Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://www.bbc.com/news/uk-59980505

Covid self-isolation in England being cut to five full days


 

Quote

 

The self-isolation period for people who test positive for Covid-19 is being cut to five full days in England, Health Secretary Sajid Javid has said.

From Monday, people will be able to leave isolation after negative lateral flow tests on days five and six.

Ministers had touted the move as a way to reduce staffing pressures in some sectors, including the NHS.

The self-isolation period was cut from 10 to seven days with negative tests on days six and seven back in December.

Mr Javid said that the country was the "freest in Europe" and was "leading the world in how to live with Covid".

He said the self-isolation period was aimed at maximising activity in the economy while "minimising the risk of people leaving isolation".

 

UK Health Security Agency data showed that two-thirds of positive cases were no longer infectious by day five, he said. With a second negative test people will be able to leave isolation "at the start of day six", he added.
 

Quote

 

Data from the UK Health Security Agency suggests two-thirds of people are no longer infectious after five days of isolation. That is a huge number of people who are isolating for no reason, disrupting education, the economy and people's personal freedoms. Rapid tests ahead of release should capture most of those who are infectious, but not all.

The currently policy of release at seven days with two negative tests means about two in five infectious cases are missed, according to the data. What we don't know is just how infectious they are - for most people infectiousness will be declining at this stage. That clearly means there is the potential for more spread of the virus. But as the risks from Covid are reducing so does the need to reassess the trade-offs.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Ridji said:

 

 

Ovo je već malo osetniji skok broja na respiratoru, barem u odnosu na prethodne dane 

 

Obzirom da smo u dva dana imali skoro 30 000 zarazenih, 10 (ili 11, nisam proveravala sad) vise na respiratoru nije neocekivano

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prepiska sa strucne grupe (copy/paste, ne korigujem slovne/gramaticke greske):

 

"Drage kolege, ukljucujem se kasnije u vezi brzih Ag testova za detekciju Covid inf. U Srbiji su za samotestiranje registrovani testovi samo jednog proizvodzaca Boson biotech. Vrlo su senzitivni i tacni. Od 20 testiranih samo je jedan morao da uradi PCR test radi potvrde Covid infekcije jer je imao simptome. Iz iskustva iz apoteka infekcija se vrlo brzo siri ali su simptomi mnogo blazi.

 

U Spaniji zbog guzve i rastetecenja zdr sistema prihvatsju rezultate i kucnih testova ako im se posalje slika. U Austriji i Francuskoj se u apotekama vrsi testiranje tj u onima koje imaju odvojen ulaz. Povrzani su sa nacionalnom bazom podataka. Na zalost nase ministarstvo zdr. ne zeli da prihvati sugestije da i na ovaj nacin rasteteti Primarnu zdr. zastitu . Lekari su su skuplja i strucnija radna snaga i treba ih cuvati  za ozbiljnije stvari. Vec godinama ne zele da prihvate nikakve sugestije po tom pitanju.  Eto prilike da se prica i o toj temi. Imacemo problema jer uskoro nece imati ko da radi obzirom na brzinu sirenja infekcije u svim strukama."

 

 

"Potpuno se slažem sa Vama. Potrebna je reorganizacija rada . U Covid ambulanti sam od skoro samog početka ,lekar sam, ali ovo sada što se dešava  razlikuje se od prethodnih talasa. Nama su potrebni punktovi za testiranje. Trebalo bi rasteretiti Covid ambulante . Sadašnji priliv pacijenata je u proseku mladja populacija i očigledno ovaj soj daje kod većine blažu kliničku sliku gde je lab.manje više mirna. Njima treba test i bolovanje."

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

Prepiska sa strucne grupe (copy/paste, ne korigujem slovne/gramaticke greske):

 

"Drage kolege, ukljucujem se kasnije u vezi brzih Ag testova za detekciju Covid inf. U Srbiji su za samotestiranje registrovani testovi samo jednog proizvodzaca Boson biotech. Vrlo su senzitivni i tacni. Od 20 testiranih samo je jedan morao da uradi PCR test radi potvrde Covid infekcije jer je imao simptome. Iz iskustva iz apoteka infekcija se vrlo brzo siri ali su simptomi mnogo blazi.

