Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

37 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa, trebalo bi da testiraju radnike svaki dan bas iz iskustva sa prvim talasom. Ovako to izgleda ne ozbiljno, svasta covek moze pomislit.

Sent from my MI 10 using Tapatalk
 

pa ja mislim da bi oni rado to radili, ali nema dovoljno kapaciteta (bilo materijalnih, bilo ljudskih), tako da se uzdaju u statistiku. :classic_sad:

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

For the sake of argument, ja cu dodati jos samo ovo - verovatno cu vas iznenaditi kad kazem da nas @urosg3ne voli maske! Ali, ko mari da li on njih voli, mrzi ili prezire, sve dok nas Ukica nosi maske gde treba.

Ovaj  vox92 "papir" ovde trpi sve nase misli (i pametne i glupe i lepe i ruzne), a ono sto se racuna je ono sto mi radimo "napolju", van foruma. Stoga, Uki, mozes da ne volis maske i da verujes da ne rade posao, vazno da ih nosis!  😄

 

"Volim i ja nerandze, no trpim"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sunshine State said:

Licno mislim da trebamo uzeti u obzir cinjenicu da ovde pisu/citaju i ljudi koji vec imaju neke strahove, psihicke probleme, etc...i nema potrebe jos i ovde dodatno ih stresirati....svima je, do sad, poznata ozbiljnost situacije/virusa, i nema potrebe kroz: "Svi cemo se razboleti, svi cemo pomreti" da dodatno plasimo jedni druge.

................................

 

U pravu si, uglavnom. No treba normalni balans, jer isto tako nema smisla pricati "mlad sam, nece mi nista biti, a maske mi ubijaju slobodu" itd.

 

Virus je jos uvek relativno nov. Necemo svi pomreti, i to sutra, ali jos niko ne zna da li i kakve posledice ce ljudi koji prebole zarazu imati dugorocno. Pa i ti mladi ljudi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

For the sake of argument, ja cu dodati jos samo ovo - verovatno cu vas iznenaditi kad kazem da nas @urosg3ne voli maske! Ali, ko mari da li on njih voli, mrzi ili prezire, sve dok nas Ukica nosi maske gde treba.

Ovaj  vox92 "papir" ovde trpi sve nase misli (i pametne i glupe i lepe i ruzne), a ono sto se racuna je ono sto mi radimo "napolju", van foruma. Stoga, Uki, mozes da ne volis maske i da verujes da ne rade posao, vazno da ih nosis!  😄

 

"Volim i ja nerandze, no trpim"

Potpuno se slažem, + da dodam da ste mi svi ovde mnogo značili i još uvek značite u ovoj gadnoj godini. I kao izvor informacija i kao podrška i kao svojevrstan ventil.
 

  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

E, da, moj najblizi 'kontakt' sa koronom je od letos, vozio sam se u automobilu oko 3h sa 'pozitivnim' I nisam pokupio virus. On je nosio masku, ja nisam. Obojica nismo znali da je pozitivan, testirao se sutradan zbog puta u inostranstvo, kad - eto iznenadjenja. 

Što će reći, dokazali ste da maskom ne štitiš sebe od drugoga, već drugog od sebe. Njega nije zaštitilo nošenje maske da se ne zarazi, ali je noseći masku zaštitio tebe da ti ne prenese.

 

@Sunshine StateNije čovek rekao da će komplet populacija da se zarazi, nego je pričao konkretno u svojoj bolnici. Koliko god da se čuvaju, stalno se neko zarazi i sve ih je manje na poslu, a pacijenata isto. Tako da su ovi što ostaju da rade još više izloženi virusu i još teže im je da se sačuvaju. Čovek mi šalje slike, sedi kod kuće sa maskom, pošto neće da prenese svojima, a ne veruje sam sebi da nije zaražen, iako nema simptome. Pa smo se onda smejali celoj situaciji, beži on od žene i dece, beže oni od njega, on sa maskom, oni sede par metara od njega i svi se opuste samo kad se on zaključa u spavaću sobu, pošto žena više ne spava s njim.

Edited by Wookie
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Što će reći, dokazali ste da maskom ne štitiš sebe od drugoga, već drugog od sebe. Njega nije zaštitilo nošenje maske da se ne zarazi, ali je noseći masku zaštitio tebe da ti ne prenese.

