Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Angelia said:

Ti i koja vojska ce da zatvori sve na 28 dana? Nije to jedan grad, to su drzave. Neko mora da odrzava red, neko mora da odrzava sisteme, neko da obezbedi hranu....Sta mislis da li je to manja steta ili da samo samoizolujemo deo populacije?

To ti je moguce a izolovanje ugrozene populacije je nemoguce.

I koliko dugo bi ti izolovala te starce? 2 godine, 3 godine, 10 godina? Da im napravimo neki geto i ogradimo ih sve tamo? Aparthejd, ali po ejdžističkom principu? Ili da prosto uvedemo globalni lapot? Sve starije od 60 godina maljem u glavu? Mislim, gde bi trebalo postaviti granicu, do kog uzrasta ljudi imaju ljudska prava, a kad im ta prava više ne važe?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Wookie said:

I koliko dugo bi ti izolovala te starce? 2 godine, 3 godine, 10 godina? Da im napravimo neki geto i ogradimo ih sve tamo? Aparthejd, ali po ejdžističkom principu? Ili da prosto uvedemo globalni lapot? Sve starije od 60 godina maljem u glavu? Mislim, gde bi trebalo postaviti granicu, do kog uzrasta ljudi imaju ljudska prava, a kad im ta prava više ne važe?

:classic_cool: Ne znam, ti bi po kineskom modelu svima da oduzmes prava, pa kakve veze ima dal je neko ugrozen ili ne.

A trajalo bi, pa dok ne ispeglamo krivu :classic_biggrin: to je valjda poenta lockdowna.

 

Nacitacu se ja svacega ovde, sad si ti sokiran sto hocu da izolujem ugrozene a ti bi zaustavio svet na jedno mesec dana pa ko prezivi pricace. Cuj lapot i oduzimanje prava, gulazi covece, i to od nekog ko predlaze kineski metod borbe protiv virusa...

Pa nece valjda da traje dve godine, 10 godina - zar ne, cekamo vakcinu

 

 

Edit: nesto se mislim a da ne zatvaramo nista, mladima ionako nece biti nista, a starce ako ne interesuje zdravlje, kako se kome zalomi, sto bi mladi placali cenu za nerazumne?

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Wookie said:

A što ne bi lepo ko Kinezi? Ali bez prisiljavanja, nego sad kad vidimo u čemu je fora. 28 dana praktično bez kontakata, dva ciklusa inkubacije, virus ne može da se širi i epidemija se gasi. Da li je to manja šteta, ili još godinu dana ovoga?

Ako to radi tako - što je Novi Zeland podivljao?

 

Hoću reći utopija je da se virus može izbeći. Vraćaće se dokle god bude bilo materijala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma jok, nego je najlakše reći da epidemija ne može da se iskontroliše i da se ignorišu zemlje koje su sasvim lepo stavile virus pod kontrolu. A sve u cilju samoživog i razmaženog ponašanja i ne daj bože da se odrekenem ja nekih svojih zadovoljstava i privilegija na 2 meseca, jer ću da crknem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ništa tu nema kompleksno, imaš virus, virus ne može da preživi van domaćina duže od par dana, ne daš mu da pređe na tebe i virus je gotov. Copy paste na svakog člana društva i nema virusa na tvojoj teritoriji. Jedan deo stanovništva već zna da to tako funkcioniše, drugi deo ne zna, ali može mu se objasniti, treći deo su debili koje moraš da kažnjavaš da bi se opametili. Onda država treba da preuzme na sebe da zaštiti svoju teritoriju, pa i od svojih građana koji dolaze iz inostranstva i svako mora u izolaciju 14 dana nakon ulaska u zemlju, za to vreme ostatak društva živi i radi normalno, a ovi što su došli sa strane im se pridružuju nakon što izađu iz izolacije. Zemlje koje su to sprovele, nemaju velikih problema sa epidemijom: Tajvan, Novi Zeland, Vijetnam, Tajland, pa čak i mnogima omražena komunistička Kina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ali drzave nisu izolovane, trebalo bi cela planeta da ima taj pristup inace nema smisla, a to je vec iluzorno sem ako si ostrvo i imas nameru da budes izolovan dok korona ne prestane da postoji na planeti. U Evropi to naprimer jednostavno ne mozes jer se komunicira i unutar evrope i sa celim svetom, mozes da se izolujes jedno (kratko vreme) ali ne mozes dok korona skroz ne prestane

