Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Stiletto said:

 

Vratili smo se na pun autobus mrtvih 😞

 

Evo bas gledam za Holandiju brojke - za nedelju dana testirali preko milion ljudi, pozitivnih je skoro 540 000; na respiratorima imaju 209 pacijenata (Srbija 151), a umrlo 61 za nedelju dana!!!

 

Hej, njima na pola miliona zarazenih umre 61 za nedelju dana, a u Srbiji 57 za dan!!

Edited by Sunshine State
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Evo kako jedan Dr na strucnoj grupi lepo opisuje budalastine u srpskom lecenju covida:

 

"Jedna od kljucnih razlika je ta sto se pacijentima u EU savetuje da budu kuci u karantinu dok ne prodje, dok kod nas pozivaju da idu sto pre u ambulantu da ne "zakasne". 
I onda im tamo posle visesatnog mrcvarenja, preplaseni doktori daju antibiotike"za svaki slucaj" koji im stete.
Preplaseni radiolog im napise da imaju "naglasenu vaskularnu saru", a preplaseni lekar opste prakse ga zbog toga "za svaki slucaj" salje u bolnicu. 
U bolnici ga primaju zbog "rtg nalaza", cak i ako je klinicki ok (tako pise u protokolu 13), i tamo automatski dobija"za svaki slucaj" longacef, kortiko i jos po nesto.(Tako je bilo u Bataji ). 
Ako zavrsi u Dragisi Misovic tamo mu je zagarantovana i voznja hodnikom do skenera i nazad do sobe svaki treci dan.
Tako tretiran pacijent ima ogromne sanse da predje u tezi oblik."

  • Like 2
  • Tuzno 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

:krstipd4:

 

Pa jesi video najnovije da im sad daju i antivirotik i Hemomicin zajedno?!

 

Pise jedna Dr na grupi:

 

"Bas tako... Sada imam koronu ponovo, omikron varijanta sigurno... Prelezala u julu 2020.g. primila 3x fajzer, prepisan i antibiotik i favipiravir, sto na svoju odgovornost nisam uzimala, i prodje za 7 dana. Ne odlucih za prepisanu th... Ali prijatelji, jos laksa kl.slika uredno dobili hemomycin,na crp 2..."

 

A druga kaze:

 

"Jutros me je pitala poznanica, dobila je u DZ i u Molnupiravir i Hemomicin.O tempora o mores! Po opisu, laka kl slika, juce uvece po prvi put t 37,0. "

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Evo bas gledam za Holandiju brojke - za nedelju dana testirali preko milion ljudi, pozitivnih je skoro 540 000; na respiratorima imaju 209 pacijenata (Srbija 151), a umrlo 61 za nedelju dana!!!

 

Hej, njima na pola miliona zarazenih umre 61 za nedelju dana, a u Srbiji 57 za dan!!

Pa ne umiru ljudi za par dana pa da pravis korelaciju izmedju 500k zarazenih i 60ak umrlih u istoj nedelji. 

 

Mislim, shvatam tvoju poentu, ali cisto logicki i matematicki je tvoja izjava netacna. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa jesi video najnovije da im sad daju i antivirotik i Hemomicin zajedno?!

 

Ne znam šta me više zaprepašćuje, količina nestručnosti i neznanja (ili straha i bežanja od odgovornosti, ne znam šta je) ili tako neracionalno trošenje sredstava jednog siromašnog i iscrpljenog zdravstvenog sistema... 

 

Ni od jednog ni od drugog pacijenti nemaju koristi, već samo štete. 

 

Tragično. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Evo kako jedan Dr na strucnoj grupi lepo opisuje budalastine u srpskom lecenju covida:

 

"Jedna od kljucnih razlika je ta sto se pacijentima u EU savetuje da budu kuci u karantinu dok ne prodje, dok kod nas pozivaju da idu sto pre u ambulantu da ne "zakasne". 
I onda im tamo posle visesatnog mrcvarenja, preplaseni doktori daju antibiotike"za svaki slucaj" koji im stete.
Preplaseni radiolog im napise da imaju "naglasenu vaskularnu saru", a preplaseni lekar opste prakse ga zbog toga "za svaki slucaj" salje u bolnicu. 
U bolnici ga primaju zbog "rtg nalaza", cak i ako je klinicki ok (tako pise u protokolu 13), i tamo automatski dobija"za svaki slucaj" longacef, kortiko i jos po nesto.(Tako je bilo u Bataji ). 
Ako zavrsi u Dragisi Misovic tamo mu je zagarantovana i voznja hodnikom do skenera i nazad do sobe svaki treci dan.
Tako tretiran pacijent ima ogromne sanse da predje u tezi oblik."


