Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, djura.net said:

osim glavobolje, ostalo izgleda dobro.
hvala na pitanju 🙂
ja sinoc uzeo onaj austrijski/koreanski test za pljuvacku, negativan. 

Odlično, odlično, samo drži frižider popunjen - trebaće ti.  To da si ti negativan i nije neka vest, znamo m to odavno!
E super vesti, hvala za info.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

FKajpS-WYAIj1GP?format=jpg&name=medium

FKanIT1XsAAw6Ma?format=png&name=900x900

 

FKanI0yXIAM3BpC?format=jpg&name=large

 

 

 

 

11 minutes ago, djura.net said:

meni dosta neuhvatljiv parametar, ja bih se drzao transmissibility brojki.

 

Pa jedno (podložnost) je verovatnoća da ćeš se zaraziti ako si izložen (daleko veća kod BA.2 nego kod BA.1), a drugo (prenosivost) je verovatnoća da ćeš preneti dalje ako si zaražen (veća kod BA.2 za nevakcinisane, odnosno kod BA.1 za vakcinisane i busterovane).

 

BA.2 se ne bi širio po svetu da sveukupan efekat nije u njegovu korist.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:
FKajpS-WYAIj1GP?format=jpg&name=medium

FKanIT1XsAAw6Ma?format=png&name=900x900

 

FKanI0yXIAM3BpC?format=jpg&name=large

 

 

 

 

 

Pa jedno (podložnost) je verovatnoća da ćeš se zaraziti ako si izložen (daleko veća kod BA.2 nego kod BA.1), a drugo (prenosivost) je verovatnoća da ćeš preneti dalje ako si zaražen (veća kod BA.2 za nevakcinisane, odnosno kod BA.1 za vakcinisane i busterovane).

 

BA.2 se ne bi širio po svetu da sveukupan efekat nije u njegovu korist.

 

iz ovoga proizilazi da treba narocito insistirati na vakcinisanju SVIH starijih od recimo 50 godina (eventualno 45 godina) i da ne treba forsirati vakcinisanje maloletnih (vec samo na dobrovoljnoj bazi) - sto se tice hospitalizacije i umiranja.

 e sad, imamo i long covid... koji moze da pogodi mladju, zdravu populaciju koja inace nece zavrsiti u bolnici ili umreti, ali ce im bitno uticati na zdravlje.

 

da li si naisao negde na neku studiju o medjuzavisnosti  long covid sindroma i vakcinacije, narocito kod mladjih?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

 

iz ovoga proizilazi da treba narocito insistirati na vakcinisanju SVIH starijih od recimo 50 godina (eventualno 45 godina) i da ne treba forsirati vakcinisanje maloletnih (vec samo na dobrovoljnoj bazi) - sto se tice hospitalizacije i umiranja.

 e sad, imamo i long covid... koji moze da pogodi mladju, zdravu populaciju koja inace nece zavrsiti u bolnici ili umreti, ali ce im bitno uticati na zdravlje.

 

da li si naisao negde na neku studiju o medjuzavisnosti  long covid sindroma i vakcinacije, narocito kod mladjih?

 

Nazalost, slabo to "pije vodu" kod Omikrona - on probija sve, kao sto vidimo zarazavaju se i vakcinisani i nevakcinisani, tako da i (nama) vakcinisanima preti long covid

 

Osim ako se uskoro ne pojave neke nove vakcine, koje ce znacajno smanjiti i procenat zarazavanja

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nazalost, slabo to "pije vodu" kod Omikrona - on probija sve, kao sto vidimo zarazavaju se i vakcinisani i nevakcinisani, tako da i (nama) vakcinisanima preti long covid

 

Osim ako se uskoro ne pojave neke nove vakcine, koje ce znacajno smanjiti i procenat zarazavanja

 

Kako si danas Sunny?