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što ne može? Celi svet posluje sa Kinom, Tajvanom, Južnom korejom, ljudi putuju tamo i ugovaraju poslove, ali po njihovim pravilima. Nema turističkih tura od par dana, ali poslovno možeš da dođeš, jedino što moraš da ostaneš duže od dve nedelje, jer prvo moraš u izolaciju. Ako ti to ne odgovara, onda onlajn možeš da obaviš, nismo u srednjem veku.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Wookie, ja sam mislio da smo apsolvirali zasto lockdown ne pomaze. Ta high level ideja: period inkubacije 14 dana x 2 = virus mora da umre - ne radi. Prvi razlog je zato sto ti NE MOZES da zatvoris SVE: cim su neke stvari dozvoljene, virusu je ostavljen nacin da cirkulise. Drugo - kakav je to lockdown? Zavarivanje vrata kao u Kini, Spanski/Italijanski ili Srpski? Pre predlaganja mera, moras da gledas koliko je nesto primenjivo u odredjenoj zemlji. Svi pominju NZ kao pozeljan scenario, a zemlja je bukvalno supak sveta, okruzena morem i sa rastrkanom populacijom. I sad to hoces da primenis na npr Francusku? Niti je moguce, niti ce funkcionisati. Sem ovoga gore, problem sa lockdownom je sto ljudi imaju tendenciju da "nadoknade" kada je ukinut. I zato se i desava da imamo dzepove koji jako brzo buknu posle ukidanja. A nisam ni pomenuo sta bi to znacilo za ekonomiju - i to ne pricam o kafanama samo. 

 

Izolovanje dela populacije mi je... ne znam, toliko problematican pristup da ga ne vredi ni pominjati. Ako lockdown podseca na srednji vek, ovo vise lici na WW2 nacin resavanja "problema". Izoluj ih da ne smetaju, da mi mozemo da radimo ne bi li zaradili za nov iphone. 

 

Tuzna je cinjenica da eto, jesmo otisli na mesec, ali kada se desi ovako nesto sa cim se mi kao vrsta suocavamo verovatno hiljade godina, pristup je isti kao za vreme tutankamona. Jos samo pijavice neko da spomene.  

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

To vazi inace i za svaki virus, ni posle gripa se ne treba junaciti, a kamoli posle korone...Mi se i sa gripom zezamo, prelezimo ga na nogama, idemo na posao, a posle kad doktori nadju oziljke na plucima, oziljke na srcu, pitamo se odakle?

Tacno tako: pre mnogo godina, na rutinskom pregledu kod kardiologa (da, nekad je firma placala godisnje kontrolne preglede zaposlenima) pita me doktor kada sam imala upalu pluca i ja kazem - nikad. Onda mi on otstampa slicicu sa ultrazvucnog aparata i kaze da imam priraslicu izmedju plucne i srcana maramice "velicine muskog dlana". Super, sad bar znam zasto me gadno streca s leve strane kad god se sprema neko nevreme. Da ne brinem. I tako vec 25 godina....potpis: ponosni vlasnik radne knjizice u kpojoj nema ni dana bolovanja....biti mlad i jak ne znaci biti nuzno i glup....

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, sreta-steta said:

Izolovanje dela populacije mi je... ne znam, toliko problematican pristup da ga ne vredi ni pominjati. Ako lockdown podseca na srednji vek, ovo vise lici na WW2 nacin resavanja "problema". Izoluj ih da ne smetaju, da mi mozemo da radimo ne bi li zaradili za nov iphone. 

 

Jeste problematicno, ali ja sam navodila samoizolaciju, zato sto bi se toj grupaciji objasnilo, ugrozeni ste, preuzmite odgovornost.

 

Mislim da je ruzno to porediti sa "ne bi li zaradili za novi Iphone". mislim da je tacnije - da svi prezivimo sa boljom pozicijom. Naravno druga opcija je ona koju sam navela, svi na svoja radna mesta, pa ko prezivi... a znamo ko nece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

Mora nešto, ostaće Vođa da visi u limbu, mediji histerišu, ispašće da ne sme duradi, a ne sme da ispadne - da ne sme duradi, jer svemoć, jer lider na Balkanu i takoto.
Ovako će nešto duradi, imaće alibi. Recimo još propiše maske na otvorenom, eto divna alibi mera, ne košta ništa.

Pa jedina opcija mu je da smani brojke, ne bi bilo prvi put.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Wookie said:

Kad je Novi Zeland podivljao? Danas su imali 4 nova slučaja.

 

Izvinjavam se - nisam gledao brojke, samo sam čitao da im se virus vratio. Moja greška.

 

Istinu zboriš za ovih par zemalja koje si naveo, pogotovo mi je Tajland misterija.

