Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Prijatelj Mitar Razumem te. Razumem i sve koji dobiju kovid posle druge doze i čekaju da prođe neko vreme da se vakcinišu po treći put.

 

Ali je ovaj broj 980 000 baš veliki...da li su se baš svi razboleli..Ili se ljudi plaše nuspojava Fajzera posle 2 Sinofarma?

 

Možda je taj strah u pitanju...za moju baba tetku iz Australije znam da jeste. Pre neko veče je rekla mami kako se plaši Moderne posle 2 AZ. I onda sam i ja objašnjavala da nuspojave nisu strašne, da sam ih ja imala i posle druge i posle buster doze.. Odgovarala je sa " da, da, dobro"...Valjda sam je ubedila da ode po treću dozu sa dedom..Plaši se jer su stari i kako će podneti eventualnu visoku temperaturu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Angelia said:

Takodje po CDC 75% onih koji su umrli imaju barem 4 drugih oboljenja.


Šta je tačno u ovome čudno?

 

4 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Kaze i ovo:

 

Doktorka je objasnila zašto bi trebalo odložiti vakcinaciju protiv koronavirusa nakon preležanog kovida 19.

"Vakcinacija ne bi trebalo da se radi u prvih tri do osam meseci, jer ukoliko se uradi vakcinacija u to vreme, osoba onda ima dovoljno svojih antitela koja će anulirati vakcinaciju. Jer kada se vakcinišete, tada se daje jedan deo virusa koji pravi imunitet, pa ako već imunitet postoji, onda je to negirano", ističe ona.

 

Meni ovo zvuči kao ordinarna glupost. Sunčica objasnila. A i CDC sisao vesla pa kaže može i posle 2 nedelje. 

 

3 hours ago, wwww said:

moze link za ovo?

 

ne razumem ovaj deo za negiranje imuniteta, sta to konkretno znaci?

onaj ko je imao infekciju ima antitela, T/B celije i sta vec ne. i sad se njemu ubrizga npr. mRNA vakcina, ti mRNA-ovi onda udju u celije i krenu da prave prve spajkove, koji izlaze iz celije i momentalno su eliminisani (kad se odgovarajuca antitela zalepe za njih), i to tako traje dok je mRNA aktivna. U medjuvremenu ovi siljkovi koji se naprave valjda izazovu i stvaranje dodatnih antitela, nije valjda da samo "zalepe" ona koja su vec postojala pre infekcije i "potrose ih".

Gde gresim u uproscenoj analizi?

 

Tako i ja razumem. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Di si ti?

 

Ja sam u Beogradu, ali ovo su podaci za Bijeljinu. Ovaj poslednji je iskljucivo PCR.

 

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

"  Dva miliona i trista hiljada građana nije dobilo nijednu dozu, 980.000 koji su stekli uslov za treću dozu je nisu dobili. To je 3.300.000 građana koji su na meti infekcije", naveo je Bekić. " 

 

Ovaj boldovani deo je nešto što ne mogu da razumem.  Ako je osoba X primila prvu dozu, a posle određenog vremena i drugu, zašto nije došla da primi i treću dozu?

 

E uprava je slala SMS poruke za treću dozu, tako da osoba X ne može da kaže da nije znala kada treba da primi buster-treću dozu.

 

Zaista ne razumem.

 

Ja znam i kada je vreme da primim četvrtu dozu ako je uvedu kod nas. I nije mi problem da odem i primim taj drugi buster iliti četvrtu dozu.

 

Zašto onda ljudi koji su primili dve doze ne idu da prime treću dozu?

 

 

 

Dosta ljudi je to primilo nevoljno, pod pritiskom sredine, dece, ili nekog treceg, sa idejom ajde "kud svi Turci tu i mali Mujo", medjutim kako je vreme odmicalo razocarenje je bilo vece i ljudi su odustajali od dodatnih doza, i to uglavnom nesto stariji, tj oni sa druge strane medijane, bar one koje ja licno znam.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Inače postao je otac pre oko 4 nedelje, ima sina. Za njega se zato najviše i plašimo. Ima li neko ovde iskustvo sa bebama i kovidom, šta se preporučuje? @Eddard, ako nije problem voleo bih da čujem tvoje mišljenje.  


Mogu samo da ti prenesem šta kaže statistika, a to je da nemaš mnogo razloga za brigu. 
 

10 hours ago, Ridji said:

nego pancef i vitamine. 


Tačno ću da se roknem!

Edited by Eddard
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Ovo se naravno odnosi na pre Omikron stanje.

Na osnovu danasnjih izjava CDC i ove smrti koje imamo danas su - Delta. 

Tj Omicron ne ubija kao Delta ali sta da ti kazem, priblizavaju se izbori.

34 minutes ago, Eddard said:


Šta je tačno u ovome čudno?

 

Da to priznaju nakon 2 godine. Do pre 2 nedelje je prica bila da ovo ubija nevakcinisane, izmedju ostalog se pricalo kako su i deca u opasnosti iako je to naucno netacno. Niko nije hteo da kaze da su ljudi koji su zdravi u veoma maloj opasnosti. 

Samo konstatujem promenu retorike.

 

Dajem im oko mesec dana da proglase da je omicron = prehlada. Kako sad izgleda.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

 

Da to priznaju nakon 2 godine. Do pre 2 nedelje je prica bila da ovo ubija nevakcinisane, izmedju ostalog se pricalo kako su i deca u opasnosti iako je to naucno netacno. Niko nije hteo da kaze da su ljudi koji su zdravi u veoma maloj opasnosti. 