Hajde da pitam samo jeste držali otvorene prozore ili klima? Mislim da je odgovor na to pitanje bitniji. Vremena je svakako bilo dovoljno.
Uzgred i kako znamo da nisi bio zaražen, da nisi asimptomatski? Kao i značajna većina zaraženih...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

 

U pravu si, uglavnom. No treba normalni balans, jer isto tako nema smisla pricati "mlad sam, nece mi nista biti, a maske mi ubijaju slobodu" itd.

 

Virus je jos uvek relativno nov. Necemo svi pomreti, i to sutra, ali jos niko ne zna da li i kakve posledice ce ljudi koji prebole zarazu imati dugorocno. Pa i ti mladi ljudi.

 

Sve 5, Zoki, ali mozemo mi matori ovde do zore drviti o opasnostima virusa i potrebnim merama - mladost je mladost, i za ocekivati od njih je da misle da su besmrtni. Ne bi svet ni valjao, da inace nije tako.....nazalost, potrajace dok i oni pocnu da uvidjaju, nemojmo biti preostri.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Hajde da pitam samo jeste držali otvorene prozore ili klima? Mislim da je odgovor na to pitanje bitniji. Vremena je svakako bilo dovoljno.
Uzgred i kako znamo da nisi bio zaražen, da nisi asimptomatski? Kao i značajna većina zaraženih...

Sorry @Wookie pogrešio tebe u Quote treba sam:
 

 

12 minutes ago, djura.net said:

E, da, moj najblizi 'kontakt' sa koronom je od letos, vozio sam se u automobilu oko 3h sa 'pozitivnim' I nisam pokupio virus. On je nosio masku, ja nisam. Obojica nismo znali da je pozitivan, testirao se sutradan zbog puta u inostranstvo, kad - eto iznenadjenja. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Sve 5, Zoki, ali mozemo mi matori ovde do zore drviti o opasnostima virusa i potrebnim merama - mladost je mladost, i za ocekivati od njih je da misle da su besmrtni. Ne bi svet ni valjao, da inace nije tako.....nazalost, potrajace dok i oni pocnu da uvidjaju, nemojmo biti preostri.

 

 

 

Nije samo bold u pitanju, ima još jedan faktor koji se prečesto zanemaruje, ovo traje 9 meseci, a trajaće sigurno godinu. A bukvalno nema dana da ljudi nisu izloženi apelima, emocionalnim ucenama, pa i uvredama na temu žurke, kontakti, druženje, blabla. Svakodnevno mesecima.

Malo je devalviralo u međuvremenu, mladi su preživeli tih 9 meseci ponavljanja ogromnoj većini se nije desilo - ništa. Prirodno je da dođe do "opuštanja" kod mladih. I prirodno je da žele kontakt. Emocionalne ucene tu ne pomažu niti mogu pomoći, sa tim moramo da se pomirimo. Možda se malo preteralo u dramatičnoj komunikaciji, možda je trebalo te apele malo štedljivije koristiti, kad je baš frka, a ne svakodnevno, nemoguće da je svaki dan ista opasnost i potreba.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

@urosg3 bila je I klima povremeno I otvaranje prozora, isto povremeno, dakle ne sve vreme. A u mojim (nasim) godinama mi ne deluje da bih prosao asimptomatski.

Asimptomatskih ima u svim starosnim grupama zar ne? Bio je neki rad na temu,  baš u Lancetu,  gde se istraživali asimptomatski i zaključak je bio da broj asimptomatskih ne zavisi od godina, problem je što se u poznijim godinama, kada se pojave simptomi stvar komplikuje. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, zoran59 said:

 

U pravu si, uglavnom. No treba normalni balans, jer isto tako nema smisla pricati "mlad sam, nece mi nista biti, a maske mi ubijaju slobodu" itd.

 

Zasto ne? To sto realno ne znamo posledice virusa, to ce oni skontati polako, a i stvarno ne znamo, mozda i nije nista strasno.

Zasto nema smisla da li nam maske ubijaju pravo na slobodu? Iako mislim da retko ko koristi to kao argument protiv maski.

