasvim ispratila njen "tok bolesti"). Ispala je relativno rano na AO, ali to ne mora nuzno da bude povezano s covidom. I Bencic je rano ispala, ali je njena protivnica bas, bas odlicno igrala.

 

Od ostalih tenisera: Rus Karatsev se takodje zarazio pred AO, pa je (kao i Rubljov) propustio ATP Cup, ali je igrao jedan turnir pred sam AO. Videlo se da ima s vremena na vreme probleme s kondicijom.

Gruzijac Basilashvili se takodje negde u decembru zarazio, imao je probleme s kondicijom, mislim da je i neki mec predao zbog problema s disanjem.

 

Australijanac (hrvatskog porekla) Tomic se tokom kvalifikacija za AO zarazio. U to vreme igracima nisu radili PCR testove, vec su im dali brze testove da se sami testiraju. Tomic kaze da je bio negtivan, ali se tokom meca pozalio da ima simptome i da misli da je pozitivan. Zvao lekara da mu dijagnostikuju to (da ne bude kaznjen sto predaje mec jer kao "izmislja" problem), lekar nije smeo da izadje na teren jer, jelte, postoji sumnja na covid. Na kraju je Tomic nekako izgurao mec do kraja (izgubio).

 

nemacka teniserka Kerber je u decembru bila pozitivna, na AO je isla bez pripremnih turnira i nije daleko dogurala (falili joj treninzi, a ona nije bas "u cvetu mladosti" za teniserku).

 

Francuz Humbert je posle poraza na AO bio pozitivan i mislim da je u Australiji odradio izolaciju. On je primio 2 doze vakcine (Fajzer ja mislim) i imao je neke nezeljene reakcije te je propustio neke turnire u drugoj polovini proslogodisnje sezone. I sad se verovatno zarazio omikronom.

 

Jedna Belgijska teniserka je po povratku iz Australije bila pozitivna na coronu.

 

Ranije prosle godine je slovenacki teniser Bedene imao covid i nije bas najbolje prosao (ne znam konkretno sta je bio problem, ali on od tada nije odigrao turnir).

 

Americka tensierka Kenin je takodje imala neke nezeljene reakcije posle vakcine (mislim da je primila JJ vakcinu) i onda neke nezeljene reakcije posle infekcije coronom u avgustu, te je propustila dobar deo turnira na kraju godine. Verovatno ima neke predispozicije da lose reaguje na coronu (i siljak u vakcini).

 

Francuski teniser Chardy je imao veoma losu reakciju na vakcinu (mislim posle 2. doze, pa nekih 2-3 nedelje kasnije je poceo da se oseca umorno, iscrpljeno - simptomi slicni long covid). Kaze da mu je lekar rekao da je to uzrokovano vakcinom. Od tada do danas nije odigrao mec.

 

Dimitrov je 2020. u julu zakacio coronu i imao je problema da se fizicki vrati na teren (imao je probleme s disanjem dok je bolovao). Medvedev je negde u maju prosle godine zakacio coronu, pa je imao malo problema na narednim turnirima (mada on veoma vodi racuna da ne da nikakve medicinske podatke o sebi - mislim da ima neke zdravstvene problemcice i inace, pa ne zeli da protivnicima da informaciju koju ovi mogu da iskoriste).

 

 

Znaci, svakakva su iskustva.

 

 

Inace, mislim da se u tenisu ne vodi mnogo racuna o zdravlju tenisera, bitne su pare. U Australiji pogotovu jer se vec godinama desava da teraju igrace da igraju po najvecoj vrucincini - i do 40°C u hladu, a mozes misliti koliko je na terenu. Desavalo se da se plasticne boce sa vodim prosto istope, kao i djonovi patika, a organizatori ne prekidaju meceve, niti navlace krov da se igra u nesto normalnijim uslovima. Svojevremeno je oficijelni lekar AO imao bisernu izjavu da to sto teniseri trpe vrucinu nije nista: nasi preci su po stepama Afrike danima po najvecoj vrucincini ganjali antilope, pa im nista nije falilo! :ajme::twak:

 

Mislim da sam pisala o jednom nemackom fudbaleru (Bajern Minhen) koji je krajem prosle godine zakacio coronu, pa kad je proslo vreme izolacije nije odmah ubacen u igru, vec je prolazio neke sistematske preglede u klubu, lakar mu je "prepisao" lagan povratak u formu. U tenisu to uopste nije tako. Jednostvno se ne vodi racuna o zdravlju tenisera, velike pare se mogu zaraditi na AO te teniseri rizikuju.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

To i jeste problem, odnosno nije, jer ljudi i treba da veruju lekaru, ali... Šta da ti kažem, a da ne zvučim opet kao smartass... 