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nazalost, slabo to "pije vodu" kod Omikrona - on probija sve, kao sto vidimo zarazavaju se i vakcinisani i nevakcinisani, tako da i (nama) vakcinisanima preti long covid

 

Osim ako se uskoro ne pojave neke nove vakcine, koje ce znacajno smanjiti i procenat zarazavanja

 

ako pretpostavimo da omikron probija ove dosadasnje vakcine jer je previse mutirao taj siljak virusa, onda bi valjda trebalo da ocekujemo da modifikovana vakcina Fajzera i Moderene pokrije ovo. (radi li AZ neki modifikaciju vakcine?)

 

e sad, verovatno bi bilo dobro da se osmisli nekakav drugaciji tip vakcine koji bi odmah u startu "sasekao" vurus kad dodje u gornje respiratorne organe i pre nego sto se "ugnezdi" u njihove celije i krene s razmnozavanjem, pa onda i zarazavanjem svih u okolini. Ne znam koji bi princip tu koristili, ali valjda naucnici znaju :classic_biggrin:

 

elem, kad diskutujemo uvodjenje obavezne vakcinacije za pojedine delove populacije polazimo od procene rizika s jedne strane i od ocekivane dobrobiti s druge.

 

u rizike spadaju (od najgoreg ka najslabijem): umiranje, zavrsavanje na respiratoru, zavrsavanje na intenzivnoj, slabljenje nekih organa, long covid. - plus sirenje zaraze.

dobrobiti: zastita od umiranja, zavrsavanja na respiratoru, zavrsavanja na intenzivnoj, slabljenja nekih organa, long covida. - plus ako je moguce sprecavanje ili redukovanje sirenja zaraze.

 

oboje zavise na prvom mestu od starosti pojedinca, pa onda i od zdravstvenog stanja.

 

mislim da do sada imamo sasvim dovoljno podataka o proceni rizika od zarazavanja i dobrobiti od vakcina po starosnim grupama (i rizicnim kategorijama) sto se tice umiranja, zavrsavanja na respiratoru, zavrsavanja na intenzivnoj. omikron je promenio ovu procenu sto se tice samog zarazavanja, a o long covid i jos nekim dugotrajnim posledicama valjda jos nema dovoljno podataka, narocito za decu i omladinu.

 

Link to comment
Share on other sites



 
e sad, verovatno bi bilo dobro da se osmisli nekakav drugaciji tip vakcine koji bi odmah u startu "sasekao" vurus kad dodje u gornje respiratorne organe i pre nego sto se "ugnezdi" u njihove celije i krene s razmnozavanjem, pa onda i zarazavanjem svih u okolini. Ne znam koji bi princip tu koristili, ali valjda naucnici znaju :classic_biggrin:


Nekoliko kompanija radi na vakcini koja se aplikuje preko nazalnog spreja baš sa ciljem da se podstakne stvaranje antitela u sluzokoži nosa, gde se virus uglavnom prvo zakači.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

 

OK, sorry, nisam skontao da su obojica već bili zaraženi. 

Potpuno 50-50.

 

@Sunshine State ajde dva poznavaoca. Mami sve po protokolu, uzimali krv, snimali pluca...kao mozda ima nesto a mozda je i stari oziljak.

Rekli joj da treba da ide kod pulmologa, dal rece na Zvezdaru ili Karaburmu sto moja mama rekla striktno NE, posto je 5 sati provela u kovid ambulanti. i utrapili joj neki lek Levoxa 500mg (levofloksacin). Pretpostavljam da je to antibiotik. i da rekli da treba da ide da proveri D dimer

Ali mami nije lose, zapusen nos i nema temperaturu, Tata jos kaslje ali od juce kad je imao 37, nema temperaturu.

 

Mama je isla vise sto je htela da joj daju nesto (zasto lekari to i rade) jer se plasila za tatu pa kao njemu da da, ali on odbija da pije bilo sta osim paracetamola. Posto kaze da se oseca ok. Samo kaslje sada. I da oboje imaju glavobolje.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Potpuno 50-50.

