Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, implant said:

 

Da ti pravo kažem, obzirom na odnos firme a i dobrog dela kolega prema pandemiji, što duže.

 

Meni je prekjuce bilo 7 dana - ja sam juce i danas presetala nekih 12 km.

Nije meni zbog kompanije, vec zbog mene - sedeti u kuci 7-8 dana nikako ne moze biti zdravo. Jedva docekala da izadjem!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Meni je prekjuce bilo 7 dana - ja sam juce i danas presetala nekih 12 km.

Nije meni zbog kompanije, vec zbog mene - sedeti u kuci 7-8 dana nikako ne moze biti zdravo. Jedva docekala da izadjem!

 

Slažem se, ali ti si negativna na testu. Ja još uvek vučem virus u sistemu, po testu od prekjuče...videću sutra šta kaže dr, ako može da se izlazi prvo idem do kola da namestim akumulator, to će biti dobar test opterećenja :s_w:.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, implant said:

Inače, ovo za skraćenje izolacije na 7 ili čak 5 dana, deluje mi kao deo priče "ovo je slabo, ajde nek se narod prokuži pa ćemo da vidimo šta dalje".

 

Razlozi su jer su veliki brojevi zarazenih, pa zamisli da ih drzis po 14 dana u izolaciji - sve bi stalo, ne bi imao ko da radi

Link to comment
Share on other sites

Dobila mamine rezultate, nista joj ne fali, sve u granicama normale. D-dimmer nije radila, kaze ide u petak, to se radi u privatnoj labaratoriji i placa :classic_smile:

Anyway, nemam pojma sto su probali da je posalju na Zvezdaru, sve deluje ok. 

A kaze mama neko koga zna isao na Zvezdaru, a doktorka tamo kaze "A sto bre vas sa Kosmaja sve salju kod nas kad vam nije nista" :lol_2:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Razlozi su jer su veliki brojevi zarazenih, pa zamisli da ih drzis po 14 dana u izolaciji - sve bi stalo, ne bi imao ko da radi

 

Dobro, ne mora 14. Ali, i na ovom forumu ljudi pišu da nisu odležali kako treba pa im se spustio virus na pluća...možda bi 10 dana bilo ok, da ljudi imaju vremena za oporavak, a ne odmah nazad u stres i tenziju.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, implant said:

 

Dobro, ne mora 14. Ali, i na ovom forumu ljudi pišu da nisu odležali kako treba pa im se spustio virus na pluća...možda bi 10 dana bilo ok, da ljudi imaju vremena za oporavak, a ne odmah nazad u stres i tenziju.

 

Ne spusta se virus tako na pluca, neodlezavanjem, pogotovo ne omikron.

Onaj ko do 7. dana nije dobio upalu, nece je, najverovatnije, ni dobiti - nisu drzave tako odokativno resile sad da smanje izolaciju, uzele su u obzir nove cinjenice.

 

U US je 5 dana:

 

People with COVID-19 should isolate for 5 days and if they are asymptomatic or their symptoms are resolving (without fever for 24 hours), follow that by 5 days of wearing a mask when around others to minimize the risk of infecting people they encounter. 

 

Edit: pa sa omikronom je drugacije - u NL imas nedeljno pola miliona zarazenih - zamisli da ih drzis 10 dana u izolaciji, ko ce da radi?

 

Inace, one koji imaju jos uvek simptome, ne teraju nazad na posao

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne spusta se virus tako na pluca, neodlezavanjem, pogotovo ne omikron.

Onaj ko do 7. dana nije dobio upalu, nece je, najverovatnije, ni dobiti - nisu drzave tako odokativno resile sad da smanje izolaciju, uzele su u obzir nove cinjenice.

 

U US je 5 dana:

 

People with COVID-19 should isolate for 5 days and if they are asymptomatic or their symptoms are resolving (without fever for 24 hours), follow that by 5 days of wearing a mask when around others to minimize the risk of infecting people they encounter. 

 

 

Ne znam baš za to oko spuštanja na pluća, ali ono što znam je da se svakako preporučuje mirovanje. A ova poslednja rečenica bukvalno znači da se ljudi vraćaju infektivni na posao...ne svi, ali neki sigurno.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

 

Ne znam baš za to oko spuštanja na pluća, ali ono što znam je da se svakako preporučuje mirovanje. A ova poslednja rečenica bukvalno znači da se ljudi vraćaju infektivni na posao...ne svi, ali neki sigurno.

 

Zato se i insistira na nosenju maski u narednih 5 dana.