Samo konstatujem promenu retorike.

 

Dajem im oko mesec dana da proglase da je omicron = prehlada. Kako sad izgleda.


Ne znam gde si ti bila 2 godine 😛, ali oduvek je važilo da je najopasnije za ljude sa komorbiditetima. A to da ubija nevakcinisane je takođe tačno, i ne poništava prvo. Šta ti znači to naučno netačno? Naravno da mogu da umru i deca. Takođe, umrlo je 40% posto više radno sposobnog mladog stanovništva nego inače. Malo li je da bi se proglasilo opasnim? U krajnjem slučaju, da i kažemo da je bezopasan za mlade, šta to znači, da oni mogu da se vrate normalnom životu, da šire virus na one koji nisu te sreće? Pandemija je Anđo, u čorbi smo svi zajedno i svi imaju uticaj na sve. Te grupe u pandemiji ne možeš da izoluješ jedne od drugih.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

https://www.cnbc.com/2022/01/12/covid-omicron-less-severe-hospital-stays-shorter-at-large-california-health-system.html

 

The study analyzed more than 52,000 omicron cases and nearly 17,000 delta cases.

Omicron patients at Kaiser Permanente Southern California were 74% less likely to end up in ICUs and 91% less likely to die than delta patients.

Risk of hospitalization was 52% lower in omicron patients than delta sufferers.

No patients with omicron required mechanical ventilation, according to the study.

Hospital stays for patients with omicron also were about three days shorter than those for delta patients.

 

“Reductions in disease severity associated with omicron variant infections were evident among both vaccinated and unvaccinated patients, and among those with or without documented prior SARS-CoV-2 infection,” the team of researchers found.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

Baš sada sam saznao da mi je brat bolestan, čeka rezultate kovid testa. Nadam se da nije kovid. 

 

Inače postao je otac pre oko 4 nedelje, ima sina. Za njega se zato najviše i plašimo. Ima li neko ovde iskustvo sa bebama i kovidom, šta se preporučuje? @Eddard, ako nije problem voleo bih da čujem tvoje mišljenje.  

 

Hvala svima unapred!

Moji brat i snaha oboje bili pozitivni u novembru 2020., njihov sin je tada imao 10 - 11 nedelja, nikakve simptome nije imao. Oni su imali gubitak ukusa i mirisa i snaha dan - dva temperaturu, ništa više od toga.

Sada su (nakon 2 rajfajzera za snahu i 2 sinopharma za brata) ponovo pozitivni, samo malo kašlju, ništa drugo. Mali (sada 16 mjeseci) na momente ima malu temperaturu, ali je skroz u formi, igra se, trči, nije nimalo neraspoložen.

 

Nadam se da će tvoji proći podjednako bezbolno.

  • Like 6
  • Love 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites


Tačno ću da se roknem!
Čitam sad neki italijanski portal gde pišu da je u Italiji nestalo Zithromax-a (valjda sirup) što je antibiotik azitromicin (hemomicin kod nas) koji masovno koriste u Italiji kao deo terapije kod covid-a. I nema ni generickih nigde zamena.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Pitanje vakcinacije i pitanje konzumacije kokaina nisu ista stvar.

 

Kao sto rekoh gore, konzumacija kokaina ne moze direktno da utice ni na koga osim na osobu koja konzumira kokain.

 

S druge strane, odbijanje da se neko ubode vakcinom direktno utice na druge ljude jer se smanjuje sansa za kolektivni imunitet i daje prostora i vremena virusu da mutira.

 

Da je konzumacija kokaina zarazna bolest koja se prenosi recimo vazdusnim putem, onda bi mogla da se povuce ovakva paralela.

 

Aha, znaci zdrav covek kao Novak Djokovic koji je nevakcinisan je pretnja po druge. Ali zato vakcinisani ljudi koji prenose zarazu nisu pretnja?

E pa dobro ako ti tako mislis. Evo ja ne mislim tako, i ne vidim da je vakcinacija zaustavila pandemiju, Cak je postalo i jos gore nakon vakcine jer su se pojavile nove mutacije.

Kad bi vakcina sprecavala prenos zaraze ja bih bio ZA, ali doziveo sam da mi u porodici neki triput vakcinisani prenesu virus po kuci, i da mi tu boluju danima i cvile, a da nas nevakcinisane nije ni dotaklo!

A pre toga su mi mesecima ispirali mozak da ako se ne budem vakcinisao da cu imati tezi oblik, da cu zavrsiti na respiratoru, na kiseoniku, da cu da umrem, i bla bla.

Pa se pitam ko je ovde lud? Ja nisam direktno protiv vakcine kao medicinskog sredstva. To je zaista sjajna stvar, ali samo ako se ne zloupotrebljava. A mi smo dosli u situaciju da nam za vakcinu niko ne garantuje.

Pa cekaj bre druze, hoces da mi ubrizgas nesto u krv a neces da mi garantujes?! Pa ako si toliko siguran u svoj proizvod onda daj garancije. Verujem da je i Novak zbog toga odlucio da se ne vakcinise. Covek nece da rizikuje i ja ga razumem.

Nikom ne savetujem da sledi moja uverenja, ja ih samo iznosim. Imam pravo da sumnjam jbg, ziv sam covek. Ne verujem nikome, takva su vremena dosla.

