Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Hvala, da procitala mama tamo neke kontraindikacije i nije bilo lepo. Zasto im daju kad oni ljudi imaju poverenja? Mislim to je strasno. Ona bi to i dala tati, da je nisam zaustavila, iako je i on odbio da pije. 
Ja joj odmah rekla nemoj to da pijes, a ona kaze pa valjda lekar zna bolje od tebe :classic_sad:
Sto se rezultata tiče, nalaze se u njenom kartonu u kompjuteru. Može svaki lekar iz doma zdravlja da uđe u to i vidi i da joj odštampa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ciao said:

Postavlja se pitanje ko treba da plati neku odstetu naprimer ovom detetu i porodici.

 

11 hours ago, ciao said:

Da ne ulazimo u druge detalje on i kaze da je to upravo presedan da drzava verovatno treba da placa obestecenje

 

10 hours ago, ciao said:

Pa ja to pricam sve vreme i advokat to prica - da obestecenje u principu ide preko l’Office national d’indemnisation des accidents médicaux (Oniam) tj francuska placa a trebalo bi da obestecenje placa Pfizer a ne francuska tj Oniam a Pfizer nece da placa

U tri posta ste došli od toga da

1) se ne zna ko će obeštetiti ljude koji imaju neželjene posledice vakcine,

preko

2) obeštetiće ih država, ali je to presedan,

do

3) OK, nije presedan da država plati, ali trebalo bi Pfizer.

 

Šta pokušavate da kažete? Šta je po vama poruka ovog pisanja?

 

Link to comment
Share on other sites

Da li nam trebaju vakcine update-ovane za omikron:

 

"For those faced with making the complicated decision, debates have begun. Some think it might not be worthwhile because Omicron cases could plummet before manufacturers can finalize the vaccines. Others point out that it’s difficult to predict whether the next SARS-CoV-2 variant will be like Omicron, calling into question the utility of an Omicron-specific shot. “We have a lot of confidence in the [current] vaccines, but we must now discuss whether to update the composition,” says Kanta Subbarao, who chairs the Technical Advisory Group on COVID-19 Vaccine Composition for the World Health Organization (WHO)."

 

https://www.nature.com/articles/d41586-022-00199-z?utm_source=Nature+Briefing&utm_campaign=5a09adda49-briefing-dy-2022031&utm_medium=email&utm_term=0_c9dfd39373-5a09adda49-46441506

Link to comment
Share on other sites

https://www.skynews.com.au/australia-news/coronavirus/andrews-government-pushes-for-third-and-fourth-vaccine-dose-mandate-urges-atagi-to-speedily-make-change/news-story/f5dcd04acb78d268a48ac1327a990e71

 

Andrews Government pushes for third and fourth vaccine dose mandate, urges ATAGI to ‘speedily’ make change

 

Victoria’s Health Minister has sensationally urged ATAGI to “speedily” change the definition of full vaccination to three doses, while pushing four jabs for at-risk groups.

 

Victoria Health Minister Martin Foley has declared he expected the Australian Technical Advisory Group on Immunisation (ATAGI) to change the definition of full vaccination. Premier Daniel Andrews last week flagged that full vaccination should be changed to mandate a third dose ahead of a meeting of National Cabinet. The Premier argued the modification would increase the uptake of the booster shot with Victoria’s three-dose vaccination rate currently sitting at 39 per cent.

 

Mr Foley said ATAGI was in the process of reviewing the change and would soon advise National Cabinet on its recommendations.

“Once that advice is given then the states and territories will go about the process of consultation as we have in previous times to drive those vaccination rates up to what means fully vaccinated which in the context of 2022 and the Omicron variant that will mean three doses,” Mr Foley said on Tuesday during a COVID-19 update.

“The states - or many of the premiers, all of the health ministers - are strong advocates for ATAGI to carefully but speedily resolve that issue.”

 

There are more than 15 million Australians eligible for the booster shot after the wait period between second and third doses was officially shortened to three months on Monday.

The expanded eligibility means 49 per cent – or 7.76 million people – of those who can have the third shot have rolled up their sleeves.

Mr Foley also flagged that a fourth dose constitute full vaccination for the immuno-suppressed and at-risk populations.

“It will be three doses for the general community, for people who are immuno-suppressed and other at-risk groups it will be four doses,” he said.

 

It comes after Victoria Opposition Leader Matthew Guy rejected potential booster shot mandates, slamming the Andrews Government for “governing by fear”.

The Premier has been pushing the requirements of three COVID jabs to be recognised as fully vaccinated, which could see many Victorians shut out of settings where the booster is required.

In Victoria, some workers - including those in aged and disability care, food processing and education - are already required to have a booster shot in order to work.

Mr Guy has rejected mandating vaccine booster shots, declaring it was time Victorians return to normality in the face of two-years of tough COVID restrictions and the world’s longest cumulative lockdown.