Mirovanje se preporucuje, naravno, ali virus se ne "spusta na pluca" zbog (ne)mirovanja, vec zbog neadekvatnog imunog odgovora - ako mirujes do 6-7 dana, ne znaci da ce se virus spustiti na pluca ako setas 8. dan - on se vec "spustio" zbog neadekvatnog imunog odgovora

 

Pa niko nikog ne moze poterati na posao, ako se osoba ne oseca dobro. Ovo je vise uvedeno zbog onih koji se osecaju ok. Sta s onima koji su testirani pozitivno (iz ovog ili onog razloga), a nemaju simptome, ili imaju vrlo blage - treba da sede 10 dana kuci?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zato se i insistira na nosenju maski u narednih 5 dana.

Mirovanje se preporucuje, naravno, ali virus se ne "spusta na pluca" zbog (ne)mirovanja, vec zbog neadekvatnog imunog odgovora - ako mirujes do 6-7 dana, ne znaci da ce se virus spustiti na pluca ako setas 8. dan - on se vec "spustio" zbog neadekvatnog imunog odgovora

 

Ne znam baš, ali ajde. A maske protiv ovog soja - slaba vajda, kako se čini. Bumo videli...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

KN95 pomaze, svakako. 

 

Ja je nosio, stalno, evo @urosg3 zna :s_w:, onoliko smo se svađali oko toga. Dete bilo na raspustu, nosili masku kada ulazimo u lift, prodavnicu, bukvalno svuda, jedino nismo u parku ili u šetnji - zarazili se obojica. Da ne spominjem da nismo skitali po tržnim centrima i bioskopima...

 

Ona možda pomaže da virus load bude manji, ali da potpuno sprečava, čisto sumnjam. To je moje iskustvo, ali veruj mi da je moja porodica vodila računa daleko više od proseka. Jedino ako se ne prenosi tako što prođeš pored nekog napolju ili preko površina, odustali smo od dezinfikovanja stvari koje kupimo. Ko će ga više znati...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Ja je nosio, stalno, evo @urosg3 zna :s_w:, onoliko smo se svađali oko toga. Dete bilo na raspustu, nosili masku kada ulazimo u lift, prodavnicu, bukvalno svuda, jedino nismo u parku ili u šetnji - zarazili se obojica. Da ne spominjem da nismo skitali po tržnim centrima i bioskopima...

 

Ona možda pomaže da virus load bude manji, ali da potpuno sprečava, čisto sumnjam. To je moje iskustvo, ali veruj mi da je moja porodica vodila računa daleko više od proseka. Jedino ako se ne prenosi tako što prođeš pored nekog napolju ili preko površina, odustali smo od dezinfikovanja stvari koje kupimo. Ko će ga više znati...

 

Ja samo @Akiro-u verujem da se cuva!

 

Svi mi ostali imamo sansu da se zarazimo, one way or another:

 

Exposure to one nasal droplet enough for Covid infection – study

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

 

Sta ce, i da li ce, ista od toga biti - videcemo.

Ne razumem toliki otpor da od toga nesto bude - pa to bi bilo najbolje resenje - jeftin lek, a radi posao, vec postoji, ne moramo izmisljati nista novo.


Gotovo isto govori i prof. farmakologije Radan Stojanović

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ridji said:


Gotovo isto govori i prof. farmakologije Radan Stojanović

 

Ivermectin as Potential COVID-19 Treatment Gets Studied at Duke University

 

"Doctors at Duke University are leading a national study to test whether three drugs could effectively treat COVID-19 — including ivermectin — according to The News & Observer.

The study, which began last summer, is attempting to provide a comprehensive assessment of the controversial treatment. Ivermectin has been celebrated by some as a potential COVID-19 treatment and ridiculed by others who say there’s no proof that the drug works against the coronavirus, and in fact, could be harmful to patients.

 

We should understand if there are any benefits,” he told the newspaper. “And if not, we should be able to report that back out to the public clearly and note what shouldn’t be done.”

 

 

The Duke study is testing three drugs under ACTIV-6, which is one of a series of studies of potential COVID-19 treatments and vaccines launched by the National Institutes of Health. The goal is to find treatments and vaccines that could make COVID-19 as manageable as the seasonal flu.

The two other drugs in the study are fluvoxamine, a medicine often prescribed for depression and obsessive-compulsive disorder, and fluticasone furoate, a steroid medication prescribed through an inhaler for asthma and chronic obstructive pulmonary disease (COPD).