Edited by Protojevrej Staford
  • Ha-ha 3
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Čitam sad neki italijanski portal gde pišu da je u Italiji nestalo Zithromax-a (valjda sirup) što je antibiotik azitromicin (hemomicin kod nas) koji masovno koriste u Italiji kao deo terapije kod covid-a. I nema ni generickih nigde zamena.


Mi ucciderò maledettamente

 

😁

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Protojevrej Staford said:

Aha, znaci zdrav covek kao Novak Djokovic koji je nevakcinisan je pretnja po druge. Ali zato vakcinisani ljudi koji prenose zarazu nisu pretnja?

Pisao sam pre da mi je glupo da se oni koji su nedavno preležali kovid tretiraju isto kao nevakcinisani ali brate ti ode u drugu krajnost. 

 

Naravno da su vakcinisani koji prenose zarazu pretnja - ali su ipak manja pretnja. Zašto je to tako? Pa vakcinisani imaju mnogo manje šanse da završe u bolnici i samim tim prenesu drugima koji brinu za njih i okolini. Takođe, količina virusa se brže smanjuje vakcinisanima, što smanjuje potencijal za ekstra mutacije i naravno, prenošenje. Uzmi mene, na primer. Imao sam booster i prošao sam relativno lako (5 dana i to je manje više to), dok je moj ortak koji je vakcinisan sa dve doze prošao gore, a njegov nevakcinisani prijatelj završio u bolnici. Naravno, moj primer je ono što se zove anecdotal evidence, ali sve zdravstvene ustanove u svetu (Rusiji, Srbiji, Americi, Australiji, Danskoj, itd itd) trvde kako je velike procenat nevakcinisanih u bolnici. Jel svi lažu? I ako lažu, zašto bi to radili?

 

Bolje pitanje je koja je razlika između nedavno preležalih (ili preležalih uopšte) i vakcinisanih. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:


Ne znam gde si ti bila 2 godine 😛, ali oduvek je važilo da je najopasnije za ljude sa komorbiditetima. A to da ubija nevakcinisane je takođe tačno, i ne poništava prvo. Šta ti znači to naučno netačno? Naravno da mogu da umru i deca. Takođe, umrlo je 40% posto više radno sposobnog mladog stanovništva nego inače. Malo li je da bi se proglasilo opasnim? U krajnjem slučaju, da i kažemo da je bezopasan za mlade, šta to znači, da oni mogu da se vrate normalnom životu, da šire virus na one koji nisu te sreće? Pandemija je Anđo, u čorbi smo svi zajedno i svi imaju uticaj na sve. Te grupe u pandemiji ne možeš da izoluješ jedne od drugih.

Ok, pazi ja nisam rekla da nije oduvek vazilo da je najopasnije za za one sa komorbitetima. Ja kazem da kad su ti podaci trazeni. "strucnjaci" su tretirali takav zahtev kao teoriju zavere.

U US ako se dobro secam od covida je umrlo oko 600 dece, rekose oko 3,500 do sada je hospitalizovano. Pricamo o veoma retkim slucajevima. Ne da nije moguce da neko umre. Nego da nametanje maski 2godisnjacima, nema smisla. Medjutim prica kako ce deca umirati ko muve se vrtela po medijima, da bi sad odjednom sve to dato ...

 

Poenta nije da li smo svi u corbi zajedno, a nismo (sto vidimo po politicarima koji se lepo provode po zabavama dok su nas zakljucavali u kuce), nego sta bismo radili da se merama prilazi naucno, na osnovu ovih podataka, a ne da se informacije kriju da bi se gurale politicke agende.

Znaci kritikujem sto su sad naprasno otkrili da deca bas i ne umiru, nakon 2 godine, da nije opasan iskljucivo po nevakcinisane nego da je i faktor druga oboljenja (da te podsetim nama je predsednik izjavio da je ovo "pandemija nevakcinisanih").

Radi se o koriscenju pandemije u politicke svrhe. 

To mi smeta.

 

 

Edit: Sorry, samo da dodam, dok je agendi odgovaralo onda se prica o preplavljenim bolnicama i brojkama hospitalizovanih. Sad kad treba da kazu da su pobedili virus, onda je 50% hospitalizovano iz drugih razloga a ne covid. Nadam se da razumes na sta ciljam? Histerija je mocno oruzje. 

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 1:25 PM, zakkturbo said:

Deca dok su bila mala su baš retko dobijala Ab (pediajtri bili odlični), a sad pokušavam da se setim kada su poslednji put imali Ab terapiju i nema šanse da dobacim toliko unazad. Tako da poptuno pozdravljam stav i za male i za velike - Ab samo posle antibiograma.

Moja roditejska nocna mora i danas: pre 40+ godina, moja deca su imala vise antibiotika u venama nego hemoglobina, vladala je fama o "limfaticnoj deci", to su ona nezna, mrsava, na hranu gadljiva deca koja imaju upalu grla 4 puta godisnje i ni jednom da dobiju i petu, presudnu za operaciju kranika. Oboje imaju krajnike i danas, sa 40+ godina, zdravi i pravi jedino sto ja osecam veliku krivicu sto sam bila toliko emancipovana gradska mama pa sam slusala pedijatre kao da su bogovi licno. Srecom, moj unuk ima 7.5 godina i za sada nije primio ni jednu jedinu injekciju, kuc, kuc, kuc....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Protojevrej Staford said:

 

Aha, znaci zdrav covek kao Novak Djokovic koji je nevakcinisan je pretnja po druge. Ali zato vakcinisani ljudi koji prenose zarazu nisu pretnja?