“Let’s move on with life, let’s keep our kids back at school, let’s make sure our hospital system’s prepared, let’s remove work from home orders, let’s try and get ourselves back to life again,” he said.

“That’s what we want in Victoria; we’ve had the world’s longest lockdowns, Melbourne’s CBD is dead, we need to get our economy going again we need it for our own mental health to get the state going again.

“We won’t do that with a state government that’s addicted to governing and ruling by fear, it’s just not the way forward.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mene je boostovana osoba zarazila - omikron vrlo malo mari za vakcinalni status, bar sto se prenosa infekcije tice; vakcina tu dolazi do izrazaja u zastiti samog pojedinca, bar po brojevima koje vidjamo po drzavama sa visokim procentom vakcinisanih.

 

NL juce preko 100000 zarazenih (a visok procenat vakcinisanih) - ali, zato im je smrtnost i hospitalizacija mala

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene zarazena cetiri nastavnika u starijoj smeni, tri uciteljice, tri tetkice i jedan domar - svi prijavili pozitivnost u nedelju 🙂 

 

Ja inace u cetvrtak sedeo medju troje zarazenih bez maske, i za sada nista.

 

Ili je do toga sto sam vakcinisan i skoro prelezao - ili sam im ja nekako preneo. Trece nema 🙂 Mada razmisljam da odradim jedan brzi test.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Danska ukida sve mere.

 

https://www.blic.rs/vesti/svet/danska-prva-zemlja-eu-koja-je-ukinula-sve-mere-kovid-vise-nije-drustveno-kriticna/ctv6m5c

 

"Uprkos tome što Danska dnevno registruje između 40.000 i 50.000 zaraženih, vlasti više ne smatraju kovid 19 "društveno kritičnom zarazom" i nadaju se ubrzanju kampanje vakcinisanja."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edward Louis Severson III said:

Danska ukida sve mere.

 

https://www.blic.rs/vesti/svet/danska-prva-zemlja-eu-koja-je-ukinula-sve-mere-kovid-vise-nije-drustveno-kriticna/ctv6m5c

 

"Uprkos tome što Danska dnevno registruje između 40.000 i 50.000 zaraženih, vlasti više ne smatraju kovid 19 "društveno kritičnom zarazom" i nadaju se ubrzanju kampanje vakcinisanja."

 

Gde su oni od nas 😞

 

 

Country     Total Cases     New  Cases       Total  Deaths        New  Deaths

Danska       1,710,619           +42,851             3,770                    +15

Srbija          1,697,012           +19,214             13,687                  +58

 

Ni svi Hemomicini i rentgeni nam nisu pomogli.....

Imaju vise ukupno slucajeva do sad; njima na 43 000 umre 15, nama na 20 000 umre 4 puta vise

 

Samo da dodam - kod njih je 60 % vec primilo TRECU DOZU

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Naravno, za prenos je svejedno, ali pricam o simptomima. Vakcinisani bukvalno nisu ni kinuli.

Boga mi kod mene nije baš prošlo tako glatko. Ili sam zakačio deltu.

Ovo je prvi dan od četvrtka (to mi je prvi dan simptoma - bol u grlu) da sam  dočekao 17h bez temperature, i to pod lekovima.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Beonegro said:

 

 

U tri posta ste došli od toga da

1) se ne zna ko će obeštetiti ljude koji imaju neželjene posledice vakcine,

preko

2) obeštetiće ih država, ali je to presedan,

do

3) OK, nije presedan da država plati, ali trebalo bi Pfizer.

 

Šta pokušavate da kažete? Šta je po vama poruka ovog pisanja?

 

 

Mislim da pokusava da kaze da bi farmaceutske kuce trebalo da budu odgovorne za ono sto prave. 

 

Medjutim, ja sam nasla ovo:

https://www.theatlantic.com/health/archive/2019/05/vaccine-safety-program/589354/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Ridji said:

Boga mi kod mene nije baš prošlo tako glatko. Ili sam zakačio deltu.

Ovo je prvi dan od četvrtka (to mi je prvi dan simptoma - bol u grlu) da sam  dočekao 17h bez temperature, i to pod lekovima.

 kolko vam je proslo od poslednje vakcine? (pretpostavljam bustera i da je to bio Fajzer) mozda i to igra ulogu.

Link to comment
Share on other sites

Samo da prijavim da su moji dobro, izgleda da smo prosli ok, iako za mamu ima da cekamo jos 3 dana, u petak su joj rekli da dodje na kontrolu - nemam pojma sto ali ona ce da ide. Ona uopste nije dobila temperaturu, samo se zali na uzasne glavobolje i uzasno zapusen nos. Sve ostalo ok. Mislim da je re-organizovala namestaj u kuci :classic_biggrin: dok tata jos samo malo kaslje, tako da mislim da je on zavrsio svoje.

  • Like 9
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...