Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kolektivi su dobar pokazatelj kako se kovid ponasa medju radno sposobnim stanovnistvom i mladjom populacijom. Slicne podatke ali na mnogo vecem uzorku kacila je dobra @wwww pre oko mesec i po-dva; secam se da je u pitanju bio bilans medju medicinskim radnicima u Nemackoj (jeste da su u pitanju nemacke bolnice, ali medicinski radnici su svuda na svetu najugrozeniji), gde se videlo da je u tom trenutku medju njima bilo oko 14 000 zarazenih i ((samo)) 20tak smrtnih ishoda.

 

 

To je zapravo i jedini razlog sto sam ovaj primer naveo. Od samog izbijanja pandemije sam tvrdio da je preopterecenost bolnickog sistema jedini problem sa ovom zarazom i da su preduzete mere u mnogim drzavama jednostavno van pameti.

 

Radim u potpuno istom okruzenju samo dosta manjem (400 radnika), gde je fizicko distanciranje vrlo cesto nemoguce, imali smo 7 slucajeva (6 radnika, 1 inspektor) u potpuno razlicitim vremenskim intervalima i fizicki odvojenim delovima zgrade. Niko od tih 7 nije preneo virus na one oko njega, a svako od njih je, uzmimo prosek -radio 5 dana zarazen. Niko od zarazenih nije imao ozbiljnih zdravstvenih problema. Ja sam sa tim kolegom delio istu kancelariju vrlo malih dimenzija, disali smo isti vazduh, upotrebljavali iste predmete, nista. Nismo nikada za sve ovo vreme prestali da radimo ni na 5 minuta.


Osim sto ce na kraju ceh platiti milioni koji ce umreti zbog zakasnele dijagnostike i odlozene terapije/intervencija, ovo je vrlo "cudna zaraza".

 

Sto sve ukazuje na tesku manipulaciju i politizaciju na svetskom nivou.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Taj članak, inače mislim da je smeće (ide i na kao već shvaćenu rasnu superiornost) , na kraju dođe i reče, u zaključku, ono što je jedino bitno:

 

Japan asked people to take care, stay away from crowded places, wear masks and wash their hands - and by and large, that is exactly what most people have done.

 

Šta je po tebi, ako imaš ideju, razlog za povećanje broja zaraženih u Japanu?

 

Edip;

 

Ili razlozi?

Edited by Laki21
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

za društveno utemeljenje treba mnogo vremena da prođe, mada kakvu su histeriju digli mediji, izgleda da skraćuju to vreme.

 

To uglavnom zavisi od toga da li utemeljenje ulazi kroz glavu ili stomak. Kako kome. To se vrlo jasno vidi u ovoj situaciji. 

 

 

2 hours ago, urosg3 said:

Ono što je nepoznata - zašto se epidemijska kriva menja, tj raste i pada, iako su iste mere primenjene. Recimo zasto u Japanu naprasno raste, iako i dalje redovno, kao i uvek, nose maske.
Očigledno disciplina u nošenju maski nije dovoljna mera.

🙂

 

U pravu si, nije. Logicno. 

Ocigledno je da je jedina dovoljna mera (konacno) nalazenje efikasne vakcine.

Maska je jedna od mera zastite, sto nije sinonim za [kompletnu] zastitu.

Isto tako, jedno je disciplina u nosenju maske a drugo je kako se ona nosi (pomenuo si i sam ranije) + kako se kombinuje sa ostalim merama zastite.

 

Jedan od relevantnih faktora koji se frekventno pominje u poslednje vreme je to da su se ljudi generalno opustili pa zapustili [mere].

Primera radi, na pocetku su strahu bile velike oci pa su se ruke minuciozno prale sve do ekcema; sada je oprez verovatno splasnulo, to se desava neosetno.

Juce lokalne vesti, 86% ispitanika misli da su se drugi opustili sa merama zastite ali tek ~65% misli da su se i oni sami opustili. Deja vu, "oni drugi"-faktor. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 said:

 

Šta je po tebi, ako imaš ideju, razlog za povećanje broja zaraženih u Japanu?

 

Kažu, većina novozaraženih su 20-30 godina stari, oni koji posle posla idu u barove da se druže i cirkaju. April 1. je početak finansijske godine i dan kada novozaposleni stupaju na posao. 930 hiljada pripravnika nationwide. Verovatno, nešto oko njihovih druženja posle posla je doprinelo tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kolektivi su dobar pokazatelj kako se kovid ponasa medju radno sposobnim stanovnistvom i mladjom populacijom. Slicne podatke ali na mnogo vecem uzorku kacila je dobra @wwww pre oko mesec i po-dva; secam se da je u pitanju bio bilans medju medicinskim radnicima u Nemackoj (jeste da su u pitanju nemacke bolnice, ali medicinski radnici su svuda na svetu najugrozeniji), gde se videlo da je u tom trenutku medju njima bilo oko 14 000 zarazenih i ((samo)) 20tak smrtnih ishoda.