E pa dobro ako ti tako mislis. Evo ja ne mislim tako, i ne vidim da je vakcinacija zaustavila pandemiju, Cak je postalo i jos gore nakon vakcine jer su se pojavile nove mutacije.

Kad bi vakcina sprecavala prenos zaraze ja bih bio ZA, ali doziveo sam da mi u porodici neki triput vakcinisani prenesu virus po kuci, i da mi tu boluju danima i cvile, a da nas nevakcinisane nije ni dotaklo!

A pre toga su mi mesecima ispirali mozak da ako se ne budem vakcinisao da cu imati tezi oblik, da cu zavrsiti na respiratoru, na kiseoniku, da cu da umrem, i bla bla.

Pa se pitam ko je ovde lud? Ja nisam direktno protiv vakcine kao medicinskog sredstva. To je zaista sjajna stvar, ali samo ako se ne zloupotrebljava. A mi smo dosli u situaciju da nam za vakcinu niko ne garantuje.

Pa cekaj bre druze, hoces da mi ubrizgas nesto u krv a neces da mi garantujes?! Pa ako si toliko siguran u svoj proizvod onda daj garancije. Verujem da je i Novak zbog toga odlucio da se ne vakcinise. Covek nece da rizikuje i ja ga razumem.

Nikom ne savetujem da sledi moja uverenja, ja ih samo iznosim. Imam pravo da sumnjam jbg, ziv sam covek. Ne verujem nikome, takva su vremena dosla.


Sad će brat @fancy da ti odgovori :classic_biggrin:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Neće.

Šta odgovoriti budali koja ima logiku

Cak je postalo i jos gore nakon vakcine jer su se pojavile nove mutacije.

 

Koja je na nivou zajebancije u memi:

 

Z20TQv4.jpeg

 

Da citiram Tustu i ekipu - "Glupost je neuništiva."

 

Sent from my phone using their app

 

  • Like 8
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Neće.

Šta odgovoriti budali koja ima logiku

 

 

Koja je na nivou zajebancije u memi:

 

Z20TQv4.jpeg

 

Da citiram Tustu i ekipu - "Glupost je neuništiva."

 

Sent from my phone using their app

 

Bem ti JavaScript

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Protojevrej Staford said:

Aha, znaci zdrav covek kao Novak Djokovic koji je nevakcinisan je pretnja po druge. Ali zato vakcinisani ljudi koji prenose zarazu nisu pretnja?

 

Pretnja po nevakcinisane je velika i ista je da li ga zarazi nevakcinisan ili vakcinisan, sa malom razlikom da vakcinisan krace siri zarazu. Dakle sustinski je tacno da je vakcinisan manja opasnost po okolinu. Recimo, radi razgovora, da nevakcinisan siri zarazu 10 dana, a vakcinisan 7. To je 30% manje vremena. Kada pustis kroz iteracuju zarazavanja, taj procenat se povecava, za svakim sledecim prenosom, razlika koju predstavljaju vakcinisani i nevakcinisani se drasticno povecava. Nevakcinisani dakle ne u startu ali nakon nekoliko krugova zarazavanja predstavljaju mnogo vecu pretnju.

 

10 hours ago, Protojevrej Staford said:

Evo ja ne mislim tako, i ne vidim da je vakcinacija zaustavila pandemiju

 

Nije zaustavila sirenje virusa, ali ga je drasticno smanjila i sto je jos vaznije spasava zivote ljudi. U konacnici, vakcina je samo jedan, ali mocan, kec u rukavu za okoncanje pandemije.

 

10 hours ago, Protojevrej Staford said:

Cak je postalo i jos gore nakon vakcine jer su se pojavile nove mutacije.

 

Notorna budalastina. Ne ocekuj da te neko shvati ozbiljno kad ovako nesto ispalis. Zbog svega navedenog ispod prvog citata, upravo su NEVAKCINISANI daleko veci izvor replikacije a samim tim i mutacije virusa, predstavljaju svojevrstan inkubator virusa.

 

10 hours ago, Protojevrej Staford said:

Kad bi vakcina sprecavala prenos zaraze ja bih bio ZA, ali doziveo sam da mi u porodici neki triput vakcinisani prenesu virus po kuci, i da mi tu boluju danima i cvile, a da nas nevakcinisane nije ni dotaklo!

A pre toga su mi mesecima ispirali mozak da ako se ne budem vakcinisao da cu imati tezi oblik, da cu zavrsiti na respiratoru, na kiseoniku, da cu da umrem, i bla bla.

 

Ni jedna jedina ne sprecava prenos virusa, kako ti zamisljas da bilo sta moze da spreci da te neko zarazi ako se iskaslje u tebe? Ti prenos virusa zamisljas kao mali Djokica? Svakog dana se svi zaraze od necega. Zarazen ne znaci i bolestan covek. Ako imunitet ucini svoje i prepozna patogen na vreme, nece nastupiti bolest.

 

Upravo to je uloga vakcine. Da na vreme upozori organizam da bi spremio odbranu za odredjeni patogen.

 

Rodjeni brat mog zeta je umro u 42. godini od korone. Niti jednu pridruzenu bolest nije imao. To sto te nije ni dotaklo samo znaci da ti neko nije preneo dovoljnu kolicinu virusa da bi ti napravio veci problem. Verovatno upravo zato sto su vakcinisani, pa ti nisu duze vremena prenosili virus. U prevodu, imao si srecu.