 

Meni je ovo prvi direktni susret sa sistemom, mislim citala sam sta sve ovde ljudi pisu ali nekako ne znas dok ti neko u sat vremena ne isprica celu sagu od 5 sati.

Znaci vadili su im krv, a nisu radili d-dimmer. Rezultate ne daju, na plucima nesto moz da budne a ne mora nego idi ti u BG ...u vreme pandemije? Kad su vadili krv dve devojke se onesvestile, pa su ih osvescavali 2 sata dok su ostali cekali.

Mama se bunila kad je videla da su joj napisali da kupi vitamine, rekla doktorki da ona ima sve vitamine kuci, i da pije vec duze vremena a ova joj rekla "sve sa ovog spiska da uzmes u apoteci". Jesu oni napravili neki dil sa proizvodjacima antibiotika?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

Hvala na poduzem odgovoru!

 

Znaci, nije do bolesti, vec do vrste sporta.

 

Ja vise pitam, jer neki (obicni) ljudi se plase da se prosetaju nakon korone, a ovde vidimo primere sportista koji se takmice na najvisem nivou nedelju-dve nakon prelezanog covida.

 

svasta je moguce. mislim da svako treba da slusa svoje telo i da ne preforsirava sebe. treba biti oprezan i polagano se vracati u formu. kad se prelezi covid, makar i s slabijim simptomima, ne zna se da li je neki organ ostecen.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Meni je ovo prvi direktni susret sa sistemom, mislim citala sam sta sve ovde ljudi pisu ali nekako ne znas dok ti neko u sat vremena ne isprica celu sagu od 5 sati.

Znaci vadili su im krv, a nisu radili d-dimmer. Rezultate ne daju, na plucima nesto moz da budne a ne mora nego idi ti u BG ...u vreme pandemije? Kad su vadili krv dve devojke se onesvestile, pa su ih osvescavali 2 sata dok su ostali cekali.

Mama se bunila kad je videla da su joj napisali da kupi vitamine, rekla doktorki da ona ima sve vitamine kuci, i da pije vec duze vremena a ova joj rekla "sve sa ovog spiska da uzmes u apoteci". Jesu oni napravili neki dil sa proizvodjacima antibiotika?

D-dimmer nije jeftin, i ne proverava se rutinski, postoji kvota koju lekar može da prepiše.
Verovatno ima i primera gde su lekari i apoteka u dogovoru, ali to je sporadično. Više je navika u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

D-dimmer nije jeftin, i ne proverava se rutinski, postoji kvota koju lekar može da prepiše.
Verovatno ima i primera gde su lekari i apoteka u dogovoru, ali to je sporadično. Više je navika u pitanju.

Nije to problem nego sto je rekla "treba da uradite d-dimer", sto nisu uradili ako to treba? 

Ili treba da odete kod pulmologa, setaju zarazene ljude od institucije do institucije, moja majka je imala vozaca, ali sta da nije? Da sedne u javni prevoz zarazena da skokne do pulmologa?

 

Nisam stvarno mislila da su u dilu :classic_smile: nego mi je taj stav "uzmi sve sa spiska" bio tragikomican.

 

Nivo organizacije je problematican.

Naravno ovde niko ne vadi krv, ne radi rengen, ne radi d-dimmer, ne pije antibiotike...ako ti je bas lose javi se u bolnicu. E sad ovde znam samo jednu osobu koja je zaglavila bolnicu ali je bas bilo touch and go. Koliko znam nije obracala paznju sta joj daju 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...