Ja evo već dva ili tri dana ratujem sa mojim i ženinim roditeljima, a od juče čak i sa njom, da ne idem u ambulantu. Zapeli da odem pa da odem, na pitanje Šta će to da mi kažu što već ne znam, odgovor je Pa da ti daju da piješ nešto. A na pitanje Šta to pored paracetamola/brufena, vitamina, čajeva, supa, limunada, što već uzimam ide neki Antibiotik ili One antivirusne lekove (misle na kineski i/ili neki drugi)

  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa ne umiru ljudi za par dana pa da pravis korelaciju izmedju 500k zarazenih i 60ak umrlih u istoj nedelji. 

 

Mislim, shvatam tvoju poentu, ali cisto logicki i matematicki je tvoja izjava netacna. 

 

Hocu reci da je broj umrlih u ovom talasu, a i prethodnom, daleko manji u NL nego u Srbiji - nevezano za ovu trenutnu korelaciju.

 

Pisali smo vec ovde, ne znam da li pratis, razloge sto je tako...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ridji said:


Ja evo već dva ili tri dana ratujem sa mojim i ženinim roditeljima, a od juče čak i sa njom, da ne idem u ambulantu. Zapeli da odem pa da odem, na pitanje Šta će to da mi kažu što već ne znam, odgovor je Pa da ti daju da piješ nešto. A na pitanje Šta to pored paracetamola/brufena, vitamina, čajeva, supa, limunada, što već uzimam ide neki Antibiotik ili One antivirusne lekove (misle na kineski i/ili neki drugi)

Najebaga s`s tazbinu, bate.:classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa, crni doktore, bolje da je uzeo antiVIROTIK za VIRUSNU infekciju, nego sto je uzeo antiBIOTIK!

 

Daj mu, bar, warn point!!

 

Zašto ti mene 'oćeš da zavadiš sa Edarda ovde, je li bre? Doktorka rekla ako nađete Faripiravir pijte, ako ne, nema veze. Ja ga našao tek četvrtog dana, već je bilo kasno da počnem a obzirom da je kineski i na moje simptome...pa i nije mi nešto žao. Antibiotik, pa to ide po difoltu odmah posle dobar dan, ja to ne računam u lek :s_w:.

Edited by implant
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Zašto ti mene 'oćeš da zavadiš sa Edarda ovde, je li bre? Doktorka rekla ako nađete Faripiravir pijte, ako ne, nema veze. Ja ga našao tek četvrtog dana, već je bilo kasno da počnem a obzirom da je kineski i na moje simptome...pa i nije mi nešto žao. Antibiotik, pa to ide po difoltu odmah posle dobar dan, ja to ne računam u lek :s_w:.

 

Ma pusti mene, meni krivo sto meni ovde ne daju 😞

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/28/2022 at 6:22 PM, Eddard said:


Pa takva je bilo koja zdravstvena kampanja, bilo koji zdravstveni edukativni proces, stvarno ne razumem gde ideš sa ovom pričom. Naravno da je sada u fokusu covid, a ne gojaznost ili pušenje, pa će i fokus medija i priče biti na tome kako vakcine štite od teških posledica istog, pogotovo što, za razliku od gojaznosti, ima i dodatni efekat zaštite drugih i zajednice. Sada, kada je sa omikronom ta dodatna uloga vakcine oslabila je taj efekat i dalje manji, ali i dalje postoji, pri tome dodatno, nijedan od drugih poroka i štetnih navika koje si pomenuo ne može tako brzo da napuni bolnice i ograniči pristup drugima kao što to može infektivna bolest. Na to se i apeluje na kraju krajeva, smanjiti pritisak na zdravstveni sistem.

 

Sve je to u redu i zato i treba da vaze neke mere poput zabrane okupljanja, ne radi se o tome - radi se o kampanji u jednom delu medija koji po obicaju zeli da prikaze drugu stranu kao grupu idiota samo zato sto ne zele da zastite sami sebe.

 

Onda se na to nadovezu ljudi gladni nekog priznanja i kazu sebi "mi nismo kako neki tamo zatucani, mi znamo sta je ispravno, mi smo mnogo bolji od njih (odnosno, oni su mnogo gori od nas)".