 

10 hours ago, Protojevrej Staford said:

Pa se pitam ko je ovde lud? Ja nisam direktno protiv vakcine kao medicinskog sredstva. To je zaista sjajna stvar, ali samo ako se ne zloupotrebljava. A mi smo dosli u situaciju da nam za vakcinu niko ne garantuje.

Pa cekaj bre druze, hoces da mi ubrizgas nesto u krv a neces da mi garantujes?! Pa ako si toliko siguran u svoj proizvod onda daj garancije. Verujem da je i Novak zbog toga odlucio da se ne vakcinise. Covek nece da rizikuje i ja ga razumem.

Nikom ne savetujem da sledi moja uverenja, ja ih samo iznosim. Imam pravo da sumnjam jbg, ziv sam covek. Ne verujem nikome, takva su vremena dosla.

 

Kako se vakcina zloupotrebljava? Svaka je dobra, zloupotreba moze biti samo u marketinskoj kampanji da se jedna istakne a druga popljuje, sto smo imali u slucaju potpuno suludog pljuvanja AZ vakcine bez ikakve osnove. Ali to je borba za profita. Sto se zdravlja gledano tice, sve su dobre, a to je vazno.

 

Da li ti iko ista garantuje u zivotu? Kakve garancije zelis? Ne postoji nista ni sigurno ni garantovano. Nauka se zasniva na konstantnoj probi i iterativnom poboljsanju. Da su svi imali takve placipickaste stavove ka nauci, da gledaju samo svoje dupe, nista ne bismo postigli po pitanju vakcina i imunizacije.

 

Novak ima oko sebe iskljucivo apsolutne kretene od ljudi. To sto je on "odlucio" je nesto najgluplje sto jedan covek sebi moze da napravi. Rizik od umiranja od kovica i komplikacija od vakcine, pazi komplikacija ne od smrtnog ishoda, je 100 000 puta veci, a od umiranja zbog komplikacija 1 000 000 puta veci. I to ako pretpostavimo vezu tromboze sa vakcinama, sto nije dokazano, a  trenutno uopste nije ni aktuelno jer je cela prica isfabrikovana da bi se pljuvalo po AZ vakcini. Pa tromboze usled antibebi pilula su preko 1000 puta ucestalije pa ih gutaju zene sirom sveta.

 

Ni ja ne savetujem nikome da sledi tvoja uverenj, jer su utemeljene na strahu koji je apsolutno neargumentovan, na sebicnosti prema ljudima koji su ozbiljno utemeljene i na cistoj ljudskoj gluposti. Pravo da sumnjas imas, ali za tvoje je dobro da sumnjas na osnovu fakata a ne na osnovu rekla-kazala budalastina. 

 

Itekako verujes, ti verujes avax moronima, izabrao si taj put.

 

  • Like 6
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Pretnja po nevakcinisane je velika i ista je da li ga zarazi nevakcinisan ili vakcinisan, sa malom razlikom da vakcinisan krace siri zarazu. Dakle sustinski je tacno da je vakcinisan manja opasnost po okolinu. Recimo, radi razgovora, da nevakcinisan siri zarazu 10 dana, a vakcinisan 7. To je 30% manje vremena. Kada pustis kroz iteracuju zarazavanja, taj procenat se povecava, za svakim sledecim prenosom, razlika koju predstavljaju vakcinisani i nevakcinisani se drasticno povecava. Nevakcinisani dakle ne u startu ali nakon nekoliko krugova zarazavanja predstavljaju mnogo vecu pretnju.

Neces se ljutiti ako prokomentarisem par stvari?

 

1. nemamo samo 2 kategorije, vec 3 kategorije ljudi:

a) vakcinisane (s koliko god doza)

b) nevakcinisane koji nikada nisu bili u kontaktu s virusom

c) one koj su prethodno bili zarazeni

 

a) vakcinisani su svi primili strogo definisane doze vakcina, a te doze se razlikuju od jednog do drugog tipa vakcine. npr. izgleda da je, uslovno receno, "najjaca" vakcinalna doza ona od Moderne, pa onda od Fajzera, pa od AZ, a JJ je jednodozna. sto bi trebalo da znaci da bi u ovom redosledu i opadao potencijal za imunizaciju ovih vakcina kad bi jedna te ista osoba (u zamisljenom eksperimentu) uzimala propisane doze ovih vakcina.

sledeca varijabla je da stariji po pravilu imaju manju imunu reakciju od mladjih, sto znaci da bi imalo logike da starije vakcinisemo jakim vakcinama (Moderna ili Fajzer), a mladje s ovim slabiima. tako bi teoretski postigli priblizniji imunitet kod svih starosnih grupa.

no, i za istu starosnu grupu imamo razlike u imunom odgovoru, npr. kod ljudi s oslabljenim imunitetom. dakle, tim ljudima bi takodje trebalo dati jace vakcine.

a onda imamo i neke specificne reakcije u zavisnosti od pola ljudi, pa se onda kod mladjih muskaraca cesce javljaju neki srcani problemi ako se koristi Moderna vakcina, dok se kod mladjih zena (ali ne smao kod njih) uocilo ono s trombozama pri vakcinisanju AZ-om. slicnih reakcija ima i kod drugih vakcina, ali statisticki redje.