All three drugs are approved for use in humans, are proven to be safe, and are easy to use at home, the newspaper reported. They also rarely interact with other medications, which could make them good options to treat mild to moderate cases of COVID-19.

“Just like we’re trying to do testing at home, we’re looking at how can you conveniently do treatment at home,” Hernandez said.

 

ACTIV-6 is evaluating repurposed medications for effective, safe treatments for mild-to-moderate COVID-19. Repurposed medications are already approved by the U.S. Food and Drug Administration for other indications. The study is now testing these medications:

Fluvoxamine (Open):a selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI), often prescribed for depression.

Fluticasone (Open):inhaled steroid commonly prescribed for asthma and chronic obstructive pulmonary disease

Ivermectin (Open):used to treat parasitic infections

 

https://activ6study.org/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Dobro, ne mora 14. Ali, i na ovom forumu ljudi pišu da nisu odležali kako treba pa im se spustio virus na pluća...možda bi 10 dana bilo ok, da ljudi imaju vremena za oporavak, a ne odmah nazad u stres i tenziju.

Generalno do 4-5 dana vecini ljudi virus ili prolazi ili simptomi, i ti sto dobiju upalu pluca dobiju je do 4-5 dana.

Ako nakon 5 dana nemas simptome uglavnom nisi ni zarazan.  Koliko sam skontala CDC uglavnom tvrdi da je vecina zarazna u prva 3 dana od pojave simptoma.

Link to comment
Share on other sites

Da pojasnim nesto - svaki odobren lek ima i svoj safety panel i zna se da li je, i u kojoj dozi, siguran za upotrebu.

 

Recimo, mozemo reci da je ibuprofen siguran lek, ali se to mora igraniciti na max dnevnu dozu - sve preko 2400 mg/dan nije safe

 

Ivermectin jeste safe u dozama u kojima sad koristi za ljudsku upotrebu (za odobrene indikacije) - pitanje je da li je u tim odobrenim dozama on efikasan za covid - mozda ima neki mehanizam akcije koji je efikasan za covid, ali ako su potrebne mnogo vece doze od onih koje su safe, dzabe nam.

 

Deugim recima, samo zato sto je ibuprofen safe (u dozi od 2400 mg/dan) ne mozemo uzeti 4800 mg/dan, da bi nam "jos bolje pomogao" za neke jace bolove

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Za samo četiri dana, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije dobila je podatke o čak 8.500 zaraženih radnika u školama, od tetkica do nastavnika i administrativnog osoblja.

- Od toga je 6.000 nastavnika, a 2.500 ostalih radnika u školi - kaže za Telegraf Jasna Janković, predsednica ovog sindikata.

 

 

https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3452558-za-4-dana-stigli-podaci-o-8500-zarazenih-radnika-u-skolama-nadrljale-i-tetkice-svi-padamo-s-nogu

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Inace, one koji imaju jos uvek simptome, ne teraju nazad na posao

 

Verujem da je tako...

A ovde, u Srbiji, u kovid ambulanti DZ Palilula mom bratu od tetke lekarka je zaključila bolovanje posle 7 dana iako se on tog dana osećao loše i rekao kako se oseća.

Pre par meseci je operisao kancer..

 

I moram da pitam, pošto desetak dana nisam bila na netu- da li se zna koliko novozaraženih u Srbiji ima omikron a koliko delta soj kovida? 

Pitam zbog velikog broja umrlih na dnevnom nivou, koji se povećava..

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Ja samo @Akiro-u verujem da se cuva!

 

Svi mi ostali imamo sansu da se zarazimo, one way or another:

 

Exposure to one nasal droplet enough for Covid infection – study

 

Baš si našla u koju ćeš crkvu da se moliš,  @Akiro se zarazio još vuhanskim sojem, najverovatnije u mračnoj sobi nekog oronulog pirotskog hotela :s_d:. Jel' tako beše, matori?

26 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Verujem da je tako...

A ovde, u Srbiji, u kovid ambulanti DZ Palilula mom bratu od tetke lekarka je zaključila bolovanje posle 7 dana iako se on tog dana osećao loše i rekao kako se oseća.

Pre par meseci je operisao kancer..

 

I moram da pitam, pošto desetak dana nisam bila na netu- da li se zna koliko novozaraženih u Srbiji ima omikron a koliko delta soj kovida? 

Pitam zbog velikog broja umrlih na dnevnom nivou, koji se povećava..

 

 

 

To niko ne zna, koliko je delte a koliko omikrona kod nas...dodaš na to i mali procenat vakcinacije i imamo to što imamo.

Edited by implant
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...