 

 

Smrtnost zavisi od starosne dobi zarazenih. Broj inficiranih zavisi od izlozenosti virusu.

 

U pocetku je medicinskom osoblju i negovateljima falilo adekvatne zasitne opreme (narocito u zarisnim oblastima), sto je naravno dovelo do veceg zarazavanja. Takodje, zene predstavljaju vecinu kod pomocnog osoblja i kod negovatelja, sto je u jednom periodu dovelo do veceg broja inficiranih zena nego muskaraca kod radno sposobnog stanovnistva.

 

Danasnji izvestaj kaze sledece:

Medicinsko odoblje (hospitals, outpatient clinics and practices, dialysis clinics or outpatient nursing services):

14977 zarazenih, 23 umrlih (do 23.5. ih je bilo 20)

 

day care facilities, kindergartens, facilities for after school care, schools or other educational facilities, children’s homes, holiday camps:

zarazenog osoblja 3365, umrlih 7

zarazenih sticenika 5972, umrlih 1

 

facilities for the care of older, disabled, or other persons in need of care, homeless shelters, community facilities for asylum-seekers, repatriates and refugees as well as other mass accommodation and prisons:

zarazenog osoblja 10555, hospitalizovanih 457, umrlih 40

zarazenih sticenika 19115, hospitalizovanih 4264, umrlih 3663

 

meat processing plants or kitchens in the catering trade, in inns, restaurants, canteens, cafés, or other establishments with or for communal catering

zarazenih: 5524, hospitalizovanih 236,  umrlih 5

 

 

Kod Tönnies-a su od preko 4000 zaposlenih nasli 2119 zarazenih ("povezano s firmom" - ovo mozda znaci i kod familije/"slucajnih prolaznika"), jos 67 slucajeva bi moglo da je povezano s Tönnies-om - podatak od 23. jula. Nasli su da su se radnici zarazili na radnom mestu, a ne u zajednickom smestaju.

 

 

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Kako se nose kn95 maske, jesu li one visekratne? Ja nosim pamucne ili jednokratne, ali u poslednje vreme vidjam kn95 po finim cenama i u finom broju na rafovima u apotekama. Generalno sada maski ima koliko hoces, a i cene su dosta pale - u Pancevu u jednoj apoteci jednokratne ima za 17 dinara, ali uglavnom su 25, 30 ili 40 kinti.

Kn95 su trenutno najbolje maske. Za višekratnu upotrebu su i možeš ih nositi dok se ne oprljaju ili dok ne postane teško da se diše sa njom.

Ono što treba obratiti pažnju je da je pozeljno prati ruke pre stavljanja i posle skidanja maske i nikako ih ne dirati rukama kada su na licu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Juan said:

Kn95 su trenutno najbolje maske. Za višekratnu upotrebu su i možeš ih nositi dok se ne oprljaju ili dok ne postane teško da se diše sa njom.

Ono što treba obratiti pažnju je da je pozeljno prati ruke pre stavljanja i posle skidanja maske i nikako ih ne dirati rukama kada su na licu.

 

Hvala na odgovoru, bas cu uzeti nekoliko komada pa cu probati, od utorka me cekaju okrsaji sa petacima i osmacima 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hvala na odgovoru, bas cu uzeti nekoliko komada pa cu probati, od utorka me cekaju okrsaji sa petacima i osmacima 🙂

bio je predlog da se npr. kupe 4 maske, numerisu od 1. do 4 i menjaju po danima: prvog dana maska #1, narednog dana maska #2, treceg dana maska #3, 4. dana maska #4 (logicno :classic_biggrin: ) pa onda od pocetka. Ova 4 dana je dovoljno da sve bakterije i virusi prirodno "umru" (samo ostavis masku da "odlezi").

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hvala na odgovoru, bas cu uzeti nekoliko komada pa cu probati, od utorka me cekaju okrsaji sa petacima i osmacima 🙂

Cena im je jako pala, ja sam kupio juče za 65 dinara, tako da se isplati. Mogu minimum tri dana da izdrže, a sigurnije su od hirurških ili platnenih dvoslojnih.

Just now, wwww said:

bio je predlog da se npr. kupe 4 maske, numerisu od 1. do 4 i menjaju po danima: prvog dana maska #1, narednog dana maska #2, treceg dana maska #3, 4. dana maska #4 (logicno :classic_biggrin: ) pa onda od pocetka. Ova 4 dana je dovoljno da sve bakterije i virusi prirodno "umru" (samo ostavis masku da "odlezi").

Dobra ideja 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Don Juan said:

Kn95 su trenutno najbolje maske. Za višekratnu upotrebu su i možeš ih nositi dok se ne oprljaju ili dok ne postane teško da se diše sa njom.

Ono što treba obratiti pažnju je da je pozeljno prati ruke pre stavljanja i posle skidanja maske i nikako ih ne dirati rukama kada su na licu.