 

meni licno je drago da su kod nas u Nemackoj (posto smo u mogucnosti :classic_dry: - znam nije svako, ali i Srbija ima opciju za izbor) menjali odgovarajuce preporuke kako su informacije stizale, pa su se onda AZ (dok smo ih kupovali) pocele da daju starijima, kod kojih je manji rizik, da se mladji, zdravi ljudi ne izlazu nepotrebno riziku. kao i sto su sada Modernu davali starijima, a Fajzer ostavljali mladjima, da im se smanji rizik.

ne treba da ponavljam da je najbolja opcija sticanja imuniteta (najbolji odnos koristi u odnosu na rizik) preko vakcinacije.

 

b) ova grupa ljudi ima najveci rizik pri prvom zarazavanju virusom. naravno da i kod njih rizik nije identican medju svima, vec raste s godinama, muskarci imaju nesto veci rizik od zena sto se tice tezine bolesti i umiranja, a zene za long covid. plus imamo dodatno povecan rizik kod ljudi s jednom ili vise relevantnih bolesti. jos jedan parametar je i soj corone: izgleda da je omikron i kod njih slabiji nego delta.

 

c) za ovu grupu je najteze odrediti "stepen imunosti", odnosno rizik.

na prvom mestu "doze" virusa koje su ti ljudi primili pri prvoj zarazi su razlicite (bitna razlika u odnosu na vakcinaciju) te i imunitet vise varira nego da su se (u zamisljenom eksperimentu) vakcinisali.

ovi ljudi su, zatim, imali "bliski susret" s celim virusom, sto mozda znaci da imaju "siri" imunitet (ako sam ja dobro shvatila iz sveg ovog sto smo ovde postavljali), sto bi moglo (ali ne mora) da znaci da je njihov imunitet "otporniji" na mutacije proteina siljka.

negativna stvar: zarazavanje virusom povlaci mnogo veci rizik da "nesto krene lose": u "cilju" sticanja imuniteta :classic_dry: moze se zaglaviti na intenzivnoj, na respiratoru ili umreti, a ni koji "preteknu" mogu da imaju ozbiljna ostecenja organa. naravno da odavde sledi logican zakljucak da je mnogo pametnije vakcinisati se nego zarazavati se zivim virusom.

ovo sve, opet, ne iskljucuje to da neki veoma lako prodju kroz bolest jer je ocigledno njihov organizam nasao nacin da se brzo i efikasno izbori s virusom, pre nego sto virus napravi stetu. za pretpostaviti je da je kod tih ljudi imuni odgovor dovoljno dobar (ali nisam sigurna da sam negde videla nekakav zakljucak u ovom smislu)

 

Znaci, od ove 3 grupacije, 2 imaju (nekakav) imunitet (a i c), a jedna nema (b). Imunitet u okviru grupe a je generalno ujednaceniji, a u okviru grupe c je vise rasut, ali je tesko medjusobno porediti ova dva imuniteta. Da nema ove opcije "sireg" imuniteta onda bi definitivno moralo da vazi a>c, ali mogusnost postojanja "sireg" imuniteta moze da znaci da za pojedine ljude iz grupe c vazo da je c>a sto se tice imuniteta.

 

(valjda ste shvatili sta hocu da kazem :classic_biggrin: )

 

44 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

upravo su NEVAKCINISANI daleko veci izvor replikacije a samim tim i mutacije virusa, predstavljaju svojevrstan inkubator virusa.

kad virus udje u telo, kod nevakcinisanog treba malo vremena dok organizam ne krene da stvara adekvatna antitela, koja bi onda krenula u obracun s virusom. dakle imamo izvesno kasnjenje, a za to vreme se virus nesmetano umnozava. znaci da virus ima pocetnu prednost, te ga antitela posle "jure" i nekad ne uspeju da "stignu" (sto se fatalno zavrsava po osobu u kojoj se sve ovo desava).

kod vakcinisanog vec postoje neka antitela koja odmah krecu da tamane virus (dok on pokusava da se razmnozava). znaci, prakticno krecu istovremeno s startne linije, te je veca verovatnoca da ce uspesno da potamane sve viruse, kao i da ce to pre da urade nego kod nevakcinisane osobe.

e sad, pri svakom umnozavanju virusa moze doci do neke greske, odnosno mutacije. sto vise ciklusa umnozavanja - to veca verovatnoca da ce virus da mutira. i da tako mutiran zarazi neku drugu osobu. odavde sledi da je veca verovatnoca da virus mutira ako zarazi nevakcinisanu osobu nego vakcinisanu (onu koja je vec bila zarazena).

 

44 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

potpuno suludog pljuvanja AZ vakcine bez ikakve osnove.

 

I to ako pretpostavimo vezu tromboze sa vakcinama, sto nije dokazano, a  trenutno uopste nije ni aktuelno jer je cela prica isfabrikovana da bi se pljuvalo po AZ vakcini. Pa tromboze usled antibebi pilula su preko 1000 puta ucestalije pa ih gutaju zene sirom sveta.

bilo je negativne kampanje sto se tice AZ, ali bilo je i istine u pogledu rizika. pisala sam pre 10-tak meseci o prvim slucajevima kod nas, kada je nekoliko ljudi, mladih, zdravih zena i nesto manje muskaraca, umrlo ili imalo veoma ozbiljnu reakciju (te tromboze u mozgu), pa se dugo oporavljalo. ovakve stvari ne treba gurati pod tepih, vec promeniti strategiju vakcinacije: dati vakcine starijim ljudima, s manjim rizikom, ili davati vakcine mladjima ali pod kontrolom, uz monitoring eventualnih znakova za lose reakcije, da bi se onda adekvatno na vreme reagovalo (kazu da onda sve prolazi bez problema).