 

U Spaniji zbog guzve i rastetecenja zdr sistema prihvatsju rezultate i kucnih testova ako im se posalje slika. U Austriji i Francuskoj se u apotekama vrsi testiranje tj u onima koje imaju odvojen ulaz. Povrzani su sa nacionalnom bazom podataka. Na zalost nase ministarstvo zdr. ne zeli da prihvati sugestije da i na ovaj nacin rasteteti Primarnu zdr. zastitu . Lekari su su skuplja i strucnija radna snaga i treba ih cuvati  za ozbiljnije stvari. Vec godinama ne zele da prihvate nikakve sugestije po tom pitanju.  Eto prilike da se prica i o toj temi. Imacemo problema jer uskoro nece imati ko da radi obzirom na brzinu sirenja infekcije u svim strukama."

 

 

"Potpuno se slažem sa Vama. Potrebna je reorganizacija rada . U Covid ambulanti sam od skoro samog početka ,lekar sam, ali ovo sada što se dešava  razlikuje se od prethodnih talasa. Nama su potrebni punktovi za testiranje. Trebalo bi rasteretiti Covid ambulante . Sadašnji priliv pacijenata je u proseku mladja populacija i očigledno ovaj soj daje kod većine blažu kliničku sliku gde je lab.manje više mirna. Njima treba test i bolovanje."

Test je vrlo jednostavan i ono kad sam imao neke "simptome" kupio sam ga u apoteci za nekih 1100 RSD i uradio ga u miru doma svojega.

Naravno, otisao sam posle do privatne laboratorije gde sam uradio slican test, analizu krvi i detaljnu krvnu sliku (kad sam vec tu) i sve to za 10 minuta i bez cekanja u redu satima. Dok sam se dovezao do kuce - rezultati su vec stigli na mail.

Jedina zamerka je sto je uputstvo napisano sitnim slovima font size 6 i treba ti lupa da ga procitas - majku mu, mogli su to da odstampaju na A4 formatu standardnom devetkom k`o u novinama.

Glovo kurir Jovica koji mi ga je doneo je isti ostavio ispred vrata na stocic, pozvonio i pobegao.:lol_2:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kronostime said:

Test je vrlo jednostavan i ono kad sam imao neke "simptome" kupio sam ga u apoteci za nekih 1100 RSD i uradio ga u miru doma svojega.

Naravno, otisao sam posle do privatne laboratorije gde sam uradio slican test, analizu krvi i detaljnu krvnu sliku (kad sam vec tu) i sve to za 10 minuta i bez cekanja u redu satima. Dok sam se dovezao do kuce - rezultati su vec stigli na mail.

Jedina zamerka je sto je uputstvo napisano sitnim slovima font size 6 i treba ti lupa da ga procitas - majku mu, mogli su to da odstampaju na A4 formatu standardnom devetkom k`o u novinama.

Glovo kurir Jovica koji mi ga je doneo je isti ostavio ispred vrata na stocic, pozvonio i pobegao.:lol_2:

Nije jednostavno doneti u sumu..jos ako je bio mrak.

 

Bice ovo svakako divan referendum...srecom pa virus nije neki jaci,ne bi ostao pingvin na planeti..

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nije jednostavno doneti u sumu..jos ako je bio mrak.

 

Bice ovo svakako divan referendum...srecom pa virus nije neki jaci,ne bi ostao pingvin na planeti..

Nisam narucivao antipsihotike, vec brzi test za COVID.

Za ovo prvo moraju recepti i preuzimanje uz LK i overenu zdravstvenu knjizicu.

Mesas babe i zabe - po obicaju.:default_coffee:

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

„Korona zmije“ podstiču omikron do maksimuma

 

Odlican clanak (jos da su ze dotakli nebuloza oko "papira za bolovanje"!)

 

Snimljeno s prozora moje kancelarije jutros. Tamo levo ih ima jos toliko i nesto vise, jer je autobus na suprotnom kraju trga.

Ali priznaj da nam je elegantna zmija, sa sve distancom 😀.