 

@Sunshine State ajde dva poznavaoca. Mami sve po protokolu, uzimali krv, snimali pluca...kao mozda ima nesto a mozda je i stari oziljak.

Rekli joj da treba da ide kod pulmologa, dal rece na Zvezdaru ili Karaburmu sto moja mama rekla striktno NE, posto je 5 sati provela u kovid ambulanti. i utrapili joj neki lek Levoxa 500mg (levofloksacin). Pretpostavljam da je to antibiotik. i da rekli da treba da ide da proveri D dimer

Ali mami nije lose, zapusen nos i nema temperaturu, Tata jos kaslje ali od juce kad je imao 37, nema temperaturu.

 

Mama je isla vise sto je htela da joj daju nesto (zasto lekari to i rade) jer se plasila za tatu pa kao njemu da da, ali on odbija da pije bilo sta osim paracetamola. Posto kaze da se oseca ok. Samo kaslje sada. I da oboje imaju glavobolje.

 

Ne bih nista ovako savetovala, mozda se Dr @Eddard javi.

 

Znas sta smo mi pisali za antibiotike, ali necemo da lecimo ovako preko foruma. Mozda bi trebalo da proveri d-dimer, a za pluca nek prati klinicke simptome - ako nema temperaturu, ni neki ozbiljniji kasalj, moze i kad se ovo sve malo smiri da ode i snimi pluca, mozda je oziljak od neke stare upale pluca....neke inflamacije.

 

Srecno oboma, znam da se nerviras, ali ne deluje da su neki ozbiljniji oblici - manje-vise ono sto smo i mi sad navodili kao simptome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne bih nista ovako savetovala, mozda se Dr @Eddard javi.

 

Znas sta smo mi pisali za antibiotike, ali necemo da lecimo ovako preko foruma. Mozda bi trebalo da proveri d-dimer, a za pluca nek prati klinicke simptome - ako nema temperaturu, ni neki ozbiljniji kasalj, moze i kad se ovo sve malo smiri da ode i snimi pluca, mozda je oziljak od neke stare upale pluca....neke inflamacije.

 

Srecno oboma, znam da se nerviras, ali ne deluje da su neki ozbiljniji oblici - manje-vise ono sto smo i mi sad navodili kao simptome.

Moja baba izašla danas iz bolnice, 5 dana bez temperature ali iz dana u dan se sve lošije osećala, odveli je privatno na kraju, korona, obostrana upala pluća, 7 dana u Batajnici, BEZ TEMPERATURE.

LJudi ne igrajte se, može da bude zajebano bez temperature ili nekog drugog simptoma a što se duže ne tretira , posle veći problemi.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, JohnnyDragon said:

Moja baba izašla danas iz bolnice, 5 dana bez temperature ali iz dana u dan se sve lošije osećala, odveli je privatno na kraju, korona, obostrana upala pluća, 7 dana u Batajnici, BEZ TEMPERATURE.

LJudi ne igrajte se, može da bude zajebano bez temperature ili nekog drugog simptoma a što se duže ne tretira , posle veći problemi.

 

Ako je pneumonija izazvana covidom - virusne pneumonije se ne lece antibioticima

 

Treatment

If a virus is causing your pneumonia, antibiotics won’t help. Your doctor may give you an antiviral medication. 

When you have pneumonia, it’s important to get plenty of rest. You might take over-the-counter medicines to fight your fever and ease pain. Be sure to drink plenty of fluids. Check in with your doctor after treatment to make sure your lungs are clear.

In severe cases, you may need to stay in the hospital to get help breathing.

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne bih nista ovako savetovala, mozda se Dr @Eddard javi.