 

post je otovren :classic_biggrin: za kritiku i ispravljanje ako sam negde pogresila.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U sustini ima sitnih, necu reci neslaganja, vec jednostavno gledao sam da sto krace objasnim situaciju. A ljutnje nema svakako.

 

90% se slazem tako da ne moram da pisem duzi odgovor, napomenucu samo da je tacno da je veca sansa mutacije kod nevakcinisanog te je kao takav veca pretnja i sebi i drugima, sebi direktno tada, drugima preko mutacije koja izbegava imuni odgovor.

 

Druga stvar, te tromboze su bile toliko retke da nisu izlazile iz brojki za opste, neimunizovano stanovnistvo, sto ce reci da je dobra sansa da bi ti ljudi svejedno dobili trombozu. Ili ono cuveno, ako nesto prethodi necemu, ne mora da znaci da je uzrok. Ili ako hoces da se malo crno nasalimo, svi cemo umreti nakon vakcina. Naravno, neko za 5 dana, neko za 80 godina. Postoji osnovana sumnja da nesto moze uzrokovati nastanak tromba, ali to nije dokazano, a tromb moze da se javi i nakon rutinske operacije ili loma ruke recimo. To je vise do organizma coveka.

 

Poz.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Neces se ljutiti ako prokomentarisem par stvari?

 

1. nemamo samo 2 kategorije, vec 3 kategorije ljudi:

a) vakcinisane (s koliko god doza)

b) nevakcinisane koji nikada nisu bili u kontaktu s virusom

c) one koj su prethodno bili zarazeni

 

a) vakcinisani su svi primili strogo definisane doze vakcina, a te doze se razlikuju od jednog do drugog tipa vakcine. npr. izgleda da je, uslovno receno, "najjaca" vakcinalna doza ona od Moderne, pa onda od Fajzera, pa od AZ, a JJ je jednodozna. sto bi trebalo da znaci da bi u ovom redosledu i opadao potencijal za imunizaciju ovih vakcina kad bi jedna te ista osoba (u zamisljenom eksperimentu) uzimala propisane doze ovih vakcina.

sledeca varijabla je da stariji po pravilu imaju manju imunu reakciju od mladjih, sto znaci da bi imalo logike da starije vakcinisemo jakim vakcinama (Moderna ili Fajzer), a mladje s ovim slabiima. tako bi teoretski postigli priblizniji imunitet kod svih starosnih grupa.

no, i za istu starosnu grupu imamo razlike u imunom odgovoru, npr. kod ljudi s oslabljenim imunitetom. dakle, tim ljudima bi takodje trebalo dati jace vakcine.

a onda imamo i neke specificne reakcije u zavisnosti od pola ljudi, pa se onda kod mladjih muskaraca cesce javljaju neki srcani problemi ako se koristi Moderna vakcina, dok se kod mladjih zena (ali ne smao kod njih) uocilo ono s trombozama pri vakcinisanju AZ-om. slicnih reakcija ima i kod drugih vakcina, ali statisticki redje.

 

meni licno je drago da su kod nas u Nemackoj (posto smo u mogucnosti :classic_dry: - znam nije svako, ali i Srbija ima opciju za izbor) menjali odgovarajuce preporuke kako su informacije stizale, pa su se onda AZ (dok smo ih kupovali) pocele da daju starijima, kod kojih je manji rizik, da se mladji, zdravi ljudi ne izlazu nepotrebno riziku. kao i sto su sada Modernu davali starijima, a Fajzer ostavljali mladjima, da im se smanji rizik.

ne treba da ponavljam da je najbolja opcija sticanja imuniteta (najbolji odnos koristi u odnosu na rizik) preko vakcinacije.

 

b) ova grupa ljudi ima najveci rizik pri prvom zarazavanju virusom. naravno da i kod njih rizik nije identican medju svima, vec raste s godinama, muskarci imaju nesto veci rizik od zena sto se tice tezine bolesti i umiranja, a zene za long covid. plus imamo dodatno povecan rizik kod ljudi s jednom ili vise relevantnih bolesti. jos jedan parametar je i soj corone: izgleda da je omikron i kod njih slabiji nego delta.

 

c) za ovu grupu je najteze odrediti "stepen imunosti", odnosno rizik.

na prvom mestu "doze" virusa koje su ti ljudi primili pri prvoj zarazi su razlicite (bitna razlika u odnosu na vakcinaciju) te i imunitet vise varira nego da su se (u zamisljenom eksperimentu) vakcinisali.

ovi ljudi su, zatim, imali "bliski susret" s celim virusom, sto mozda znaci da imaju "siri" imunitet (ako sam ja dobro shvatila iz sveg ovog sto smo ovde postavljali), sto bi moglo (ali ne mora) da znaci da je njihov imunitet "otporniji" na mutacije proteina siljka.

negativna stvar: zarazavanje virusom povlaci mnogo veci rizik da "nesto krene lose": u "cilju" sticanja imuniteta :classic_dry: moze se zaglaviti na intenzivnoj, na respiratoru ili umreti, a ni koji "preteknu" mogu da imaju ozbiljna ostecenja organa. naravno da odavde sledi logican zakljucak da je mnogo pametnije vakcinisati se nego zarazavati se zivim virusom.

ovo sve, opet, ne iskljucuje to da neki veoma lako prodju kroz bolest jer je ocigledno njihov organizam nasao nacin da se brzo i efikasno izbori s virusom, pre nego sto virus napravi stetu. za pretpostaviti je da je kod tih ljudi imuni odgovor dovoljno dobar (ali nisam sigurna da sam negde videla nekakav zakljucak u ovom smislu)

 

Znaci, od ove 3 grupacije, 2 imaju (nekakav) imunitet (a i c), a jedna nema (b). Imunitet u okviru grupe a je generalno ujednaceniji, a u okviru grupe c je vise rasut, ali je tesko medjusobno porediti ova dva imuniteta. Da nema ove opcije "sireg" imuniteta onda bi definitivno moralo da vazi a>c, ali mogusnost postojanja "sireg" imuniteta moze da znaci da za pojedine ljude iz grupe c vazo da je c>a sto se tice imuniteta.