 

Lockdown i njegovi efekti mi ostaju domen teorije za mnoge zemlje, pogotovo Srbiju sa "kriznim štabom".

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Jeste problematicno, ali ja sam navodila samoizolaciju, zato sto bi se toj grupaciji objasnilo, ugrozeni ste, preuzmite odgovornost.

 

Mislim da je ruzno to porediti sa "ne bi li zaradili za novi Iphone". mislim da je tacnije - da svi prezivimo sa boljom pozicijom. Naravno druga opcija je ona koju sam navela, svi na svoja radna mesta, pa ko prezivi... a znamo ko nece.

 

Stariji ljudi koji su do sada umrli od covida su ogromnom vecinom i bili izolovani. Svakako se nisu zarazili po klubovima i zurkama, nego su im zarazu doneli mladji. Oni o cijoj pomoci mnogi stariji ovise u svakodnevnom zivotu, bilo da zive kuci ili po starackim domovima. Ne kazem da nema mesta za jos licne odgovornosti, posebno u grupi zdravih od 65 do 80 godina, ali tesko da ce to bitno uticati na nesto. Da se takvi i zakljucaju u kuce, opet treba neko da im donosi hranu, popravi nesto u stanu, ode do banke ili apoteke, izbaci djubre, odveze auto na tehnicki, you name it. Jos ako moraju i do lekara, i to javnim prevozom... A pri tome se niko napolju ne cuva, restorani i klubovi puni, sve radi punom parom, ekonomija cveta dok se epidamija slobodno siri... Zar nije manja opasnost za te ljude ako sami odu i obave sta im treba u neko primereno vreme, kad nema guzve, nego ovako kako ti zamisljas, svi preko 65 pod kljuc, a ostali kud koji? 

Drugo pitanje bi bilo, sta da radim npr ja i uopste moja generacija, koja se priblizava sezdesetoj, a jos je radno aktivna? Statistika kaze da u toj grupi raste broj ozbiljno bolesnih i umrlih, posebno medju onima zaposlenim u zdravstvu i brizi o starima.  Koliko je bilo ko preko 50 manje ugrozen od nekog ko je pre par meseci napunio 65? Gde da se povuce ta granica? Da li to znaci da do 65 uredno ides na posao, normalno se kreces u sredini u kojoj se ne preduzimaju nikakve mere, i onda napunis 65 i pravo pod kljuc?

Uostalom, nije ni bitno gde ide granica za samoizolaciju, nego sto to nista ne menja. Oni najstariji i najugrozeniji su ionako izolovani, bili su to i ranije, a povlacenjem bilo kakve granice i pustanje mladjih da slobodno sire zarazu, direkno ugrozavas veliku grupu ljudi koji nisu dovoljno stari da mogu da se samoizoluju, ali ni dovoljno mladi da lako i bez posledica prebole covid.

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CheshireCat said:

 

Izvinjavam se - nisam gledao brojke, samo sam čitao da im se virus vratio. Moja greška.

 

Istinu zboriš za ovih par zemalja koje si naveo, pogotovo mi je Tajland misterija.

 

Lockdown i njegovi efekti mi ostaju domen teorije za mnoge zemlje, pogotovo Srbiju sa "kriznim štabom".

 

 

 

Nema neke misterije oko Tajlanda, samo ozbiljno sprovođenje osnovnih mera (maske, distanca) plus tracing i ciljano testiranje. Kačili smo i slike iz restorana i pisali o proceduri za ulazak u njih, kao i za ulazak u gradski prevoz. Merenje temperature pred ulazak, dezinfikuješ ruke pred jelo, konobar pre nego što ti servira jelo pred tobom dezinfikuje svoje ruke. Nema ono ma ja samo da završim nešto na 5 minuta, ma nije mi ništa iako imam temperaturu, ne mogu da dišem smeta mi maska itd. Ozbiljan pristup i solidarnost su barem kod njih ključ za relativno normalan (bez svako malo pa lokdaun) život u toku epidemije i Tajlanđanima svaka čast na tome kako se bore; priznajem da sam imao predrasude i mislio sam da je tamo sada horor. Naravno, turizam im najviše trpi, posebno ona grana turizma po kojoj su poznati:smiley2:...mislim da traže rešenja za ljude koji rade u tim granama privrede, novčana pomoć i slično.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Angelia vilhemina je navela zasto je to nemoguce. Da dodam, svaka odluka koja je na nivou preporuke je nice to have. Mislim da nijedna zemlja na svetu ne bi mogla logisticki da organizuje brigu o starijim ljudima a da ih ne dovodi u rizik (ili da isti makar bude minimalan). Treba da postoje sluzbe za sve ovo sto je vilhemina napisala, te sluzbe treba kontrolisati, placati, itd.. Najblize toj varijanti imamo staracke domove koji su koliko toliko kontrolisano okruzenje. pa se tamo umire najvise. 