 

Znas sta smo mi pisali za antibiotike, ali necemo da lecimo ovako preko foruma. Mozda bi trebalo da proveri d-dimer, a za pluca nek prati klinicke simptome - ako nema temperaturu, ni neki ozbiljniji kasalj, moze i kad se ovo sve malo smiri da ode i snimi pluca, mozda je oziljak od neke stare upale pluca....neke inflamacije.

 

Srecno oboma, znam da se nerviras, ali ne deluje da su neki ozbiljniji oblici - manje-vise ono sto smo i mi sad navodili kao simptome.

Samo me interesovalo da li je to antibiotik posto se ne razumem u lekove. Naravno da necemo da se lecimo preko foruma.

Ni meni ne deluje ozbiljno, oni se osecaju poprilicno dobro. Ne zale se da su smlavljeni ili nesto, mama cak ni temperaturu nema. Ali njoj je tek drugi dan, tako da jos posmatramo.

 

Ja nikako da skontam - sta je taj D-dimer, cemu to sluzi? 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Samo me interesovalo da li je to antibiotik posto se ne razumem u lekove. Naravno da necemo da se lecimo preko foruma.

Ni meni ne deluje ozbiljno, oni se osecaju poprilicno dobro. Ne zale se da su smlavljeni ili nesto, mama cak ni temperaturu nema. Ali njoj je tek drugi dan, tako da jos posmatramo.

 

Ja nikako da skontam - sta je taj D-dimer, cemu to sluzi? 

 

D-dimer je "komadic" proteina koji nastaje kad se krvni ugrusak (blood clot) rastvori u telu. Visok nivo d-dimera je pojazatelj problema s zgrusavanjem krvi.

Do sad je jasno da  kod covid infekcija, zbog odredjenih mehanizama dejstva, d-dimer moze da bude povisen.

 

Meni su jednom u Nemackoj proveravali nakon leta avionom (duze sedenje, nekretanje)....

 

Levoxa je antibiotik - da li mama ima nalaz krvi i CRP?

 

@JohnnyDragon - velika je verovatnoca da bi se baka, uz odmaranje, dosta tecnosti, etc....oporavila i kuci - u bolnici su, eventualno, mogli da joj daju infuziju

Ovo sve ako pricamo o slucaju gde saturacija nije isla ispod 94 i da nije imala teskoce s disanjem

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Mnogi ljudi se od upale pluca oporave na nogama. Cinjenica. Samo sto ranije nisu svi isli kod lekara nakon par kasljucanja. Sve vam je to u dobroj meri psihoza koja je zavladala. Cela situacija se vodi uzasno lose, mada iskreno, nisam nista drugo ni ocekivao.

 

Eno juce, setam pored kovid ambulante u Duvanistu, Nis. 30 ljudi ispred...haos. Koliko od njih je zaista bolesno na bi islo kod lekara?

 

Zasto se ljudi samo ne vakcinisu i resimo problem?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Eddard said:

 

Ne znam šta me više zaprepašćuje, količina nestručnosti i neznanja (ili straha i bežanja od odgovornosti, ne znam šta je) ili tako neracionalno trošenje sredstava jednog siromašnog i iscrpljenog zdravstvenog sistema... 

 

Mislim da u ovom grmu leži ovih +30% umrlih u 2021.

 

 

7 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Zasto se ljudi samo ne vakcinisu i resimo problem?

 

Evo ja lično znam nekoliko busterovanih koji su imali (relativno laku) zarazu, a treba im za posao-bolovanje ili potvrda za putovanje pa su se gužvali.

 

Neorganizacija i neznanje vrlo utiču na situaciju u Srbiji.

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, CheshireCat said:

Evo ja lično znam nekoliko busterovanih koji su imali (relativno laku) zarazu, a treba im za posao-bolovanje ili potvrda za putovanje pa su se gužvali.

 

Juce smo na strucnoj grupi diskutovali o tom - ljudi idu na Mars, a u Srbiji moras da cekas satima ispred "kontejnera" da bi dobio papir za bolovanje!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...