 

(valjda ste shvatili sta hocu da kazem :classic_biggrin: )

 

kad virus udje u telo, kod nevakcinisanog treba malo vremena dok organizam ne krene da stvara adekvatna antitela, koja bi onda krenula u obracun s virusom. dakle imamo izvesno kasnjenje, a za to vreme se virus nesmetano umnozava. znaci da virus ima pocetnu prednost, te ga antitela posle "jure" i nekad ne uspeju da "stignu" (sto se fatalno zavrsava po osobu u kojoj se sve ovo desava).

kod vakcinisanog vec postoje neka antitela koja odmah krecu da tamane virus (dok on pokusava da se razmnozava). znaci, prakticno krecu istovremeno s startne linije, te je veca verovatnoca da ce uspesno da potamane sve viruse, kao i da ce to pre da urade nego kod nevakcinisane osobe.

e sad, pri svakom umnozavanju virusa moze doci do neke greske, odnosno mutacije. sto vise ciklusa umnozavanja - to veca verovatnoca da ce virus da mutira. i da tako mutiran zarazi neku drugu osobu. odavde sledi da je veca verovatnoca da virus mutira ako zarazi nevakcinisanu osobu nego vakcinisanu (onu koja je vec bila zarazena).

 

bilo je negativne kampanje sto se tice AZ, ali bilo je i istine u pogledu rizika. pisala sam pre 10-tak meseci o prvim slucajevima kod nas, kada je nekoliko ljudi, mladih, zdravih zena i nesto manje muskaraca, umrlo ili imalo veoma ozbiljnu reakciju (te tromboze u mozgu), pa se dugo oporavljalo. ovakve stvari ne treba gurati pod tepih, vec promeniti strategiju vakcinacije: dati vakcine starijim ljudima, s manjim rizikom, ili davati vakcine mladjima ali pod kontrolom, uz monitoring eventualnih znakova za lose reakcije, da bi se onda adekvatno na vreme reagovalo (kazu da onda sve prolazi bez problema).

 

post je otovren :classic_biggrin: za kritiku i ispravljanje ako sam negde pogresila.

@wwww divim ti se na strpljenju, opširno, za nauk i lako za čitati!

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edward Louis Severson III said:

U sustini ima sitnih, necu reci neslaganja, vec jednostavno gledao sam da sto krace objasnim situaciju. A ljutnje nema svakako.

 

90% se slazem tako da ne moram da pisem duzi odgovor, napomenucu samo da je tacno da je veca sansa mutacije kod nevakcinisanog te je kao takav veca pretnja i sebi i drugima, sebi direktno tada, drugima preko mutacije koja izbegava imuni odgovor.

 

Druga stvar, te tromboze su bile toliko retke da nisu izlazile iz brojki za opste, neimunizovano stanovnistvo, sto ce reci da je dobra sansa da bi ti ljudi svejedno dobili trombozu. Ili ono cuveno, ako nesto prethodi necemu, ne mora da znaci da je uzrok. Ili ako hoces da se malo crno nasalimo, svi cemo umreti nakon vakcina. Naravno, neko za 5 dana, neko za 80 godina. Postoji osnovana sumnja da nesto moze uzrokovati nastanak tromba, ali to nije dokazano, a tromb moze da se javi i nakon rutinske operacije ili loma ruke recimo. To je vise do organizma coveka.

 

Poz.

tvoj post mi je samo posluzio da probam da uprosceno sumiram situaciju (jer ocigledno da jos uvek ima nekih koji ne shvataju kako sve ovo radi)

 

koda nas je bukvalno u 7 dana umrlo nekoliko mladih medicinara (potpuno zdravih i bez ikakvih rizika) od ovoga. Tad je za njih bila otvorena vakcinacija, pored populacije starije od 70 godina, a za koju nasa nemacka komisija za vakcine nije u to vreme bila preporucila AZ (tad nisu imali dovoljno veliku statistiku da im pokaze da je za ova godista vakcina efikasna). Plus se javio veliki broj medicinara/onih iz hitne koji su po smenama primili vakcinu, pa narednih dan-dva imali reakcije (temperaturu, malaksalost itd.) i onda citave smene ispadale iz stroja. Zato su u to vreme stopiralu davanje AZ, u medjuvremenu komisija odobrila vakcinu i za stare, pa su je onda uglavnim njima davali, a mladjima uz saglasnost. Mi inace nismo mogli da biramo vakcinu kao u Srbiji,nego dodjes na vakcinaciju i to ti je sto ti je (najcesce Fajzer). JJ je obicno davana u mobilnim vakcinacionim jedinicama.

 

pretpostvljam da kod tih ljudi organizam jako reaguje na protein siljka jer imaju neku predispoziciju (verovatno bi i na zarazu virusom reagovali tako ekstremno, pa bi spadali u onaj mali deo mladjih koji su lose prosli pri zarazi).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...