 

Ajde budimo realni ogroman broj ljudi koji su dobili virus, imali blage ili nikakve simptome, preboleli i nije im nista. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, urosg3 said:

Asimptomatskih ima u svim starosnim grupama zar ne? Bio je neki rad na temu,  baš u Lancetu,  gde se istraživali asimptomatski i zaključak je bio da broj asimptomatskih ne zavisi od godina, problem je što se u poznijim godinama, kada se pojave simptomi stvar komplikuje. 

pa da, slusali  smo ovde i o bakama pred operaciju koje su se i testirale zbog operacije, znaci, pojma nisu imale  da  imaju koronu

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Što će reći, dokazali ste da maskom ne štitiš sebe od drugoga, već drugog od sebe. Njega nije zaštitilo nošenje maske da se ne zarazi, ali je noseći masku zaštitio tebe da ti ne prenese.

 

@Sunshine StateNije čovek rekao da će komplet populacija da se zarazi, nego je pričao konkretno u svojoj bolnici. Koliko god da se čuvaju, stalno se neko zarazi i sve ih je manje na poslu, a pacijenata isto. Tako da su ovi što ostaju da rade još više izloženi virusu i još teže im je da se sačuvaju. Čovek mi šalje slike, sedi kod kuće sa maskom, pošto neće da prenese svojima, a ne veruje sam sebi da nije zaražen, iako nema simptome. Pa smo se onda smejali celoj situaciji, beži on od žene i dece, beže oni od njega, on sa maskom, oni sede par metara od njega i svi se opuste samo kad se on zaključa u spavaću sobu, pošto žena više ne spava s njim.

 

Vidi, ja sam na forumu jos od 2006. i nisam nikog stavila na ignore, pa necu ni tebe - nema potrebe, ne ugrozavas me ni fizicki, ni psihicki.

 

Koliko ja mogu da zakljucim na osnovu pisanja  ovde na topicu, od marta na ovamo, vecina nas ovde realno sagledava ozbiljnost problema - ne znam ima li iko ovde ko kaze da je ovo "najsmesniji virus ikad", ali malo je i onih koji ovo gledaju kao pomor koji ce malo koga ostaviti zivog.....i na svu srecu je tako.

Drugi par rukava je kako mi to svoje vidjenje iznosimo - ponekad na to utice kako se tog trena/dana osecamo, jesmo li malo vise optimisticniji ili pesimisticniji.

Ne znam za ostale, ali ja imam dane kad razmisljam:"Ozbiljno je, ali procice i ovo", a imam dane kad mi je bas tesko, pa pomislim:"Ovom nema kraja 😞 "

Koliko sam ja primetila (ne znam za druge) tvoje pisanje je, uglavnom, dosta pesimisticno. Ne kazem da sad treba da se pravis blesav, pa da nas "saljes u Milano u soping", ali ne treba ni da nam navodis iskljucivo negativne primere.

Ja, licno, znam da nabrojim po imenu, bar 30 ljudi koji su imali koronu - umrlo je dvoje (jedan deka i jedan mladji civek koji je bio nenormalno debeo ( morbidly obese). Nije nikakav reprezentativan uzorak, ali vidim da se i prezivi....pa se trudim da se usredsredim na tih 28 sto su preziveli, a ne iskljucivo na tu dvojicu umrlih.

 

Sa svoje strane radim sve sto mogu da ne ugrozavam nikog, a i da sebe zastitim koliko mogu. Toliko je, recimo, u mojoj moci u svakodnevnom zivotu.

Na poslu radim i po 12 sati, jer radimo na Pfizer vakcini, pa i s te strane dajem sta je u mojoj moci.....te stoga ne dozvoljavam da me nazivas ni sebicnom, ni "zdrav bolesnom ne veruje", niti bilo sta drugo.

Slobodno me stavi na ignore, ja se ne ljutim....ne znam te, ne mogu se ljutiti na profilno ime.

 

Svako dobro!

  • Like 5
  • Love 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Nije samo bold u pitanju, ima još jedan faktor koji se prečesto zanemaruje, ovo traje 9 meseci, a trajaće sigurno godinu. A bukvalno nema dana da ljudi nisu izloženi apelima, emocionalnim ucenama, pa i uvredama na temu žurke, kontakti, druženje, blabla. Svakodnevno mesecima.

Malo je devalviralo u međuvremenu, mladi su preživeli tih 9 meseci ponavljanja ogromnoj većini se nije desilo - ništa. Prirodno je da dođe do "opuštanja" kod mladih. I prirodno je da žele kontakt. Emocionalne ucene tu ne pomažu niti mogu pomoći, sa tim moramo da se pomirimo. Možda se malo preteralo u dramatičnoj komunikaciji, možda je trebalo te apele malo štedljivije koristiti, kad je baš frka, a ne svakodnevno, nemoguće da je svaki dan ista opasnost i potreba.