 

To je isto kao kad kazes nekom od 20-25 godina, "nemoj da pijes, nemoj da zivis nezdravo, vezbaj, videces kad napunis 60". Pa to je super, ali ti to znas jer imas 60, njega bas briga jer nema 60. Pa ako su takvi ljudi idioti (a zapravo je suprotno, uvek se prica da je to doba najbolje za unistavanje sopstvenog zdravlja), onda su i ljudi koji ne misle da je Covid opasan idioti (ili ljudi koji ne zele da se vakcinisu iz ko zna kakvog razloga, ali oni su druga prica).

 

Dakle, svakako sam za restriktivne mere ako ce to da pomogne sistemu, ali daj da prestanemo da ljudima odredjujemo sta ce da misle i da nam je uvek glavna tema sta se prica u medijima.

 

11 hours ago, Beonegro said:

EDIT: količina zavjerologije u ovome mi urušava kognitivni proces i kapacitet da artikulišem riječi, startuješ tradicionalnom ko je bezgrešan neka prvi baci kamen relativizacijom da bi je onda nadogradio tvrdnjom na ovome svetu što se dešava mogu da kažem to nije istina i onda zasladiš klasičnom moving the goal post podvalom.

 

Izvinite što vas nisam ranije ignolistiiiiir'o.

 

Pa o ovome i govorim, radi se o potrebi nekih da se nadju na pravoj strani jer inace ne bi ni dolazilo do ovakvih reakcija.

 

Ja kad znam da sam u pravu to i napisem, ne ponasam se kao da mi je neko opsovao majku ili pretio da ce me prebiti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@goldbergslazem se, demonizacija nevakcinisanih je uzasna, nepotrebno. Ja recimo mislim da je moj rodjak glup, a razlog nije sto je nevakcinisan, to je sad valjda nebitno jer je malo gore prosao nego ostali u familiji koji su vakcinisani. Ali sto se svuda smucao bez ikakve paznje kao da pandemije nema a u kuci ima staru bolesnu osobu, pa je I mojima dosao da donese virus, ako je on, isto smatram da je I drugi vakcinisani glup sto je radio isto. A jednaka je verovatnoca od koga su dobili. Njihovo stanje vakcinacije mi je potpuno nebitno.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Pa, crni doktore, bolje da je uzeo antiVIROTIK za VIRUSNU infekciju, nego sto je uzeo antiBIOTIK!

 

Daj mu, bar, warn point!!

Vi sad mene zbunjujete, sve mi se u glavi pobrkalo. Oni daju neki antivirotik koji isto ne radi? Ja sam mojima rekla da popiju paracetamol kad imaju temperaturu. Jel jos vazi ono da ne piju brufen za glavobolju? Ili ne vazi za omikron? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

Antibiotik, pa to ide po difoltu odmah posle dobar dan, ja to ne računam u lek :s_w:.

 

Da se ispravim, +50% na ban zbog ovoga 😁

 

29 minutes ago, Angelia said:

@goldberg A jednaka je verovatnoca od koga su dobili.

 

Nije. 

 

29 minutes ago, Angelia said:

Vi sad mene zbunjujete, sve mi se u glavi pobrkalo. Oni daju neki antivirotik koji isto ne radi? Ja sam mojima rekla da popiju paracetamol kad imaju temperaturu. Jel jos vazi ono da ne piju brufen za glavobolju? Ili ne vazi za omikron? 

 

Izmišljaju toplu vodu, samo da bi se reklo da nešto rade. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddard said:

 

Nije. 

 

Kako mislis nije? Naravno da jeste. Obojica dobili simptome u isto vreme, obojica bili u prisustvu mog oca u zatvorenom prostoru odprilike 24h razlike. Ustvari sa ovim vakcinisanim je proveo vise vremena zajedno nego sa nevakcinisanim (ovo je predpostavka posto na pitanje da li je vakcinisan kaze mama "nije hteo da kaze")

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Kako mislis nije? Naravno da jeste. Obojica dobili simptome u isto vreme, obojica bili u prisustvu mog oca u zatvorenom prostoru odprilike 24h razlike. Ustvari sa ovim vakcinisanim je proveo vise vremena zajedno nego sa nevakcinisanim (ovo je predpostavka posto na pitanje da li je vakcinisan kaze mama "nije hteo da kaze")

 

OK, sorry, nisam skontao da su obojica već bili zaraženi. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...