 

F5-D01117-A990-48-C5-BFBB-E2-BF7-B4-F527

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Coronavirus infections keep climbing; Hospital total down 50% in a month

 

The Netherlands set another new coronavirus record on Thursday. An average of 31,175 people tested positive for the SARS-CoV-2 coronavirus each of the past seven days, a figure which has continued to climb for 16 consecutive days. During that time, it has increased by 158 percent. However, the record level of infections has not yet caused Covid-19 hospital patient levels to climb, with the hospital total having been slashed in half since December 14.

 

Much higher percentage of Delta Covid cases require hospitalization than Omicron

 

It is striking that a significantly higher proportion of Delta patients are actually admitted into regular care wards," said Amsterdam UMC virologist Menno de Jong.

De Jong is also a member of the Outbreak Management Team, which advises the Dutch Cabinet on coronavirus policy. He said Omicron patients in the emergency rooms are less likely to have serious symptoms of Covid-19 which require them to be hospitalized.

 

Ne znam za druge drzave, ali u NL, uz onolike brojke zarazenih, broj hospitalizovanih upola manji nego pre mesec dana...

Link to comment
Share on other sites

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-59989476

US Supreme Court blocks Biden's workplace vaccine mandate

 

Quote

Americans have become intensely divided over Covid-19 vaccine mandates

The US Supreme Court has blocked President Joe Biden's rule requiring workers at large companies to be vaccinated or masked and tested weekly.

The justices at the nation's highest court said the mandate exceeded the Biden administration's authority.

Separately they ruled that a more limited vaccine mandate could stand for staff at government-funded healthcare facilities.

 

 

Quote

The administration's workplace vaccine mandate would have required workers to receive a Covid-19 shot, or be masked and tested weekly at their own expense.

It would have applied to workplaces with at least 100 employees and affected some 84 million workers. It was designed to be enforced by employers.

Opponents, including several Republican states and some business groups, said the administration was over-stepping its power with the requirements, which were introduced in November and immediately drew legal challenges.

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

pa to je zapravo najveci problem s omikronom: zbog ogromne infektivnosti veliki broj ljudi je istovremeno (ali slabije) bolestan i onda ne ispadaju iz stroja bolnice (bar ne jos 🤞 ) , vec neke druge branse. pa sad moraju da se primenjuju mere koje nisu sasvim u skladu s onim sto kaze nauka: epidemiologija i virusologija. tj. umesto da inficirani ostanu u karantinu sve dok vise nisu zarazni, periodi izolacije se skracuju i svesno se prihvata da ce jedna trecina tako "oslobodjenih" pacijenata i dalje biti infektivna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Coronavirus infections keep climbing; Hospital total down 50% in a month
 
The Netherlands set another new coronavirus record on Thursday. An average of 31,175 people tested positive for the SARS-CoV-2 coronavirus each of the past seven days, a figure which has continued to climb for 16 consecutive days. During that time, it has increased by 158 percent. However, the record level of infections has not yet caused Covid-19 hospital patient levels to climb, with the hospital total having been slashed in half since December 14.
 
Much higher percentage of Delta Covid cases require hospitalization than Omicron
 
It is striking that a significantly higher proportion of Delta patients are actually admitted into regular care wards," said Amsterdam UMC virologist Menno de Jong.
De Jong is also a member of the Outbreak Management Team, which advises the Dutch Cabinet on coronavirus policy. He said Omicron patients in the emergency rooms are less likely to have serious symptoms of Covid-19 which require them to be hospitalized.
 
Ne znam za druge drzave, ali u NL, uz onolike brojke zarazenih, broj hospitalizovanih upola manji nego pre mesec dana...
Mislim da bi morali da (sa)znamo razlog zbog kojeg postoje razlike između NL i nekih država gde hospitalizacije ipak rastu (iako u još uvek dosta manjem procentu nego u prethodnim talasima).