 

Pošto svi ionako gledaju samo i isključivo svoje dupe, tj. da im se ne ukine mogućnost da ostvare baš svako svoje ljuCko pravo (iako ona imaju svoju jasnu hijerarhiju u slučaju epidemije), mogu izjaviti da sa stanovišta svog dupeta apsolutno navijam za uvođenje novog lokdauna u Srbiji. Uz policijski čas od 10 uveče do ujutru u 06, bez idiotskih zaključavanja od 96 sati, naravno. Mi smo sada u situaciji da bez lokdauna idemo ravno do dna. Bolje je da to odradimo sada nego kada bude isuviše kasno, a to i pametni mladi ljudi shvataju. Za mlade (a i starije) koji su budale se interesujem taman onoliko koliko i oni za mene (a i one još starije) kada nagrnu u autobus bez maski, tj. boli me ćoše. Ja sam svoje odradio i sve steko sa ovi 10 prsti: imam posao i još jedan povremeni sa strane, imam ženu, produžio sam i slavno ime svoje loze tako da imam i dete. Mene interesuju samo naša prava na život, rad, lečenje i ograničeno (pošto će tako biti) kretanje do parka ili nekog izletišta da se ne ucrvljamo u kući, znači najosnovnija ljudska prava. Za ostalo me zabole baš nešto; ovde u Srbiji, nema svrhe apelovati na neki društveni dogovor (tj. shvatanje hijerarhije ljudskih prava) a nema ko ni da ga sprovede, tako da od sada gledam samo interes svoga i porodičnog dupeta. Mogu još da dodam da navijam za lokdaune i u drugim državama, posebno onim u kojima imam rodbinu i materijalne interese (tj. neke poslove koje obavljam povremeno). Pošto ni tamo nema nikakvog dogovora, nadam se lokdaunu ne bih li što pre bio siguran da mi je familija bezbedna i da nastavim da normalno privređujem.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

U pravu si, uglavnom. No treba normalni balans, jer isto tako nema smisla pricati "mlad sam, nece mi nista biti, a maske mi ubijaju slobodu" itd.

 

Virus je jos uvek relativno nov. Necemo svi pomreti, i to sutra, ali jos niko ne zna da li i kakve posledice ce ljudi koji prebole zarazu imati dugorocno. Pa i ti mladi ljudi.

sve A++. Jedno pitanje mi skocilo dok sam citao tvoj post, ne zameri. "Ko je mogao tebi, ili meni da zabrani/objasni da ne pusimo u nasim 15-im/2-im?" Mogli su samo da nam objasnjavaju, a mi smo radili sta smo radili. Daklem, dobro je to sto su zatvoreni prostori of use (valjda se kaze van upotrebe), ali kako to izvesti u NY, ili ostalim polarnim delovima planete? Jedino obrazovanje, bez preterane prisile. 🙂

Lako je meni ovde, kad smo na gradskoj skupstini zatvorili centar grada da restorani izbace stolove na 6'/2m rastojanja, kako ce na Alasci to da izvedu. :lol_2:

P.S.

Jos smo se slozili da je nenosenje maske $100 penalty, ako hodas gradom.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, handys said:

 

Da li je za ocekivati da misle i da su njihovi roditelji, babe, dede, besmrtni?

Odgovorno tvrdim da smatraju da su roditelji vecni, ne besmrtni, vec vecni!

🙂

Zbog toga su roditelji krivi, posto ih uvek kad padaju docekaju na rukama. 😛

To ne sme da se promeni.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

Za ostalo me zabole baš nešto; ovde nema svrhe apelovati na neki društveni dogovor (tj. shvatanje hijerarhije ljudskih prava) tako da od sada gledam samo interes svoga i porodičnog dupeta.

Ovo meni wife kaže, a mene svrbi iz načela, pa me nervira što me svrbi

Link to comment
Share on other sites

Radim ceo dan, ne znam da li ste svesni količine naboja i tenzije prisutne kod malog čoveka. Što ovo da popunjavam, što mora da se čeka, došao sam da mi samo objasnite jer sam uplašen al neću da skidam masku, na bolovanju sam jer sam malo prehlađen, juče mi se završila samoizolacija... Nemam pojma kako sam sve izbalansirala, večeras moram pola lekića nekog da popijem.

Not good, not good at all

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...