 

Kazem, ovo je cena toga sto imamo kardasijane, zadrugu, iphone 43, bmw sa 2000ks, ali najbolje sto znamo protiv epidemije je - pranje ruku. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasha arsenal said:

Nije PCR,već antigen,ako sam dobro razumeo.Reče mi sestra da je pouzdan.

 

Kaze mi prijatelj da su antigenski test nedavno dobili u bolnici u Sloveniji gde radi. U principu je manje senzitivan od PCR, ali je mnogo brži. Protokol za test je sledeći: ukoliko je pacijent asimptomatski i rezultat testa je negativan, nije potrebno raditi PCR, smatra se negativnim. Ukoliko je pacijent simptomatski i rezultat testa je pozitivan, isto nije neophodno raditi PCR, smatra se pozitivnim. PCR se radi nakon testa ukoliko se dobiju "kontra" rezultati (simptomatski - negativan ili asimptomatski - pozitivan).

 

@sreta-steta @sasha arsenal kako je danas?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

Poceli su da prete lockdownom, ali nema od toga nista. prvo zato sto nemaju jurisdikciju (to je u jurisdikciji drzava), Fauci je vec rekao da za to nema razloga a gallupovo istrazivanje vec potvrdilo da je vise od 50% amerikanaca reklo da nece vise postovati pozive na lockdown.

Znači da se suštinski ništa neće promeniti, biće kao i do sada. Vidim da Lekari bez Granica procenjuju da je USA trenutno najugroženija država na svetu pa će doći da pomažu, to je veliki poraz za takvu zemlju, imho...ne znam kakav je smisao u tome da sve ostane isto dok cifre lete u nebo i dolaze lekari sa strane u ispomoć, ali ajde. Želim vam sreću i da prođete što bolje, neće valjda ni ovo trajati doveka.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Laki21 said:

 

 

Jako zanimljivo štivo. Biću Đavolji advokat, pa da postavim dva pitanja;

 

Prvo, nanočestice se ovde koriste kao nosioci iRNK, dakle, one imaju pasivnu ulogu, ne stvaraju nikakvu interakciju ni sa čim.

 

Drugo, pitanje, šta ako se informacije koje nosi konkretni iRNK ugrade u naš genom? Ova vakcina bi kodirala antigen Covida-19 u genom, koji je u principu 99% skladište raznoraznog evolucijskog otpada. Tu se tokom miliona godina evolucije već kodiralo sve & svašta pa makar ja laički ne vidim problem u još par informacija iz ovog RNK/DNK.

 

Može li malo opširniji odgovor, jako je zanimljivo pitanje?

Najpre, odgovore na pitanja dobijam od subspecijaliste mikrobiologije, doktoranda imunologije. Ova struka nije političar, što sam smatrala vrlo bitnim da naglasim.

Nanočestice mogu da imaju raz namenu, u ovom slučaju služe kao nosači koji treba da obezbede da iRNK stigne u ćel. iRNK ne može kao takva da se ugradi u genom. Neophodno je da bude prevedena u DNK.To radi enzim reverzna transkriptaza koji npr ima HIV i virus HTLV leukemije.Šta je jeba kad se nešto ugradi u genom?Ako se ugradi pored gena za neki transkripcioni faktor koji stumuliše proliferaciju ćelija, ili za neki onkogen eto ti ga karcinom.Jedan od mehanizama kako Epštajn- Bar izaziva nazofaringealni karcinom.

Obe smo srećne zaključile da nas bole ćoše jer smo pušači 😁 a da ćemo da se snađemo kad dođu korporacijski špricači kojima se naš precednik obavezao.

Živela NR Kina 

Edited by Likvi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Harmonika said:

Vuki, malo generalizujes previse, ovo je previs ekompleksan problem d abi se gledalo crno belo..kad vec cepidlacimo oko nekih stvari, evo, i Ceska se mesecima drzala super, pa evo sad naebavaju..

 

Česi najebavaju jer je njihov premijer ili predsednik oborio odluku o obaveznom nošenju maski u zatvorenom, čini mi se, a imali su i još neke gafove. Izgleda da sa ovim virusom nema zezanja tog tipa; u Hong Kongu su letos skinuli restrikcije za restorane i malo olabavili stroga pravila ponašanja u njima, odmah je krenuo da im skače broj slučajeva.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...