I uznemirujuce deluje da delta još uvek nije potisnuta na margine.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/jan/12/long-covid-wife-suicide-give-others-hope

 

Watching long Covid systematically take her apart, organ system by organ system, was the most terrifying deterioration of a human being I have ever witnessed. My wife was an avid 90-minute-a-day walker, ate only organic (and mostly vegan) food, and hadn’t had an alcoholic drink in three and half years. Within six weeks of noticing “Covid toes” and some gastrointestinal issues she could barely walk from excruciating nerve pain in her feet so extreme as to mimic advanced diabetic neuropathy.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wwww said:

pa to je zapravo najveci problem s omikronom: zbog ogromne infektivnosti veliki broj ljudi je istovremeno (ali slabije) bolestan i onda ne ispadaju iz stroja bolnice (bar ne jos 🤞 ) , vec neke druge branse. pa sad moraju da se primenjuju mere koje nisu sasvim u skladu s onim sto kaze nauka: epidemiologija i virusologija. tj. umesto da inficirani ostanu u karantinu sve dok vise nisu zarazni, periodi izolacije se skracuju i svesno se prihvata da ce jedna trecina tako "oslobodjenih" pacijenata i dalje biti infektivna.

 

I tu stupa na snagu ono sto jedino moguce preostaje kod tih koji moraju da rade dok su jos (moguce) infektivni - religiozno nosenje maski (ne makar kakvih krpa) i socijalno (cak vise fizicko) distanciranje, gde god je moguce, uz rad kd kuce gde god je moguce i online nastavu bar jos par nedelja. Znam da je vazno da deca bla, bla, ali ovo je neki novi nivo epidemije, pa gde su otisle ove dve godine skolovanja, nek ode i jos par nedelja.

 

Edit:

 

28 minutes ago, shonke said:

Mislim da bi morali da (sa)znamo razlog zbog kojeg postoje razlike između NL i nekih država gde hospitalizacije ipak rastu (iako u još uvek dosta manjem procentu nego u prethodnim talasima).

I uznemirujuce deluje da delta još uvek nije potisnuta na margine.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Cekamo erwina!

 

I mene zanima... Ne znam, NL ima strog lockdown, tamo nista osim essential stores ne radi, skole ne rade, ljudi rade od kuce u velikom broju - to svakako utice na rezultate

Edited by Sunshine State
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Juče ujutro probudim se sa temperaturom, 38 tačno. Hajde sednem za komp, ne osećam ništa osim te temperature, čak me ne boli ni grlo ma ništa. Hajde kao odradim par call-ova, računam  nema mrdanja od kuće.
I onda stvar krene da eskalira, počinje groznica opušteno skoči na na 39,5. Zabodem u krpe ugasim  komp. I tako u tom izmaglicama groznice prođe ceo dan i noć. Zadnji put merio oko ponoći ispalo 38,9.

Ujutro probudim se mokar kao u reku da sam upao.

Testirao se nisam, neko od devojaka će danas da mi kupi RAT da vidimo šta kaže, onaj PCR od pre neki dan je bio negativan. Nemam pojma jel Covid ili nije. Da idem kod lekara zasad nema svrhe čuo sam se sa ekipom u poliklinici kažu sedi di si, videćemo danas.
Sve u svemu do sad nisam imao iskustvo kako izgleda kad te pregazi valjak, ali mislim da bi bilo nešto slično.

  • Tuzno 20
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Juče ujutro probudim se sa temperaturom, 38 tačno. Hajde sednem za komp, ne osećam ništa osim te temperature, čak me ne boli ni grlo ma ništa. Hajde kao odradim par call-ova, računam  nema mrdanja od kuće.
I onda stvar krene da eskalira, počinje groznica opušteno skoči na na 39,5. Zabodem u krpe ugasim  komp. I tako u tom izmaglicama groznice prođe ceo dan i noć. Zadnji put merio oko ponoći ispalo 38,9.

Ujutro probudim se mokar kao u reku da sam upao.

Testirao se nisam, neko od devojaka će danas da mi kupi RAT da vidimo šta kaže, onaj PCR od pre neki dan je bio negativan. Nemam pojma jel Covid ili nije. Da idem kod lekara zasad nema svrhe čuo sam se sa ekipom u poliklinici kažu sedi di si, videćemo danas.
Sve u svemu do sad nisam imao iskustvo kako izgleda kad te pregazi valjak, ali mislim da bi bilo nešto slično.

 

Drzi se, Uki!!

 

Kako gospodja?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...