 

5 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Hvala na odgovoru, bas cu uzeti nekoliko komada pa cu probati, od utorka me cekaju okrsaji sa petacima i osmacima 🙂

 

+ ispskati alkoholom nakon svake upotrebe. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Kn95 su trenutno najbolje maske. Za višekratnu upotrebu su i možeš ih nositi dok se ne oprljaju ili dok ne postane teško da se diše sa njom.

Ono što treba obratiti pažnju je da je pozeljno prati ruke pre stavljanja i posle skidanja maske i nikako ih ne dirati rukama kada su na licu.

 

Odlicne su. Samo, strucna lica su mirekla da se se ne bi smele nositi duze od 120 sati. 

Kad pogledas, nije to malo ako ih visekratno i naizmenicno nosis i  nakon svakog nosenja dezinfikujes & luftiras 

 

 

IMG_20200828.jpg

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo specijalno za @urosg3 jedan razlog za nosenje maski a u prilog licnih sloboda:

postoje programi koji prepoznaju lice ljudi, sto daje mogucnost za pracenje pojedinaca, a to naravno ugrozava privatnost i slobode pojedinca. Medjutim, ako se nose maske - program ne moze da prepozna ljude.

Eto.

  • Thanks 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, wwww said:

Evo specijalno za @urosg3 jedan razlog za nosenje maski a u prilog licnih sloboda:

postoje programi koji prepoznaju lice ljudi, sto daje mogucnost za pracenje pojedinaca, a to naravno ugrozava privatnost i slobode pojedinca. Medjutim, ako se nose maske - program ne moze da prepozna ljude.

Eto.

 

Eto, bar nesto. Ali kazu vec razvijaju sistem za prepoznavanje lica sa maskama..  tako da je bolje iskoristiti priliku i nositi masku dok jos ne postoji taj sistem 😉 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hvala na odgovoru, bas cu uzeti nekoliko komada pa cu probati, od utorka me cekaju okrsaji sa petacima i osmacima 🙂

Mislim da ćeš se smoriti vrlo brzo. Baš se teško priča kroz nju duže vreme

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Evo specijalno za @urosg3 jedan razlog za nosenje maski a u prilog licnih sloboda:

postoje programi koji prepoznaju lice ljudi, sto daje mogucnost za pracenje pojedinaca, a to naravno ugrozava privatnost i slobode pojedinca. Medjutim, ako se nose maske - program ne moze da prepozna ljude.

Eto.

bogami proizvođač tvrdi drugačije🙂
https://findface.pro/en/solution/biometric-solution-against-covid-19/
Probao sam ovo rešenje (daju demo manje više svakom ko ih pita) i stvarno maska ne čini neku razliku. Inače je ovaj softver sasvim dobro prepoznaje, igrao sam se Travoltom pre i posle plastične, i sa maskom, ne ćini razliku.

Ako hoće neko da se poigra još mi traje ovaj demo, daću mu kredencijale

1 hour ago, Baby said:

 

Eto, bar nesto. Ali kazu vec razvijaju sistem za prepoznavanje lica sa maskama..  tako da je bolje iskoristiti priliku i nositi masku dok jos ne postoji taj sistem 😉 

već jesu 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:


Epidemijska kriva, bas kao sto kazes, moze i da raste i da pada, samo zavisi u kom segmentu vremena posmatras. U vecini zemalja koje ja pratim je do sada dva puta rasla i trenutno po drugi put pada. Prilicno je sigurno da ce u jednom trenutku krenuti opet da raste i sam bog zna dokle ce ova gore-dole igranka da traje.
Ali sto si se ti uhvatio bas jednog dela te krive, a ne recimo  ukupnog broja zarazenih? Pa da kazemo npr ovako:

 

”U swe je broj zarazenih 8300 na milion stanovnika JER nosenje maski nije ni propisano ni preporuceno, pa ih niko i ne nosi. U Japanu je taj isti broj oko 16 puta manji, svega 512 na milion JER je nosenje maski propisano i postuje se.”

 

Kako zvuci, a 😀?

Maska bas i nije neka zastita.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ras kass said:

Sud u Nemackoj presudio da su demonstracije protiv covid mera dozvoljene iako je vlast htela da ih zabrani. 

👏

to aplaudiras neonacistima i teoreticarima zavere, ravnozemljasima i onima s aluminijumskim pokrivkama za glavu, borcima protiv 5G...?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

to aplaudiras neonacistima i teoreticarima zavere, ravnozemljasima i onima s aluminijumskim pokrivkama za glavu, borcima protiv 5G...?

Jel samo oni veruju da neke mere nisu ok? Nesto se ne vidim u tim grupama. Iako stvarno ne znam koje mere su za protestovanje u Nemackoj.

Ja mislila da je ta odluka dobra za slobodu govora

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Jel samo oni veruju da neke mere nisu ok? Nesto se ne vidim u tim grupama. Iako stvarno ne znam koje mere su za protestovanje u Nemackoj.

Ja mislila da je ta odluka dobra za slobodu govora

Ja sam nabrojala ko se pojavljuje na anti-corona demonstracijama u Nemackoj. Koliko znam ti nisi u Nemackoj i neces biti na demonstracijama u Berlinu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...